Sunteți pe pagina 1din 20

REPUBLICA MOLDOVA - 30 DE ANI

DE INDEPENDENȚĂ
Moldova, țara mea de dor
Motto: Patria sunt eu, eşti tu, e tot ceea ce iubim, tot ceea ce visăm, tot ceea ce va fi când
nu vom mai fi noi.
  Romain Rolland

Introducere
Prin realizarea acestei lecții îmi propun implicarea elevilor în exercițiul cunoașterii și exprimarea
opiniei argumentate cu referire la conceptele cheie: valori naționale, independență, suveranitate, patrie,
patriotism.
Proiectul didactic propus include strategii interactive de predare a conținuturilor, platforme
educaționale online prin intermediul cărora elevii vor învăța informațiile noi.
Este important să dezvoltăm la elevi dragostea de patrie, respectul pentru eforturile înaintașilor
neamului nostru pentru asigurarea libertății și independenței statului. Consider că îmbinarea armonioasă a
strategiilor tradiționale cu cele interactive și digitale vor asigura învățarea temeinică a cunoștințelor
teoretice despre Republica Moldova precum și formarea la elevi a valorilor general-umane și a unei
atitudini respectuoase față patrie și personalitățile istorice.

Clasa: I-âi
Tipul lecţiei: mixtă
Obiectivele  lecţiei La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 : să identifice valorile materiale și spirituale ale Republicii Moldova în baza informațiilor prezentate.
O2 : să descrie simbolurile statului utilizând informația propusă.
O3 : să argumenteze importanța implicării fiecărui cetățean în prosperarea țării noastre;
O4 : să enumere locurile pitorești din Republica Moldova în baza filmulețului prezentat.
O5: să manifeste un comportament adecvat muncii în echipă bazat pe cooperare, toleranță și responsabilitate.
Strategii didactice:
Forme de organizare: frontal, în grup, în perechi
Metode și procedee: Mesaj lacunar, brainstorming, inteligențe multiple, valiza cu activități, cubul evaluatorului
curios, banca de informații, conversația, acrostih, ciorchine, joc didactic.
Mijloace didactice: fișe de lucru în grup, imagini, planșe, fișă cu text lacunar, planșa cu criterii de
success.
Tehnologie-hardware: laptop, diapozitive Power Point, sistem de proiecție.
Strategia de evaluare:
 tipul evaluării : evaluare formativă interactivă (feedback emoțional, de activitate)

Referințe bibliografice
 Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău:MECC, 2018.
 Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău : MECC, 2018
 Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV.
Chișinău: Chișinău, 2019;
 Ghidul dirigintelui, Portofoliu metodic, clasa I-âi, Angela Cutasevici, Lidia Cherdivară. Editura„Cartier”,
Chişinău, 2010

Elemente de conţinut St
ETAPELE
LECȚIEI O t’ Forme de
Activitatea învățătorului și a elevilor organizare
EVOCARE 10’ Orice zi e plină de farmec și mister, e una irepetabilă, e un dar de
la Dumnezeu. Rămâne doar ca fiecare din noi să-i dea un colorit
aparte, să-i determinăm valoarea, să prețuim orice clipă, să
descoperim tot ce e mai frumos și mai util pentru noi.
Azi este prima zi din noul an școlar. Vă doresc mari succese și
mereu să aveți doar emoții pozitive! Frontal

Soarele a răsărit: pentru copiii cu ochi albaştri, pentru cei care au


acasă o soră, pentru cei care au încălțăminte neagră, pentru cei
care își iubesc țara...
Frontal
Prezentarea mesajului.
Ca motto avem cuvintele lui Romain Rolland: Patria sunt eu, eşti
tu, e tot ceea ce iubim, tot ceea ce visăm, tot ceea ce va fi când nu
vom mai fi noi.
Cum înțelegeți acest mesaj ?
Propun elevilor să completeze ciorchinele cu idei.

