Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA: Colegiul Naţional de Artă “O.Băncilă” Iaşi
CLASA:
ARIA CURRICULARĂ: Coregrafie
DISCIPLINA: Corepetiţie dans clasic
PROFESOR COREGRAF:
PROFESOR COREPETITOR:
SUBIECTUL LECŢIEI: Studii specifice dansului clasic (bară)
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare a cunoştinţelor
SCOPUL LECTIEI Corepetitorul ajută şi susţine realizarea viziunii
estetice a concepţiei si atitudinii adoptate de
artistul coregraf.

• Fiecare exerciţiu este privit din diferite perspective; ritm, expresivitate,


curent artistic, ca în final să se facă raportul dintre formă şi fond, dintre tehnică şi
conţinut, dintre raţiune și sentiment. Consolidarea psihomotorică a exercitiilor si
formulelor tehnice care stau la baza artei dansului clasic.
• Scopul este de a lăsa urme în sufletul, în educaţia şi în preocupările
artistice ale elevului.

DURATA LECTIEI: 50 minute


1. COMPETENŢE SPECIFICE:
a) COGNITIVE:
* Dezvoltarea capacităţilor de receptare a muzicii;
* Formarea şi dezvoltarea viitorilor artişti să-şi definească propria personalitate;
* Dezvoltarea auzului şi ritmului muzical;
* Diversificarea informaţiilor teoretice;
* Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a gândirii creative;

b) AFECTIVE:
* Antrenarea sensibilităţii, imaginaţiei şi creativităţii printr-o serie de exerciţii
şi improvizaţii – în grup sau individual – iar atenţia va fi îndreptată spre a
căuta, întelege şi dezvolta propriul mod al mişcărilor.

c) PSIHOMOTORII:
∙ Sincronizarea miscarilor corpului cu ritmul si caracterul estetic muzical;
precizia in gesturi, indemanarea si adaptarea completa la un scop real sau
fictiv.
∙ Dezvoltarea echilibrului, utilizând podeaua nu numai ca punct de sprijin ci şi
ca element care oferă energie dansului.

1. METODE SI PROCEDEE:
a) Conversaţia:
∙ Profesorul corepetitor intervine la cererea coregrafului cu studii muzicale
specifice exerciţiilor respective.
b) Exerciţiul:
∙ Studiile muzicale au o structura patrata, frazarea facandu-se din 8 in 8 sau din
16 in 16 măsuri - în cazul pieselor muzicale lente. Ele pot contine 64, 96,
128, 144 de masuri, metrica fiind binară (2/4) sau ternară (3/4), in functie de
exercitiul executat de elevi. Este de preferat ca profesorul corepetitor sa
compuna, sa improvizeze muzica, mai ales ca la exercitiile de la mijloc
trebuie sa urmareasca elevii cu atentie, cu privire la sarituri si piruete. Astfel,
piesele muzicale pot avea un caracter improvizatoric, pe baza variatiilor
tematice.
* Accentele sunt foarte importante pentru evidenţierea metrului (binar sau
ternar), de asemenea si frazările musicale

c) Explicaţia:
∙ Corepetitorul poate interveni în cazul nesincronizărilor mişcărilor cu ritmul
muzicii.
d) Demonstraţia:
∙ Însoţirea exerciţiilor cu studii muzicale corespunzătoare.

Material didactic:

Pianul şi studiile muzicale (creatii proprii sau adaptări și reductii ale unor
variatii muzicale din balete celebre sau alte surse muzicale).

1. ORGANIZAREA LECŢIEI:
A. Moment organizatoric:
* Discuţii cu coregraful privind programul pentru ora respectivă;
* Fiecare elev trebuie să aibă costumaţia corespunzătoare şi anume: tutu,
flexibili, colanți și maieu;
* Sacâz pentru ungerea tălpii flexibililor;
* Crearea unui mediu propice exprimării şi dezvoltării artistice.
* B . Lecţia propriu – zisă: Bară

