Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Data:04.12.2019
Instituția: Colegiul Național George Coșbuc , Năsăud
Clasa: a I-a
Învățătoarea: Martin Carmen
Propunătoare: Dumitru Sebastiana Antonia
Profesor metodist: Chira Daniela
Profesor coordonator: Pavelea Daniel
Aria curriculară: Comunicare în limba română
Disciplina : Comunicare în limba română
Subiectul lecției : Sunetul și grupul de litere (de tipar și de mână ): ce /Ce -Cenușăreasa
Tipul lectiei: Consolidarea cunoștințelor dobândite anterior legate de sunetul și grupul de litere (de tipar și de
mână) : ce/Ce și Cenușăreasa
 Competențe specifice :
 Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
4.1. Scrierea literelor de mână
4.3. Exprimarea unor idei şi sentimente prin intermediul limbajelor convenţionale şi neconvenţionale

Matematică și explorarea mediului :


3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
5.1. Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu
sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice
Arte vizuale și abilitați practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

Obiective operationale:
O1- să selecteze doar globurile pe care sunt scrise cuvinte ce conțin grupul de litere ce /Ce
O2- să împodobească ramura de brad cu globurile pe care sunt scrise cuvinte ce conțin grupul de
litere ce /Ce
O3 -să formuleze propoziții pe baza planșelor prezentate de către propunătoare în ordinea în care
sunt prezentate
O4-să găsească drumul corect de la ceai la ceașcă pentru a umple ceașca de ceai a mamei vitrege cu
ceaiul ei preferat
O5-să numere animăluțele de diferite specii din acvariul mamei vitrege ,notând apoi numărul
fiecărui tip de animaluț
O6-să aleagă varianta corectă a cuvintelor despărțite în silabe
O7- să unească punctele pentru a uda florile mamei vitrege , unind punctele care duc de la
stropitoare la floare corespunzătoare
O8- să scrie pe spațiile punctate cuvântul care reprezintă imaginea dată

Strategii didactice:
Metode si procedee didactice : conversația , explicația , exercițiul , metoda fonetică analitico-sintetică ,
,observația ,problematizarea
Mijloace didactice : cutie ,globuri pe care sunt scrise cuvinte ,ramură de brad ,plicul de pe ușă ,scrisoarea de la
Cenușăreasa ,cutia surpriză, bagheta magică de la Zâna cea bună , planșe cu Cenușăreasa , planșă ,fisa de lucru
,,vraja (scrisă pe o foaie ),fursecuri ,brățări din bomboane
Forme de organizare: frontal, individual,
Strategii de evaluare:
Metode de evaluare: chestionare orala, observatia sistematica, aprecieri verbale, fișă de lucru ,recompense pentru
copii (fursecuri în diferite forme , brățări din bomboane )
Forme de evaluare: formativa
Durata: 50 de minute
Surse bibliografice:
1. Curriculum Național de programe școlare pentru învățământul primar
2. Peneș , M. “Abecedar “(manual pentru clasa 1), Ed. Ana , 2004
Etapele lecției Ob Desfasurarea lectiei Strategii didactice Evaluare
Op
. Metode si Mijloace Forme
procedee didactice de
didactice organiza-
re a
1.Organizarea Voi asigura condițiile necesare Conversatia Frontal
lecției desfășurării lecției :
-aerisirea sălii de clasă
-aranjarea mobilierului
-pregătirea materialului didactic
2.Reactualizare O1 Voi face reactualizarea cunoștinelor Conversația Cutie Frontal Chestionare
a cunoștințelor O2 folosind o cutie în care se află mai Explicația Globuri orala
multe globuri, pe care sunt scrise Metoda pe care Aprecieri
diferite cuvinte , printre care și fonetică sunt scrise verbale
cuvinte care conțin grupul de litere Ce analitico- cuvinte
/ ce . Pe o ramură de brad , vor fi sintetică Ramură
așezate doar globuri care conțin de brad
grupul de litere Ce /ce ,iar astfel vom
împodobi ramura de brad .
3.Captarea Pe ușă se află un plic care l-a adus Conversatia, Plicul lipit Frontal Chestionare
atentiei poștașul, conținând o scrisoare . Voi Explicația pe ușă Pe grupe orala
lua scrisoarea din plicul de pe ușă și Scrisoarea
le-o voi citi copiilor . de la
“Dragi copilași , mă numesc Cenușărea
Cenușăreasa . Sunt foarte sigură că ați -sa
mai auzit de mine . V-am scris această Bagheta
scrisoare pentru că am nevoie de magică
ajutorul vostru . Am o problemă . Ca Cutia
să ajung la balul prințului , trebuie să surpriză
îndeplinesc toate sarcinile lăsate de
mama vitregă , iar singură nu mă
descurc . Vreți să mă ajutați ? Va
trebui să rezolvați pe rând toate
sarcinile , la final , eu voi putea
ajunge la balul prințului , iar voi veți
primi bagheta magică și o vrajă de la
Zâna cea bună și astfel , cu ajutorul
baghetei și a vrăjii , veți reuși să
deschideți cutia supriză . Mulțumesc
pentru ajutor .”
4.Anuntarea “Astăzi , o vom ajuta pe Cenușăreasă Conversația Frontal
temei să rezolve sarcinile lăsate de mama Explicatia
vitregă, ne vom juca cu grupul de
litere ce/Ce , iar astfel , Cenușăreasa
va ajunge la balul prințului , iar noi
vom primi bagheta magică însoțită de
vraja potrivită cu care vom deschide
cutia surpriză . “
5.Dirijarea O3 Mai întâi , voi aduce în fața copiilor Conversația Planșe cu Frontal Chestionare
invatarii un set de 8 planșe ilustrate cu Explicația Cenușărea Individu- orala
povestea Cenușăresei . Voi prezenta Observația -sa al Aprecieri
pe rând câte o planșă , iar copiii vor Metoda verbale
formula câte o propoziție sau mai fonetică
multe pe baza planșei prezentate . analitico-
Prima planșă reprezintă momentul sintetică
în care mama vitregă îi ordonă
Cenușăresei să facă ordine , în timp ce Observația
dânsa împreună cu surorile vitrege ale problematizare Planșă
Cenușăresei pleacă la balul prințului . a Fise de
A doua planșă reprezintă momentul Exercițiul lucru
în care Cenușăreasa este ajutată de Bagheta
Zâna cea Bună să îndeplinească magică și
sarcinile lăsate de mama vitregă . vraja
A treia planșă reprezintă momentul
în care Cenușăreasa este transformată
de Zâna cea Bună într-o prințesă .
A patra planșă reprezintă momentul
în care Cenușăreasa ajunge la bal și îl
întâlnește pe prinț .
A cincea planșă reprezintă
momentul în care Cenușăreasa se
grăbește să ajungă acasă la timp
moment în care își pierde pantoful de
cristal .
O4 A șasea planșă reprezintă momentul
în care prințul încearcă să găsească
fata căreia îi aparține pantoful .
A șaptea planșă reprezintă momentul
în care printul descoperă faptul că
pantoful este al Cenușăresei .
O5 A opta planșă reprezintă momentul
în care printul se căsătorește cu
Cenușăreasa .

