Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita cu program normal nr. 3


EDUCATOARE: Oprea Anca
PROPUNATOR: Nutu Andra-Iulia
PROFESOR METODIST: Parvulescu Emil
DATA: 25 octombrie 2012
GRUPA: MARE
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vitamine din fructe si legume”
TEMA ZILEI: „Legume si fructe de toamnă”
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: Observare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere a legumelor si
fructelor de toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
JOC DE ROL : „ De-a gospodinele”
ADE DŞ: „Coşul cu legume si fructe de toamnă” - observare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE: DŞ: - să recunoască şi să denumească legumele si fructele de toamnă


- să asocieze legumele si fructele cu culorile corespunzătoare acestora
- să comunice impresii pe baza celor observate
- să descrie legumele si fructele prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mărime);
- să sesizeze asemănările şi deosebirile dintre fructe si legume
- să descrie părţile componente ale legumelor si fructelor;
- să cunoască regulile de igienă şi să le respecte

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaţia; conversaţia euristică
MATERIAL DIDACTIC: planse cu legume si fructe de toamnă, ecusoane - legume de toamnă
/fructe de toamna , folosite ca stimulente

BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
2.,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 la 6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008
SCENARIUL ZILEI:

1.Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit


La grădiniţă am venit
În semicerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
„Bună dimineaţa, dragi voinici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „ Aş vrea să vă întreb: voi ştiţi ce surprize ne aduce toamna-n coş?”
3. Activitatea de grup: Copiii răspund la întrebări îşi dau cu părerea cam ce surprize aduce toamna
cu ea: fructe şi legume.
Activitatea continuă cu jocul de atenţie: „Coşul rupt”. Copiii stau pe scăunele. Conducătorul
jocului ( la început educatoarea) se mişcă în cerc, trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc cu coşul
la piaţă să cumpăr un morcov”. Copilul care are ecusonul cu morcovul porneşte după conducătorul
jocului care-şi continuă permanent mersul în cerc. Jocul continuă astfel până când se ridică toţi
copiii. Conducătorul exclamă: „ Coşul s-a rupt!” La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv
conducătorul jocului, se repede să ocupe un scaun. Copilul care rămâne în picioare devine noul
conducător al jocului.
4. Noutăţile zilei: : „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi
legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele si fructele care se coc in anotimpul toamna. ”

Tranziţii: Către centre noi plecăm


Şi frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare


DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE (instrumente şi indicatori)
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următoarele
măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub formă
de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă
Le voi povesti copiilor că pe drum Conversaţia Observarea
Captarea spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna comportamentului copiilor
atenţiei Toamna care mi-a spus că a lasat în
grupă la noi un cos cu fructe si
legume. Îmi voi exprima mirarea
faţă de cosul ce se afla în mijlocul
salii de grupă.. Pentru a trezi
interesul copiilor voi incerca să
descopar cosul, dar pentru ca nu
reuşesc o sa- i rog pe copii să mă
ajute.Cosul este plin cu legume si
cu fructe de toamna
„ Pentru că toamna este atât de Explicaţia
generoasă şi ne oferă o mulţime de
fructe şi legume foarte gustoase care
Anunţarea temei nouă ne plac şi care au foarte multe
şi a obiectivelor vitamine m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele si fructele
care se coc in anotimpul toamna. ”

Prezentarea Astăzi vom vedea ce legume si Conversaţia Observarea


noului conţinut fructe ne aduce toamna in coş. comportamentului copiilor

Se citeşte copiilor următoarea


ghicitoare:
Dirijarea
învăţării Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare,
Căci la noi e frig şi plouă.
Vântul bate cu putere Evaluarea răspunsurilor
Frunzele au căzut şi ele. copiilor
În cămară adunate
Stau la sfat fructele toate
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit?
( Anotimpul Toamna )