Descoperirea subiectului lecției prin aranjarea literelor.


 L MODAVO
Valiza cu activități
Elevii ascultă obiectivele lecției prezentate sub forma valizei cu Frontal
activități.

Astăzi, în timpul acestei lecții vom descoperi curiozități despre


țara noastră, vom identifica valorile spirituale ale neamului nostru,
vom călători imaginar prin Moldova vizitând locurile pitorești.
Trebuie să fiţi atenţi, harnici şi ascultători pe tot parcursul lecției şi
astfel activitatea noastră de azi va fi una frumoasă şi utilă pentru
noi toți.
Lectura poeziei.

Frontal

-Despre care țară credeți că vorbește autorul?


-Cum este vara în țara noastră?
Completarea acrostihului utilizând cuvinte din câmpul lexical al
cuvântului Moldova.

Mănăstiri, muzee, monumente, muzică.


Olărit, ospitalitate
Limbă, libertate
Drapel, democrație, dansuri
Orheiul vechi, opinci
Voievod, Vieru,
Arheologi, artă
REALIZAREA 27’ Maximă: A avea Patrie înseamnă a avea trecut, prezent şi viitor.
SENSULUI - Cine este trecutul?
- Datorită cui avem prezent?
- Cine este viitorul ţării?
Dragi copii, cine nu-şi cunoaşte trecutul ţării, nu poate să înţeleagă
prezentul şi nu va putea să vadă viitorul. Eu vă propun să aflăm
câte ceva din trecutul ţării noastre.
Banca de informații. Frontal
Legenda despre formarea Ţării Moldova.
MOLDA, CĂŢELUŞA LUI DRAGOŞ VODĂ
Legenda lui Dragoş spune ca numele de Moldova, de Moldavia,
vine de la căţeaua lui, care a murit la vânătoarea zimbrului.
Dragoş, îndurerat si cu lacrimi in ochi, ar fi numit ţara după cum
îşi botezase si căţeaua... Moldavia. Legenda spune că Dragoş a
botezat un râu cu numele de Moldova, iar de aici şi-a luat ţara
numele. Vă propun să vizionăm legenda.
https://www.youtube.com/watch?v=Im15G06l7gU
-Copii, dar ştiţi voi cine au locuit în trecut în ţara noastră?
În trecut au fost strabunii noştri care au luptat şi au aparat ţara de
duşmani. În istoria acestui neam au fost oameni deosebiţi , care au
avut o dragoste mare pentru acest popor şi pentru acest pământ.
Această ţară a avut domnitori deosebiţi, scriitori talentaţi, oameni
de ştiinţă, oameni ai credinţei. Unul dintre cei care a stat la
hotarele țării a fost Ștefan cel Mare, El a fost domnitorul
Moldovei. Ştefan cel Mare e cunoscut ca un înţelept om de stat, Frontal
talentat conducător de oşti, curajos luptător pentru independenţa
neamului. A domnit 47 de ani, A luptat şi dupa fiecare bătalie
câştigată el construia câte o mănăstire sau cetate.
https://www.youtube.com/watch?v=QkDsk73_SxM
-Dar în trecut, copii, ţara noastră nu era liberă. Priviţi la acest
porumbel ce stă în colivie.
-Cum credeţi cum se simte el în colivie?
-Dar acum când este în afara coliviei, ce poate face el?
-Imaginați-vă că acest porumbel este țara noastră şi cu mulţi ani în
urmă ea era captivă, nu era liberă.
Însă datorită personalităţilor care au luptat pentru libertatea ţării pe
data de 27 august 1991 Moldova a obţinut independenţă, adică
libertatea.
Să citim explicația cuvântului independență din dicționar.
Frontal

Anul acesta se implinesc 30 de ani de când Republica Moldova


este o țară independentă. În continuare vă propun să studiați în
perechi informații despre personalitățile notorii din Republica
Moldova.

