Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VIII- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcolala cu clasele I-VIII „Avram Iancu” Baia Mare
DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ
LECTIA: AUTORITATEA ŞI IERARHIA
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi
cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să definească autoritatea
2. Să prezinte deosebirea între autoritate şi putere
3. Să cunoască ierarhia socială
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea,
explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Cărţi de specialitate
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Modalităţi
Momentele Metode şi Forme de Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
instruirii (timp) procedee organizare materiale
evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului Elevii spun absenţii şi se Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
(2 min)
- Elevii notează în caiet titlul Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) obiectivele urmărite la competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări legate Elevii răspund la întrebări Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor de autoritate. expunându-şi punctele de euristică
asimilate anterior vedere
(7 min)

O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Evaluare


Explică elevilor ce înseamnă autoritatea. Elevii răspund cu ajutorul orală
O2 Prezintă elevilor deosebirile care apar între autoritate şi profesorului, dacă va fi nece- Conversaţia Frontal Manual
putere. sar. Expunerea
Dirijarea învăţării. O3 Explică elevilor ce înseamnă ierarhie socială şi ce aspect Elevii răspund eventualelor Modelarea
are aceasta. întrebări. Notează
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi Elevii răspund. Pun întrebări. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele Feed-back- scrisă
neînţelegeri. ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Sunt atenţi la cerinţe -
Schiţa tablei

Autoritate şi ierarhie

Autoritatea: - o putere legitimă


- o relaţie prin care o persoană sau un grup acceptă că legitimă
ghidare acţiunile şi deciziile sale.
- o instituţie a puterii de stat
- un reprezentant al puterii de stat.
Autoritatea Puterea
Implică puterea, dar nu se reduce la ea Reprezintă capacitatea de a controla sau de a
Implică şi dreptul de a folosi puterea
conduce ceva sau pe cineva.

Autoritatea presupune ierarhie deoarece:


- ierarhia înseamnă acceptarea unor persoane şi organisme cu
funcţie de conducere
- autoritatea este o componentă esenţială a proceselor de decizie
considerate la diferite niveluri ierarhice
Ierarhia socială: presupune o stratificare a persoanelor din punct de vedere al,
autorităţii, prestigiului, puterii, influenţei.
Ierarhia organizaţională:
1. este un sistem de conducere de tip piramidal caracterizat prin:
- diviziune în procesul de decizie
- relaţii de autoritate
2. are următoarele funcţii:
- coordonarea unor activităţi complexe
- soluţionarea unor probleme complexe
- motivarea performanţei nivelurilor ierarhice din subordine

S-ar putea să vă placă și