Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Pe Curat Casiana Boiți 1
Proiect Pe Curat Casiana Boiți 1
PROIECT DIDACTIC
21.01.2021
1
DATA: 21.01.2021
PROPUNĂTOARE: Boiți Casiana, clasa a XI-a B, Colegiul Național „Preparandia-Dimitrie Țichindeal” Arad
2
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A. 1)
CENTRUL 1- Construcții
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să construiască lădițe pentru fructe, utilizând piesele din trusa de construcții
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: „Dragi copii, la acest centru, vă propun să construiți lădițe pentru fructe!” Copiii construiesc,
utilizând piesele din trusa de construcții, lădițe pentru fructe.
EVALUAREA ACTIVITĂȚII: Se fac aprecieri verbale („Ați lucrat corect, ați folosit cu îndemânare piesele din trusa de construcții,
realizând niște lădițe foarte frumoase!”)
3
CENTRUL 2-Bucătărie
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: „La acest centru vă propun să jucam un joc senzorial, un joc în care trebuie să gustați un fruct și
apoi să denumiți fructul pe care l-ați gustat. Este un joc care vă va plăcea deoarece, așa cum știți, fructele sunt foarte sănătoase și
gustoase!” Pe rând, câte un copil, este legat la ochi și gustă un fruct. După ce acesta gustă fructul, trebuie să ghicească numele
fructului.
4
CENTRUL 3-Artă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: „Dragi copii, la acest centru, vă propun să vă folosiți imaginația și să modelați diverse fructe
exotice! Dar înainte de asta, haideți să ne încălzim mușchii mici ai mâinilor! Brațe scurte, brațe lungi; Închidem pumnii, deschidem
pumnii; Cântăm la pian;” Copiii îsi încălzesc mușchii mici ai mâinilor, iar apoi modelează plastilina.
EVALUAREA ACTIVITĂȚII: Se fac aprecieri verbale („Ați lucrat corect, ați respectat cerința și ați modelat niște fructe foarte
frumoase!”)
Scăunelul îl luăm
Semicercul îl formăm!”
5
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (A.D.E.)
DMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O2-să enumere cel puțin trei caracteristici ale fructului ales, pe baza observării lui;
O3-să selecteze din coș fructele cerute de Vaiana, pe baza criteriului: fructe exotice/ne-exotice;
O4-să își exprime răspunsul, alegând imaginea corespunzătoare răspunsului la ghicitoarea ascultată;
6
REGULILE JOCULUI: Copilul indicat clasifică fructele din coș (exotice, ne-exotice). Copilul indicat, ascultă o ghicitoare,
denumește fructul și aleage imaginiea reprezentativă pentru fructul din ghicitoare.
7
DEMERS DIDACTIC
Introducerea în activitate:
-Exerciții de Se realizează prin intrarea în grupă a -conversația -decorul -frontal
receptare a personajului principal din filmul „Vaiana”.
mesajului „Bună dimineața, grupa mare A!”
oral „Eu sunt Vaiana din Moțunui și astăzi am
venit la voi să învățăm împreună despre
fructele exotice!”
Anunțarea temei:
„Știind că vin la voi, am adus cu mine un coș -observarea -Coș cu -frontal -Observarea
cu fructe de pe insula Motunui, locul în care -conversația fructe comportamentului
m-am născut”. nonverbal;
„Acestea sunt fructele pe care le-am adus de
pe insula din care provin (și le așez pe masă
astfel încât să le poată observa cu toții).
8
O1-să -Exerciții de Recunoașteți aceste fructe?”(…Da). „Ați mai -conversația -fructe -frontal - Denumirea
denumească dialog văzut aceste fructe până acum?”.(…Da). „Vă -observarea corectă a fructelor
fructele, pe provocat rog să îmi spuneți numele fructelor de către copii;
baza prezentate”(…portocală, kiwi, ananas, rodie,
observării banana).
atente a
acestora;
Am aflat că astăzi ați modelat și ați gustat din -Observarea
câteva fructe, drept urmare, putem să ne comportamentului
jucăm împreună un joc foarte captivant! Jocul nonverbal
se numește „Fructe exotice” Acum o să vă
explic cum ne jucăm!”
9
coș, fructele cerute de mine.
10
selecteze din selectare a fruct ne-exotic!” -observarea fructe -individual corectă a fructelor
coș fructele unor din coș
cerute de obiecte,
Vaiana, pe după anmite
baza criterii
criteriului:
fructe
exotice/ne-
exotice;
Complicarea jocului:
„Deoarece ați înțeles jocul și ați selectat
corect fructele, vom complica jocul: Copilul
numit de Vaiana, ascultă o ghicitoare despre
un fruct. Pe acest panou sunt prezentate 3
imagini cu câte 3 fructe diferite (exotice și/sau
ne-exotice). După ce ascultați cu atenție
ghicitoarea, alegeți ca răspuns la ghicitoare,
imaginea cu fructul potrivit. După ce colegul
vostru, ghicește răspunsul, cu toții îl
aplaudăm!”
Citesc ghicitorile, iar copilul numit, ascultă cu
atenție și alege imaginea corectă.
11
1. „Un cartof mic și verzui,
Țara caldă e a lui”
(..kiwi)
12
„ Foarte bine, ai ales imaginea corectă, adică comporatmentului
imaginea cu fructul…” nonverbal al
Colegii îl aplaudă oe colegul/a lor care a copiilor
rezolvat ghicitoarea și a ales răspunsul corect
Încheierea activității:
-Exerciții de „Felicitări, dragi copii! Sunt foarte mândră de -frontal -Aprecieri verbale
recapitualre munca pe care ați depus-o azi! Împreună, am
si fixare a construit lădițe pentru fructe și am modelat,
activităților din plastilină, fructe exotice. De asemenea,
decurse, am gustat din câteva fructe exotice și am
dintr-o zi descoperit ce gust au. Apoi am sortat din
coșul adus de mine, fructele exotice și cele
ne-exotice, iar la final, am ascultat ghicitori
pe baza cărora am descoperit care era
imaginea corectă! Acum trebuie să mă întorc
înapoi pe insula mea, deoarece prietenii mei
îmi duc lipsa!”
13
SEMNĂTURĂ PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: Grovu Ana
14