Sunteți pe pagina 1din 10

Tutorial copac înflorit.

Tehnica tamponării

Proiect didactic

DATA:
CLASA: a II-a
ȘCOALA:
PROPUNĂTOR:
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice; obiectul: educație plastică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Magia primăverii
TEMA PLASTICĂ: Pata cromatică
SUBIECTUL: Copac înflorit- tamponare
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL: Formarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza elementele de limbaj plastic – pata de culoare, prin tamponare, într-o
compoziție.
FORMA DE REALIZARE: Integrată (discipline integrate – Comunicare în limba română; Muzică și mișcare)
Durata: 45 min.
Competenţe specifice:
1.2. Identificarea semnificaţiei liniei, punctului, culorii şi formei în opere de artă
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică
2. Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3. Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
Obiective operaționale:
Elevii clasei a II-a, la ora de arte vizuale și abilități practice cu subiectul „Copac înflorit” vor fi capabili să:
O1: să identifice culori și amestecuri de culori în tablouri sau în spațiul clasei
O2: Să deseneze trunchiul și crengile unui copac, pe o foaie de hârtie colorată, folosind pensula îmbibată în acuarele
O3: Să mototolească o bucată de folie de aluminiu, sub forma unui ghemotoc
O4: să îmbibe ghemotocul de staniol în culoarea dorită din setul de acuarele
O5. Să tamponeze crengile copacului, cu ghemotocul de vopsea
O6: să îmbibe perii unei periuțe de dinți în culoarea verde
O7: să traseze linii, de jos în sus, în partea inferioară a foii, folosind periuța de dinți îmbibată în vopsea
O8: să răspundă, oral, la întrebările adresate de învățătoare
O9: Să cânte, individual și în grup, cântecul „Copăcelul”, cu ajutorul învățătoarei
O10: să aplice pe o foaie buline autoadezive roșii, atunci când este interesat și buline autoadezive negre, atunci când îl plictisește ceea ce se
predă la ora de arte vizuale și abilități practice
Metode şi procedee: Conversaţia, demonstrația, explicația, exerciţiul, observaţia.
Mijloace didactice: foi colorate, set de acuarele, pahare cu apă, pensule, perii de dinți, staniol, foaie albă, lucrare-model, buline
autoadezive, tablouri și imagini reprezentând peisaje și obiecte, videoproiector, proiector
Resurse spațiale: Sala de clasă
Resurse umane: elevii și învățătorul
Forme de organizare: Frontal, individual

Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplinele: Arte vizuale și abilități practice, Comunicare în limba română, Muzică și mișcare - Anexa nr. 2 la
Ordinul ministrului Educaţiei Naţionale nr. 3418/19.03.2013 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE.

Obiective Strategia didactică


Evenimentele operaționale
lecției Evaluare
Activitatea cadrului didactic Resurse Forme de
organizare
Procedurale Materiale Temporale

Moment Învățătorul creează condițiile optime Conversaţia Foi 1 min Frontal Observare
organizatoric desfășurării lecției: aerisește sala de colorate, sistematică a
clasă; pregătește materialele set de comporta-
necesare: foile colorate, set de acuarele, mentului
acuarele, pahare cu apă, bucățile de pahare cu elevilor
staniol, periuțe de dinți, buline apă,
autoadezive, foi albe; stabilește bucățile de
ordinea și disciplina; face prezența. staniol,
Joc pentru spargerea gheții: „Ce aș fi periuțe de
dacă…” : elevii sunt invitați să se dinți,
gândească și să răspundă: „dacă aș fi buline 1 min
o culoare aș fi”: autoadeziv
e, foi albe
Catalog

Formarea culorilor; clasificarea


culorilor
Reactualizarea - se vor identifica diferite culori în Conversația, imagini 3 Evaluarea orală
cunoștințelor O1 spațiul clasei și în diferite imagini explicația
Captarea Captarea atenției se va face printr-un
atenţiei CLR.2.1 joc de umbre. Învățătoarea va trage Conversația, Videoproie 4 min Frontal Evaluare
O8 draperiile și cu ajutorul luminii de la explicația, ctor, orală
videoproiector, va forma, pe demonstrația proiector
proiector, cu ajutorul mâinilor, un
copac. Elevii vor trebui să identifice
„umbra”. După ce se va ajunge la
concluzia că, prin umbre a fost
realizat un copac, elevii sunt invitați
să precizeze ce anume îi lipsește
copacului pentru a fi unul de
primăvară (culoarea, florile).

