Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data:11.10.2011
Grupa: II-inferioară
Lucrăto muzical:Vanghelii Serghei
Activitatea: Educaţie muzicală
Tema activităţii: Interpretarea cîntecului
”Casa noastră” Muz. I. Macovei
- Vocile la copii (sopran, alto, tenor bas)
- Sunetul vorbit
- Sunetul cântat
Tipul activităţii: Transmitere
Felul: 1. Transmiterea cântecului „Casa noastră” –predare
2. Joc muzical: „Ghiceşte cine a cântat!” – reactualizare
Forma de organizare: Activitate cu întreaga grupă de copii
Durata: 15-20 min.
Scopul activităţii:
Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii.
Dezvoltarea percepţiilor auditive prin exerciţii de sesizare a diferenţelor de timbru vocal în
funcţie de cel care emite sunetele muzicale.
Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaţiei , a auzului fonematic şi a atenţiei voluntare la
preşcolari.
Obiective operaţionale:
O1. – să descopere lumea înconjurătoare cu ajutorul auzului;
O2. – să diferenţieze în fragmente melodice audiate sau cântate timbrul sunetelor (copil, femeie);
O3. – să diferenţieze sunetul vorbit de cel cântat;
O4. – să interpreteze cu dezinvoltură, expresiv şi omogen ;
O5 – să-şi însuşească corect elementele de tehnică vocală ( respiraţie, emisie, dicţie);
O6. – să facă aprecieri asupra unor fragmente audiate, interpretate de un copil sau colegul acestuia.
Strategii didactice:
Metode şi procedee - Conversaţia
- Explicaţia
- Demonstraţia
- Exerciţiul
- Jocul
Mijloace: radiocasetofonul , o imagine sugerând aspecte din cântec, instrumente
Material bibliografic:
1. Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, MEC., Bucureşti, 2005
2. Elena Zavelea, „Îndrumător metodic pentru activitatea de educaţie muzicală, destinat
educatoarelor, învăţătorilor şi institutorilor”, EXPONTO, Constanţa, 2003
3. „Metodica educaţiei muzicale în grădiniţa de copii”, manual pentru liceele pedagogice, EDP,
Bucureşti, 1977
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


activităţii didactice

Momentul Amenajarea spaţiului şi a mobilierului.


organizatoric Se creează cadrul specific activităţii de muzică, se
aeriseşte sala de grupă, se asigură intrarea şi aşezarea
copiilor în poziţia corectă pe scăunele.
Captarea Introducerea în activitate se va realiza în mod direct
atenţiei prin anunţarea felului activităţii.
Conversaţia
Exerciţii de - Exerciţii de respiraţie Prin
cultură vocală - Exerciţii de dicţie Explicaţia participare
- Exerciţii de intonaţie Demonstraţia activă
Exerciţiul
Anunţarea Astăzi, la activitatea de muzică vom învăţa cântecul:
temei şi „Casa noastră”.
enunţarea Trebuie să fiţi cât se poate de atenţi pentru a vă însuşi
obiectivelor cântecul, să aveţi o poziţie corectă pe scăunel, să
respiraţi corect în timpul cântării şi să cântaţi toţi odată. conversaţia

Dirijarea A. Transmiterea cântecului.


învăţării 1. Familiarizarea cu conţinutul cântecului (după
imagine) conversaţia
2. Cântarea model
3. Pauza psihologică
4. Discuţii în legătură cu caracterul şi conţinutul
cântecului explicaţia
5. Repetarea cântecului de către educatoare cu demonstraţia
acompaniament ( castaniete, tobiţă)
6. Învăţarea cântecului pe fragmente
7. Repetarea cu întreaga grupă cu acompaniament exerciţiul
(de 2 – 3 ori)
B. Transmiterea elementelor de limbaj muzical
- interpretarea unui fragment din cântecul învăţat
realizat de educatoare, de un copil sopran, de un
copil tenor.

Atingerea Reactualizarea cunoştinţelor prin jocul muzical: Prin


performanţei „Ghiceşte cine a cântat!” conversaţia participare
Voi cere unui copil să mijească iar altui copil din grupă activ-
să interpreteze un fragment din cântecul învăţat. explicaţia, afectivă
După interpretarea vocală a fragmentului muzical, copil jocul
care a mijit trebuie să ghicească cine a cântat.
Medalioane
Evaluarea În încheiere voi face aprecieri individuale şi colective cu Albiniţa
asupra modului de participare la activitatea muzicală şi
voi oferi stimulente tuturor copiilor

S-ar putea să vă placă și