Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Veseliei” ,Gherla


EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula
DATA:19.01.2011
GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor”
TEMA ANUALĂ: „CE ŞI CUM VREAU SĂ FIU? ”
SUBTEMA: „Vreau să fiu sănătos”
TEMA ZILEI: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime”
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrată
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;
SCOPUL ACTIVITĂŢII
 Formarea deprinderii de a ordona corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei
mulţimi după criteriul lăţime.
 Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri
şi transformări ale acestora
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE
ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „ Cine sunt prietenii curăţeniei?”
ALA: BIBLIOTECĂ:” Sunt curat ca ghiocelul!”- repetarea poeziei
CONSTRUCŢII: „Cabinetul stomatologic ”
JOC DE ROL: „ De-a medicul stomatolog ”
ADE: DŞ: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime” - exerciţiu cu material
individual
DOS: „Prosopelul”- tăiere şi lipire
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;
ALA: - să recite poezia respectând intonaţia in concordanţă cu mesajul transmis de text
- să construiască prin îmbinare, suprapunere, alăturare „Cabinetul stomatologic”
- să participe activ la activităţile de joc
ADE: DŞ : - să ordoneze corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după
criteriul lăţime ;
- să verbalizeze acţiunile efectuate, folosind un limbaj matematic adecvat ( de la cel mai
ingust la cel mai lat”(si invers)
- să mânuiască cât mai corect şi operativ materialul individual;
- să rezolve corect sarcina fişei matematice;
DOS : - să mânuiască foarfeca pentru a realiza sarcina propusă
- să observe cu atenţie transformările care au loc
- să utilizeze corect materialele puse la dispozitie
- să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
- să respecte indicaţiile educatoarei.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC: foarfecă, hârtie colorată, lipici, farfurioare cu material individual: prosopele
de diferite lăţimi, creioane colorate, fişe de lucru
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008
3. Mihaela Neagu, Georgeta Beraru – „Activităţile matematice în grădiniţă, 1995, Editura ASS

1
SCENARIUL ZILEI:

I. ADP
Activitatea incepe cu întâlmnirea de dimineaţă:
1.Salutul: „Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
„Bună dimineaţa, dragi voinici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „Care sunt prietenii curăţeniei?”
3. Activitatea de grup: Copiii îşi dau cu părerea răspunzând la întrebare. Activitatea continuă cu un
concurs de ghicitori despre obiectele de igienă personală.
4. Noutăţile zilei “La activitatea de astăzi vom realiza prosopele de diferite lăţimi pe care le vom decora iar
apoi le vom aşeza în şir crescător şi descrescător după crieteriul cerut. Cele mai frumoase lucrări vor fi
recompensate. ”

Tranziţii: Către centre noi plecăm


Şi frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

II. ALA
Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Bibliotecă: se va realiza un concurs
in cadrul căreia copiii vor recita poezia „ Sunt curat ca ghiocelul!” , la Construcţii copiii vor construi prin
îmbinare, suprapunere, alăturare „Cabinetul stomatologic”, iar la Joc de rol copiii se vor juca „ De-a
medicul stomatolog”

Tranziţii: Câte unul. câte doi


Frumos alergăm şi noi
Pe băncuţa ca să stăm
Lecţia să o învăţăm!

III. ADE DŞ: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime” - exerciţiu cu
material individual
DOS: „Prosopelul”- tăiere şi lipire

2
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE (instrumente şi indicatori)
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următoarele
măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub formă
de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă;

Captarea atenţiei se face prin Conversaţia Observarea


Captarea atenţiei intuirea materialul didactic de pe comportamentului copiilor
masuţă: hârtie colorată, lipici,
foarfecă, sclipici.

“La activitatea de astăzi vom


realiza prosopele de diferite lăţimi Explicaţia
Anunţarea temei şi a pe care le vom decora iar apoi le
obiectivelor vom aşeza în şir crescător şi
descrescător după crieteriul cerut.
Cele mai frumoase lucrări vor fi
recompensate. ”

Recitând următoarele versuri:


“ Câte unul, câte doi
Vom lucra frumos şi noi!”
se trece la realizarea temei:
Dirijarea învăţării „ Prosopelul” - tăiere pe contur şi
lipire

Demonstrarea şi executarea Demonstraţia Observarea


temei comportamentului copiilor
Luăm foarfeca într-o mână şi tăiem
prosopelul pe contur, având grijă
să-l decupăm frumos. Apoi punem
lipici pe foaia de hârtie şi decorăm
prosopelul.

Intuirea materialului
-Ce aţi primit pe măsuţe?

