Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
b. Caracteristici:
Proiectarea didactică poartă denumirea de design instrucţional
A proiecta înseamnă a planifica, a anticipa, a prevedea cât mai exact
desfăşurarea unei activităţi
Este o activitate complexă, un ansamblu de procese şi operaţii de deliberare a
modului de desfăşurare a activităţii instructiv-educative.
Proiectarea constă în efectuarea unor operaţii de construcţie şi organizare
anticipativă a obiectivelor, conţinutului, strategiilor de dirijare a învăţării, a
probelor de evaluare şi, mai ales, a relaţiilor dintre acestea.
SPECIFICUL PROIECTĂRII DIDACTICE ÎN GRĂDINIŢĂ: lectura personalizată a
programelor, planificare calendaristică, proiectare secvenţială, proiect de activitate
didactică, tema, scop, obiective operaţionale, evenimente didactice, activităţi de
învăţare, teme anuale de studiu, teme independente, proiecte tematice;
c. Esenţa proiectării
în viziune tradiţională, proiectare înseamnă împărţirea timpului, eşalonarea
materiei sub forma planului calendaristic,
în viziune modernă , activitatea de proiectare se referă la gândirea,
anticiparea şi prefigurarea procesului instructiv - educativ,
d. Funcţiile proiectării
funcţia de anticipare - vizează operaţii de anticipare a desfăşurării activităţii didactice
funcţia de orientare - face referire la obiective, care sunt criterii de referinţă ce orientează
activitatea
funcţia de organizare - ansamblu complex de planificare a instruirii
funcţia de dirijare - ne arată posibilitatea de acţiune
funcţia de reglare – se referă la raportarea rezultatelor finale la obiectivele propuse
funcţia de decizie - vizează ameliorarea şi optimizarea activităţii instructiv- educative
funcţia de inovare - se referă la cadrul didactic, la concepţia lui modernă sau tradiţională
despre actul didactic.
1
e. Etapele proiectării pedagogice. Desfăşurarea procesului de proiectare parcurge 4
etape esenţiale
1. analiza diagnostică a nevoilor şi a resurselor- vizează diagnoza stadiul de
dezvoltare a capacităţilor mentale ale copiilor, nivelul de cunoştinţe al elevilor,
caracteristicile psihosociale ale grupei de copii, trăsăturile proceselor instructive
desfăşurate în prealabil
2. prognoza sau proiectarea pedagogică – pe baza informaţiilor desprinse din
analiza diagnostică, se anticipează modul de desfăşurare a instruirii şi performanţele
aşteptate din partea copiilor în următoarea etapă. Se finalizează prin elaborarea de
proiecte alternative de programe de instruire. Aici au loc:
definirea obiectivelor şi a sistemului de referinţă spaţio-temporal
selectarea şi structurarea conţinuturilor
stabilirea strategiei optime de acţiune
stabilirea criteriilor şi a instrumentelor de evaluare
3. realizarea efectivă a proiectului pedagogic;
4. evaluarea performanţelor înregistrate de copii în urma aplicării proiectului şi a
activităţii desfăşurate pe baza acestuia. Informaţiile obţinute sunt supuse unei noi
analize diagnostice, în scopul proiectării, realizării şi evaluării activităţii ce urmează a
se desfăşura în etapele următoare.
f. Nivelurile proiectării
Proiectarea la nivel Macro( globală): proiectarea curriculară- structura anului şcolar,
planul cadru, programa şcolară, manuale şcolare( vezi produsele curriculare);
Proiectarea la nivel Micro( eşalonată): proiectarea pe teme (anuală), unităţi de
învăţare (semestrială),proiectarea săptămânală, proiectarea activităţilor;
Proiectarea activităţii didactice reprezintă premisa unui demers reuşit, în măsura în care
prefigurează ceea ce trebuie şi ceea ce poate fi prevăzut în desfăşurarea activităţii
didactice.
2. PROIECTAREA DIDACTICĂ LA NIVEL MICRO
Această eşalonare a proiectării didactice este determinată de nevoia de a imprima
procesului instructiv-educativ unitate şi coerenţă, prin punerea în relaţie a obiectivelor,
conţinuturilor şi a activităţilor întreprinse pentru realizarea acestora.
