Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa :a V-a
Data: 20.03.2019
Profesor:Pană Stelică
Disciplina : Matematica
Unitatea de învăţare: Operaţii cu fracții zecimale
Subiectul : Ordinea efectuării operaţiilor şi folosirea parantezelor
Tipul lecţiei : Consolidare şi evaluare
Locul de desfăşurare : Sala de clasă

Competenţe generale:
1. Identificarea unor date,mărimi şi relaţii matematice în contextul în care apar.
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural,cuprinse în diverse
surse informașionale.
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situații date.

Competenţe specifice:
1.2 Identificarea fracţiilor ordinare sau zecimale în contexte variate
2.2 Efectuarea de calcule cu fracții folosind proprietățile ale operațiilor aritmetice
3.2 Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare sau fracţii
zecimale.
5.2 Analizarea unor situații date în care intevin fracții pentru a estima sau pentru a verifica
validitatea unor calcule

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe

Resurse :
a) umane: elevii clasei, profesor
b) procedurale: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic,
algoritmizarea, metode şi tehnici creative, munca independentă, lucrul în echipă.
c) materiale: manual, caiete, creioane, fişe de lucru, tabla, creta,videoproiector,ecran de
proiecție
d) temporale: 50 min

Forme de evaluare: observarea sistematică , analiza răspunsurilor, prezentarea produselor


activității, interevaluarea
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Comp Activităţi de învăţare Resurse Forme de Modalităţi de
specifice Temporale Materiale Procedurale organizare evaluare
Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru Caiete Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei. 1 min. Manual
Verificarea -În timp ce verifică tema cantitativ, elevii Munca
temei 3.3 primesc o scurtă muncă independentă: independentă Aprecieri
3.4 rezolvati exercitiile de pe fisa 4’ Caietul Exerciţiul Individual individuale şi
-Verifică tema calitativ şi apoi munca elevului Conversaţia colective
independentă.
Captarea 3.3 -Realizează captarea atenţiei prin 5’ Fisa de Frontal Aprecieri
atenţiei descoperirea cuvântului format prin codul lucru Conversaţia individuale
alocat fisei, și mai apoi a Explicaţia şi colective
citatului”Matematica este regina
științelor...” din C.Gauss
- Prezint elevilor câteva informații despre
C.F.Gauss.
Anunţarea -Se anunţă , pe scurt, scopul şi obiectivele 2’ Caietul Frontal
scopului şi a urmărite în cadrul lecţiei. elevului Conversaţia
obiectivelor -Se scrie pe tablă titlul lecţiei: Exercitii –
operatii cu fractii zecimale
Dirijarea Activitatea se desfășoară sub forma unui Caietul Conversaţia Frontal Aprecieri
învăţării (a 3.3 joc didactic prin care elevii sunt solicitați elevului si Explicaţia Individual individuale
consolidării şi 3.4 să: tabla Exerciţiul Pe grupe şi colective
sistematizării 3.5  calculeze costul de transport al unei Problematizare Chestionarea
cunoştinţelor) excursii ( fișa 2) 25’ a orală
 calculeze tarifele de vizitare a unor Explicaţia Interevaluări
obiective turistice și sunt puși în fața Jocul didactic Aprecieri
unei noutăți: conversia lei – euro (fișa individuale
3)

Conexiunea 3.4 Primesc un chestionar 5’ Chestionar Explicaţia individuala Probă scrisă


inversă(feed- 3.5 Munca
back) independentă
Exerciţiul
Aprecierile şi Se fac aprecieri asupra modului cum 8’ Frontal
tema pentru s-au prezentat elevii la ora de
acasă matematică.
Se vizionează un ”album de călătorie”
,prezentare ppt.
Se dă tema pentru acasă: de realizat un
tabel de tipul celui din fișa 4

S-ar putea să vă placă și