Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

la istoria românilor și universală

Clasa: a IX-a
Tema: Rusia/Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste în perioada 1918-1941
Tipul lecţiei: predare - învăţare

Subcompetențe:
 Explicarea semnificației termenilor istorici caracteristici epocii contemporane
 Prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordinea lor cronologică
 Identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane
 Prezentarea rolului personalităților din istoria contemporană

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


1. Să definească termenii: război civil, colectivizare, industrializare, plan cincinal, gulag, soviet, utilizînd dicționarul
2. Să identifice caracteristicile fenomenelor/proceselor istorice: colectivizare, industrializare, poitica „comunismului de război”, NEP (Noua Politică
Economică), studiind tema din manual
3. Să evidențieze etapele de dezvoltare a Rusiei/URSS în perioada interbelică, completînd tabelul.
4. Să determine trei caracteristici ale regimului politic din URSS, studiind tema și sursele din manual
5. Să aprecieze rolul personalităților istorice: V.Lenin, I.Stalin, prin trei argumente.

Tehnologii didactice:
Forme: lucru individual, lucru in grup, lucrul cu manualul, lucru cu harta
Metode: discuție dirijată, graficul T, problematizarea, explicaţia, demonstraţia, comparaţia, proiect de grup
Mijloace de învățămînt: manual, tablă, fișe de lucru, harta

Secvențele Activitatea de predare/învățare Strategii Mijloace Evaluarea


lecției didactice didactice
Organizarea - Moment organizatoric
clasei - Notarea absenţelor în catalog Catalogul
- Pregătirea mijloacelor de învățămînt
Evocarea Reactualizarea cunoștințelor necesare predării-învățării temei noi,
formularea temei noi. Harta, manual,
- Numiți cauzele ieșirii Rusiei din primul război mondial. Discuție dirijată caiet
- Enumerați prevederile și consecințele Păcii de la Brest Litovsc pentru Evaluare
Rusia frontală
Profesorul va solicita elevilor să privească imaginea „Lenin, octombrie 1917”
și să simuleze discursul ținut de el.
După prezentările elevilor profesorul va iniția o Imagini
discuție în baza întrebărilor: Problematizare Interpretarea
- De ce sunt doar soldați? a imaginii
- Ce promisiuni le face Lenin?
- De ce sunt ei atît de agitați?
Realizarea Prezentarea temei și a obiectvelor.
sensului Tema: Rusia/Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste în perioada 1918-
1941 Harta
Se identifică Rusia/URSS pe hartă Rusia/URSS Identificarea
Profesorul va solicita elevilor să definiască, cu ajutorul dicționarului, Descoperirea de termeni
noțiunile: război civil, colectivizare, industrializare, plan cincinal, gulag, Dicționarul noi
soviet.
Profesorul va distribui elevii în grupuri și le va propune următoarea sarcină:
Identificați, în textul lecției, cîte trei caracteristici ale fenomenelor/proceselor Proiect de grup
istorice, utilizînd tema și toate sursele din manual.
I gr. – colectivizarea Problematizare
II gr. – industrializarea a
III gr. – poitica „comunismului de război”
IV gr. – NEP (Noua Politică Economică).
După prezentări profesorul le va propune elevilor să completeze Friza
cronologică cu evenimentele desfășurate în Rusia/URSS Prezentări orale Exercițiu de
Anii 1918 – 1921 1922 – 1928 1928 – 1941 determinarea a
Evenimentele cauzalității
Cauzele Lucru în echipă evenimentelor
Consecințele Fișa 1
Profesorul va solicita elevilor realizarea următoarelor sarcini:
Să identifice tipul regimului politic al URSS, argumentînd opțiunea.
Să demonstreze caracterul totalitar al regimului politic al URSS.
Să explice caracterul represiv al regimului stalinist.
Profesorul va diviza clasa în două și va propune elevilor să completeze fișa Discuție dirijată Fișa biografică
biografică și apreciați rolul personalităților: V.Lenin și I.Stalin (anexa 1) Expunerea
Reflecție Comparați regimul politic al URSS cu cel al Germaniei din perioada Completarea
interbelică în baza cunoștințelor anterioare și a temei învățate. Grafic T Fișa 2 graficlului T
URSS Germania
Aprecierea
Asemănări
răspunsurilor
Deosebiri

Tema pentru Elaborați în baza surselor un discurs de 4 min. la tema: „Represiunile și Notițe Caietul
acasă victimele statului sovietic în peioada interbelică”. agenda
Se recomandă elevilor vizionarea filmului documentar. „Soviet story”.
Extindere: Argumentați necesitatea condamnării crimelor regimurilor totalitar-
comuniste. (pentru elevii cu note de 8-10)
Notarea elevilor Agenda elevi

Anexa 1
Fișa biografică a personalității istorice

Numele, prenumele:
Anii de viață/activitate:
Țara pe care o reprezintă:
Domeniul de activitate:
Evenimente la care a participat:
Fapte care l-au făcut remarcabile:
Fişa de lucru 1

Anii 1918 – 1921 1922 – 1928 1928 – 1941


Evenimentele
Cauzele
Consecințele
Fișă de lucru 2

URSS Germania
Asemănări

Deosebiri

S-ar putea să vă placă și