Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:15.03.2019
Disciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Profesor: Macnovit Natalia
Tema: Instrucțiunea compusă.
Tipul lecției: mixtă
Locul de desfășurare: Laboratorul de informatică
Durata: 45 min.

Obiective operaționale:
La sfirșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1 –compare destinația instrucțiunilor aferente temei(de atribuire, apel de
procedură, apel nul și intrucțiunea compusă ) cu ajutorul profesorului.
O2 –aplice corect, la proiectarea algoritmilor, instrucțiunile aferentă
temei( de atribuire, apel de procedură, apel nul și intrucțiunea compusă ),
din 4/5 exemple corecte, cu ajutorul profesorului.
O3 –depisteze erorile care au fost întilnite în algoritmii propuși de profesor
astfel încît 8/10 să identifice corect propunînd variante de înlaturarea
acestor erori cu ajutorul manualului

Etapele Activitatea profesorului Resursele Activitatea elevilor


lecției și timpul
Evocare Momente organizatorice 3min. Elevii se liniștesc și încep a-
Salut elevii.Notez absențele. Se mi răspunde la întrebările
stabilește liniștea proprie înaintate cu privință la
activității didactice. verificarea absențelor
Reactualizarea cunoștințelor
Anunț elevii de promovarea unei
minievaluări în scopul actualizării
cunoștințelor în mod scris.
Reflecție Propun elevilor o listă de întrebări 10min. Elevii răspund la întrebările
din temele precedente cu scopul Resursele: din Anexa 1
de a observa nivelul lor de Anexa 1
cunoștințe. În timpul realizării
evaluarii de către elevi, mă
conving că toate calculatoarele
sunt conectate și sunt gata de
lucru.
Realizar Explicația, lucrul cu manualul, 15min. În modul cel mai liniștit
ea observația organizată Resursele: elevii pregătesc manualul,
sensului Scriu pe tablă tema de azi. Tabla, caietul și pixul. Scriu data,
Anunț obiectivele O1,O2,O3. creta, tema și careva notițe în caiet.
Explic succint instrucțiunile: manualul, Elevii sunt atenți la ceea ce
 De atribuire conspectul se vorbește și incearcă să
Scriu pe tablă sintaxa acestei reper intervină cu orice întrebări în
instrucțiuni îndată urmat de cîteva scopul înțelegerii temei.
exemple. (Anexa 2.1)
 Apel de procedură
Scriu pe tablă sintaxa acestei
instrucțiuni îndată urmat de cîteva
exemle. (Anexa 2.2)
 Apel nul
Rog elevii sa-și expună parerea
ce ar putea produce această
instrucțiune pornind însăși de la
denumirea acestuia. Încerc a capta
răspunsul, susținut dacă e nevoie
de mine, de la elevi. Dacă în
decurs de o minută ei nu și-au dat
seama atunci dau singur răspuns
scriindu-l pe tablă. (Anexa 2.3)
 Instrucțiunea compusă
Scriu pe tablă sintaxa acestei
instrucțiuni îndată urmat de cîteva
exemple. (Anexa 2.4)
Problematizarea Elevii se apropie de un
Împreună cu elevii alcătuim un 7min. calculator la care o să
exemplu de program care ar Resurse: rezolvăm problema dată
permite sumarea a două numere Calculator astfel încît tuturor să poată
întregi introduse de la tastatură. ul cu vedea monitorul
Rezultatul obținut(suma acestor 2 Mediul calculatorului. În timp ce
numere) vor fi vizualizate la Integrat de culeg și explic programul la
monitor astfel: „Suma este: Dezvoltare calculator, elevii își fac
(a+b)”. Dacă m-am convins că Turbo notițele respective.
elevii au înțeles tema de azi, le PASCAL
propun să elaboreze următorul lansabil Elevii se așează liniștit, în
program: Să se scrie un program pereche, în fața
care ar permite verificarea unui calculatoarelor
număr dacă este par.

Reflecție Propun elevilor o listă de 6 min. Elevii încearcă să se


algoritmi la care intenționat sunt încadreze activ la ceea ce se
produse careva greșeli. Pentru cere argumentînd răspunsul
fiecare algoritm elevul va trebui
să depisteze aceste erori aducînd
diferite argumente cu scopul de a-
shi apăra raspunsul. (Anexa 3).
Propun elevilor un set de
programe care necesită a fi
reconstituite(pe o foaie este dat un
program. Fiecare parte a foii
conține cîte o linie a programului)
Anexa 4.
Extinder Actualizez cunoștințele noi 4min.
e achiziționate de elevi propunîndui
o serie de întrebări:
 Ce ați studiat nou?
 Cum înțelegeți aceste
instrucțiuni?
Notez elevii cei mai activi. Anunț
tema de acasă:
Dotați:ex.3(a-c)pag.100
Medii:Ex.1,2 pag.100