Proiectarea activităţii didactice trebuie să răspundă la PATRU ÎNTREBĂRI (paşi ) esenţiale
pentru reuşita procesului instructiv-educativ:
În învăţământul primar
Planificare calendaristică anuală
Anul şcolar...........................
Unitatea şcolară…………………………
Nr. ore an şcolar: ………………………….
Clasa………………………………… Nr. ore sem. I........................
Disciplina: ……………………………. Nr ore sem II........................
Învăţătoare: ………………………………
Nr.ore /săpt: ......................
3
În învăţământul preşcolar planificarea reprezintă o activitate laborioasă desfăşurată de fiecare
educator pentru aplicarea curriculumului, pentru desfăşurarea coerentă şi eficientă a procesului
de învăţământ şi prezintă câteva particularităţi.
Documentul care stă la baza planificării este Curriculumul pentru învăţământ preşcolar, care
prezintă finalităţile, conţinuturile, timpul de instruire şi oferă sugestii în ceea ce priveşte
strategiile de instruire şi evaluare pentru fiecare nivel de vârstă, iar în cazul grădiniţelor care
aplică alternativele educaţionale se adaugă şi elementele specifice.
Planificarea trebuie să respecte:
a. aplicarea clasificării activităţilor pe domenii experienţiale, jocuri şi activităţi didactice
alese, activităţi de dezvoltare personală);
b. organizarea conţinuturilor în jurul celor şase teme:
„Cine sunt/suntem?”,
„Când, cum şi de ce se întâmplă?”,
„Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”,
„Cum planificăm/ organizăm o activitate?”,
„Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”,
„Ce şi cum vreau să fiu?”.
c. diversificarea planificării în funcţie de complexitatea temei abordate şi de interesul
copiilor pentru tema respectivă, pe durate diferite de timp, de exemplu:
planificarea anuală a maximum 7 proiecte cu o durată de maximum 5 săptămâni pe
proiect;
planificarea anuală a unui număr mai mare de proiecte cu o durată de 1-3
săptămâni;
planificarea săptămânală a unor teme de interes pentru copii;
planificarea unor proiecte de durată foarte scurtă, respectiv de o zi.
transsemestriale.
Pentru întocmirea planificării documentele curriculare din ciclul preşcolar insistă pe acordarea
unei importanţe deosebite dezvoltării globale a copilului, activităţile pe care ni le propunem
trebuie să stimuleze copilul din toate punctele de vedere.
5
B. Proiectarea calendaristică semestrială şi săptămânală (proiectarea temelor )-
presupune o proiectare secvenţială:
pe unităţi de conţinut ( Unităţi de învăţare ) - Școală
teme centrale- la grădiniță
În învăţământul primar
Proiectarea calendaristică semestrială- presupune o proiectare secvenţială pe unităţi de
învăţare, ea fiind o continuare a planificării anuale.
O unitate de învăţare este o unitate de conţinut care :
acoperă una sau mai multe ore de curs;
este coerentă din punctul de vedere al obiectivelor vizate;
este unitară din punct de vedere al tematicii;
se desfăşoară continuu pe o perioadă de timp;
se finalizează prin evaluare formativă;
Realizarea unei unităţi de învăţare presupune un demers didactic proiectat de fiecare învăţător
în parte.
Metodologia de proiectare pe unităţi de învăţare:
detalierea conţinuturilor prevăzute de programă;
identificarea activităţilor de învăţare care duc la realizarea obiectivelor;
identificarea strategiei: tipul de activitate, modurile de organizare a activităţii
elevilor, metode, mijloace, strategia didactică, etc.
precizarea resurselor materiale, temporale;
elaborarea probei de evaluare în funcţie de descriptorii de performanţă;
Proiectarea unei unităţi de învăţare presupune centrarea demersului didactic pe
obiective şi nu pe conţinuturI.
PROIECTAREA SECVENŢIALĂ- PE UNITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
SEMESTRUL I
Scoala/
Anul școlar..........
Clasa..................................
Disciplina:………………………… Nr. ore sem.I: ……………..
Învăţătoare……………………….
