Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.12.2020
PROPUNĂTOR: NECULA SORINA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
CLASA: a VII-a A
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Unitatea 3 (Peste mări și țări)
SUBIECTUL LECTIEI: Caracterizarea personajului literar (Toate pânzele sus! – Radu Tudoran)
TIPUL LECȚIEI: comunicare și însușire de cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
COMPETENȚE SPECIFICE
2.1. Recunoaşterea modurilor în care sunt organizate informaţiile din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale
2.3. Adecvarea atitudinii și a practicilor de lectură în funcție de scopul lecturii
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice cel puțin două trăsături ale personajului din textul epic studiat (corelare cu CS 2.3);
O2 - să precizeze mijloacele de caracterizare în realizarea portretului personajului din textul epic studiat (corelare cu CS 2.3);;
O3 - să selecteze din text secvențe illustrative pentru fiecare mijloc de caracterizare precizat (corelare cu CS 2.1);

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, metoda horoscopului
2. Resurse materiale: manualul de limba și literatura română pentru clasa a VII-a, caietele elevilor, fișe de lucru (Word), tabla
digitală laptop, prezentare Power Point.
3. Mijloace de învăţământ: manual digital
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Limba%20si%20literatura%20romana/U0MgSU5UVUlURVhUIFNS/
4. Forme de organizare a activității: activitate frontală, individuală, sincron
5. Metode de evaluare: evaluare orală, aprecieri verbale.

Bibliografie:
• Programa de limba și literatura română pentru clasa a VII-a, 2017;
• https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Limba%20si%20literatura
%20romana/U0MgSU5UVUlURVhUIFNS/
• Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii și literaturii române, București, Editura Corint, 2010;
• Constantin Parfene, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală, Edit. Polirom, Iași, 1999;
• Pamfil, A., Didactica limbii şi literaturii române – gimnaziu, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2000.
• www.didactic.ro

• TEMPORALE: 45 de minute;
• UMANE: colectivul clasei de elevi;
• PSIHOLOGICE: cunoștințele elevilor.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele O Strategia didactică
lecției B Activitatea profesorului Activitatea Metode și Resurse Forme de Evaluarea
Timp OP elevilor procedee materiale organizare
1. Moment Salutul și prezentarea. Elevii își pregătesc
organizatoric Profesorul organizează manualele, caietele Conversația Laptop Frontal
clasa pentru lecție și și instrumentele de
1 min. pregătește materialele scris.
didactice.

2. Verificarea Profesorul verifică tema Elevii prezintă Conversația Frontal


temei pentru calitativ și cantitativ. tema și corectează Laptop Individual
acasă greșelile.
4 min
3. Captarea O1 Profesorul propune Elevii sunt atenți la
atenției O3 vizionarea unei scene vizionarea scenei Explicația Videoclip Frontal Aprecieri
5 min. reprezentative pentru în care Anton Conversația Youtube verbale,
caracterizarea personajului Lupan înfruntă Individual sugestii
principal, pentru a-i furtuna.
conduce pe elevi la
subiectul lecției (Anexa
1).Elevii vor fi îndrumați să
urmărească atitudinea și
comportamentul Elevii răspund
protagonistului pentru a întrebărilor și
preciza o trăsătură de identifică diferite
character a acestuia. trăsături ale Aprecieri
personajului. Joc de rol verbale,
Se adresează o serie de Individual sugestii
întrebări:
Cărui moment al acțiunii Elevii intră în jocul
îi corespunde scena pe de rol.
care am vizionat-o? Ce
trăsături suggestive ale
protagonistului reies din
această scenă?

De asemenea, profesorul îi
roagă pe elevi să își
imagineze că se află în
locul personajului Anton
Lupan (în scena respectivă)
și îi întreabă cum ar
reacționa, justificând
răspunsul dat.

4. Anunțarea Profesorul anunță subiectul Elevii ascultă și


temei și a lecției și scrie titlul pe notează titlul lecției Tabla
obiectivelor tablă: Caracterizarea pe caiete. Expunerea (Power Frontal
personajului literar. Point)
1 min. Profesorul enunță pe scurt Caietele
obiectivele propuse, într-o elevilor
formă accesibilă elevilor.