3.Anunțarea Cadrul didactic anunță tema plastică: 1 min frontal


temei plastice și „Pata de culoare” și subiectul: Conversația,
a subiectului „Copacul înflorit” explicația

4. Dirijarea AVAP/1.2 Ca element de limbaj plastic, pata de Conversația, Planșe,


învățării O1, culoare este urma de culoare aşezată explicația, lucrări de 15 min frontal Observare
CLR/2.1 pe un suport de lucru cu pensula sau Demonstrați artă; sistematică a
O8; O10 prin alte mijloace (tamponare, a comportamentului
amprentare,scurgere, suprapunere, elevilor
amprentă, imprimare, stropire, etc).
Ea poate avea forme, mărime, culori
diferite. Pata, ca element plastic, dă
compoziţiei frumuseţe şi
expresivitate.
Pata poate fi cromatică (atunci când
sut folosite culori) şi acromatică
(când sunt folosite non-culorile alb,
negru sau gri neutru). Se prezintă
planșe demonstrative și lucrări de
artă.
Noi, astăzi, cu ajutorul petei
cromatice vom realiza un copac
înflorit, folosind tehnica tamponării.
Veți alege culori potrivite acestui
subiect: roz, roșu, roz, verde, maro.
Pentru stimularea interesului se vor
arăta „accidental” și fotografii care
aparent nu au legătură cu subiectul:

Sursa foto:
https://www.123rf.com/photo_5498
2244_talking-tree-with-happy-face-
as-a-concept-for-environmental-
awareness.html, accesată la data de
04.05.2020.
Sursa:
https://www.youtube.com/watch?
v=6gDSM47Yi68, accesată la data
de 04.05.2020. planșă
- Prezentarea și intuirea lucrării model;
model: Se prezintă lucrarea model. Foi
Se intuiesc materialele necesare: foi colorate,
colorate, pensulă, acuarele, apă, acuarele,
perie de dinți, celofan. pensule,
- explicarea și demonstrarea apă, perie
tehnicii de lucru. Etape: de dinți,
Etape: staniol
1. Desenarea, pe o foaie de hârtie
colorată, a trunchiului și a crengilor
copacului, cu pensula îmbibată în
acuarele
2. Mototolirea unei bucăți de folie de
aluminiu, pentru a obține un
ghemotoc.
3. îmbibarea ghemotocului de
staniol, în culoarea dorită din setul
de acuarele
4. tamponarea crengilor copacului,
cu ghemotocul cu vopsea; repetarea
etapei, folosind o nuanță mai Conversația,
deschisă decât cea anterioară
5. îmbibarea perilor unei periuțe de explicația, Buline Frontal Observarea
dinți în culoarea verde demonstrația autoadeziv individual sistematică a
6. trasarea de linii, de jos în sus, în e, foaie elevilor
partea inferioară a foii, folosind
periuța de dinți, pentru a obține „fire
de iarbă” (conform anexă)
Elevii vor aplica pe o foaie buline
autoadezive roșii, atunci când sunt
interesați și buline autoadezive
negre, atunci când îi plictisește ceea
ce se predă la ora de arte vizuale și
abilități practice

5. Obținerea AVAP/1.2;
performanței 2.1./ O1; O2;
O3; O4; O5; Conversația, planșă 15 min Frontal,
O6; O7; O10 - realizarea lucrării de către elevi. În explicația, model; individual
timp ce elevii realizează lucrarea, Foi
învățătorul va oferi explicații, va colorate,
îndruma individual fiecare elev și va acuarele,
apela la demonstrație, pentru pensule,
aspectele neînțelese. apă, perie
Elevii vor aplica pe o foaie buline de dinți,
autoadezive roșii, atunci când sunt staniol
interesați și buline autoadezive Foaie;
negre, atunci când îi plictisește ceea buline
ce se predă la ora de arte vizuale și autoadeziv
abilități practice e
6. Evaluarea Conversația, Lucrările 3 min Frontal,
explicația elevilor individual
Se expun lucrările elevilor. „Ce
temă plastic ați realizat?” „Ce tip de
pată ați folosit și ce tehnică?”
Se prezintă criteriile de evaluare:
-realizarea temei plastice și
încadrarea în subiect, folosirea
tehnicii tamponării; finalizarea
7. Încheierea M.M 2.1/ O9 lucrării Conversația 2 min Aprecieri verbale
activității
Se prezintă scurte aprecieri asupra
desfășurării lecției și asupra
comportamentului elevilor. Se strâng
materialele utilizate în timpul
activității.
Activitatea se încheie cu
interpretarea în grup a cântecului
„Copăcelul”

Anexă

S-ar putea să vă placă și