Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 05.12.2018
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:,,Cum este/a fost şi va fi pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Vine Moş Nicolae”
MIJLOC DE REALIZARE:Povestea educatoarei
DOMENIUL DE CUNOAŞTERE:,,Domeniul Limbă şi Comunicare”
TEMA ACTIVITĂȚII:,,Legenda Sfântului Nicolae”
TIPUL ACTIVITĂŢII:Însuşire de noi cunoştinţe
SCOP: Dezvoltarea creativităţii și expresivităţii exprimării orale, înțelegerea și utilizarea corectă a semnificațiilor structurilor verbale
orale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1 - Să identifice personajele din poveste;

O2 - Să redea conținutul povestirii pe baza unor planșe;

O3 - Să desprindă învățătura povestirii;


O4 -Să se exprime corect în propoziții;

O5 - Să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE :

METODE ŞI PROCEDEE:conversatia,observaţia,explicatia ,exercitiul,expunerea, explozia stelară.


MATERIAL DIDACTIC: cizmulița lui Moș Nicolae, imagine cu Moș Nicolae, planșe din poveste.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea comportamentului copiilor, capacitatea de concentrare, răspunsurile copiilor,
evaluare frontală prin aprecieri verbale.

RESURSE UMANE: Copii.

DURATA: 20-25 minute.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.


BIBLIOGRAFIE

 Curriculum pentru învățământul preșcolar, prezentare și explicitări, Editura DPH, București, 2009;
 Repere metodice utile pentru învățământul preșcolar, volumul I, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2011
 Metodica activităților instructiv – educative în grădinița de copii;
 Piramida cunoașterii, repere metodice în aplicarea curriculum-ului preșcolar, Editura Diamant, 2014;
Desfăşurarea activităţii

Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice


1.Moment organizatoric Asigurarea unui climat psiho-pedagogic favorabil necesar bunei
desfăşurări a activității.

Pregătirea materialului didactic necesar.


2.Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea materialului sub formă de surpriză. Conversaţia
Educatoarea le prezintă copiiilor ce se mai află în săculețul trimis de
Moș Nicolae. Observaţia
Se scoate din săculeț o imagine în care este reprezentat Moș Nicolae.
-Cine este reprezentat în această imagine ?
-Ce culoare au hainele Moșului?
- În ce anotimp vine Moș Nicolae?

3.Anunţarea temei şi a -Astăzi, la activitatea de Educare a Limbajului am să vă povestesc o Conversaţia