5. Se realizează un Elevii sunt atenți, Conversația Tabla Frontal Aprecieri


Reactualizarea brainstorming cu ceea ce apoi completează euristică (Power verbale
cunoștințelor elevii cunosc despre schema cu Point)
personaj și tipurile de noțiunile studiate Brainstorming Caietele
personaj, profesorul anterior. elevilor
aducând completări acolo
unde este necesar. Se vor Explicația
nota în caiete următoarele:
Personajul reprezintă o Elevii își notează
ființă imaginară (o instanță noțiunile în caiete.
narativă), creată de autor
sau inspirată din realitate,
care participă la acțiunile
dintr-un text narativ literar.
Personajele pot fi
principale, secundare sau
episodice, în funcție de
rolul lor în operă. După
valoarea morală pe care o
reprezintă, personajele pot
fi pozitive sau negative.
După raportul realitate
ficțiune, există personaje
inspirate din realitate sau
personaje fantastice. De
asemenea, se regăsesc
personaje individuale sau
colective.
După modul în care
evoluează personajele pe
parcursul acțiunii, se pot
recunoaște personaje
statice (nu își schimbă
trăsăturile) sau dinamice
(care evoluează și își
schimbă trăsăturile).

6. Dirijarea Profesorul propune Elevii se folosesc Tabla


procesului de completarea unei fișe de de manual și Ciorchinele (Power Individual
învățare identitate, pentru stabilirea completează fișa de Point)
datelor despre personaj, identitate a Caietele
20 min. evidențiindu-se numele personajului. elevilor
O1 personajului și statutul
O2 social și profesionial al Conversaţia Frontal Aprecieri
O3 acestuia, în cadrul textului Elevii citesc cu Brainstorming verbale
studiat. voce tare
Pe baza răspunsurilor date fragmentele,
de elevi, profesorul răspund cerinței,
realizează schema apoi completează
caracterizării pe tablă în caiete tipurile de
(prezentare Power Point). caracterizare.

Pentru descoperirea
informațiilor despre Conversația Tabla Frontal Aprecieri
modalitățile de (Power verbale
caracterizare, profesorul le Point)
solicită elevilor să citească Elevii răspund Caietele
anumite fragmente din text cerințelor, elevilor
proiectate pe tablă. Ei le precizând care sunt
citesc cu voce tare și apoi relațiile cu celelalte
O1 completează tabelul pentru personaje.
fiecare tip de caracterizare.
O2 Se notează în caiet Explicația Aprecieri
O3 modalitățile de Exercițiul verbale
caracterizare identificate și
trăsăturile ce reies din Metoda
fragmentele respective cadranelor
(Anexa 2).
Profesorul le propune
completarea unei scheme
din care vor reieși
următoarele informații
(Anexa 3): Portretul fizic
este alcătuit din trăsăturile
fizice, iar portretul moral
cuprinde totalitatea
trăsăturilor morale ale
personajului.
Caracterizarea directă este
realizată de narator, de
alte personaje sau prin
autocaracterizare.
Caracterizarea indirectă
rezultă din faptele și
comportamentul
personajelor, din gândurile
lor, din mediul în care
trăiesc, din vestimentație,
din relația cu alte
personaje sau din propriul
nume.
De asemenea, profesorul
specifică faptul că, pentru a
realiza caracterizarea
completă a personajului
principal, este nevoie de
identificarea relației
acestuia cu celelalte
personaje. În același timp,
sunt utilizate anumite
moduri de expunere ce
contribuie la caracterizare:
dialogul, descrierea.

7. Obținerea După identificarea unor Elevii citesc cu


performanței O2 trăsături morale ale atenție trăsăturile Conversația Fișă de Individual Evaluare
O3 personajului, profesorul fiecărei zodii, îl lucru orală, prin
5 min. propune metoda încadrează pe sondaj
horoscopului, pentru a-l Anton Lupan într- Metoda
încadra pe Anton Lupan în una dintre acestea, horoscopului
categoria unei zodii. argumentând
alegerea făcută.

8. Asigurarea O1 În urma discuțiilor Elevii alcătuiesc Explicația Tabla Individual Evaluare


feedbackului O3 anterioare, profesorul le cvintetul sub (Power orală, prin
cere elevilor să alcătuiască îndrumarea Cvintetul Point) sondaj
5 min un cvintet pentru a sintetiza profesorului.
trăsăturile principale ale
personajului.

9. Asigurarea Profesorul comunică Elevii ascultă


retenției și a O1 elevilor tema pentru acasă îndrumările explicația Fișă de Frontal
transferului O2 și le oferă informații pentru profesorului. lucru
1 min. O3 rezolvarea sarcinii de lucru:
Scrie o pagină de jurnal în
care să mărturisești prin ce
te-a surprins/ te-a
impresionat personajul
Anton Lupan din textul
epic „Toate pânzele sus!”.

