Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data : 11. 06. 2021

Profesor pt. înv. preșcolar : Andriescu Alina

Unitatea de învățământ : G.P.P Rusca, Dorna Arini

Nivel : I

Tema anuală : „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii : „Emoții, forme și culori”

Tema activității : „Dacă experimentăm, învățăm”

Tipul activității : Formare de priceperi și deprinderi

Elementele componente ale activității integrate: ADE

DEC - „Descoperă silueta” – pictură (tehnica amprentării )


DȘ - „Explorez, descopăr, cunosc” – mini-experimente

Scopul activității : Dezvoltarea senzorială eficientă a preșcolarilor prin experimentări directe a unor
fenomene/transformări din natură, care generează curiozitatea epistemică și prin crearea posibilității de
investigare prin joc.

Obiective operaționale :

*Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție respectând indicațiile educatoarei;

*Să redea corespunzător tema plastică dată, pin tehnici învățate anterior;

*Să compună în mod original și personal spațiul plastic, utilizând materiale și tehnici diverse de lucru;

*Să experimenteze raporturi cauzale între acțiuni, (dacă…atunci…), realizând miniexperimente științifice legate
de: transformarea detergentului în spumă, creșterea în volum, dispersia culorii și alte schimbari ușor
observabile;

*Să manipuleze obiecte, instrumente simple de lucru în vederea realizării experimentelor;

*Să verbalizeze rezultatele propriei munci, precizând materialele folosite și pașii parcurși.

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația dirijată, experiența, explicația, conversația euristică și examinatorie,
învățarea prin descoperire, metoda interactivă de grup - experimentul, dialogul.

Resurse materiale : foi suport, șabloane, acuarele, bureți de bucătărie, farfurii de plastic, șorțuri de protecție,
clame de rufe, biluțe de bumbac, detergent de vase, apă, recipiente de dimensiuni mari (cutii transparente),
mixer, alte obiecte de marimi și forme diferite, pipete, eprubete, prosoape, servețele, mascota Pisoi, laptop de
jucărie.
Forme de organizare : frontal, individual.

Durata : o oră

Bibliografie :

1. „Curriculum pentru educație timpurie”, 2019

2. - „Didactica preșcolară”, Ed. V& I Integral,București ,2000

3. Silvia Breben, Elena Gogea,Georgeta Ruiu „Metode interactive de grup”, Ed. ARVES, 2007

4. Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa „Proiectarea pas cu pas”- grupa mare (îndrumător pentru cadrele didactice
din învățământul preșcolar), Ed.Diamant, Pitești, 2008
Scenariul activității

Activitatea va debuta cu intrarea copiilor în sala de grupă și efectuarea salutului cu doamna educatoare și
musafirii.

Captarea atenției se realizează prin prezentarea unui super erou pe nume Pisoi, care este unul dintre cele
trei personaje pozitive din desenul animat „Eroi în Pijama”.

Se poartă o scurtă discuție despre prezența acestui personaj în grădiniță și misiunea cu care a venit.

Astfel, Pisoi le cere ajutorul copiilor să îl ajute în îndeplinirea misiunii ce a primit-o de la sediu, aceea
de a nu-l lăsa pe Romeo, personajul negativ, să lase lumea fără culori, pentru a nu deveni o lume în alb-negru,
cu totul diferită de ceea ce vedem noi zilnic. Pricepuți și mari iubitori de jocuri inedite copiii doresc să devină și
ei eroi și hotărarsc să îl ajute, cum pot ei mai bine, pe Pisoi.

Copiii interpretază un cântec și se așază la măsuțele aranjate sub formă de semicerc. Pe mese îi așteaptă
materialele cu ajutorul cărora vor realiza mini-tablouri, pictate prin tehnica amprentării cu și peste șablon.
Astfel fiecare copil va primi o foaie suport și un șablon, farfuria cu acuarele și în loc de penson vor primi o
clamă de rufe cu o biluță de bumbac, cu ajutorul cărora vor tampona peste șablon cu acuarele, până la
acoperirea completă. Copiii sunt încurajați să atingă, să cântărească, să descrie textura, forma, greutatea
obiectelor cu care vor lucra. După ce șablonul este acoperit de culoare se va face dezlipirea de pe foaia suport
pentru a se vedea rezultatul. Fiecare copil va avea posibilitatea să își vadă expusă propria lucrare dar și pe ale
colegilor la mini-expoziția deschisă pe holul grădinței.

Pentru a anima și mai mult atmosfera, copiii sunt invitați să joace un joc distractiv „Bate ca și mine!”
(tranziție), care îi provoacă la exersarea senzațiilor auditive, mișcare, atenție și coordonare. În timpul acesta se
așează un covor senzorial pe care copiii vor păși și vor experimenta diferite texturi: nisip, boabe de porumb,
bucati de lemn, pietricele, orez, vată, iarbă, muschi de pădure, polistiren, material textil. Prescolarii sunt
incurajati să verbalizeze senzatiile pe care le traiesc ( moale, aspru, dur, fin etc.).Totul se va întâmpla sub un nor
de baloane de săpun pe care copiii vor încerca sa le atingă. Educatoarea va genera o discuție pentru clarificarea
cauzei care conduce la spargerea acestora.

