Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.02.2021
CLASA:a II-a„B”
DISCIPLINA:Matematica
SUBIECTUL: „Înmulţirea şi împărţirea cu 7”
TIPUL LECŢIEI: de consolidare a cunoştinţelor
DURATA:45 min.
PROFESOR:David Daria

Competenţe:
Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în contexte variate.

Subcompetenţe:
1: Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de înmulţire, împărţire;
2: Aplicarea înmulţirii, împărţirii şi a propietăţilor acestora pentru aflarea unor numere necunoscute
în exerciţii.
.

Obiective operaţionale:
O1-să recapituleze înmulţirea tabelară cu 7;
O2-să efectueze calcule cu operaţii de împărţire cu numărul 7;
O3-să rezolve probleme cu astfel de operaţii;
O4-să calculeze în tabel;
O5-să confecţioneze o inimă prin rezolvarea exerciţiilor;
O6-să-şi consolideze cunoştinţele la întreg capitolul înmulţirii şi împărţirii.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:conversaţia,exerciţiul,problematizarea,jocul didactic.
Mijloace didactice:laptop,proiector,fişe,scrisori,inimioare.
Forme de activitate:frontal,individual,
Tipuri de activitate:oral,scris

BIBLIOGRAFIE:
1 Curriculum şcolar pentru clasele I-IV-a,Chişinău,2018

2.Manual de matematică pentru clasa a II-a


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE


Activitatea învăţătorului Timp Activitatea Metode şi Mijloace
elevului procedee didactice
1. Moment Salutul. Elevii primesc pe bănci 1
organizatoric materialele necesare pentru desfăşurarea min.
în bune condiţii a lecţiei Copii se salută
2. Captarea O6 Se realizează cu ajutorul unui joc de 8
Atenţiei gîndire pozitiva.Într-un coşuleţ eu am fişe min. Elevii extrag fişa Jocul Fişe
roşii şi negre,biletul de culoare neagră care consideră că îi didactic
reprezintă neatenţie, obrăznicie şi biletul va caracteriza pe
de culoare roşie reprezintă atenţie si tot parcursul orei.
cuminţenie.Fiecare elev alege acel bilet
care consideră că îl va caracteriza pe tot Elevii fac calculele
parcursul lecţiei. respective:
Pe verso-ul fiecarei fişe roşii se află cîte o Ex. 7*1
operaţie de înmulţire şi împărţire cu 7. 7*2
21:7 etc.
3. Anunţarea -După cum aţi observat,elevi,toate 1
temei noi O1 calculele pe care le-am făcut au fost cu min.
cifra 7. Aşadar,vă anunţ că astăzi noi ne
vom consolida cunoştinţele la tema:
„Înmulţire şi împărţirea cu 7”
*Tema este scrisă pe tablă.
4.Reactualizarea -Pentru cei care nu s-au descurcat cu 2
cunoştinţelor O6 operaţiile de pe fişe vom viziona un min.
filmuleţ în care ne vom aminti înmulţirea Conversaţia Laptop
tabelară cu 7. Elevii vizionează Proiector
*Se arată o prezentare p.p. cu ajutorul cu atenţie.
căreia elevii îşi vor reaminti înmulţirea cu
7 a numerelor de la 1 la 10.

5.Dirijarea -Elevi,dar ce ştiţi voi despre numărul 7 ? 20 -7 este un număr ce


învăţării -Ce semnifică el? min. aduce noroc Conversaţia
-Cunoaşteţi voi unele lucruri ce sunt în -sunt 7 zile în
O3 număr de 7? săptămînă, sunt 7
-Atunci,toate zilele săptămînii ne propun minuni ale lumii
nişte exerciţii şi probleme.Vouă vă place etc.
ziua de duminică? Atunci haideţi să
rezolvăm rapid toate sarcinile propuse şi
O2 să ajungem la a 7-a zi,ziua făurită de Elevii calculează
Dumnezeu drept zi de sărbătoare. pe fişe şi la tablă.
* Lucru cu Fişa nr 1. Fişe
Conform sarcinilor din fişă,elevii parcurg Exerciţiul
prin fiecare zi a săptămînii pînă Problematiza
vineri,inclusiv. rea
O3 -Elevi,dacă aţi observat fişa noastră s-a
finisat la ziua de vineri.Dar care zile mai -A rămas sîmbătă
urmează pînă la sfîrşitul săptămînii? şi duminică.
-Elevi,sîmbătă a plecat în cautarea a celei
O2 de-a doua jumătate a sufletului.Voi ştiţi ce
O4 sărbătoare este astăzi? Păi iată,în acestă zi -Sf.Valentin şi
de sărbătoare,ziua de sîmbătă nu vrea să Valentina
fie singură şi vă roagă pe voi să-i găsiţi
jumătatea.
*Astfel,fiecare elev va primi cîte o fişă în Inimioare
formă de o jumătate de inimă.Elevii vor Calculînd fiecare
trebui să calculeze operaţiile de pe fişă şi elev îşi va găsi un Jocul
să vadă la cine este acelaşi rezultat. Astfel coleg pereche. didactic
O1 toti elevii din clasa îşi vor găsi cîte un
coleg pereche.
(Operaţiile propuse sunt în anexa 2.)
-Aşadar,elevi,sîmbătă v-a urmărit cum voi
aţi calculat şi ea deja foarte uşor îşi va
găsi perechea sa. Pentru aceasta,ea vă
mulţumeşte din suflet şi vă lasă sa mergeţi
la duminică-zi de sărbătoare. Elevii găsesc
-Duminica,fiind ziua distracţiilor vine la scrisorile ascunse
noi cu un joc matematic.La 7 elevi din sub masă.La tablă Jocul
clasă,sub bancă,Duminica cea zbînţuită a se fac calculele didactic
pierdut nişte scrisori.Care sunt norocoşii? necesare.Mai apoi Scrisori
În plic la fiecare se află cîte o bucată din elevii lipesc fişele
imagine pe verso-ul căreia sunt nişte decupate şi primesc
exerciţii.Elevii le calculează la tablă şi în rezultat o inimă.
într-un final obţin o inimă mare.Apoi sunt
invitaţi să scrie nişte cuvinte de felicitare
cîţiva doritori.După aceasta,inimioara
confecţionată va pleca conform destinaţiei
sale.
24:8+3=7
42:6+10=17
3*3*3=27
9*3+10=37
10*4+7=47
7*8+1=57
9*9-14=67

6.Realizarea feed- -Acum,elevi,un roboţel ne invită să 12 Elevii urmăresc cu


bakului O1 calculăm nişte oreraţii de min. atenţie şi fac Laptop
adunare,scădere,înmulţire şi împărţire. calculele necesare. Proiector
Ce ziceţi,sunteţi gata să-i demonstraţi
roboţelului că cunoaşteţi a rezolva astfel
de operaţii?

7.Tema pentru -Pentru acasă aveţi de îndeplinit fişa pe 1


acasă care v-am repartizat-o ,consolidînd în min.
continuare cunoştinţele la subiectul nostru
de astăzi.
-La revedere! -La revedere!

S-ar putea să vă placă și