Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ;
Profesor;Gherghel Livia Marilena
DATA :
CLASA : Clasa a X – A PROFESIONALĂ
Durata ;50 minute
MODULUL IV; „SISTEME DE SERVIRE”
Titlul lecției; Tehnici specifice de debarasare
Tipul lecției;: MIXTĂ
Unitatea de rezultate ale învățării; Tehnici specifice de debarasare

Rezultate ale învățării (codificate conform SPP)

Cunoștinţe Abilităţi Atitudini

(2) (3) (4)

. 8.2.8.Precizarea tehnicilor de debarasare 8.3.3.Asumarea responsabilitatii aplicarii


pentru obiectele de inventar tehnicilor de debarasare si transport a
8.1.6.Caracterizarea tehnicilor de debarasar obiectelor de inventar.
8.2.9.Precizarea modalitatilor de transport.
8.1.7.Precizarea etapelor si modalitatilor de
transport
Strategia didactică :

 Metode şi procedee didactice: conversaţia, discuţia colectivă, învăţarea prin descoperire, observarea dirijată
 Forme de organizare: frontal, individual, online
 Locul de desfăşurare a activităţii: google clasroom / google meet
 Mijloace de învaţămant : fişă de lucru, fişă de documentare, link util
Obiective operaționale;La sfârșitul orei elevul va fi capabil

O1 Să identifice tehnicile de debarasare a meselor

O2 să identifice ordinea etapelor de debarasare

O3 Să rezolve corecttestul de autoevaluare

Bibliografie:

1.Constanta Brumar,si altii –„Turism si alimentatie”, manual pentru clasa a X-a, Editura CD PRESS, Bucuresti, 2011
2.***Internet-ul
3.Repere metodologice

Scenariul didactic
Secvența timp Activitatea profesorului Activitatea Metode de Mijloace de Forme de Forme de
organizatorică/conți elevilor învățământ invățământ organizare a evaluare
nut/obiective activității
Moment 2mi Face prezenţa elevilor , face Îşi însuşesc Conersația Google Individual/o
organizatoric n observaţii şi recomandări, dacă observaţiile şi clasroom/go nline
este cazul recomandăril ogle meet
e primite.

Reactualizarea 5 Ce este debarasarea? Sunt atenți Explicația Google Individual/o Observația


cunoștințelor min Când se efectuează debarasarea? ,răspund la Conversația clasroom/go nline sistematică
anterioare Fișă de documentare anexa 1 întrebări ogle meet
Anunțarea temei și a 3mi Tema;Tehnici specifice de Sunt atenți Explicația Google Individual/o Observația
obiectivelor n debarasare ,eventual Conversația clasroom/go nline sistematică
O1 O2 O3 notează în Expunerea ogle meet
caiete
Transmiterea noilor 25 Fișa de documentare - Anexa 2 Sunt atenți,își Explicația Google Individual/o Evaluare
cunoștințe min Debarasarea la două farfurii iau notițe Conversația clasroom/go nline orală
min https://www.youtube.com/watch? Fișa de ogle meet
ute v=oFsvPOKr84Q documentare Observația
https://www.youtube.com/watch? curentă
v=H3zgJhkkDpU
https://www.youtube.com/watch?
v=mKb7ZYql-bA
Debarasarea paharelor
https://www.youtube.com/watch?
v=HPnz6Q2tSG4
Debarasarea farfuriilor jour pentru
produse de panificație și a cuțitelor
de unt.
Debarasarea firimiturilor de pe
masă.
https://www.youtube.com/watch?
v=NpLDFvXeKdk

Fixarea 13m Distribuie testul de autoevaluare Rezolvă Discuția Google Individual/o autoevaluare
cunoștințelor in La finalul căruia primesc baremul testul de Conversația clasroom/go nline
de corectare și notare autoevaluare ogle meet Observația
https://docs.google.com/forms/d/1 curentă
vz0hg-
xFdDKYWhiYCH7VXwYb6pG1
4DSWur_wPJTF3_Y/edit
Tema pentru acasă 2 Enumerați tipurile de debarasare Își iau notițe Google Individual/o
min cunoscute clasroom/go nline
ogle meet

S-ar putea să vă placă și