Sunteți pe pagina 1din 30

GRADINIȚA CU P.P.

”CAMIL RESSU”, GALAȚI

PROIECT
DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

“Rița-Veverița vizitează Grupa Mare”

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: NISTOR ANA-MARIA


PROIECT DE ACTIVITATE
ALA I
DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa P.P. nr. 56 “Camil Ressu”

GRUPA : Mare“Aripi colorate”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Nistor Ana-Maria

TEMA ANUALA: ,,Cand,cum si de ce se intampla?”

TEMA PROIECTULUI: “Rița-Veverița vizitează Grupa Mare”

TEMA SAPTAMANII: “Toamna în pădure”

TEMA ZILEI: „Ajut-o pe Rița-Veverița”

DENUMIREA ACTIVITĂȚII: ALA I

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare și verificarea de cunostinte, priceperi și deprinderi

TEME PROPUSE LA CENTRE:

o BIBLIOTECA: “Toamna în pădure”


o CONSTRUCȚII: “ Adăposturi pentru animale”
o JOC DE ROL: “ Povești cu animale”

MIJLOC DE REALIZARE:

o Lectura dupa imagini


o Construcții piese lego
o Joc de rol
SCOPUL:

 Folosirea materialelor de la centre bazandu-se pe priceperile si deprinderile


insusite;
 Consolidarea deprinderilor de a lucra independent sau in grupuri mici in centrele
alese;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Mesaje orale în diverse situații de comunicare;

Activare și manifestare a potențialului creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE:

:2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);

2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;

3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în


conversații și povestiri creative

OBIECTIVE OPERATIONALE:

BIBLIOTECA

 Să lectureze imaginile prezentate ;


 Să se exprime în propoziții scurte, corecte din punct de vedere gramatical.
 Să verbalizeze acțiunile desfășurate;
 Să păstreze ordinea la masa de lucru.

CONSTRUCȚII:

 Sa îmbine piesele de lego pentru a forma un adăpost;


 Sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
 Sa colaboreze cu partenerii de joc in armonie si intelegere;

JOC DE ROL:

 Sa participe activ la activitatea de joc, interpretand rolul propus;


 Sa imiteacțiuni din povești și chiar dialoguri;

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE:jocul, exercițiul, explicația, conversația, observația,


demonstrația, aprecierea;

MIJLOACE DE INVATAMANT:reviste, cărți, planșe, piese lego,măști ale personajelor din


povești;

FORME DE ORGANIZARE:individual, pe centre de interes, frontal;

BIBLIOGRAFIE:

“Curriculum pentru educație timpurie”-, Bucuresti,2019;

Revista Invatamantului Prescolar (1,2/01);

Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar, Craiova,2005;


DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE


ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC
POCEDEE ÎNVĂȚĂMÂN ORGANIZARE
ACTIVITĂȚII T

MOMENT o aerisirea sălii de grupă;


ORGANIZATORIC
o aşezarea mobilierului;
o pregătirea materialelor pentru
buna desfăşurare a activităţii
o intrarea copiilor în sala de grupă.
CAPTAREA ATENȚIEI Se realizează prin intuirea materialelor;
Educatoarea le cere copiilor să observe Observaţia Frontal
şi să denumească materialele aflate pe
măsuţe.

ANUNȚAREA TEMEI SI A Precizez că astăzi copiii îşi vor


OBIECTIVELOR
consolida cunoştinţele prin activităţile Demonstraţia
şi jocurile pe care le-am pregatit. Individual
Le propun copiilor să citească imagini Observaţia Imagini cu
despre animalele din pădure la centrul animale din
Bibliotecă, sa construiasca adăposturi padure Pe grupe
pentru animale din piese lego la centrul Conversaţia Reviste
Constructie si sa realizeze un Joc de rol
in care sa reproducă scene din poveștile Piese lego
cu animale pe care le cunosc. Se va
explica copiilor ce au de lucru, după Obicte regasite in
care aceștia își vor exprima dorința de a Observatia povesti
lucra pe centrul de activitate dorit. .
După ce termină sarcina la un centru, Explicaţia
vor primi materiale pentru următorul.

