Sunteți pe pagina 1din 10

Liceul Teoretic Filipeştii de Pădure

AN ŞCOLAR 2019-2020

Profesor istorie: Negoi Ioan Valentin

PROIECT LECŢIE

1
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învătământ: Liceul Teoretic Filipeştii de Pădure
Profesor: Negoi Ioan Valentin
Data:
Obiectul: Istoria Românilor
Clasa: a V A
Unitatea de învăţare: Orientul Antic
Tipul lecţiei: fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Timp alocat: 50’

Competenţe specifice:
1.1. Localizarea în timp și spațiu a faptelor și/ sau proceselor istorice;
2.1. Relatarea unui eveniment/proces istoric ;
Competenţe derivate:
C 1 – localizarea timpului şi spaţiului din perioada antică la care face referire lecţia cu ajutorul conversaţiei euristice;
C 2 –. extragerea unor informaţii esenţiale despre scrierea hieroglifică dintr-un text sau dintr-o imagine referitoare la subiectul lecţiei
Activităti de învăţare:
A 1 – realizarea scrierii vârstei în hieroglife cu ajutorul unor imagini
A 2 - studierea unor cuvinte cu ajutorul alfabetului fenician
A 3 - recunoaşterea hieroglifelor dintr-o imagine sau text
Organizarea spaţiului de instruire a resurselor:
a) Locul de desfăşurare: sala de clasă
b) Clasa: omogenă cu potenţial intelectual normal
c) Material didactic: Maria Mariana Gheorghe, Vasile Ionescu, Irina Ema Săvuţă, Aurel Constantin Soare, Manual pentru clasa a V-a, Istorie, Editura Corint,
Bucureşti, 2017.
d) Material bibliografic:  L. Conti; C. Lamera - Tehnologia. De la origini la anul 2000, Milan, 1981
Metode şi procedee didactice: conservaţia euristică, comparaţia, demonstaţia, problematizarea, descoperirea, expunerea.
Forme de organizare a activitătii: activitate frontală şi pe grupe.
Evaluarea: orală (stimularea participării elevilor la formulări de răspunsuri, analiza acestora).

2
SECVENŢELE C.D CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII FORME ŞI
INSTRUIRII ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICE INSTRUMENTE
PROFESORULUI DE EVALUARE
I. ORGANIZAREA - consemnarea absenţelor - Elevul de serviciu comunică
CLASEI ŞI - pregătirea climatului social-afectiv eleviii absenţi.
CAPTAREA necesar învăţării
ATENŢIEI Prezintă competenţele lecţiei Ascultă profesorul.
ELEVILOR
(2’)

II. VERIFICAREA,
REACTUALIZAREA, Profesorul pune întrebări elevilor - Elevii dau curs întrebărilor puse
SISTEMATIZAREA din lecţia anterioară ,,Chinezii şi de profesor
CUNOŞTINŢELOR Evreii’’.
(8’)

III. ANUNŢAREA - Realizează trecerea la tema nouă - Elevii notează titlul în caiet
TEMEI ŞI A cu ajutorul unei imagini proiectate
COMPETENŢELOR cu ajutorul videoproiectorului.
SPECIFICE (2’) (slide 1)
,,Inventarea scrierii de la
pictograme la alfabet’’.
- Comunică competenţele derivare
ale lecţiei
IV. DOBÂNDIREA Profesorul trece la slidul 2 şi îi Copiii răspund întrebărilor puse de
NOILOR C2 roagă pe copii să spună ce înţeleg ei profesor.
CUNOŞTINTE (33’) din imagiea proiectată. - este o piatră plină de semne

3
- este făcută din lut şi pe ea sunt
niste semne – poate nişte cuvinte.
Profesorul aprobă raspunsurile Povestire,
elevilor şi le mulţumeşte pentru conversație Evaluarea
participare. euristică predictivă

Expunere
C1 Profesorul le spune elevilor că este Elevii scriu în caiet cele spuse de
vorba despre scrierea pictografică profesor.
că a apărut în China în cursul
mileniului al II-lea î.Hr şi a fost
utilizată cu precădere de către
preoţi. Pictogramele sunt imagini
simple ce redau animale şi oameni

Profesorul Trece la slidul 3 şi îi Elevii răspund: sunt nişte semne


C2
roagă pe elevi să spună ce înteleg care seamnă cu animele.
din imagine.

Profesorul aprobă răspunsul elevilor


şi le spune că în imagine este vorba
de scrierea hieroglifică care a apărut
în Egipt aproximativ acum 3000
î.Hr de ani. şi cuprinde aproximativ
5000 de semne care pot
desemna:cuvinte, idei sau chiar Elevii răspund mileniul IV.
sunete. Zeul răspunzător cu scrierea
a fost Thot.
Profesorul îi întreabă pe elevi ce
mileniu este anul 3000?
Profesorul îi roagă pe elevi să scrie Elevii scriu cele spuse de profesor.
cele pe care le-au discutat despre

4
hieroglife. Profesorul repetă
informaţia pentru elevi.

Profesorul trece la slideul 4. Elevii răspund: Pare o piatră cu


Îi roagă pe elevi, la fel să spună ce triughiuri.
înţeleg din imagine.
Profesorul spune elevilor că este o
C2 observaţie interesată după care îi Povestire,
roagă să scrie cele dictate de el: conversație
euristică
Scrierea cuneiformă a apărut
în Mesopotamia, cuneiformele Elevii scriu cele spuse de profesor Expunere
sunt semne grafice în formă de
cuie, erau în număr de 600;

Profesorul face trecerea la imaginea Evaluarea


C2 următoare le spune elevilor că Elevii scriu cele spuse de profesor. predictivă
semnele din imagine reprezintă
alfabetul fenician şi îi roagă să
scrie: alfabetul fenician - conţinea
22 de litere, se scria de la dreapta la
stânga; de la fenicieni, alfabetul a
fost preluat de greci, apoi de romani

C2 Profesorul face trecerea la ultima


formă de scriere: alfabetul grecesc,
rulează 2 imagini în faţa elevilor.

Profesorul le împarte elevilor câte o


C2 fisă de lucru care conţine o serie de Elevii îşi calculează vârsta şi o scriu
pe foaie.
hieroglife şi le spue ca fiecare să-şi
calculeze vârsta şi să o scrie cu

5
hieroglife. Anexa 1
După care le spunde că scrie pe
foaie anul în care s-au născut cu Elevii scriu pe foaie anul în care s-
ajutorul hieroglifelor. au născut cu ajutorul hieroglifelor.

V. REALIZAREA Profesorul îi roagă pe elevi să spună Elevii răspund întrebări puse de Conversaţie
FEED-BACK-ULUI ce au înteles şi ce nu din lecţia de profesor. Euristică Evaluare continuă
(3’)
VI. TEMĂ PENTRU Profsorul le spune elevilor că au de Elevii scriu tema în caiet
ACASĂ (2’) rezolvat pentru acasă cerintele a şi b
din fişă pentru acasă

6
7
PPT

8
9
10

S-ar putea să vă placă și