În perechi

O1

Frontal
Iar acum vom verifica cunoștințele realizând un joc didactic
interactiv.
https://quizizz.com/admin/quiz/5f20220c5acc48001b653955/test-
ini%C8%9Bial
Lectura poeziei de către învățătoare.
Pe ramul verde tace
O pasăre măiastră,
Cu drag şi cu mirare
Ascultă limba noastră.
De-ar spune şi cuvinte
Când cântă la fereastră,
Ea le-ar lua, ştiu bine,
Din limba sfântă-a noastră.
-Care este limba pe care o vorbim?
Frontal
- Cum credeți de ce este importantă limba noastră maternă?
-Care este imnul țării noastre? Câte strofe conține?
Audierea imnului Republicii Moldova și intonarea cântecului.
https://www.youtube.com/watch?v=nVc4g4h_8ps
Simbolurile Republicii Moldova
Elevii vor descoperi la tablă 3 imagini cu simbolurile RM și vor
O2
citi informațiile scrise pe ele.

Moment de surpriză.
Zâna Moldova aduce trăistuța cu surprize. Elevii extrag imagini
din trăistuță și numesc locurile cunoscute.
-Ce observați în aceste imagini?
- Ați vizitat aceste locuri pitorești?
Vă propun să plecăm într-o călătorie imaginară pentru a descoperi
noi locuri frumoase din țara noastră.
O4 https://www.youtube.com/watch?v=vfE0fibhApw&t=558s
Lucru în grup
Ce reguli respectăm când lucrăm în grup? În grup
1. Ne implicăm activ
2. Păstrăm liniștea
3 Susținem ideile bune.
4.Suntem responsabili.
GRUPUL I Inteligenţa vizual-spaţială: Pictorii
 Rezolvaţi puzzle-ul aranjând piesele.
Comunicați ce loc pitoresc cunoscut din Republica Moldova ați
descoperit și ce informații cunoașteți despre el.

GRUPUL II Inteligenţa lingvistică: Scriitorii


Completați versurile poeziei cu cuvintele scrise mai jos.
O5 Ţara mea, Moldova-_______,
Vatra doinelor străbune,
Ca un strugure de _______
Stai pe harta lumii.
Unde-am zis întâi cuvântul În grup
Şi-am simţit sub tălpi _______,
Unde-i soarele mai mare
Şi măicuţa ce mă _____.
Unde ochiul mi se pierde,
Între şes şi codrul______.
Unde bolta-i mai albastră:
Acolo e Ţara noastră.
(pământul, verde, poamă, mamă, are)
GRUPUL III Inteligenţa intrapersonală: Cugetători
Restabiliţi proverbele, trasând corespondenţe, argumentați unul
la alegere.
Limba română este … … fără limbă nu-i popor.
Nu e țară fără limbă… … patria mea.
Limba română este… … o comoară fără cheie.
GRUPUL IV Inteligenţa logico-matematică : Matematicienii
Scrieți răspunsurile la întrebări în casetele corespunzătoare.
Câte culori Câți ani se împlinesc de la Câte strofe conține
are drapelul proclamarea independenței imnul țării noastre?
RM? RM?

