Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.06.2016
PROFESOR ÎNV. REŞCOLAR: ANA VASILICA
GRUPA: MIJLOCIE A
TEMA ZILEI: ,,Banii pe înțelesul copiilor”
DURATA: 30 min
TIPUL ACTIVITAȚII: dobândire de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE CADRU:
- exersarea și consolidarea unor termeni specifici domeniilor financiar-bancare în
contexte practice accesibile copiilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii didactice, copiii vor fi capabili:
O1- să numească moneda națională a României;
O2- să identifice bancnotele, bonurile fiscale, cardurile;
O3- să precizeze ce sunt bonurile fiscale şi cardurile;
O4- să coloreze corespunzător monedele indicate;
O5- să răspundă corect la întrebările din cadrul jocului „DE LA JOC ...LA
EDUCAŢIE FINANCIARĂ”;
O6-să definească noţiunile de troc, bancă, investitor „DE LA JOC ...LA
EDUCAŢIE FINANCIARĂ”;;
O7- să realizeze corect trocul în cadrul jocului „DE LA JOC ..LA EDUCAŢIE
FINANCIARĂ”;
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic;
 Materiale şi mijloace didactice: planşe suport, jetoane, jocul educaţional;
 Moduri de organizare: frontal, individual, pe echipe
 Resurse temporale: 30 minute
Bibliografie:
 Ligia Georgescu - Goloşoiu, Educaţie financiară. Banii pe înţelesul copiilor
(manual)- auxiliar curricular pentru clasa a III-a, Editura Explorator, Ploieşti,
2013.
 Ligia Georgescu - Goloşoiu, Educaţie financiară. Banii pe înţelesul copiilor
(caietul elevului)- auxiliar curricular pentru clasa a III-a, Editura Explorator,
Ploieşti, 2013.
 Ligia Georgescu - Goloşoiu (coordonator), Corina Mohorea, Stela Olteanu,
Educaţie financiară. Banii pe înţelesul copiilor (ghidul învăţătorului pentru
clasa a III-a), Editura Explorator, Ploieşti, 2013.
STRATEGII EVALUARE
MOMENTELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
LECŢIEI Metode şi Materiale
Procedee

1. Moment - aerisirea sălii de grupă;


organizatoric - aşezarea mobilierului şi a materialelor necesare
pentru buna desfăşurare a activității;
- intrarea copiilor în sala de grupă;

2. Introducerea Se prezintă elementul surpriză - un diplomat cu Conversaţia Evaluare orală


în activitate şi plicuri. Explicaţia
captarea atenției

3. Anunțarea - Astăzi vom desfăşura în cadrul activităţii noastre un Conversaţia


temei şi a concurs. Voi sunteţi împărţiţi în două echipe: Explicaţia
obiectivelor INVESTITORII ŞI BANCARII.
- Pe parcursul concursului veţi parcurge patru probe.
Pentru fiecare probă câştigată veţi primi câte un
bănuţ, iar la final veţi fi recompensaţi cu bănuţi de
ciocolată.
4.Prezentarea Prezentăm cele patru plicuri care conţin sarcinile Conversația
conținutului / probelor concursului. Explicaţia
dirijarea Jocul
învățării PROBA I
1. Separaţi bancnotele ţărilor indicate, bonurile
fiscale şi cardurile.

Pe masă avem bancnote , bonuri fiscale şi carduri.


Echipa Investitorilor trebuie să selecteze bonurile
fiscale şi moneda naţională a României, iar echipa
BANCARILOR selectează bancnotele folosite
pentru ţările din UE şi cardurile.

PROBA a II-a
Cu ajutorul Soft-ului educaţional „DE LA
JOC …LA EDUCAŢIE FINANCIARĂ” coloraţi
corespunzător monedele indicate.

PROBA a III-a
Cu ajutorul Soft-ului educaţional „DE LA
JOC ..LA EDUCAŢIE FINANCIARĂ” selectaţi
răspunsul corect:

1. Care este moneda naţională a României?

2. De unde îşi primesc părinţii salariul?

3. Care este moneda de 5 bani?


4.Care este moneda de 1 ban?

5.Ce formă au bancnotele?

6. Unde se găsesc banii?

7. Unde păstrăm banii?

8. Ce culoare are moneda de 1 ban?

9.Ce cumpărăm cu banii?

10. Cum poţi economisi bani?

PROBA a IV-a
Cu ajutorul Soft-ului educaţional „DE LA JOC
…LA EDUCAŢIE FINANCIARĂ” realizaţi
corespunzător TROCUL.
5.Asigurarea Copiii interpretează rolurile din sceneta „Ocaua lui Exercițiul Fişe de Evaluare
retenţiei şi a Cuza” de Dumitru Almaş. Individual lucru scrisă
transferului
8.Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective asupra Aprecierea
activităţii participării elevilor la lecţie şi sunt recompensaţi verbală
câştigătorii concursului cu bănuţi de ciocolată.
OCAUA LUI CUZA
SCENETĂ

Personaje:
Alexandru Ioan Cuza
Negustorul
Povestitorul 1,2,3

Povestitorul 1
Domnitorului Alexandru Ioan Cuza îi plăcea să știe cum trăiește poporul său.
Povestitorul 2
Astfel s-a hotărât să îmbrace haine țărănești ca să nu fie recunoscut. A luat o
putină cu lapte și s-a dus în târg.
Povestitorul 3
A căutat , deci, țăranul, să facă un troc, să schimbe laptele cu un negustor,
despre care se spunea că nu este cinstit.
Cuza:
Jupâne, nu-ți iau bani pentru lapte, ci ne învoim ca la șase ocale de lapte să-mi
dai o oca de untdelemn.
Negustorul: (clipește din ochi )
Bine.
Cuza:
Caută să-mi măsori drept, cu aceeași oca.
Negustorul:
Nu se poate, că e plină cu lapte.
Cuza:
Ocaua asta-i mai mică.
Negustorul:
Ce te pricepi tu , nepricopsitule! Ocaua-i oca și gata!
(Cuza se dezbracă. Negustorul se miră.)
Cuza:
Ei, negustorule, mai zici și acum că nu te-am prins cu ocaua mică?
Negustorul:
Nu mai zic nimic, Măria-Ta!... Iertare, Măria –Ta!...Milăăă....
Povestitorul:
Cuza a poruncit să-i lege de gât negustorului două ocale și să le poarte pe
ulițe strigând:
Negustorul: (se plimbă prin târg, strigând)
Cu asta , da! (ridică ocaua bună) Cu asta, nu! ( ridică ocaua mică)

S-ar putea să vă placă și