Anexa 2:

Nr. Denumire funcție Exemplu


2.1 Instrucțiunea de A:=b;
atribuire Zi:=’Joi’;
Pi:=3.14;
H:=15;
2.2 Instrucțiunea de Writeln( ’Mesaj’ ); -Afișează mesaj cu trecere din rînd nou
procedură Write(’Mesaj’); - Afișează mesaj fără trecere din rînd nou
Readln(<variabile>)
2.3 Instrucțiunea de efect Readln;;;;;;; - 6 mulțimi vide
nul
2.4 Instrucțiunea compusă ...
Begin
<instrucțiuni>
<instrucțiuni>

End.
Fișă de lucru:

1. Elaborați un program care calculează aria cercului. De la tastatură se citește raza cercului. Notă:
Numărul PI va fi declarat în antet în calitate de constantă cu aproximația(22/7)
2. Elaborați un program care calculează lungimea cercului. De la tastatură se citește raza cercului.
Notă: Numărul PI va fi declarat în antet în calitate de constantă cu aproximația(22/7)
3. Elaborați un program care calculează suma a 5 numere introduse de la tastatură. Notă: Pentru
punctaj maxim, folosiți o instrucțiune repetitivă care ar imita citirea a 5 numere și a calcula
suma concomitent
4. Elaborați un program care citește de la tastatură un număr. La ecran se afișează pătratul
numărului introdus și rădăcina pătrată a acestuia 3 cifre exactitate
5. Elaborați un program care citește de la tastatură un număr. La ecran se afișează cărei cifre
romane numărul introdus îi aparține. Notă: în caz că numărul nu poate fi reprezentat printr-o
cifră romană la ecran se afișează: Numărul introdus nu este o cifră romană
6. Elaborați un program care determină poziția unei drepte față de cerc(secantă, tangentă și
exterioară față de cerc). De la tastatură se citesc r și d, unde r-raza cercului iar d – distanța de la
centrul cercului față de dreaptă
7. Elaborați un program care determină poziția unui cerc față de alt cer(secant, tangent și
exterior). De la tastatură se introduc razele cercurilor(r1,r2) și distanțele dintre centrele
cercurilor d
8. Elaborați un program care citește de la tastatură numărul de ordine a zilei. La ecran se afișează
denumirea zilei. Notă: În caz că de la tastatură se introduce un număr care nu este cuprins între
1-7 la ecran se afișează : O astfel de zi nu există

1 writeln('lungimea cercului este:


Program aria_cercului; ',2*pi*r:0:2);
const pi=22/7; readln;
var r:integer; end.
begin 3
writeln('Introdu raza cercului:'); Program suma_numerelor;
readln(r); var s,n,i:integer;
writeln('Aria cercului este: begin
',r*r*pi:0:2); s:=0;
readln; for i:=1 to 5 do
end. begin
2 write('Introdu un numar:');
Program lungimea_cercului; readln(n);
const pi=22/7; s:=s+n;
var r:integer; end;
begin writeln('Suma numerelor introduse
writeln('Introdu raza cercului:'); este: ',s);
readln(r); readln;
end.
4 end.
Program Program pozitia_dreptei_fata_de_cerc;
patratul_si_radacina_patrata_a_nr; var r,d:integer;
var n:integer; begin
begin writeln('Introdu raza cercului: ');
readln(r);
writeln('Introdu un numar: ');
writeln('Introdu distanta dreptei fata
readln(n); de centrul cercului');
writeln('Patratul numarului ',n,' este: readln(d);
if d<r then writeln('Dreapta
',n*n);
secanta')
writeln('Radacina patrata a else
numarului ',n,' este: ',sqrt(n):0:3); if d=r then writeln('Dreapta
tangenta')
readln;
else
end. writeln('Dreapta exterioara fata
5 de cerc');
readln;
Program conversia_numerelor;
end.
var n:integer;
7
begin
Program pozitia_a_doua_cercuri;
writeln('Introdu un numar: ');
var r1,r2,d:integer;
readln(n);
begin
if n=1 then writeln('I')
writeln('Introdu raza 1-ului cercului:
else
');
if n=5 then writeln('V')
readln(r1);
else
writeln('Introdu raza cercului al 2-
if n=10 then writeln('X')
lea: ');
else
readln(r2);
if n=50 then writeln('L')
writeln('Introdu distanta dintre
else
centrele cercurilor');
if n=100 then writeln('C')
readln(d);
else
if d<r1+r2 then writeln('Secant')
if n=500 then writeln('X')
else
else
if d=r1+r2 then writeln('Tangent')
if n=1000 then writeln('M')
else
else
writeln('Exterior');
writeln('Nu exista o astfel de
readln;
cifra romana');
end.
readln;

S-ar putea să vă placă și