şi se solicită răspunsul.
Se prezintă copiilor coşul cu legume.
- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem
pe măsuţă?
Se formulează întrebări ajutătoare
pentru a antrena copiii in activitate:
- Ce culoare are rosia din mana mea?
- Am vazut cum sunt rosiile, dar Observaţia Evaluez capacitatea
morcovul din mana mea ce culoare copiilor de a se exprima
are? Dar ceapa, ardeiul,cartoful, corect, clar si expresiv
varza, vanata?
- Eu am o minge. Puteti sa-mi
spuneti de ce se rostogoleste
mingea? Ce forma are ea?
- Sa vedem daca rosia se
rostogoleste ca si mingea.
- De ce se rostogoleste rosia? Conversaţia
- Da copii, rosia este rotunda.
Vreau să vină un copil şi să încerce
să rostogolească roşia pe masă
Haideti sa facem acelasi lucru si cu
ceapa.Ce observati se rostogoleste?
- Ce inseamnsa acest lucru, cum este
ceapa?
- Haideti sa facem acelasi lucru si cu
vanata.Sa incercam mai intai sa o
rostogolim. Ce observati?
- Vanata nu are aceeasi forma ca si Explicaţia Observarea
rosia si deaceea nu se rostogoleste ca comportamentului copiilor
si ea.Spre deosebire de rosie care
este rotunda, vanata este ovala.
- Nici ardeiul, nici morcovul nu se
rostogolesc.
- Am in mana o bila de plastilina.O
apas cu degetele si vedeti ca ramane
urma pe ea. Apasati si voi.
Acum voi apasa pe rosie si in acelasi
timp apasati si voi pe rosia ce
observati?Pe rosie au mai ramas
urme ca pe bila de plastilina?Cum
este rosia?
- Da rosia este tare, dar poate fi si
mai moale.
- Acum facem acelasi lucru cu
vanata.Apasam cu degetele
vanata.Ce observam?Cum este
vanata?
- Acelasi lucru il facem si cu
morcovul, ceapa, ardeiul şi varza.Ce
observam?
- Rosia, vanata, ardeiul, morcovul,
ceapa şi varza sunt legume tari.
- Acum vreau sa mirositi
morcovul.Ce simtiti? Va place
mirosul de morcov? Mai exista
lucruri care miros la fel?(le dau sa
miroasa un ardei, o rosie).
- Ce observati? Seamana la miros
rosia cu morcovul?
- Fiecare leguma are un miros
specific, adica il intalnim numai la
ea.
- Va plac rosiile?Am adus pentru voi Conversaţia
felii de rosii.Vreau sa gustati sa-mi euristică
spuneti ce gust are rosia?
- Acum vreau sa gustati si din feliile
de morcov. Acestea ce gust au?
- Observam ca gustul rosiilor difera
de cel al morcovilor.
- Copii, puteti sa-mi spuneti  cu ce
este acoperita rosia?Dar vanata?
- Pipaiti coaja rosiei(le dau copiilor o
coaja de rosie).In comparatie cu alte
legume rosia are coaja mai
subtire.Un exemplu de legume cu
coaja groasa este vanata(le dau sa
pipaie o coaja de vanata).
- Inainte sa consumam legumele
trebuie sa le spalam bine pentru a nu
ne imbolnavi.
- Cum consumam noi legumele?Ce Evaluarea răspunsurilor
pregatesc mamele voastre cu ele? copiilor
Se procedeaza analog pentru fructele

Obţinerea
performanţei - Daca tot am discutat despre legume
si fructe de toamna, vreau sa
desenati niste legume si fructe .

Recitând următoarele versuri:


„Către centre noi plecăm
Şi frumos o să lucrăm
Observarea
Exerciţiul comportamentului copiilor
In finalul activităţii se fac aprecieri Conversaţia Aprecieri verbale
Incheierea asupra modului de comportare şi Explicaţia stimulente
activităţii participare al copiilor pe parcursul
activităţii şi se vor acorda
stimulente: ecusoane – legume si
fructe de toamnă.

S-ar putea să vă placă și