Exerciţii de încălzire a mâinii Exerciţiul


Măna lebădă o fac ,
Care dă mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc,

3
Mâinile eu le rotesc,
Mâinile nu stau deloc
Şi se pregătesc de joc.
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare.
Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor bat
Şi apoi le răsfirăm
Şi la un pian cântăm".

Urez copiilor Spor la lucru! Explicaţia


In timp ce copiii lucreaza,dau
indicatii,ii ajut daca este cazul;
Pentru desfasurarea activitatii in
mod cat mai placut copiii vor lucra
pe fond musical

Acum că ne-am confecţionat Conversaţia


prosopelele haideţi să le şi grupăm
- Oare toate prosopelele sunt la
fel ?
- Haideţi să le grupăm după laţime
Vom aşeza prosopelele la centrul
tematic şi ne vom aşeza la măsuţe
Dirijarea învăţării pentru că eu am pregătit pentru voi
o surpriză. Să vedem despre ce este
vorba

Introducerea în activitate se va
face prin intuirea materialului
distributiv.
- Ce aţi primit pe măsuţe ? Evaluarea răspunsurilor
- Ce aveţi în farfurioare ? copiilor
- Sunt la fel prosopelele ?
- Dar cum sunt ele ?
Astăzi la activitatea de matematică,
vom aşeza aceste prosopele în
ordine crescătoare şi descrescătoare.
- Aşezaţi materialele din
farfurioară pe măsuţă. Observaţi Observaţia
prosopelele, toate sunt la fel ?
- Căutaţi prosopelul cel mai lat
luaţi-l în mână şi ridicaţi-l.
- Căutaţi prosopelul cel mai
îngustl, luaţi-l în mână şi ridicaţi-l.
- Pe măsuţe pe lângă prosopelul
cel mai lat şi cel mai îngust, mai
sunt încă două prosoape, care nu
sunt nici cele mai late, dar nici cele

4
mai înguste.
Am să cer copiilor să ia prosopul Exerciţiul
care este cel mai puţin lat, adică
prosopul îngust şi să-l aşeze pe
masă în partea stângă.
Aşez şi eu prosopul îngust pe masa
educatoarei.. Cer copiilor să caute
prosopul puţin mai lat decât cel
aşezat pe masă în partea stângă şi
să-l aşeze lângă prosopul îngust. Se
va proceda la fel şi cu următoarele
prosopele.
Voi preciza că aceasta este
ordonarea în şir crescător
- În ce ordine am aşezat Problematizarea Evaluez capacitatea
prosoapele? copiilor de a se exprima
Obţinerea Voi întreba 3 - 4 copii pentru a-şi corect, clar si expresiv
performanţei fixa acest termen. folosind un limbaj
Aşezăm prosopelele în farfurioară matematic adecvat ( de la
şi le cer să aşeze din nou cel mai ingust la cel mai
prosopelele în ordine crescătoare. lat”
Aceste exerciţiu se va desfăşura Exerciţiul
sub formă de competiţie între mine
şi ei, între copiii de la diferite
măsuţe.
- Am aşezat prosopelele în ordine
crescătoare, Oare cum mai putem Explicaţia
aşeza în altă ordine prosopelele ? Conversaţia
- Cu ce prosop începem, dacă
dorim să le aşezăm în ordine
descrescătoare?
- Luaţi prosopul cel mai lat şi
aşezaţi-l în partea stângă pe măsuţă. Exerciţiul Observarea
Cer copiilor să caute prosopul puţin comportamentului copiilor
mai îngust decât cel aşezat şi să-l
aşeze la locul lui pe măsuţă. La fel
se va proceda şi cu celelalte două
prosopele.
- În ce ordine sunt aşezate
prosopelele acum ?
Voi întreba 3 - 4 copii pentru a-şi
fixa acest termen. Aşezăm
prosopelele în farfurioare şi le cer
să aşeze din nou prosopelele în
ordine descrescătoare. Şi acest
exerciţiu se va desfăşura sub formă
de concurs.

5
Asigurarea retenţiei şi Copiii vor primi fişe de lucru Evaluare: - frontala
a transferului de Rezultatele activităţii vor fi afişate - individuală
cunoştinţe pe panou şi vor fi analizate. - orală
Lucrarile copiilor vor fi expuse la
Centrul tematic; se face Turul
galeriei pentru evaluarea lucrărilor

In finalul activităţii se fac aprecieri Aprecieri verbale


Incheierea activităţii asupra modului de comportare şi recompense
participare al copiilor pe parcursul
activităţii şi se acordă recompense