Nr. ore/ săpt: …………
1. UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: …… Cartea model de comunicare ………………………
Competenţe Conţinuturi Nr. de ore Săptă- Activităţi de Resurse Modalităţi de Observa
specifice Predare/ Învăţare/ mâna învăţare evaluare ţii
evaluare/ la disp Bibliogra
învăţ fie
O1.1, O3.2 1.1…Propozitia şi 8-PI ……….
etc textul……… 1 dispozitia înv S1 ………. ……… ……….
1.2…asezarea 1 evaluare S2 ………. ……… ………
textului in ………. ………
pagim[……
1.3……………
2. UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:……………………………………
Obiective Conţinuturi Nr. de ore Săptă- Activităţi de Resurse Modalităţi de Observa
specifice Predare/ Învăţare/ mâna învăţare evaluare ţii
/competenţe evaluare/ la disp Bibliogra
specifice învăţ fie
O1.1, O3.2 1.1………… . S1 ……….
etc 1.2……… S2 ………. ……… ……….
1.3…………… S3 ………. ……… ………
………. ………
DE CE? CE? CÂT TIMP? CÂND? CUM? CU CE? PENTRU CE?
Notă! În condiţiile noului curriculum, lectura manualului nu mai este în mod obligatoriu liniară. Programa
trebuie parcursă în mod necesar de către toţi, manualul însă se pliază unei citiri personale şi adaptate.
6
În învăţământul preşcolar proiectarea săptămânală este structurată în jurul a ŞASE TEME
MAJORE. Astfel în învăţământul preşcolar vorbim despre proiectarea tematică, realizată pe
cele două niveluri de vârstă (3-5 ani şi respectiv 5-7 ani) şi pentru toate cele şase teme majore.
Această proiectare este prevăzută deja în documentele curriculare pentru grădiniţă şi se
realizează după următorul model.
7
La rândul lor, părinţii:
sunt implicaţi în activitatea clasei ca voluntari;
se simt eficienţi împărtăşind din experienţa lor;
înţeleg modul de abordare a învăţării la copii şi-i pot sprijini mai bine.
De asemenea, educatorii:
stimulează interesul pentru abordarea unor noi conţinuturi şi metode;
îşi organizează mai bine planificarea;
utilizează o varietate de activităţi pentru a prezenta tema în profunzime;
încurajează copiii să producă idei originale pentru activităţi.
Proiectele tematice pot avea ca puncte de plecare o întâmplare, o jucărie, o carte, o idee, un
eveniment din familie sau din cadrul comunităţii. În planificare e important să existe proiecte
tematice iniţiate de copii şi de educator, e necesar un echilibru între sursele de provenienţă ale
subiectelor abordate.
Exemple de teme:
Nivel I (3-4 ani) Nivel II (5-6 ani)
Familia mea Marea
Grădiniţa Mijloacele de locomoţie
Jucăriile mele Poveştile pădurii
Căsuţa cu poveşti Jocurile iernii
Dovleacul Tradiţii şi obiceiuri de Paşti
Urşii Cosmosul
Fluturele În lumea insectelor
Aceste exemple de teme trebuie subsumate celor şase teme mari din noul curriculum Durata
realizării acestor proiecte diferă în funcţie de interesul copiilor pentru temă, de anotimp şi
evenimentele specifice (sărbătorile religioase, istorice)
8
Moduri şi forme de realizare a activităţii didactice
C. Proiectarea activităţii didactice- Proiectarea LECTIEI/ ACTIVITĂŢII
Definiţie-Proiectarea presupune o anticipare detaliată a demersului didactic pentru un timp
delimitat şi cuprinde
I. Date introductive( data, grupa , domeniul …..)
( data, clasa, disciplina…..)