10. Încheierea Profesorul apreciază global Elevii ascultă


activității aportul elevilor la lecţie, aprecierile și Expunerea
originalitatea şi recomandările.
1 min. corectitudinea
răspunsurilor.
Anexa 1
Fig. 1 – Toate pânzele sus! (1975-1977)

Răspunde la următoarele întrebări după ce ai vizionat secvența din ecranizarea nuvelei Toate pânzele sus! (Radu Tudoran):
• Ce trăsături sugestive reies din această scenă?
• Cum ai fi reacționat dacă ai fi fost în locul personajului
Anexa 2

• Prezintă detaliile care alcătuiesc statutul social și profesional al personajulului prin răspunsul la următoarele întrebări:

1. Ce poziție ocupă în cadrul textului?

2. Cu ce se ocupă?

3. Care este mediul în care trăiește?

• Completează tabelul de mai jos pentru a identifica trăsăturile personajului principal, așa cum sunt acestea prezentate
de narator, de alte personaje sau de personajul însuși:

Exemplu din text Trăsătura Cine o prezintă


un bărbat de vreo treizeci și
patru de ani, de
statură potrivită, dacă nu
chiar înaltă…
ochi negri, părul castaniu
ochi negri, scânteietori și
neliniștiți
• Indică trăsăturile morale deduse din următoarele fragmente și precizează ce anume te-a ajutat la identificarea lor:

Exemplu din text Trăsătura Mijlocul de recunoaștere


— Aruncați a doua ancoră! Filați
tot lanțul! porunci Anton Lupan,
hotărât să țină piept uiliaului, prin
toate mijloacele, până la cap.

Anton Lupan Nume


Ingénieur Statut profesional
un costum cafeniu, alcătuit dintr-o
haină în carouri

 Care sunt modurile de expunere care contribuie la caracterizarea personajului?

 Prezintă relația lui Anton Lupan cu celelalte personaje.


Anexa 3

Completează cadranele de mai jos cu noţiunile teoretice referitoare la caracterizarea unui personaj literar:
SĂ CONCLUZIONĂM! - Stabilește în ce zodie se încadrează Anton Lupan, orientându-te după fișa dată. Justifică-ți alegerea
în caseta de mai jos:

BERBEC TAUR GEMENI


(21.03 – 20.04) 21.04 – 21.05) 22.05 – 20.06)
Trăsături: Trăsături: Trăsături:
Plin de iniţiativă Tenace Multilateral
Dinamic Prudent Altruist
Hotărât Inflexibil Magnetic
Egoist Încăpăţânat Perspicace
Extremist Rigid Capricios
Capricios VALOARE-hotărâre VALOARE-deştept
VALOARE-idealism PERICOL-posesiv PERICOL-împrăştiat
PERICOL-egoism
RAC LEU FECIOARA
(21.06 – 20.07) 21.07 – 21.08) (22.08 – 21.09)
Trăsături: Trăsături: Trăsături:
Intuitiv Optimist Perfecţionist
Analitic Vivace Obiectiv
Sociabil Arogant Încăpăţânat
Hipersensibil Opulent Precaut
Susceptibil Ostentativ Indecis
Modest
VALOARE-sensibilitate VALOARE-magnetism VALOARE-capacitate analitică
PERICOL-nesiguranţă PERICOL-egoism PERICOL-hipercriticism

BALANŢĂ SCORPION SĂGETĂTOR


(22.09 – 22.10) (23.10 – 22.11) (23.11 – 2O.12)
Trăsături: Trăsături: Trăsături:
Intuitiv Tenace Neinteresat
Logic Întreprinzător Idealist
Temperat Pasionat Compătimitor
Autocompătimitor Ager Risipitor
Indecis Arogant Încăpăţânat
Nemilos Lipsit de tact
VALOARE-diplomaţie Sarcastic De neîncredere
PERICOL-autocompătimire VALOARE-scop VALOARE-viziune
PERICOL-nemilos PERICOL-împrăştiat
CAPRICORN VĂRSĂTOR PEŞTI
(21.12 – 19.01) 20.01 – 18.02) (19.02 – 20.03)
Trăsături: Trăsături: Trăsături:
Profund Omenos Compătimitor
Întreprinzător Meditativ Adaptabil
Avar Onorabil Supersensibil
Egoist Altruist Credul
Materialist Excentric Risipitor
Carierist Lipsit de simţ practic Capricios
VALOARE-ambiţie De neînduplecat VALOARE-flexibilitate
PERICOL-rigiditate VALOARE-zelos PERICOL-autocompătimire
PERICOL-fanatism

Anexa 4

Caracterizează personajul principal al textului Toate pânzele sus! și încadrează-l într-o tipologie, folosind următorul cvintet:

•versul 1: precizează numele personajului / tipologia - un substantiv;

•versul 2: utilizează două adjective pentru a descrie personajul;

•versul 3: scrie trei verbe referitoare la acţiunile personajului;

•versul 4: notează patru cuvinte care să exprime atitudinea personală faţă de personaj;

•versul 5: redă într-un singur cuvânt trăsătura fundamentală a personajului.

1. ................................................................

2. .............................................. ..................................................

3. ................................................. ....................................................... .....................................................


4. .................................................... ........................................................ ......................................................... ...............................................

5.........................................................................................

S-ar putea să vă placă și