Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul


Data: 01.06.2016
Disciplina: Chimie
Clasa: a IX-a Științele naturii
Titlul lecției: Reacții cu transfer de electroni (Reacții redox)
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Durata: 60 min
Profesor:

Obiective de referință
- Formarea și dezvoltarea capacității elevilor de a scrie corect formulele chimice;
- Dezvoltarea capacității de exprimare și de utilizare a limbajului specific chimiei
- Dezvoltarea atenției, spiritului de observație și de investigare a realității, imaginației, gândirii creatoare

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii trebuie să fie capabili:
O1 : să definească noțiunile de: ”reacție de oxidare”, ”agent oxidant”
”recție de reducere”, ”agent reducător”
”recție de oxido-reducere”
”număr de oxidare”
O2 : să modeleze grapfic reacții redox indicând transferul de electroni
O3 : să indice procesul de reducere, agent oxidant, procesul de oxidare, agent reducător pentru un sistem redox
O4 : să aplice algoritmul de identificare a regulilor pentru stabilirea numărului de oxidare.
O5 : să identifice procese redox întâlnite în viața de zi cu zi

Resurse procedurale: conversația euristică, exercițiu, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijată, algoritmizarea, explicația, observația.

Resurse materiale: Sistem Periodic, Manual de chimie Georgeta Tănăsescu, Maria Negoiu Ed. Corint, fișe de lucru
Scenariu didactic
Resurse Resurse Forme de
Etapele lecției O Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedurale materiale activitate
Moment Notează absenții și asigură cadrul necesar Se pregătesc pentru lecție. Conversația
organizatoric 3min desfășurării lecției în bune condiții. euristică

-Scrie pe tablă titlul lecției: Notează în caiete tema lecției Expunerea Tablă Frontală
Anunțarea Reacții cu transfer de electroni (Reacții Explicația Cretă
temei lecției și redox) Conversația Caiete de
a obiectivelor 5min -Enunță obiectivele euristică notițe

Captarea Sunt reacții întâlnite în existența noastră, Participă la conversație. Conversația


atenției elevilor în viața cotidiană: fotosinteza, digestia, euristică Frontală
O5 5min metabolismul, sunt procese redox. Explicația
Funcționarea multor aparate,
automobilelor, se datorează curentului
electric produs de baterii în urma unui
proces redox. Uneori aceste reacții sunt
nedorite cum este coroziunea metalelor.
Comunicarea O1 30min Îndrumă activitaea de lucru conform fișei Notează informațiile noi în Modelarea Tablă
noilor O2 de instruire caietele de notițe. Explicația Cretă Frontală
cunoștințe O3 Rezolvă sarcinile de lucru pe Conversația Sistem Prezentare
O4 caiete și la tablă. euristică periodic la tablă
Problematizarea Fișă de
Algoritmizarea instruire
Descoperirea
dirijată

Fixarea O1 Propune elevilor rezolvarea fișei de lucru Rezolvă exercițiile pe caiete și la Modelarea Tablă Frontală
cunoștințelor O2 tablă Algoritmizarea Cretă Prezentare
O3 13min Exercițiu S.P. la tablă
Descoperirea Fișă de lucru
dirijată Caiete de
notițe.
Evaluarea 2min Acordă note elevilor care au participat la
cunoștințelor oră
Temă pentru 2 min Terminarea exercițiilor din fișa de lucru
acasă Studierea lecției din manual și din caietul
de notițe
Schita tablei
REACȚII CU TRANSFER DE ELECTRONI (Reacții redox)
Proces redox: procesul chimic în carea au loc simultan două semiprocese numite reducere și
oxidare.
Oxidarea: procesul chimic în care un atom cedează electroni. Specia chimică care se oxidează
se numește reducător (agent reducător). În acest caz valența crește.
Reducerea: procesul chimic în care un atom acceptă electroni. Specia chimică care se reduce se
numește oxidant (agent oxidant). În acest caz valența scade.
Ex.: Mg are 2e  pe ultimul strat (are 12e  ): 1s 2 2 s 2 2 p 6 3s 2 , îi
Mg 0  S 0  Mg 2 S 2 cedează și se transformă în ion pozitiv
AR AO S are 6e  pe ultimul strat (are 16e  ): 1s 2 2 s 2 2 p 6 3s 2 3 p 4 ,
deci va accepta 2e  pentru a-și stabili configurația stabilă de
Mg 0 
ox
Mg 2   2e 
octet
S 0  2e  
red
S 2
În procesele redox numarul de electroni cedați este egal cu numărul de electroni
acceptați.
Cum să deosebiți în reacțiile redox care este oxidantul și care este reducătorul?

Metoda PORC: Primește


Oxidantul
Reducătorul
Cedează
Pentru a determina oxidantul și reducătorul este necesar să se cunoască numărul de oxidare
ale particulelor implicate în procesul redox
Numărul de oxidare (N.O.): reprezintă sarcina atribuită unui atom dintr-o substanță
(elementară sau compusă).

Reguli pentru stabilirea N.O.

1. Numărul de oxidare al unui atom neutru este egal cu zero.

Ex.: Mg 0 , Na 0 , Al 0 , K o , S o , etc.

2. Numărul de oxidare al hidrogenului din compuși este +1;


1
3. Ex.: H 1Cl , H 2 O

-cu excepție hidrurile unde hidrogenul are N.O. egal cu -1

Ex.: NaH-1
4. Numărul de oxidare al oxigenului din compuși este -2;
2 2 2 2 2 2
Ex.: : H 2 O , HNO3 , H 2 SO4 , HClO4 , CaO , Al 2 O3

-cu excepția peroxizilor unde N.O. al oxigenului este egal cu -1


1
Ex.: H 2 O21 , Na 2 O2

5. Numărul de oxidare al ionilor este egal cu sarcina ionului respective:

Ex.: ( HO ) 1 , ( SO4 ) 2 , ( NO3 ) 1 , (CO3 ) 2 , (Cl ) 1

6. În compuşi, numărul de oxidare al elementelor din grupa întâi este +1.

Ex.: Na 1 F , Na 1OH , K 1Cl

7. În compuşi, numărul de oxidare al elementelor din grupa a doua principală este +2.

Ex.: Ca 2 O, Ba 2 SO4

8. Suma numerelor de oxidare ale elementelor ce formează o moleculă neutră este egală cu
zero.

Ex.: Într-o moleculă de H 2SO4 (acid sulfuric), suma numerelor de oxidare ale hidrogenului,
sulfului si oxigenului este zero.

H 2 SO4

H 21 S x O4 2
 N .O.  0
2  ( 1)  x  4  ( 2)  0
 2 x 8  0
x  6

H 21 S  6 O4 2

FIŞĂ DE LUCRU
Stabiliţi numerele de oxidare ale tuturor elementelor prezente în
următoarele substanţe chimice, ţinând cont de principalele reguli de stabilire
a NO:
 NaNO3

 AlPO4

 CaCO3

 KMnO4

 K2Cr2O7

 HClO4 (acid percloric)

 HClO3 (acid cloric)

 HClO2 (acid cloros)

 HClO (acid hipocloros)

S-ar putea să vă placă și