Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 7 DECEMBRIE 2006


CLASA: a VI-a D
PROFESOR: Ionescu Oana - Roxana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba română
SUBIECTUL: VERBUL
TIPUL LECŢEI: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1. să definească, în mod corect, verbul;
2. să clasifice verbele după diferite criterii;
3. să dea exemple de verbe copulative;
4. să definescă, în mod corect, modul verbal;
5. să clasifice modurile verbale;
6. să identifice modul verbal care are toate timpurile;
7. să transforme formele verbale de conjunctiv la infinitiv;
8. să alcătuiască enunţuri corecte, respectând sarcinile date.
9. să identifice verbele din texte date, analizându-le corect din punct de vedere morfo-
sintactic;
10. să identifice corect verbe de diferite conjugări.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul oral şi
scris, analiza morfologică, sintactică;
Mijloace de învăţământ: fişe individuale şi teste formative.
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate pe grupe,
activitate independentă.
DURATA: 50 min.
DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE


LECŢIEI
1 2 3 4 5 6
- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare orei de O1
1. Moment 1’ limba română şi voi nota absenţii; O2
organizatoric. 7’ - Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a O3
6’ activităţii didactice. O4
O5 conversaţia
2. Verificarea - Voi verifica tema atât cantitativ, cât şi calitativ; O6 euristică
temei. - Verificarea calitativă se face selectiv. Astfel, elevii vor fi solicitaţi, prin
sondaj, să citească răspunsurile, să motiveze, antrenându-se, prin întrebări Caietele de
frontale, întreaga clasă. teme

3. Reactualizarea - Se va realiza printr-o verificare orală a cunoştinţelor:


cunoştinţelor - Ce este verbul? conversaţia
învăţate anterior. - De câte feluri sunt verbele (după capacitatea de a forma euristică
singur predicatul)?
- Care sunt verbele nepredicative?
- Care sunt verbele copulative? Dar auxiliare? explicaţia
- Ce este modul verbal?
- De câte feluri sunt modurile?
- Care sunt modurile personale / predicative? Dar cele
nepersonale / nepredicative?
- Câte timpuri de bază are verbul?
- Care este modul verbal care are toate timpurile?
- Câte conjugări verbale există? Cum se disting ele?
1 2 3 4 5 6
4. Anunţarea - Voi anunţa elevii că astăzi vom sistematiza şi ne vom consolida
subiectului şi 2’ cunoştinţele despre verb printr-o serie de exerciţii aplicative ce vor fi explicaţia
enunţarea rezolvate atât prin activităţi frontale, cât şi prin activităţi independente. O1-10 tabla
obiectivelor. - Voi comunica elevilor obiectivele urmărite într-o manieră accesibilă
acestora.
- Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caietele elevilor.

5. Conducerea - Elevii vor avea o fişă de exerciţii care actualizează cunoştinţele despre exerciţiul oral şi

procesului de 20 verb. Exerciţiile vizează: O7 scris fişa
recapitulare şi 10’ - identificarea formelor corecte ale verbelor date după diferite cerinţe; O8 individuală
sistematizare. 4’ - stabilirea modului şi a funcţiei sintactice a unor verbe subliniate;
Asigurarea - identificarea şi anlizarea unor verbe indicate din anumite texte date;
feed-back-ului, a - identificarea formelor corecte ale unor verbe; explicaţia
retenţiei şi a - transformarea unor verbe de la modul conjunctiv la modul infinitiv;
transferului. - completarea unui text lacunar. O9
analiza morfo-
6. Evaluarea - Elevii desfăşoară apoi, ca activitate independentă, analiza morfo- O10 sintactică
formativă sintactică a unor verbe, de asemenea, elevii indică timpul, persoana şi Test formativ
numărul verbelor indicate, subliniază adjective provenite din verbe la
participiu,stabilesc valoarea verbelor „a rămâne” şi „a ajunge” în exerciţiul scris
enunţurile date. Toate acestea vor fi cuprinse într-un test formativ care
îmi va permite să urmăresc realizarea obiectivelor de referinţă pe
parcursul lecţiei.
Răspunsurile vor fi corectate apoi frontal.

7.Tema pentru Pentru acasă, elevii vor avea de rezolvat exreciţiul 5 de la pagina 76, din
acasă manual.
Voi face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative atât pe
parcursul orei, cât şi la sfârşitul acesteia.

S-ar putea să vă placă și