REALIZAREA TEMELOR Copiii îşi aleg centrul unde doresc să Exerciţiul Pe grupe
DE CATRE COPII
lucreze. Jocul
Individual
Urmăresc realizarea sarcinilor de către
copii şi intervin cu explicaţii
suplimentare la nevoie.
EVALUAREA Apreciez verbal activitatea, modul de Aprecierea Frontal
REZULTATELOR
lucru, lucrările copiilor. verbală
Aşez la expoziţia clasei lucrările de la
centrele de interes.
ÎNCHEIEREA Se strâng materialele şi se va pregăti
ACTIVITĂȚII
sala de grupă pentru următoarele
activităţi.
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 07 octombrie 2020

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa P.P. nr. 56 “Camil Ressu”

GRUPA : Mare“Aripi colorate”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Ciorîță Ilona Elena

TEMA ANUALA: ,,Cand,cum si de ce se intampla?”

TEMA PROIECTULUI: “Rița-Veverița vizitează Grupa Mare”

TEMA SAPTAMANII: “Toamna în pădure”

TEMA ZILEI: „Ajut-o pe Rița-Veverița”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADE(DS+DOS)+ALA II

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare și verificarea de cunostinte, priceperi și


deprinderi

MIJLOCUL DE REALIZARE: exercițiu cu material individual+ colaj

LOCUL DESFASURARII: sala de grupa

DURATA: 120 minute


SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea cunoștințelor prematematice prin efectuarea de sortare,
grupare după diferite criterii și consolidarea cunostintelor referitoare la
numeratia in limitele 1-5

Consolidarea priceperii si deprinderii de a lipi si asambla diferite materiale


pentru a realiza o lucrare practică;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat;

Activare și manifestare a potențialului creative;

COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;

2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse ;

3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și


practice, în conversații și povestiri creative;
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:

I.ADP: ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: „Veverițele istețe si năzdrăvane”

TRANZIŢII:“Sărim ca Rița-Veverița”

Numărătoare: „O  aluna, doua , trei

Veverito, tu nu vrei?

Ba vreau patru , cinci și șase

Caci alunele-s gustoase.

Iti dau șapte , opt sau nouă

Dac-o sa ne spui si noua

Cand o sa mai vina-ncoace

Iarna cu  zece cojoace.”

RUTINE : „Sosirea copiilor la gradinita”-deprinderi specifice

„Servirea micului dejun”-deprinderi de igiena si autoservire

„Ne pregatim pentru activitati”-deprinderi de ordine

II.ADE: ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


D.S. – activitatate matematică – exercițiu cu material individual : „Ajut-o pe
Rița-Veverița”

D.O.S. – colaj : „Măști de veverițe”


Centre de interes:

 Centrul Știință:“ ALUNE PENTRU VEVERIȚĂ”- fisă


 Centrul Artă:”MĂȘTI DE VEVERIȚE”-colaj
 Centrul Joc de masă: “RIȚA-VEVERIȚA SI PRIETENII EI”-puzzle

III. ALA II: JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE


JOC DE ATENȚIE „BUM-numărul interzis”

JOC LINIȘTITOR „Mă gândesc la un număr”


ACIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
D.S. – activitatate matematică – exercițiu cu material individual : „Ajut-o pe
Rița-Veverița”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Cognitive:

- Să raporteze cantitatea la număr, respectiv la cifra corespunzătoare;


- Să efectueze operaţii simple de calcul, recunoscând semnificaţia
simboluriloraritmetice (+; –; =);
- Să stabilească vecinii numerelor indicate;
- Să descompună un număr dat în variante posibile;
- Să plaseze obiecte într-un spațiu dat, corect, în raport cu un reper dat;

Psiho-motorii:

- Să răspundă motric la comenzile educatoarei;


- Să selecteze materialele necesare îndeplinirii sarcinilor;

Afective:

- Să se angajeze conștient în realizarea sarcinilor propuse;