Grupul V Inteligenţa interpersonală: Actorii


Scrisoarea bunelului
Un bunel i-a lăsat drept moştenire nepotului său un testament în
care scrie: În grup
„Dragă nepoate,
O3 Cine nu-şi cunoaşte trecutul ţării, nu poate să înţeleagă
prezentul şi nu va putea să vadă viitorul”
- Cum înţelegeţi acest mesaj?
- Ce acţiuni veţi întreprinde dacă veţi primi un astfel de
testament?
Grupul VI Inteligența muzical-ritmică Cântăreții
Interpretați refrenul cântecului ,, Moldova noastră”
https://www.youtube.com/watch?v=ueQwFFwBtBM
-Bravo! Toate grupurile s-au descurcat minunat!
- Ridicați paleta de culoarea corespunzătoare în corespundere cu
nivelul vostru de implicare în cadrul lucrului în grup.
Reflecție 7’ Crearea unei comunicări despre Moldova completând enunțurile
textului cu informații asimilate.
Patria este ţara în care ….. (m-am născut) şi al cărei cetăţean
sunt. Ea înseamnă câmpii…( întinse), dealuri… (bogate, line), Frontal
codri… (seculari), râuri ….(repezi, curate). Împreună cu ceilalţi
locuitori fac parte din poporul….( român). Simbolurile de stat ale
Moldovei sunt: … (stema), …. (tricolorul) și ….(imnul). Cu o
istorie zbuciumată, Moldova este o ţară care şi-a câştigat
demnitatea și ….(independența) prin lupte şi războaie.
Sunt mândru de ţara mea, Moldova, o ţară frumoasă cum nu e
alta pe lume.
Concluzii
Patria începe de la leagăn, de la părinţi, fraţi şi surori, de la limba
vorbită, de la rude, curtea copilăriei, pomul din poartă..
Patria e fumul vetrei ce ne-a încălzit în leagăn, e cocostârcul de pe
streaşină, ce ne caută şi ne adună acasă, acolo unde am iubit şi am
fost iubiţi, iar aerul este atât de dulce, soarele e mai cald, iar stelele
sunt mai aproape de noi.

Ascultaţi o poezie şi reţineţi cuvintele ce ne duc cu gândul la


patrie.
Am o casă printre ramuri,
Am un sat întreg de neamuri,
Am un codru, o câmpie,
Am un grai ce-mi place mie.
Am un plai ca din poveste
Altul mai frumos nu este. Emoții. Cum te-ai
El mi-i drag până la stele simțit pe parcursul
Şi pân-dincolo de ele. lecției? Frontal
(Gr. Vieru) Aplicare- Cum ai
lucrat la lecția de
Joc evaluativ „Cubul evaluatorului curios” azi?
Emoții. Cum te-ai simțit pe parcursul lecției? Noutate- Ce nou
Aplicare- Cum ai lucrat la lecția de azi? ai învățat la lecția
Noutate- Ce nou ai învățat la lecția de azi?
Colaborare- Cu crezi că te-ai implicat la lucrul în grup?
Curiozitate- Ce curiozități ai auzit azi la lecție?
Succes- De ce consideri că ai avut success azi la lecție?
Avem o ţară mică, dar frumoasă. Avem un plai cu oameni harnici,
frumoşi la suflet şi la port, inimile şi casele cărora sunt deschise
pentru prieteni şi dornice de vorbă dulce, de vreme bună şi de
pace. Suntem un popor ce ţine la pământ, istorie, limbă şi cultură
tindem să fim o ţară europeană. Iubiți țara și faceți totul pentru a o
păstra curată, îngrijită și bogată în tradiții.
Datoria noastră este să păstrăm acest sfânt pămînt, transmis de strămoşii
noştri şi să exclamăm cu mare satisfacţie vorba poetului:
„Dacă e un rai pe lume,
E-n Moldova mea anume!”
Elevii vor primi fișe cu versuri, le vor citi și le vor aranja pe un
șablon în formă de strugure formând harta RM pe fundalul
melodiei „Moldovea mea” Frontal
https://www.youtube.com/watch?v=qZfFP-j4Ov4
MOLDOVA
--Moldova-o țară cu inimă 
___Patria noastră, vatra noastră. 
--- O țară cu codri verzi de brad,
--- O ţară cu câmpuri de mătasă.
---Locul unde arde focul amintirilor
----- Şi ogoarele întinse aşteaptă secerişul
------- O ţară cu corpul mlădios ca spicul de grâu, 
------- Unde orice firicel de iarbă are o poveste.
-------- În Moldova răsună frumoasa noastră doină.
--------- Aici sunt cântece, şi flori, şi fluturi.
---------- Ţara noastră are forma unui strugure,
-------------între apele Nistrului şi Prutului.
-------------- Moldova este casă noastră sfântă,
--------------- Locul unde se spun poveşti.
---------------- Aici e neamul meu străbun.
----------------- Bătrânul Nistru îşi deapană apele domoale.
------------------Un singur dor rămne:de ţară şi de mamă. Individual
-------------------Pământ al ţării mele şi al meu.
------------------Când spunem”patrie”ne gândim la strămoşi,
-----------------Şi vârfurile dealurilor ne amintesc de
-----------------strămoşii noştri.
---------------- Scumpă ţară şi frumoasă!
--------------- Să trăieşti, Moldovă!
---------------Eşti o comoară,
--------------Picior de plai,
----------------Gură de rai…
-Bravo! Pe parcursul lecției ați fost activi și curioși. Pentru acasă o
sarcină interactivă.
Vizionarea filmulețelor și realizarea jocurilor didactice pe Frontal
platformele educaționale.
Toate materialele le găsiți accesând următorul link.
1’ https://padlet.com/cryssty1994/MOLDOVA
Extensie
Banca de informații