II. Scenariul didactic ( structura tabelară care poate lua diverse forme)
Etape/Operaţiile ce se efectuează constau în:
Încadrarea lecţiei/ activităţii în sistemul de lecţii/activităţi sau proiectul tematic
Stabilirea obiectivelor operaţionale
Selectarea, structurarea logică, esenţializarea conţinutului
Elaborarea strategiei instruirii
Stabilirea structurii procesuale a activităţii didactice ( evenimentele instruirii/etapele lecţiei)
Prefigurarea strategiei de evaluare
Stabilirea acţiunilor de autocontrol şi autoevaluare a elevilor
În învăţământul primar
Proiectul de lecţie- caracteristici
9
c. Clasificarea(taxonomia) lecţiilor- Practica didactică operează cu o gamă largă de categorii şi variante de lecţii, cel mai des întâlnită în
ciclul primar fiind lecţia de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor, varinta mixtă:
10
lecţia de verificare cu ajutorul testelor de cunoştinţe
lecţia de verificare cu ajutorul testelor docimologice
11
I. Lecţia de transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe (altă variantă)
12
LECŢIA DE EDUCAŢIE FIZICĂ
1. Organizarea colectivului
2. Pregătirea organismului pentru efort
3. Influenţarea selectivă a aparatului locomotor
4. Tema activității
Dezvoltarea vitezei şi îndemânării
Dezvoltarea forţei sau rezistenţei
Combinaţii
învăţare/consolidare
perfecţionare/evaluare de deprinderi
5. Revenirea organismului după efort
6. Aprecieri și concluzii
7. Încheierea organizată a activității
LECŢIA DE MUZICĂ
1. Captarea şi orientarea atenţiei
-moment organizatoric;
-pregătire muzicală
exerciţii de respiraţie
exerciţii melodice
exerciţii ritmice
2. Reactualizarea cunoştinţelor şi deprinderilor dobândite anterior
3. Prezentarea materialului stimul (cântec, joc muzical)
interpretarea/cântarea model.
conversaţie privind subiectul cântecului;
Înțelegerea textului/povestirea conţinutului cântecului;
conversaţie privind subiectul cântecului;
audierea unui cântec asemănător;
4. Dirijarea învăţării
cântarea pe fragmente- după un algoritm
5. Obţinerea performanţei
variante de interpretare a cântecului-- Cântarea pe grupe sau singuri
dicteu, jocuri de creaţie;
6. Evaluarea activităţii elevilor
III. Lecţia de recapitulare şi sistematizare
VARIANTA CLASICĂ
1. Formularea anterioară a temei şi planului de recapitulare
2. Organizarea condiţiilor
3. Repetarea pe baza planului scris sau a fişelor
Alternarea rezolvării teoretice sau practice
Expunerea de sinteză pe baza unui plan cu antrenarea elevilor
4. Sistematizarea celor repetate cu completările de rigoare,
recuperări
5. Concluzii şi aprecieri
6. Tema pentru acasă
13
VIZITA, EXCURSIA
1. Formularea anterioară a temei
2. Organizarea condiţiilor
3. Atenţionarea asupra problemelor principale
4. Studiul independent prin observare
6. Concluzii, fixări, sistematizări în urma efectuării vizitei.
IV. Lecţia de verificare şi evaluare
Verificarea orală
1. Anunţarea prealabilă a temei, volumului şi modului de verificare
2. Precizarea obiectivelor, criteriilor
3. Chestionarea orală
4. Aprecierea şi notarea
5. Recomandări: corectare, perfecţionare.
Verificarea scrisă
1. Recapitularea anterioară
2. Precizarea obiectivelor, criteriilor
3. Lucrarea scrisă
4. Analiza şi aprecierea lucrărilor
5. Refacerea lucrărilor
14
PROIECT DE LECŢIE- structură
I. DATE INTRODUCTIVE:
1. Data…………
2. Şcoala……………..
3. Clasa…
4. Aria curriculară......................
5. Disciplina: …………………..
6. Unitatea de învăţare( tematică)…………………………………………….
7. Subiectul lecţiei………………………………………………………………………
8. Competenţe specifice☹din programa școlară)
9. Obiectivul fundamental al lecţiei:………………..
10. Obiective operaţionale:
a. cognitive
O1.să……………………………………………………………………………………………
O2-…………………………………………………………………………………………….