- Să manifeste interes pentru activitate prin participarea activă la
activități;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul,


problematizarea, demonstrația .
Mijloace didactice:planșă traseu, plicuri cu sarcinile de lucru, numere 1-10,
jetoane, material mărunt individual;

Forma de organizare: individual

D.O.S. – colaj : „Măști de veverițe”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Cognitive:

- Să denumeasca materialele de pe mese;


- Să folosească adecvat tehnicile de lucru însușite anterior;
- Să lipească abțibildurile, pietrele si paieteleîn spațiul dat;

Psiho-motorii:

- Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru;


- Să mânuiască corect materialele puse la dispoziție;

Afective:

- Să-și exprime opinia față de propria lucrare și față de lucrările celorlalți


copii;
- Să manifeste interes pentru activitate prin participarea activă la
activități;
- Să execute sarcina dată manifestând spirit cooperant;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, instructajul verbal,
observația, exercițiul.
Mijloace didactice: măști de veveriță, abțibilduri, pietre colorate, paiete,
aracet, bețisoare ;

Forma de organizare: individual

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES


 Centrul Știință:“ ALUNE PENTRU VEVERIȚĂ”- fisă
 Centrul Artă:”MĂȘTI DE VEVERIȚE”-colaj
 Centrul Joc de masă: “RIȚA-VEVERIȚA SI PRIETENII EI”-puzzle

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ŞTIINŢĂ:
- Să recunoască imaginile din fișă;
- Să lipească alunele respectănd numărul de pe coșuleț;
- Să traseze drumul corect al veveriței către scorbură;

ARTĂ:
- Să denumeasca materialele de pe mese;
- Să folosească adecvat tehnicile de lucru însușite anterior;
- Să lipească abțibildurileîn spațiul dat;
- Să participe afectiv la realizarea lucrării.

JOC DE MASĂ:

- -Să denumească materialele primite;


- -Săunească piesele de puzzle pentru a reîntregi imaginea cu veverițe;
- -Să lipească imaginea obtinută pe cartonul colorat;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, instructajul verbal,
observația, exercițiul.

Mijloace didactice: fișe de lucru, coșulețe, alune din hârtie, lipici, creioane
colorate, abțibilduri, pietre colorate, paiete, măști de veveriță, pietre
colorate, piese de puzzle, carton colorat;

Forma de organizare: individual, pe centre;

BIBLIOGRAFIE:
 „Educaţie plastică”- ghid metodic pentru învăţământul preşcolar,
Editura Tehno-Art, 2007

 Curriculum pntru educație timpurie, 2019

 „Ghicitori hazlii pentru voi, copii!”, Ed. Aramis, 2006


SCENARIUL ZILEI
Înainte de sosirea copiilor în sala de grupă se pregătesc o parte din materiale
şi se aranjează pe măsuțe. În prima parte a zilei, la activitățile alese de
dimineață (A.L.A. I) le propun copiilor să citească imagini despre animalele
din pădure la centrul Bibliotecă, sa construiasca adăposturi pentru animale
din piese lego la centrul Constructiesi sa realizeze un Joc de rol in care sa
reproducă scene din poveștile cu animale pe care le cunosc.Se vaexplica
copiilor ce au de lucru, după care aceștia își vor exprima dorința de a lucra pe
centrul de activitate dorit. După ce termină sarcina la un centru, vor primi
materiale pentru următorul. În acest mod copiii își vor alege centrul de
interes din cadrul A.L.A. I și vor încerca să ducă la bun sfârșit sarcinile pe
care le au de îndeplinit.

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, în care copiii au


posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit de
bună dispoziție. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili un contact
vizual cu toţi membrii grupei, păstrând distanța unii față de ceilalți.
Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi
priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare -
verbală şi nonverbală.

Se saluta prin formula”buna dimineata, veverițe năzdrăvane!”Se va face


prezenţa numind fiecare copil din sala de grupa şi asezandu-i fotografia la
panou. Se va stabili împreună cu preşcolarii data, ziua, luna şi anul în care ne
aflăm, apoi aspectele vremii, şi se va completa calendarul naturii. Dacă există
alte evenimente importante în această zi (de exemplu: ziua de naştere a unui
copil etc.) se precizează acest lucru.