Atenția copiilor va fi orientată spre observarea unor materiale puse la dispoziție, care îi vor conduce pe cei
mici într-o lume a experimentelor, a transformărilor, a cunoașterii, cu ajutorul științei. Astfel, după ce fiecare
copil primește un sorțuleț de protecție, confecționat dintr-un sac menajer, își îndreaptă atenția către doamna
educatoare care a adus în fața lor obiecte pe care de obicei le găsim în casă, sau la bucătarie. Cu ajutorul acestor
obiecte și materiale educatoarea propune desfășurarea unui joc prin care se vor distra și vor învăța descoperind.

Experiment : o cană de apă și o jumătate de cană de detergent pentru vase sunt turnate într-un bol și cu
ajutorul mixerului sunt amestecate până când se formează o spumă groasă și densă. Această spumă este apoi
transferată în recipiente mai mari,transparente, puse la dispoziția preșcolarilor spre observare. Cu ajutorul unor
pipete și a unor eprubete pline cu colorant alimentar, în cele mai diverse culori, copiii vor avea posibilitatea să
picure peste spumă culori și să observe ce se întâmplă în momentul în care acestea ating suprafața spumoasă.
Transformările vor fi spectaculoase și rezultatele vor aduce multă bucurie și uimire micilor exploratori. Copiii
sunt incurajati sa verbalizeze cele observate.
Pe un fundal muzical, generat de educatoare cu scopul de a le exersa auzul muzical, cu ajutorul jocului
de mișcare „Trop-trop-trop” copiii se îndepărtează ușor de mesele de lucru, moment potrivit pentru ca
educatoarea să le propună continuarea jocului. În recipientele mari pline de spumă sunt aruncate diverse
obiecte, de mărimi și forme diferite. Educatoarea cere copiilor să se așeze din nou în fața meselor pentru a
continua învățarea prin descoperire. Fiecare copil va avea posibilitatea să își introducă mâinile în „spuma
curcubeu” pentru a căuta, a pipăi și recunoaște cât mai multe obiecte ascunse în interiorul recipientelor. Se
insistă pe anumIte trăsături ale acestor obiecte: mare/mic, gros/subtire, moale/tare, ascuțit/neted etc. Pe măsură
ce obiectele sunt găsite și recunoscute, copiii le vor fi spăla în apă caldă și le vor așeza pe masă, răspunznd la
unele întrebări ale educatoarei, legate de ceea ce au simțit când au atins spuma, obiectul găsit sau apa caldă.

Activitatea îi va provoca pe copiii, le va solicita simțurile, îi va ajuta să fie mult mai atenți și îi va ține captivați
de tot ce se întâmplă și astfel feed-backul va fi unul de durată.

Copiii vor fi motivați să realizeze sarcinile primite de prezența lui Pisoi în grupă și de folosirea, pe toata
durata activității, a unui laptop de jucarie, care va adresa copiilor încurajări de genul : „Te descurci bine! Ai
rezolvat corect!”

La finalul activității, jobenul fermecat al grădiniței va face o surpriză dulce copiilor (jeleuri, bezele,
bomboane), drept recompensă pentru implicarea, munca și interesul arătate pe parcursul activității desfășurate.
Aceste dulciuri le oferă posibilitatea ca și la final de activitate sa exerseze simturile: tactil, olfactiv, gustativ,
vizual.
Nr. Etapele Conținutul științic Strategii didactice Evaluare
crt. Activității Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Captarea Elementul surpriză (personajul conversația Personajul Observarea
atenției Pisoi) declanșează stări afective Pisoi sistematică
pozitive, activează atenția și
motivează dorința copiilor de a
participa la activitate.
2. Anunțarea Tema și obiectivele activității sunt Explicația
temei prezentate copiilor sub forma
și a solicitării din partea educatoarei de a
obiectivelor participa la jocurile-experiment, Expunerea
propuse și la activitatea plastică..
3. Prezentarea Debutul activității este marcat de Conversația
conținutului curiozitatea copiilor de a afla cum îl
și dirijarea pot ajuta pe îndrăgitul erou. Dialog
învățării Astfel preșcolarii au la dispoziție Pisoi
materiale diverse, pe care le vor Foi
descoperi și despre care vor primi suport,acuare Proba practică:
indicații pentru întrebuințarea lor. Explicația le, pictura,obținer
Activitatea artistico-plastică, Demonstrația Șabloane,pip ea
experimentele și diversitatea ete, spumei,colorar
activităților de care au parte ajută la Eprubete,șorț ea
o mare putere de retenție a Învățărea uri etc. Spumei,
informațiilor și cunoștințelor. prin
Explorările perceptive efectuate descoperire
individual, prin experimente practice, Observația
le oferă copiilor răspunsuri la Experimentul
curiozitatea epistemică manifestată.

4. Obținerea Toate materialele obținute vor fi Obievcte Proba orală-


performanței folosite pe parcursul activității, mici folosirea
valorificându-se munca și efortul descoperite,ta limbajului
fiecărui preșcolar, în funcție de grupa blourile, specific în
de vârstă. comunicarea
Prin joc vom putea verifica concluziilor
cunoștințele copiilor în domeniul
științei, astfel încât să poată duce la
bun sfârșit angajamentul de a-l ajuta
pe Pisoi, la îndeplinirea misiunii
primite.

5. Evaluarea Se evidențiază nivelul operațional al Dialogul Autoevaluarea


proceselor de cunoaștere, cu recompensa
precădere pe gradul de înțelegere și
transfer de cunoștințe. Conversația
Se va aprecia gradul de implicare și euristică
și participare al copiilor în
desfășurarea activității.