O3………………………………………………………………………………………………
b. afective
O4………………………………………………………………………………………………
O5………………………………………………………………………………………………
c. psiho-motorii
O6………………………………………………………………………………………………
11. Categoria de lecţie ( tipul):……………………………
Distributive ………………………………………………………………
15
14. Modalităţi de evaluare: Forme de evaluare…………………………………………
Metode de evaluare…………………………………..
a) oficială:
b) pedagogică
c) metodico-didactică
d) surse internet:
17. Prof coordonator de practică ped…………..
18. Prof. metodist……………….
19. Prof. învăţământul primar…………………
16
Evenimentele Activitatea Activitatea Ob. Metode Materiale şi Modalităţi de
instruirii propunătoarei elevilor op. didactice mijloace evaluare
didactice
1. Captarea şi
orientarea
atenţiei T=
2.
Reactualizarea
structurilor
însuşite
anterior T=
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
T=
4. Prezentarea
optimă a
noului
conţinut T=
5. Dirijarea
învăţării T=
6. Asigurarea
conexiunii
inverse
( feedback-ul)
T=
7. Fixarea şi
consolidarea
cunoştinţelor
T=
8. Evaluarea
cunoştinţelor
T=
9. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
T=
17
În învăţământul preşcolar
Definiţie
Activitatea instructiv- educativă ( similară lecţiei din învăţământul primar) este o formă de
organizare a procesului de învăţământ în grădiniţă, o entitate de învăţământ, ceva
mai mult decât un cadru de organizare a instrucţiei, pentru că presupune legităţi de
structurare şi funcţionare ce trebuie bine cunoscute. ( Ioan Cerghit)
18
Nr Tipul de activitate Caracteristici ale activităţii Variante de REALIZARE
crt. (modalităţi, forme, felul act. )
1. copiii îşi însuşesc cunoştinţe şi Povestirea(DLC)
Activitatea de transmitere şi competenţe intelectuale şi practice noi, Memorizarea (DLC)
însuşire a cunoştinţelor cu care nu s-au mai întâlnit; Lectura educatoarei (DLC, DŞ)
educatoarea poate comunica/ transmite Lectura după imagini(DLC, DŞ)
(comunicare şi asimilare, noi cunoştinţe, poate conduce, ghida şi Convorbirea(DLC, DŞ)
predare-învăţare) îndruma activitatea r; Observarea(DŞ)
copiii pot recepta noul sau îl pot
Exerciţii cu material
investiga, cerceta, descoperi;
EX. însuşirea număratului până la 5, perceperea
individual(DŞ)
corectă a componenţei numărului 5, cunoaşterea
valorii numărului 5, familiarizarea copiilor cu cifra 5.
2. Activitatea de fixare şi copiii îşi fixează și consolidează cunoştinţe, Jocul didactic(TOATE)
consolidare a cunoştinţelor, priceperi deprinderi, asimilate și formate în Repovestirea (DLC)
priceperilor, deprinderilor activitățile anterioare.
Joc logic (DŞ)
3. Activitatea de formare a Copiii sunt obişnuiţi cu formarea/ dactilopictura (DEC), pictură
priceperilor şi consolidarea organizare şi (DEC),desen (DEC),
deprinderilor /consolidare desfăşurarea de activităţi practice în şnuruire (DOS),rupere (DOS),
care să-şi aplice cunoştinţele şi tăiere (DOS), bobinare (DOS),
abilităţile, pentru a-şi forma/ consolida înşirare (DOS), mototolire
deprinderi; (DOS)
jocuri cu text şi cânt (DEC)
audiţii (DEC
euritmie (DEC)
exerciţii psihomotrice (DPM)
jocuri de mişcare (DPM)
dans (DPM)
4. Activitatea de recapitulare şi îşi propune aprofundarea şi Jocul didactic
sistematizare a cunoştinţelor perfecţionarea cunoştinţelor şi
şi abilităţilor. competenţelor intelectuale şi practice ale
elevilor, prin evidenţierea legăturilor
existente între cunoştinţe şi abilităţi;
5 Activitatea de verificare sau are rol de “bilanţ”, de evaluare Jocul didactic
control şi evaluare a evidenţiind modificările produse şi
cunoştinţelor şi abilităţilor. influenţele asupra laturilor personalităţii
elevilor;
are valoare constatativ - prospectivă;
- permite realizarea feed-backului;
19
Proiectul de activitate- structură
I. Date introductive- Data,Tema centrală (de studiu), Proiectul, Subtema Grupa
6. Categoria de activitate, Domeniu, Tema activităţii, Felul activităţii
( modalitatea de realizare) , Tipul activităţii, Durata activităţii,Scopul activităţii,
Obiective de referinţă, Obiective operaţionale, Metode şi procedee didactice,
Materiale şi mijloace didactice, Strategia didactică, Modul de organizare a
activităţii copiilor, Modalităţi de evaluare, Efectivul grupei, Bibliografie.