DEX
Patria sunt eu,
eşti tu, e tot ceea
ce iubim, tot ceea
ce visăm, tot ceea
ce va fi când nu
vom mai fi noi.
Romain
Rolland
Simbolurile statului
Din Constituţia Republicii Moldova

A 1.Republica Moldova are drapel, stemă şi imn.


rt
. 2. Drapelul de Stat al Republicii Moldova este tricolor: culorile sunt dispuse vertical,
1 în ordinea următoare, începând de la lance: albastru, galben, roşu. În centru, pe fâşia
2 de culoare galbenă, este imprimată Stema de Stat a Republicii Moldova.

3. Stema de Stat a Republicii Moldova reprezintă un scut tăiat pe orizontală având în


partea superioară cromatică roşie, în cea inferioară - albastră, încărcat cu capul de
bour având între coarne o stea cu opt raze. Capul de bour este flancat în dreapta de o
roză cu cinci petale, iar în stânga de o semilună conturată. Toate elementele
reprezentate în scut sunt de aur (galbene). Scutul este plasat pe pieptul unei acvile
naturale purtând în cioc o cruce de aur (acvila cruciată) şi ţinând în gheara dreaptă o
ramură verde de măslin, iar în cea stângă un sceptru de aur.

4. Imnul de Stat al Republicii Moldova se stabileşte prin lege organică.

5. Drapelul, stema şi imnul sunt simbolurile de stat ale Republicii Moldova şi sunt
ocrotite de lege.
Drapelul Republicii Moldova
Tricolorul – este simbolul oficial al Republicii Moldova. El simbolizează trecutul,
prezentul şi viitorul statului moldovenesc, reflectă principiile lui democratice, tradiţia
istorică a poporului moldovenesc, egalitatea în drepturi, prietenia şi solidaritatea tuturor
cetăţenilor republicii.
Drapelul de Stat al Republicii Moldova – Tricolorul – reprezintă o pînză
dreptunghiulară, formata din trei fîşii de dimensiuni egale, dispuse vertical în următoarea
succesiune a culorilor de la hampă: albastru (azuriu), galben, roşu. În centru, pe fîşia de
culoare galbenă este imprimată Stema de Stat a Republicii Moldova. Drapelul de Stat al
Republicii Moldova se arborează:
- pe clădirile în care au loc sesiunile Parlamentului Republicii Moldova sau şedinţele
consiliilor locale – pentru întreaga perioadă a acestora;
- pe clădirile Parlamentului Republicii Moldova, Preşedinţiei Republicii Moldova,
Guvernului Republicii Moldova, organelor administraţiei publice locale - permanent; - pe
cladirile ministerelor, departamentelor, ale altor autorităţi publice din Republica Moldova,
pe clădirile întreprinderilor, instituţiilor, organizaţiilor şi pe casele de locuit – în zilele de
sărbătoare şi memorabile.
Stema Republicii Moldova
Stema de Stat a Republicii Moldova reprezintă un scut tăiat pe orizontală având în
partea superioară cromatică roşie, în cea inferioară – albastră, încărcat cu capul de bour
avînd între coarne o stea cu opt raze. Capul de bour este flancat în dreapta de o roză cu
