Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Propunător: prof.
Obiectul: dirigenţie
Clasa: a VI-a
Tema: Stilul de viaţă dorit
Data:
Durata: 50’
Modul: Calitatea stilului de viaţă
Scopul: Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă dorit, de calitate

Obiective operaţionale
Informative:
- să evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra
propriilor opţiuni profesionale şi asupra evoluţiei în carieră;
- optimizarea învăţării;
- alegerea si adoptarea unui stil de viaţă sănătos
- conştientizarea evoluţiei negative a viciilor, a drogurilor asupra calităţii vieţii
- să conştientizeze nevoia stilului de viaţă dorit
Formative
- să colaboreze intre ei si cu dirigintele
- să stabilească termenicomni pentru un stil de viaţă decent, corect.

Metode: conversaţia euristică, expunerea, dezbaterea, problematizarea, activitatea pe


echipe, fişa de lucru, exprimarea ideilor şi a argumentelor prin postere, desene.

Mijloace / resurse: tabla fişa de lucru, hârtia, carioci.

Scenariul didactic

Desfăşurarea activităţii
Înainte de începerea orei, se va cere elevilor să se aşeze în semicerc pentru a putea
comunica şi colabora mai bine în timpul discuţiilor.
Li se va spune elevilor că scopul acestei activităţi este de a identifica elementele
specifice stilului de viaţă dorit.
Prin conversaţie se va stabili ce se înţelege prin noţiunea de stil de viaţă (mod de
viaţă) şi diferenţa dintre stilul de viaţă pe care-l avem şi pe care ni-l dorim.
Conform DEX, stil înseamnă mod specific de exprimare într-un anumit domeniu
al activităţii omeneşti; mod, fel de a fi, de a acţiona, de a se comporta al unui individ; fel
propriu de a se exprima al unei persoane; mod de a se exprima al unui scriitor.
Stil de viaţă = mod de a trăi
Se solicită elevilor să se gândească şi să descrie oral cum se desfăşoară o zi din
viaţa lor din care să reiasă stilul de viaţă adoptat (grupul de elevi din stânga); celălalt grup
(din dreapta) a descrie cum va dori să se desfăşoare o zi din viaţa lor.
Se comentează de către elevi cele două situaţii prezente, cu argumente pro şi
contra, dacă stilul de viaţă pe care îl avem este identic cu cel pe care ni-l dorim.

1
Întrebare – problemă adresată elevilor la care sunt invitataţi să răspundă şi să-şi
argumenteze răspunsurile:
Avem nevoie de modele pentru a adopta un stil de viaţă corect?
Dacă da, de la cine luăm modelul (profesori, TV, cărţi, filme, oamenii din jur etc.)
Modelul (stilul) de viaţă actual este imprimat de către părinţi, acasă, de către
profesori, la şcoală, prin regulamente etc.
Se împart elevii în trei grupuri a câte 6 elevi.
I Primul grup va răspunde la un chestionar cu tema
“Cum mi-aş dori să trăiesc?”
1) De ce are nevoie omul ca să poată trăi,l care sunt trebuinţele lui? (3-5
elemente mai importante)
2) Care sunt modalităţile de a procura banii necesari?
3) De ce satisfacţii spirituale are nevoie omul?
(3-5 răspunsuri).
II Al doilea grup ca reprezenta prin desen / poster, completat la nevoie de text, ce
elemente le pot asigura oamenilor un stild e viaţă corect.
III Al treilea grup va reprezenta prin desen / poster, completat la nevoie de text, ce
elemente indicp un stil de viaţă incorect, pe care trebuie să îl evite.
Timp de lucru – 10 minute.
În timp ce se discută cu elevii pe marginea răspunsurilor la chestionare, se
completează pe tablă, pe două coloane elementele enumerate de elevi, cu completări:

Stil de viaţă

Corect, sănătos Incorect, dezordonat


Locuinţă confortabilă Dezordine
Imbracaminte adecvata Televizor
Serviciu Lipsa unui serviciu
Hrana – stare de sanatate Leneveala în pat
Lectura – carti, ziare Fumatul, alcoolul, drogurile
Excursii Pierderea timpului în baruri
Viata activa Lipsa unei satisfacţii spirituale

Situaţia problemă:
Are bani, are casă, are cărţi etc. Dar nu e mulţumi de stilul său de viaţă căci îşi
doreşte un stil de viaţă cum vede la televizor, în filme. Ce face?
Se comentează răspunsurile elevilor în legătură cu posibilităţile atingerii unui stil
de viaţă dorit.
Se solicită o concluzie:
Ca să ajungi să ai stilul de viaţă dorit, trebuie să înveţi, să ai o profesie şi un loc
de muncă, bani pentru a-ţi asigura o casă şi cele necesare unei vieţi de calitate. Dar pe

2
măsură ce îţi satisfaci uneie trebuinţe, altele noi le iau locul, doreşti să-ţi îmbunătăţeşti
stilul de viaţă.
Se solicită celor două grupuri să afişeze şi să-şi comenteze posterele.
Se fac aprecieri asupra modului în care au participat la discuţii.

Prof.

S-ar putea să vă placă și