20
Proiectul de activitate integrată - structură
1) Data
2) Grădiniţa
3) Grupa
4) Tema mare din cele 6 teme ale curriculumului
5) Tema proiectului
6) Tema zilei
7) Tipul de activitate
8) Scopul activităţii/ obiectivul fundamental
9) Forme de organizare a activităţii copiilor
10) Durata
11)Inventar de activităţi:
Separat se poate descrie scenariul zilei, insistând pe rutine şi tranziţii. După care se
detaliază sarcinile didactice ce se parcurg pe fiecare tip de activitate de învăţare.
Evenimentele Categ Ob. Descrierea activităţii Strategia didactică Modalităţi
instruirii orii de op. de
( momentele act. evaluare
activităţii)
Activitatea Activitatea Metode şi Forme de Mijl. de
educatoarei copiilor procedee organiz. înv.
ADE
ALA 1
ALA 2
21
STRUCTURA UNUI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
22
PROIECT DE ACTIVITATE
Propunătoare: Indicatori Nota
1.Proiectarea activităţii
2. Realizarea activităţii
3. Managementul grupei
4. Comportamentul propunătoarei
Nota finală
1. Data…………
2. Tema anuală de studiu ……………………………………..
3. Proiectul DA
NU
4. Tema săptămânii………………………………………….
5. Grupa……………………..
6. Categoria de activitate : Activităţi liber alese (ALA1)
7. Centre de interes
A. Centrul ..........................................
B. Centrul.............................................
C. Centrul..............................................
8.Tema activităţii :
A. Centrul ..........................................................................
B. Centrul...........................................................................
C. Centrul............................................................................
9. Modalitatea de realizare
A. Centrul ................................
B. Centrul.............................................
C. Centrul..............................................
23
14.Obiective operaționale:
A. Centrul.................. O1.- ……………………………………………………..
O2- ........................................................................
15.Strategia didactică
Metode şi procedee didactice:
A. Centrul …………………………………………………………..
B. Centrul ………………………………………………………….
C. Centrul …………………………………………………………..
Mijloace și materiale didactice:
Demonstrative……………………………………..
Individuale :
A. Centrul …………………………………………………………..
B. Centrul ………………………………………………………….
C. Centrul …………………………………………………………..
18.Educatoare……………….
24
I. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII
……………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
T=3 min
2.Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
T=…..
3.Dirijarea
învăţării şi
obţinerea
performanţelor
T=……
4.Evaluarea
activităţii şi
realizarea
feedback- ului
T=…..
25
PROIECT DE ACTIVITATE
1. Data…………
2. Tema anuală de studiu……………………………………..
3. Proiectul DA
NU
4. Tema săptămânii………………………………………….
5. Grupa……………………..
6. Categoria de activitate : Activitate pe domenii experienţiale (ADE)
7. Domeniul :
8. Tema activităţii.........................................................................................
9. Modalitatea de realizare....................................................................
10. Tipul activităţii: …………………………………………………………
11. Durata activităţii…….................................
12. Scopul activității…………..
13. Dimensiuni ale dezvoltării:...................
Op1.- ……………………………………………………............................
Op2.- ……………………………………………………............................
Op3.- ……………………….........................……………………………..
Op4.- ……………………………………………………..........................