După intalnirea de dimineata, educatoarea le va dezvălui copiilor o planșă


ținută ascunsă și scrisoarea de la Rița-Veverița în care ii roagă pe copii să o
ajute să găsească drumul înapoi la căsuța ei și să adune alunele pe care le
găsește pe drum.Pe planșă este desenat un drum șerpuit prin pădure până la
scorbura veveriței, iar pe drum sunt lipite alune numerotate de la 1-10, ce vor
corespunde cu plicurile in care se află sarcinile de lucru. În momentul în care
sarcina nr 1. este îndeplinită, veverița (care inițial este așezată la începutul
drumului) va fi mutată în locul alunei nr. 1 iar aluna în scorbură. Scopul este
ca veverița să ajungă la scorbură și să adune toate alunele întâlnite pe drum.

Prin tranziția “Sărim ca veverițele”, copiii se așază la masuțe, unde găsesc


materialele individuale ce urmează a fi folosite pentru indeplinirea sarcinilor
din plicuri.
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC METODE SI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE INVATAMAN ORGANIZAR
T E
1. Crearea condiţiilor necesare Explicaţia
MOMENT bunei desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă; Observarea
ORGANIZATORIC
- amenajarea spaţiului de comportamen
frontal
desfăşurare a activităţii; tului initial al
- pregătirea materialelor; Conversatia copiilor
- intrarea copiilor în sala de
grupă;

2. Se realizează la sfârşitul întâlnirii conversatia Planșă Frontal Observarea


CAPTAREA de dimineaţă, cândeducatoarea Scrisoarea de comportamen
le va dezvălui copiilor o planșă la Rița- tului copiilor
ATENTIEI
ținută ascunsă și scrisoarea de la Veverița
Rița-Veverița în care ii roagă pe
copii să o ajute să găsească
drumul înapoi la căsuța ei și să
adune alunele pe care le găsește
pe drum.(noutatea zilei)
3. Pe planșă este desenat un drum explicatia
ANUNTAREA șerpuit prin pădure până la
scorbura veveriței, iar pe drum
TEMEI SI A
sunt lipite alune numerotate de
OBIECTIVELOR la 1-10, ce vor corespunde cu
plicurile in care se află sarcinile frontal
de lucru. Copiii au de rezolvat
sarcinile din plicuri individual,
fiecare cu materialele sale, astfel Observarea si
incat la final veverita va ajunge la mentinerea
scorbură impreună cu toate atentiei
alunele găsite pe traseu. copiilor

4. Se va trece la măsuțe pentru Explicatia Castronașe de Individual


DESFĂȘURAREA observarea materialelor plastic
individuale și explicarea Numere de la
ACTIVITĂȚII
sarcinilor de lucru. Demonstratia 1-5
Fiecare copil va avea in Semne
castronelul său numere de la 1-5, aritmetice
semne aritmetice: “+”, ”-“ , ”=”, Jetoane
jetoane cu alune, nuci,
frunzulite, fructe de toamnă,
legume de toamnă.
Copiii vor scoate din castronel Individual
doar elementele de care au
Evaluarea
nevoie pentru a rezolva o Exercitiul
orala
sarcină, după care le vor așeza
înapoi.
Educatoarea va citi si explica
sarcinile, le va arata copiilor un
model pentru a le rezolva, va
verifica dacă toată lumea a Problematiza
executat corect si va lămuri rea
eventualele neînțelegeri. În
momentul în care toți copiii
termină de indeplinit o sarcină,
aceasta va muta veverița la
sarcina următoare, în timp ce Frontal
aluna precedentă va fi mutată în Conversatia Observarea
scorbură. directa a
Sarcinile de lucru: Individual comportamen
1. Scoate din castronel, tului copiilor
imaginea cu răspunsul la Observatia Imagine nucă
următoarea ghicitoare:
“Are coajă, are miez
Şi e bună când se usucă. aprecierea
Pentru cozonac o pisez verbala
Şi se cheamă…” (nucă)
2. Ordonează crescător și
descrescător numerele de Numere 1-5
la 1-5.
3. Găsește vecinii numerelor
3 și 4
4. Așază o ciupercuta Jetoane
deasupra cifrei 1, 2 mere ciuperci, Individual
deasupra cifrei 2, 3 nuci Exercițiul mere, nuci,
deasupra cifrei 3, 4 alune, Frunze
frunzulițe deasupra cifrei
4 si 5 alune deasupra cifrei
5
5. Rița-Veverița are 4 alune.
Prietena ei Roșcățica îi
mai da o alună. Câte alune semne
are acum Rița-Veverița? aritmetice:
(4+1=5) “+”, ”-“ , ”=”
6. Rița-Veverița are 5 alune. Problematiza-
I se face foame și rea
mănâncă 2 alune. Câte
alune i-au mai rămas
Riței?
(5-2=3)
7. Scoate pe măsuță 4 alune.
Cum le putem împărți
celor 2 prietene Rița- Individual
Veverița și Roșcățica astfel
încât fiecare să primească
măcar o aluniță?
8. Roșcățica are 3 alunițe. De
câte mai are nevoie
pentru a avea și ea 5
alunițe la fel ca Rița-
Veverița?