Rezolvarea sarcinilor lăsate de


mama vitregă :
O6 Pe tablă , va fi așezată o planșă , pe
orizontală , iar pe planșă va fi
reprezentată fiecare sarcină pe un
pantof de cristal , asemenea
pantofului Cenușăresei . Cu fiecare
sarcină rezolvată, Cenușăreasa va fi
mai aproape de castelul prințului , iar
noi vom fi mai aproape de bagheta
magică și de vraja primită de la Zâna
O7 cea bună .
Toate sarcinile vor putea fi rezolvate
pe cea de a doua planșă de la tablă și
pe fișele primite de copii .
O8 Pantoful de cristal numărul 1 :
Cerință :
Găsește drumul corect de la ceai , la
ceașcă , iar astfel umpli ceașca cu
ceaiul preferat al mamei mele vitrege .
Copiii o să încerce să găsească
drumul corect și ieșirea din labirint ca
să ajungă la ceașcă .
(Anexa 1)

Pantoful de cristal numărul 2 :


Numără toate animăluțele din acvariul
mamei mele vitrege .
Copiii o să numerele diferitele tipuri
de animăluțe din acvariul mamei , iar
apoi nota numărul fiecărui tip de
animal .
(Anexa 2 )

Pantoful de cristal numărul 3


Alege varianta corectă de răspuns .
Ex. Ceaiul (cea-iul / ce-a-iul ).
Copiii vor desparți în silabe cuvintele
date , iar apoi vor încercui varianta
corecta de răspuns .

(Anexa 3)
Pantoful.de cristal numărul 4:
“Unește punctele ,iar astfel mă ajuți să
ud toate plantele mamei mele “
Copiii vor uni punctele care duc de la
stropitoare la planta corespunzătoare .
(Anexa 4)
Pantoful de cristal numărul 5:
“Scrie pe spațiile punctate cuvântul
care reprezintă imaginea dată ,iar
astfel rezolvi toate sarcinile mamei
mele “.
Copiii vor scrie pe spațiile punctate
denumirea cuvântului din imagine
(Anexa 5)
“Pentru că ati rezolvat toate sarcinile
mamei vitrege ale Cenușăresei ,
aceasta poate să meargă la bal, iar noi
putem lua bagheta magică și vraja ca
să deschidem cutia surpriză de la
Cenușăreasa “.
Mai întâi , voi lua bagheta și voi citi
cu voce tare vraja încercând să
deschid cutia . Copiii observă ca nu
funcționează . Îi voi ruga să mă ajute
în rostirea vrăjii , iar apoi vom
observa surpriza din cutie .
“Bibi di,babi di , boom
Să se deschidă cutia acum .”
6.Evaluarea La final, voi face aprecieri verbale și Brățări din Frontal Recompense
performantelor de grup. Copiii vor găsi în cutie bomboane Individu
fursecuri în diferite forme și brățări Fursecuri al
din bomboane care le va permite
intrarea la balul printului .
7.Incheierea Ora se încheie vesel , iar copiii ies in
lectiei pauza.

S-ar putea să vă placă și