obiectivelor
frumoasă poveste care se numește ,,Legenda Sfântului Nicolae ”.
Voi repeta titlul împreună cu copiii.
- Trebuie să ascultați cu mare atenție povestea, pentru a o putea povesti
și voi părinților, bunicilor sau fraților voștri .
- Voi îl așteptați pe Moș Nicolae?
-Să știți că și Moșul abia așteaptă să treacă în seara aceasta pe la voi să
vă lase un dar în cizmuliță. Am să vă povestesc o poveste prin care vom
afla cine este cu adevărat Moș Nicolae și cum lasă el surprizele copiilor .
4. Prezentarea conţinutului Voi trece la povestire folosind o intonaţie corectă şi un ton adecvat.
şi Voi expune povestea clar, accesibil și expresiv pentru a putea trezi
dirijarea învăţării emoții și pentru a asigura motivația învățării concomitent cu expunerea
planșelor pe machetă .
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea
ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, psihologice și
dramaticale, accentuări și scăderi ale intensității vocii, repetiții, mimică
și gestică.
Odată cu expunerea textului voi explica cuvintele şi expresiile care pot fi
necunoscute, alăturând un sinonim sau o sintagmă lămuritoare, fără a
întrerupe firul povestirii.
,,Legenda spune că la vârsta adolescenței Nicolae a moștenit o avere foarte
mare, însă nu știa ce să facă cu ea. Fiind o persoană foarte bună,dorința lui cea
mai mare a fost să-i ajute pe cei mai puțin norocoși ca el, așa că a încercat să
transforme visurile acestora în realitate. Deși, Nicolae știa că locuitorii orașului Expunerea
său au mare nevoie de ajutor, era conștient și de faptul că aceștia sunt foarte
mândri și nu ar accepta în ruptul capului ajutorul său, așa că s-a hotărât să își
ajute prietenii în secret.
În fiecare noapte, Nicolae se deghiza și livra oameniilor din sat mâncare, haine
și bani. Dintre toși cei pe care i-a ajutat Nicolae s-a apropiat însă de o familie
foarte săracă. În această familie, erau trei surori. Tata celor trei surori era foarte
trist pentru că din lipsă de bani nu își permitea să își mărite fetele.
Dorind din tot sufletul să ajutea această familie, în apropierea nunții fiicei celei
mai mari, Nicolae a lăsat la ușa tatălui un săculeț cu bănuți de aur. Așa cum era
de așteptat, familia a fost în culmea fericirii cânt a descoperit săculețul la ușă.
Când a venit vremea să se mărite cea de-a doua fiică, Nicolae a aruncat un
săculeț cu bănuți de aur pe coșul casei în care locuia familia nevoiașă.Toată
lumea a fost extrem de bucuroasă și cu toții ar fi vrut să-i mulțumească
persoanei care i-a ajutat atât de mult, însă nu aveau idee cine ar putea fi.
Cum nunta celei de-a treia fiice se apropia, tatăl s-a hotărât să stea de pază,
pentru a descoperi cine este îngerul lor păzitor, care i-a scos din necaz și a adus
atâta fericire în familia lor. De data aceasta, Nicolae a aruncat săculețul cu
bănuți pe fereastra deschisă. Auzind săculețul cu galbeni căzând pe podea, tatăl
l-a urmărit pe Nicolae și i-a ieșit în cale.
Nicolae a fost foarte jenat și l-a rugat pe tatăl fetelor să nu spună celorlalți că el
e persoana care îi ajută cu tot ce au nevoie. Tatăl a promis să păstreze secretul,
însă a fost atât de impresionat de gestul lui Nicolae, încât, oricât a încercat nu
și-a păstrat promisiunea și a dezvăluit secretul. Așa că, în scurt timp, toți
locuitorii orașului știau că Nicolae e responsabil de toate minunile care s-au
întâmplat în orașul lor.
Legenda lui Moș Nicolae spune că, de atunci, în fiecare an, în noaptea de 5 spre
6 Decembrie, Nicolae îi recompsensează pe toți copiii care au fost cuminți de-a
lungul anului, lăsându-le în ghetuțe daruri.”
,,avere” –Bogăție
,,a livra” – a preda
,,Se deghiza”- Se îmbrăca în așa fel încât să nu poată fi recunoscut.
,,Nevoiașă”-Sărmană
,,Jenat”-Rușinoș

5.Obținerea performanței Copiii vor reda conținutul poveștii aranjând planșele în ordinea pe care o Conversaţia
cere povestea.
Explicația

6.Fixarea conținutului Se va realiza prin metoda exploziei stelare.Pe o stea mare este scris titlul Conversaţia
poveştii și este ilustrată o imagine cu povestea,iar pe cele cinci stele mai Explicaţia
mici sunt scrise întrebările:
Ce?,Cine?, Unde?, Când?, De ce?.
5 copii vor alege câte o steluță pe care vor fi scrise întrebările de tipul Explozia stelară
Ce?, Cine?, Unde?, Când?, De ce?.

Fiecare copil din cei 5 își vor alege un parterner cu care va lucra în
elaborarea unor întrebări pe baza poveștii.
Cele cinci grupuri vor lucra în elaborarea întrebărilor.
La expirarea timpului grupurile revin în jurul steluței și spun întrebările
formulate.
Ceilalți copii răspund întrebărilor formulate.

7.Încheiera activităţii Voi face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a activităţii. Vor fi Aprecieri verbale
evidenţiaţi cei mai activi copii .

S-ar putea să vă placă și