5. Pentru obținerea performanțelor


OBTINEREA au rămas ultimele două sarcini.
Diferența este că după de Conversatia
PERFORMANTELO
sarcinile vor fi îndeplinite, copiii Frontal
R vor închide ochii, moment în
Observarea
care educatoarea va modifica la
comportamen
fiecare în parte câte ceva. Copiii
tului copiilor
trebuie să sesizeze eroarea și să o
corecteze. Explicatia
9. Formează o grupă de Jetoane mere
mere cu un element mai
mult decât numărul Individual
picioarelor unei veverițe.
Jetoane
10. Formează o grupă de Frunze
frunzulițe egala cu
numărul castanelor din Castane
cosulet. Cos

După rezolvarea tuturor


sarcinilor, Rița-Veverița ajunge
acasă la scorbura ei și găsește
toate cele 10 alune.
Se face tranziția către centre prin
intermediul numărătorii “O
alună, două, trei”
6. Copiii sunt poftiți apoi să Conversatia
ASIGURAREA descopere sectoarele de lucru,
Știință, Artă, Joc de masă. Fișă de lucru
RETENTIEI SI A Aprecierea
Fiecare copil va merge la centrul Frontal
TRANSFERULUI de interes dorit. Explicatia Creioane verbala
În cadrul sectorului Ştiinţă, colorate
copiii vor rezolva o fişă de lucru
matematică, în care vor lipi în Jetoane alune
coșuleț atâtea alune câte arată Instructajul
cifra de pe coș(2, 4, 5), apoi vor verbal Lipici
trasa drumul corect al veveriței
prin labirint până la scorbură. La Măști de
sectorul Artă vor realiza, prin veverițe
lipire de abțibilduri, pietre Demonstratia
colorate, paiete, măști de Abțibiluri Evaluarea
veverițe, iar la sectorul Joc de scrisa
masă vor asambla si lipi piesele Pietre Individual
puzzle-ului cu veverițe pe un colorate
carton colorat.
După terminarea sarcinilor de la Paiete
centrul ales la început, vor primi
materialele specifice altui centru, Piese puzzle
astfel încât să le parcurgă pe
toate trei. Exercitiul Carton
Lucrările realizate de copii vor fi colorat
expuse.

Aprecierea
Analiza verbala
produselor
activitatii

7. Aprecierea lucrărilor se va face Turul galeriei Lucrarile Frontal


EVALUAREA prin metoda “Turul galeriei”. Se obtinute
vor stabili criteriile de apreciere: Conversatia
PERFORMANTELO
aspect, corectitudine, acuratețe,
R Observarea
Voi face aprecieri individuale comportamen
asupra modului de lucru și colectiv tului copiilor
asupra participării copiilor la
întreaga activitate. Aprecieri
verbale
8. Copiii sunt invitaţi să guste din Conversatia Frontal
INCHEIEREA prăjiturelele sub formă de nuci Prăjituri nucă
pe care le-a pregătit Rița- Individual Aprecierea
ACTIVITATII
Veverița. verbala
Activitatea se va încheia cu Aprecierea
aprecierile generale facute de verbala colectiv
educatoare privind modul de
desfasurare al activitatii.
ALA II: JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
TEMA:

1. Joc de atenție „ BUM-numărul interzis”.


2. Joc liniștitor „Mă gândesc la un număr”

SCOPURILE ACTIVITĂŢII:

- Recreerea copiilor şi restabilirea bunei lor dispoziţii;

- Dezvoltarea atenției ;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare

Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de


probleme și cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE

1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să numere corect de la 1-5;

- Să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;

- Să respecte regulile impuse de jocuri;


METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul,observaţia, jocul;

MIJLOACE DE INVATAMANT: pix, foaie de hârtie

FORMA DE REALIZARE: Frontal

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educație timpurie ( 3-6/7 ani), 2019

2. Elena Bojin, Elena Firea, Ileana Sima, Silvia Dima, Jocuri şi exerciţii pentru
dezvoltarea fizică a preşcolarilor, Editura Didactică şi Pedagogică Bucureşti
1974

3. Conona Petrescu, Ghid de educaţie fizică, Editura Diana, 2008


DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC METODE SI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE INVATAMAN ORGANIZAR
T E
1. Crearea condiţiilor necesare Explicaţia
MOMENT bunei desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă; Observarea
ORGANIZATORIC
- amenajarea spaţiului de comportamen
frontal
desfăşurare a activităţii; tului initial al
- intrarea copiilor în sala de Conversatia copiilor
grupă;

2. Veverita mai are o scrisoare conversatia Scrisoarea de Frontal Observarea


CAPTAREA pentru copii in care ii roaga sa o la Rița- comportamen
invete si pe ea sa numere pana la Veverița tului copiilor
ATENTIEI
5. Aceasta le propune doua
joculete. “Bum-numarul interzis”
si “Ma gandesc la un numar”
3. Educatoarea le explică copiilor Explicatia
ANUNTAREA pe rand regulile celor 2 jocuri.
TEMEI SI A
OVIECTIVELOR

4. Se vor desfășura apoi jocurile Demonstratia


DESFĂȘURAREA “BUM-numărul interzis” și
”Mă gândesc la un număr” Jocul
ACTIVITĂȚII
In cadrul jocului “BUM-numărul
interzis”,copiii vor sta în
picioare, formând un
cerc.Conducătorul de joc anunță
un număr cuprins între 1 și 10.
Acela va fi “numărul interzis”.
Copiii încep să numere cu voce
tare, fiecare cu o unitate mai
mult decât precedentul. Când se
Evaluarea
ajunge la numărul anunțat
orala
interzis, respectivul copil trebuie
să spună “BUM“, fără să-l
pronunțe. Dacă îl pronunță, iese
din joc. În continuare, numerele
se reiau, în aceeași ordine, cu
aceleași reguli. Explicatia
După încheierea primului joc
vom trece la următorul: „Mă
gândesc la un număr”. Unul Pix
dintre copii își alege un număr in observatia
concentrul 1-5. Cel care a ales Foaie de
numărul îl scrie ascuns pe o foaie hartie
de hârtie și îl acoperă cu palma.
Anunță când e gata și atunci Observarea
ceilalți îl întreabă: “ Este cumva directa a
3? “ El poate răspunde numai în comportamen
comparație cu numărul sugerat. tului copiilor
“nu. Este mai mic/este mai mare.
“ Alt participant continuă: “Este
cumva 2? “ și tot așa se continuă
până când unul dintre copii aprecierea
nimerește numărul ales. El va fi verbala
cel care va alege în tura
următoare numărul.

8. Activitatea se va încheia cu Conversatia Frontal


INCHEIEREA aprecierile generale facute de
educatoare privind modul de Aprecierea
ACTIVITATII
desfasurare al activitatii si verbala
multumirile veveritei Rița. Aprecierea colectiv
verbala

S-ar putea să vă placă și