Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: ………………………
Clasa: a V – a C
Data: 25.11.2019
Profesor: …………….
Disciplina: Educaţie muzicală
Subiectul lecţiei: Elemente de limbaj muzical. Melodia.
Tipul de lecţie: consolidare
Competențe specifice:
1.1. Interpretarea vocală a unor piese monodice
2.1. Utilizarea notației înălțimilor sunetelor în lecturarea și scrierea unor fragmente de piese în Do major și la minor
3.1. Descrierea stărilor și ideilor generate de audierea unor lucrări muzical
Obiective operaţionale:
O1 – să recunoască, să intoneze și să scrie notele muzicale din cele trei octave
O2 – să diferențieze mersul treptat și saltul în notația și intonația unor fragmente muzicale
O3 – să intoneze gamele pentru diferențierea tonurilor și a semitonurilor
O4 – să observe diferențele de expresie a unor piese în tonalitatea majoră, comparativ cu tonalitatea minoră

Resurse: - cântece: Cântă – Al. Pașcanu, Barbu Lăutaru, Ceata lui Pițigoi, Vai, săracul pui de cuc – Nelu Ionescu
- audiţii: Cântecul gamei (Sunetul muzicii) - R. Rodgers
Concertul pentru vioară și orchestră în la – A. Vivaldi (fragment din p. I)
Carnavalul animalelor - C. Saint-Saëns (fragment)
- manual de Educaţie muzicală pentru clasa a V - a, editura Aramis, 2017
- tabletă, videoproiector, boxe, tuburi boomwhackers

Metode: conversația, explicaţia, audiţia, demonstraţia, exerciţiul, observarea, jocul

Durata: 5o min.

Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare


lecţiei
- activităţi organizatorice - pregătirea materialelor
1. Captarea didactice
atenţiei - propune - exerciţii de respiraţie conversația
- exerciţii de cultură vocală
10 min exerciţiul
A e i o u-------- a e i o a e i o
u

Li li li li li li li li li-----

Solicită elevii să intoneze cântecul Cântă – Al. Pașcanu. - ascultă demonstraţiile şi demonstraţia manual de proba
intonează după exerciţiul educație
Împarte clasa în două grupe, fiecare intonând câte o strofă. îndrumarea profesorului; muzicală practică
Numeşte elevi din fiecare grupă pentru a intona individual
câte un fragment din melodia anterioară.

2. Consolidare P. Astăzi ne vom reaminti elementele de limbaj muzical,


învățate până acum.
25 min Profesorul întreabă: - elevii răspund proba
- Cum se numeşte calitatea sunetului de a fi mai acut sau mai solicitărilor profesorului orală
grav?
- De câte feluri sunt sunetele, în funcție de înălțime?
- Care sunt sunetele muzicale?
- Câte octave ați învățat?
Profesorul invită elevi la tablă, pe rând, pentru a scrie pe exerciţiul proba
portativ, notele muzicale învățate. practică
Profesorul împarte elevilor câteva tuburi boomwhackers, cu observarea tuburi
ajutorul cărora, prin intermediul jocului, elevii vor sesiza boomwhackers
sonoritatea fiecărui sunet.

Profesorul propune intonarea unui alt cântec învățat: Barbu - elevii intonează exerciţiul
Lăutarul. cântecul propus, în
Profesorul întreabă elevii care sunt modurile de realizare a colectiv și pe grupe
unei melodii (treptat, prin salturi, ascendent, descendent). - elevii răspund conversația proba
întrebărilor adresate orală
Profesorul propune audierea unui scurt fragment muzical din
filmul ”Sunetul muzicii” (Cântecul gamei), apoi, un scurt - elevii asculă cu atenție audiția tabletă, boxe
fragment muzical din Concertul pentru vioară și orchestră în fragmentul muzical
la minor de A. Vivaldi propus
- elevii răspund conversația
Profesorul solicită elevii pentru a compara cele două solicitărilor profesorului
fragmente muzicale, din punct de vedere al sonorității (primul fragment este observarea observarea
acestora (vesel, trist). compus în tonalitatea Do sistematică
major, cel de-al doilea, în
Profesorul solicită doi elevi pentru a scrie pe portativ, la tonalitatea la minor)
tablă, gama Do major, respectiv, gama la minor (se vor - elevii scriu gama Do exerciţiul proba
recapitula caracteristicile celor două game, comparativ: major, respectiv, la practică
asemănări - deosebiri). minor, la tablă

Profesorul propune intonarea altor două cântece învățate:


Cântecul gamei, Vai, săracul pui de cuc. - intonează în colectiv exerciţiul manual de proba
- intonează individual educație orală
muzicală

Profesorul anunță elevii despre organizarea unui mic concurs, - elevii ascultă cu atenţie observarea
3. Evaluare utilizând o platformă educațională numita Kahoot, prin îndrumările profesorului observarea tabletă, boxe sistematică
intermediul căreia vor răspunde, cu ajutorul telefoanelor și răspund solicitării
15 min mobile, unor întrebări referitoare la cunoștințele asimilate. profesorului videoproiector

Se face clasamentul individual final. - elevii folosesc proba


platforma Kahoot, exerciţiul orală
Apreciază activitatea elevilor la lecţie. înregistrându-se pe baza
unui cod de activare
- ascultă indicaţiile,
rezolvă sarcinile primite observarea
- își însușesc eventualele sistematică
greșeli
aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și