Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
CONTABILITATE MANAGERIALA
SC GAZEBO SRL
Ambalarea
Procesul de ambalare este automatizat.Produsele obtinute din procesul de
fabricatie se predau la gestiune in baza documentului Raport de productie, si a
bonului de transfer gestionarului, intocmindu-se Fisa de magazie.
Produsele se livreaza din gestiune clientilor insotite de factura. Acest document
este utilizat pentru inregistrarea scaderii din gestiune in Fisa de magazie (evidenta
operativa) a cantitatilor de produse expediate precum si a veniturilor realizate in
contabilitate.
Estimarea costului conversiei
Regia fixă de producţie constă în acele costuri indirecte de producţie care rămân
relativ constante, indiferent de volumul producţiei, cum sunt amortizarea,
întreţinerea secţiilor şi utilajelor, precum şi costurile cu conducerea şi
administrarea secţiilor.
DIRECTOR
GENERAL
DEPARTAMENT
DEPARTAMENT SEF PRODUCTIE
SERVICE
ADMINISTRATIV
SEF PRODUCTIE
S1
SEF PRODUCTIE
S2
SEF PRODUCTIE
S3
Societatea este structurata conform organigramei:
- Covrigi simpli
- Covrigi cu cereale
10250/960=10.677lei/h
Cheltuiala cu salariile directe pentru obtinerea produsului covrigi simpli =298 ore x
10.677lei/h=3182 lei;
Cheltuiala cu salariile directe pentru obtinerea produsului covrigi cu cereale =662 ore x
10.677 lei/h=7068 lei;
Cheltuieliindirectederepartizat 2.563 ei
Kr= Sumabazelor
= 960 h =2,67 lei/h;
Total suprafata=313 mp
Cheltuieliindirectederepartizat 1400lei
Kr= Sumabazelor
= 313 mp = 4.47 lei/mp
Total consum=22921 KW
Cheltuiala cu energia electrica aferenta Sectiei DD =900 KW x 0.052 lei/KW = 46.8 lei;
CENTRU S1 S2 S3 DA TOTAL
DD 30% 35% 25% 10% 100%
ELEMENTE S1 S2 S3 DA TOTAL
TOTAL 11211.73 18438.76 190.98 5292.49 35133.
REPARTIZAR 96
E
PRIMARA
DD 1076.22 1255.639 896.88 358.75 3587.54
REPARTIZAT
TOTAL 12287.95 19694.39 1087.86 5651.24 38721.5
REPARTIZAR
E
Formula de repartizare
CC=CBV+%CA(ch de adimistratie)
CC covrigi simpli=12287.95+1162.67=13450.62
CC covrigi cu cereale=19694.39+2466.21=22160.6
5651.24/(12287.95+19694.39)=5651.24/31982.34=0.176
CAcs=12287.95x0.176=1162.67
CAcc=19694.39x0.176%=2466.21
-Ccereale=1500x15.09=22635
CAcs=12287.95x0.176=2162.67
CAcc=19694.39x0.176%=3466.21
RA cs=14118-13450.62=667.38
RAcc=22635-22160.6=474.4
REZULTATUL GLOBAL=667.38+474.4=1141.78
1.Inregistrarea productiei
345 covrigi simpli=711 11211.73
601=301 12700
6023=3023 870
641=421 10250
646=436 2563
5.inregistrarea ch cu energia
%=401 1428
605 1200
4426 228
6811=2811 700
7015 14118
4427 2682.42
4111cl2=% 13467.825
7015 11317.5
4427 2150
4111cl3=% 13467.825
7015 11317.5
4427 2150
-cost standard
-diferenta nefavorabila
711=348 667.38
711=348 474.4
10 Inchiderea conturilor
121=%
601 12700
6023 870
641 10250
646 2563
605 1200
681 700
612 1400
%=121 36753
7015 14118
7015 22635
%=901
921cs 11211.73
921 cc 18438.76
%=901
921 cs
921 cc
%=901
924 DA 5292.49
925DD 3587.54
Decontarea ch sectiei DD
%=925
923 3228.73
S1+s2+s3
924 358.75
%=923
921cs 1076.22
921cc 1255.63
Repartizarea ch administrative
%=924
921cs 1162.67
921cc 2466.21
903=902cs 667.38
903=902cc 474.4
901=931 12287.95
901=931 19694.39
901=903 667.38
901=903 474.4