Lectia de balet se desfasoara in doua ore consecutive. In prima ora se lucreaza


exercitiile la bara ajutatoare, iar in ora a doua se vor executa la mijlocul salii studiile
cu care s-au incalzit la bara, la care se mai adauga sariturile, combinatiile de sarituri
si exercitiile pe pointe (incepind cu clasa a VI-a).
Bara. Înainte de fiecare studiu, se cântă la pian o mică introducere care constă în
două acorduri pregătitoare (primul pe dominantă, al doilea pe tonică), apoi o mica
respiraţie, un auftakt. Pe parcursul acestor măsuri, elevii execută câte o mişcare de
întindere a braţelor şi a ridicării capului, numita allonge. La sfârşitul fiecărui studiu,
elevii terminând fiecare exerciţiu cu o poziţie artistică, numită poză, pe parcursul a
două acorduri (primul pe dominantă, al doilea pe tonică)
Primul exercitiu de incalzire cu doua maini la bara - este alcatuit din 128 de
masuri. Muzica este simpla dar cantabila, masura binara, tempo-ul moderato. Rolul
acestui exercitiu este flexibilizarea muschilor, articulatiilor, usurinta si siguranta in
executarea miscarilor ce vor avea loc pe parcursul urmatoarelor studii ce vor fi in
caractere si tempo-uri diferite.

Al doilea studiu – plie (indoit) - se va cinta o muzica lina, melodioasa, in 4/4,


cu acompaniament arpegiat. Pentru schimbarea pozitiilor de baza a picioarelor se
vor canta doua accorduri, respectiv D-T.

Batement tendu (bataie intinsa) in pozitia I-a. In primii ani de studiu


exercitiile se fac in tempo lent, cu fraze simetrice, egale din cauza ca miscarile se
vor executa in numar egal in toate directiile(fata, lateral , spate, lateral).Acest studiu
se va executa pe patru timpi:pe primii doi se va intinde piciorul care lucreaza-activ,
iar pe timpul trei si patru piciorul intins revine in pozitia initiala.Muzica va avea un
caracter vioi .

Battement tendu in pozitia a V-a este intr-un ritm punctat, in allegretto. Este
in 2/4, contine 64 de masuri. Poate fi interpretată o piesa in stil rag - time. Este
pregatitor din punct de vedere tehnic pentru urmatorul exercitiu - jete.

Battement tendu jete (bataie intinsa aruncata care se executa cu piciorul).


Tempo allegretto, 2/4, 64 masuri. Pretinde aceeasi muzica ca si in battement tendu,
doar ca are un character mai accentuat, staccato.

Rond de jambe (miscare de rotatie a piciorului pe sol) este un vals lent,


gratios. Deoarece aceasta miscare are un caracter lent curgator, muzica are un
caracter cantabil, melodios. Inainte de inceperea exercitiului, elevii trebuie sa
execute o miscare pregatitoare, ca o respiratie, numita preparation.

Battement fondue (topit), având un caracter lin, legat, pretinde o muzică


curgatoare, melodioasa in masura ternară.

Battement pour baterie- se va interpreta o muzica sacadata in masura de 2/4,


in primul an de studiu miscarea se executa uniform, fara accent deci si in muzica nu
vor aparea aceente.

Battement frappé (lovit): exercitiu in metru binar cu tempo si miscari


energice. Miscarea se incepe in auftakt.

Adagio, développé (desfasurare a picioarelor)- exercitiu cu miscari gratioase


ce cere o muzica lentă, în tempo rar, legato, in masura binară. Acest exercitiu are
drept scop dezvoltarea fortei, rezistentei și expresivitatii.

Grand battement (bătaie intinsa mare la peste 90): cere o muzica clara
sacadata, tempo moderat, in masura binar.Accentul muzical coincide cu pozitia
inchisa a piciorului.
Ora se încheie cu reverence – o serie de miscari gratioase desfasurate pe patru
acorduri musicale, ca un semn de respect între coregraf şi elevi.

A. Fixarea cunoştinţelor:
* Recapitularea cunoştinţelor noi cuprind întrebări adresate elevilor legate de
studiile lucrate în clasă, pentru a observa dacă s-au înţeles problemele ce trebuie
rezolvate.
Durata: 50 minute.

S-ar putea să vă placă și