Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DOMENIUL ŞTIINŢĂ_MATEMATICĂ

PROPUNĂTOR:Mesaroş Alexandra,clasa a XI-a


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA:.12.11.2020 ;

GRUPA: mixta;

GRADINIȚA: GPP.NR.8

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DŞ_MATEMATICĂ

TEMA ACTIVITĂȚII: „Numărul și cifra 5”

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmiterea și asimilarea noilor cunoștințe

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Transmierea și asimilarea cunoștințelor referitoare la


numărul și cifra 5 ca simbol al mulțimii cu cinci elemente

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să numere crescător si descrescător în limitele 1-5 ;


O2: Să recunoască cifra 5 şi să numească părţile componente ale cifrei
O3: Să formeze mulţimi cu 4 şi 5 elemente;
O4: Să utilizeze un limbaj matematic adecvat;
O5: Să numească părtile componente ale cifrei 5;
O6: Să raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare de obiecte şi invers.

STRATEGII DIDACTICE:
a) metode și procedee: conversația, explicația, observarea, demontrația,
expunerea, exercițiul;
b) mijloace didactice: jetoane, fişă de lucru, instrumente de scris, bețișoare.
c) forme de organizare: frontală, individuală.

BIBLIOGRAFIE:

Beraru, Georgiana,Neagu, Mihaela, Proiectarea activitatilor matematice si indrumari


metodologice.

MECT, Curriculum pentru invatamantul prescolar.


SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE:

N Secvențele Ob Conținutul instructiv- Evaluare


R. activității educativ Strategia didactică
C didactice Metode Forme de Mijloac
R și organizar e
procede e
T. e

1. Moment asigurarea condițiilor Se verifică


organizatoric pentru realizarea activității: poziția
aranjarea mobilierului corectă a
pregătirea materialului corpului
didactic necesar pentru pe scaun;
desfășurarea activității
2. Introducere Introducere in activitate o Conve frontal Se verifică
în activitate voi face cu ajutorul unui rsația interesul
cosulet in care copiii vor Obser pentru
descoperi fructele de vatia activitate;
toamna;mere,pere,nuci,gu
tui si struguri. Copiii vor
trece la măsuţe unde vor
descoperi
materialele,jetoane cu
fructele descoperite din cos
şi cifre pentru exerciţiul
individual.

3. Anunțarea Dragi copii, astăzi vom


temei și desfăşura activitatea frontal
obiectivelor matematică şi vom învăţa să
numărăm până la 5. Conve
Se intuieşte materialul rsația
distributiv şi cel
demonstrativ.
4. Prezentarea, Până la ce număr am învățat Conve Frontal Capacitat
explicarea și sa numărăm? rsația ea elevilor
valorificarea Solicit copiilor să numere didacti de a
conținutului crescător si desrescător în că: număra
temei noi O1 limitele 1- 4 si sa ridice o crescător
O2 anumită cifră. și
Numărați de câte ori se aud descrescăt
picăturile de ploaie(voi bate or de la 1-
cu degetele pe bancă astfel 5 și de la
încat sunetul sa fie 5-1.
asemănător picaturilor de Demo
O6 ploaie care cad pe sol). Voi nstrati
mai adaugă o bătaie a a
degetului despre care voi didacti
spune că e este a cincea că
bataie.
Imitati ploaia!
Ce este ploaia, copii?(ploaia
este apa care cade din Explic
cer.La început sunt nori, ația
bate vântul, apoi cad didacti
picaturi de apa). ca
Predarea numărului si
O4 cifrei 5:
Capacitat
Pasul 1. ea de a
- Vom construi o Tabl intui o
multime formată din 4 a/fla multime
elemente(fructe), pe nelog cu un
verticala, in partea Frontal raf ? element
stanga. Apoi vom mai mult
număra elementele
folosind gestul de
incercuire. Sub multime Demo
vom scrie cifra nstrati
corespunzatoare. a
Pasul 2. didacti
- In partea dreapta voi ă
construi o multime cu
un fruct mai mult. Voi
spune că aceasta
multime are 5 fructe. Se Explic
vor numara fructele ei ația
folosind gestul de didacti
încercuire, iar sub ca
mulțime voi atașa cifra
5
Obser
varea
didacti

Capacitat
ea
copiilor
de a
construe o
multime
5. Fixarea cu
continutului 5elemente
nou invatat .
Voi construi si alte multimi
cu un număr egal cu a doua
mulțime, formate din alte
fructe.
Voi preciza că grupa care
are mai mult cu un fruct
O2 decât cea cu 4 este grupa cu
O4 5 fructe. frontal
Anexa1 Capacitat
O6 Voi intui cifra 5, ea elevilor
precizandu- se că seamăn de a
cu un lacat sau cu un covrig identifica
mancat pe jumatate.apoi se mulțimi
exersează forma cifrei prin cu șase
scriere în aer, pe măsuță și elemente.
O3 pe făină. Demo
Numărul 5 este mai mare nstrați
cu o unitate decât numarul a
O6 4. didacti
-Ce mulțimi formate din 5 că
elemente putem identifica
in sala de clasa? Conve
Solicit copiilor: rsația
-să așeze pe măsuța 5 didacti
jetoane cu fructe că
-să bată din palme de 5 ori
-să numere crescator in
limitele 1- 5 si
descrescător.
Care este vecinul mai mic
cu o unitate decat 5?
Care este vecinul mai mare
cu o unitate decât 5?
6. Evaluarea(fee Voi cere copiilor să numere observ individ fisă Capacitat
dback-ul în şir crescător în limitele1- area ual ea
activitatii) 5. copiilor
Voi prezenta copiilor fişa de a
de evaluare a activităţii şi li identifica
se precizează multimea
sarcinile.Anexa 2. cu 5
Voi face evaluarea în grupă. elemente
7. Încheierea Voi face aprecieri generale Se
activităţii şi individuale asupra apreciază
comportamentului copiilor ordinea și
în timpul activităţii,dar şi disciplina;
asupra felului cum au
răspuns.În încheiere voi
recita poezia
„ Numărătoarea”..Anexa3
ANEXA1
ANEXA 2 FISA DE LUCRU

1. Colorează cifra 5.

2.Formează, prin încercuire, mulțimea fructelor,apoi încercuieste si colorează cifra care


arată câte mere sunt.

3. Aşază fiecare măr în coş, trasând o linie.

4. Incercuieste cifra 5 de cate ori o gasesti in chenarul de mai jos

3451581
524 5 7 5

S-ar putea să vă placă și