26
16. Strategia didactică…………………………………
Distributive ………………………………………………………………
e) Oficială:
Curriculum pentru educația timpurie ( a copiilor de la naștere până la
vârsta de 6 ani), 2019
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente
cu care operează curriculum pentru educația timpurie, 2019
f) Pedagogică
Cucoş Constantin, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2006
Ionescu Miron, Instrucţie şi educaţie, editura Garamond, Cluj-Napoca,
2003
g) metodico-didactică
h) surse internet
27
Evenimentele instruirii Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Ob. Metode Materiale Modalităţi de
op. didactice şi mijloace evaluare
didactice
1. Captarea şi orientarea
atenţiei
T=
2.Reactualizarea
structurilor însuşite
anterior
T=
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor
T=
4. Prezentarea optimă a
noului conţinut
T=
5. Dirijarea învăţării
T=
6. Obţinerea
performanţei
T=
7. Asigurarea conexiunii
inverse ( feedback-ul)
T=
8. Evaluarea
cunoştinţelor
T=
28
I. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢii
29
PROIECT DE ACTIVITATE
Indicatori Nota
Propunătoare: 1.Proiectarea activităţii
2. Realizarea activităţii
3. Managementul grupei
4. Comportamentul propunătoarei
Nota finală
1. Data…………
2. Tema anuală de studiu ……………………………………..
3. Proiectul DA
NU
5. Grupa……………………..
7. Tema activităţii..................................................
8. Modalitatea de realizare..........................................................
9. Durata activităţii…….......
13.Obiective operaționale:
O1.- ……………………………………………………............................
O2.- ……………………………………………………............................
O3.- ……………………….........................……………………………..
30
14. Strategia didactică…………………………………
Distributive ………………………………………………………………
31
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ (IDD)
Indicatori Nota
Propunătoare: 1.Proiectarea activităţii
2. Realizarea activităţii
3. Managementul grupei
4. Comportamentul propunătoarei
Nota finală
1. Data…………
2. Tema anuală de studiu ……………………………………..
3. Proiectul DA
NU
4. Tema săptămânii................................................................
5. Grupa.......................
6. Categoria de activitate: Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
7. Denumirea activităţii: Intâlnirea de dimineaţă (IDD)
a. Gimnastica de dimineaţă……………………………………………….
b. Salutul……………………………………………………………………
c. Prezenţa…………………………………………………………………
d. Asistentul zilei………………………………………………………….
e. Numărătoarea (fete-băieţi-total)………………………………………
f. Udăm planta!.......................
g. Calendarul Naturii
an, lună zi, data- (în funcţie de grupă)…………………………
starea vremii…………………………………………….……..
Sărbătoritul/Evenimentul zilei………………………………
h. Activitatea de grup………………………………………………..
i. Noutatea zilei- Cutia Magică…………………………………….
8. Durata activităţii…….
9. Scopul activităţii:- Dezvoltarea capacității de comunicare, de împărtășire a
ideilor și experiențelor proprii cu ceilalți; formarea deprinderii de-al asculta cu
atenție pe celălalt, de salutare a colegilor folosind formulele de adresare
corespunzătoare.
32
10. Obiective operaţionale:
Oa.- ………………………………………………………………………………
Ob- …………………………………………………………………………………….
Oc- …………………………………………………………………………………….
Od -...................................................................................................................
11. Metode şi procedee didactice:
…………………………………………………………..
12. Materiale şi mijloace didactice:.........................................
13. Modul de organizare a activităţii copiilor…………………..,
……............................
14. Efectivul grupei……..
15. Educatoare………………..
33
Descrierea activităţii...................
b. Salutul
c. Prezenţa
d. Asistentul zilei
e. Numărătoarea (fete-băieţi-total)
f. Udăm planta!
g. Calendarul Naturii
an, lună zi, data- (în funcţie de grupă)
……
starea vremii………............
Sărbătoritul/Evenimentul
zilei………………
h. Activitatea de grup
34
Tranziţiile
Indicatori Nota
Propunătoare:
1.Proiectarea activităţii
2. Realizarea activităţii
3. Managementul grupei
4. Comportamentul propunătoarei
Nota finală
1. Data:.................
2. Tema anuală de studiu ……………………………………..
3. Proiectul DA
NU
3. Tema săptămânii................................................................
4. Grupa……………………..
5. Categoria de activitate: Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
6. Denumirea activităţii: Tranziţiile
35
Tranziţia 3-,,Greieraşul”- joc cu text și cânt
Data…………
Tema centrală (de studiu)……………………………………..
Proiectul DA
NU
36
37