cinci petale, iar în stînga de o semilună conturnată. Toate elementele reprezentate în scut
sunt de aur (galbene). Scutul este plasat pe pieptul unei acvile naturale purtînd în cioc o
cruce de aur (acvila crucială) şi ţinând în gheara dreaptă o ramură verde de maslin, iar în
stînga un sceptru de aur.
În reprezentare alb-negru scutul şi figurile heraldice însumate în compoziţie sint
reprezentate în conformitate cu semnele convenţionale utilizate de ştiinţa heraldică.
Respectiv: aurul (galbenul) prin puncte plasate la distanţă egală între ele, roşul prin linii
verticale, albastrul prin linii orizontale, iar verdele prin linii oblice de la dreapta spre
stînga. Acvila e doar conturată. (Imaginea colorata şi alb-negru a Stemei de Stat se
anexeaza).
Imnul Republicii Moldova
Limba Noastră este, din 1994, imnul naţional al Republicii Moldova, versurile au
fost scrise de Alexei Mateevici. Cinci strofe din cele 12 a poeziei originale au fost păstrate
pentru imn. Muzica aparţine compozitorului Alexandru Cristea.
Imnul Republicii Moldova este format din strofele 1, 2, 5, 8, 12 din poezia Limba
Noastra de Alexei Mateevici. Muzica pentru imn a fost compusă de către Alexandru
Cristea, aranjament de Valentin Dinga. Legea cu privire la imn a fost votată la 22 iulie
1995.
Pictorii
 Rezolvaţi puzzle-ul aranjând piesele.
Comunicați ce loc pitoresc cunoscut din Republica Moldova ați descoperit și ce informații cunoașteți
despre el.

Scriitorii
Completați versurile poeziei cu cuvintele scrise mai jos.
Ţara mea, Moldova-_______,
Vatra doinelor străbune,
Ca un strugure de _______
Stai pe harta lumii.
Unde-am zis întâi cuvântul
Şi-am simţit sub tălpi _______,
Unde-i soarele mai mare
Şi măicuţa ce mă _____.
Unde ochiul mi se pierde,
Între şes şi codrul______.
Unde bolta-i mai albastră:
Acolo e Ţara noastră.
(pământul, verde, poamă, mamă, are)

Cugetătorii
Restabiliţi proverbele, trasând corespondenţe, argumentați unul la alegere.

Limba română este … … fără


limbă nu-i popor.
Nu e țară fără limbă… …
patria mea.
Limba română este… …o
comoară fără cheie.
Matematicienii
Scrieți răspunsurile la întrebări în casetele corespunzătoare.
Câte culori are Câți ani se împlinesc de la Câte
drapelul RM? proclamarea independenței imnu
RM?

„Dragă
Actoriinepoate,
Scrisoarea bunelului Cine nu-şi cunoaşte trecutul
Un bunel i-a lăsat drept moştenire nepotului său
un testament în care scrie: ţării, nu poate să înţeleagă
prezentul şi nu va putea să
vadă viitorul”

- Cum înţelegeţi acest mesaj?


- Ce acţiuni veţi întreprinde dacă veţi primi un astfel de testament?
Cântăreții
Interpretați refrenul cântecului ,, Moldova mea”
E frumoasă, e a noastră
Doar aici mă simt acasă
Unde nu aș pleca
Tot aici e casa mea!

S-ar putea să vă placă și