Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Instituţia de învăţământ:
Data:
Timp: 50 minute;
Locul de desfășurare: sala de clasă;
Profesor:
Tipul lecției: Mixtă
Scopul lecției:
- informativ: - însuşirea noţiunilor privind utilitatea bunurilor (utilitate individuală, totală,
marginală) şi comportamentul consumatorului (preferinţele şi echilibrul);
- formativ: de a dezvolta capacitățile de analiză, corelare, și stematizare a elevilor.
CONŢINUT INFORMATIV:
1. Conceptul de utilitate
2. Tipologia utilităţii
3. Măsurarea utilităţii
4. Preferinţele şi echilibrul consumatorului
OBIECTIVE GENERALE :

 Să-şi formeze capacitatea de analiza și sinteză;


 Să-şi dezvolte cunoștințele despre Utilitatea Economica;
 Să-şi exprime un mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea
sarcinilor de lucru.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 - să definească Utilitatea Economica;
O2 –sa aprecieze caracterul subiectiv al utilitatii economice;
O3 – să enumere principalele tipuri de utilitate;
O4 – sa enunte legea utilităţii marginale;
O5 – să determine utilitatea totală .
O6 - să calculeze utilitatea marginală pentru diferite cazuri date;

1
Resurse:
- manual;
- tabla;
- fişe de lucru.
l. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina ECONOMIE, clasa a XI-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a XI-a
- Proiectarea unităţii de învăţare
- Manualul.
2. Temporale:
- Numărul de lecţii: 1
- Durata: 50 minute

3. Bibliografice:
- Ilie Gavrilă, Dan Niţescu,Paul Tănase Ghiţă, Constantin Popescu, Economie, Ed
Economică Preuniversitaria;
- Elena Lupşa, Victor Bratu, Economie, Deva, Ed.Corvin, 2006.

2
Resurse
Resurse
Activitatea Procedu-
Nr Obiective Momentele Materiale
rale
crt operaționale lecţiei
Profesorului Elevului
1.   1. Moment Notează absenţele. Pregăteşte mijloacele didactice. Elevul de serviciu anunţă    
organizatoric (3’) absenţele.
2. 2. Captarea atentiei - Atenţia elevilor va fi captată printr-un Raspund la intrebari Conversatia
și Reactualizarea exerciţiu de tip brainstorming, prin care solicit elevii să
unor cunoştinţe imagineze cât mai multe trăsături ale bunurilor
economice.
anterioare (4’)
- Ce sunt bunurile? (Orice element din
realitate care satisface o nevoie umană).
- Când un bun devine marfă? (bunurile
destinate schimbului, destinate satisfacerii nevoilor
consumatorilor)
3.   3. Anunţarea lecţiei După clasificarea acestor proprietăţi (naturale, fizice, Elevii notează în caiete Explicaţia  Manual
noi şi a planului de chimice), enunţ tema: „Aceste proprietăţi constituie ceea ce şi realizează schema Conversația
predare - invăţare. numim utilitatea bunurilor în sens general. Analiza pe care o lecţiei.
(5’) veţi efectua astăzi asupra bunurilor va fi dintr-o perspectivă
economică, astfel încât până la sfârşitul orei veţi distinge
principalele tipuri de utilitate, veţi măsura utilitatea şi veţi
stabili care este raportul optim între două bunuri astfel încât
acestea să ofere maximum de utilitate consumatorului”

4. 4. Dobândirea noilor Nevoile sunt satisfacute pe seama bunurilor libere, iar Elevii notează în caiete Explicaţia Manual
cunoştinţe/ Dirijarea trebuintele se implinesc consumand bunurile economice. realizând schema lecţiei.
învăţării (22’) Un punct de referinta pentru comportamentul consumatorului
il constituie utilitatea bunurilor economice.
Notiunea de util desemneaza ceea ce este de folos, trebuincios,
necesar,cee ace serveste la ceva.
Utilitatea in sens general reprezinta capacitate unui bun de a
satisfice o nevoie.
Utilitatea are doua acceptiuni si anume: utilitate generala si
utilitate economica.
O1 Utilitatea economică reprezinta satisfactia pe care spera ca o va

3
obtine un consummator dat in conditii determinate de loc si de Elevii participă activ la Conversaţia  
timp prin folosirea unei cantitati determinate dintr-un anumit bun lecţie. Dialogul  
economic.      
O2
Aprecierea utilitatii economice are un caracter  
subiectiv:depinde de raportul pe care fiecare consummator il  
stabileste intre cantitati determinate din bunul respective si nevoile
sale în condiţii date de loc şi timp
Aprecierea utilităţii economice se realizează prin suma de
bani (preţul) pe care, în condiţii determinate de loc şi timp, un
cumpărător decide s-o plătească în schimbul unei cantităţi
O3 determinate dintr-un anumit bun economic.
2. Tipuri principale de utilitate
Utilitatea marginală este cea a unei unităţi dintr-un bun,
specifică pentru fiecare consummator (Satisfacţia suplimentară
resimţită de consumator cu fiecare unitate dintr-un bun economic
consumat se numeşte utilitate marginală)
Utilitatea individuală este pozitivă, dar crescătoare, când
consumul creşte.
Utilitate totală – satisfacţia resimţită de un consumator prin
consumarea mai multor doze din unul sau mai multe bunuri
O4 economice diferite().
Legea utilităţii marginale descrescânde relevă că, odată cu
sporirea consumului, utilitatea marginală se reduce.( Mărimea
intensităţii unei plăceri descreşte progresiv până la saturare, dacă
O5 respectiva plăcere este satisfăcută în mod continuu şi neîntrerupt.)
Utilitatea totală: satisfacţia obţinută în urma consumării tuturor
dozelor dintr-un bun
O6
UT = U1 + U2 + … + Un = ∑U
Utilitatea marginală desemnează preţuirea acordată de
consumator ultimei doze dintr-un bun economic sau, altfel spus,
reprezintă variaţia utilităţii totale (ΔUT) care rezultă din creşterea
(Δx) cu o unitate a cantităţii consumate dintr-un bun (ceilalţi
factori fiind presupuşi constanţi).
Umg = ΔUT / ΔQx
ΔUT sporul de utilitate totală;
ΔQx sporul cantităţii consumate din bunul X.
Nivelul utilităţii marginale devine zero când nevoia de
consum este integral satisfăcută, iar o doză consumată
peste acest nivel nu îi mai aduce nicio satisfacţie
consumatorului, ba, din contră, produce insatisfacţie.

4
5. 5. Evaluarea Se prezintă testul pentru și stematizarea cunostințelor. Se Rezolvă fişa, Exercițiul, Scrisă
performanței verifică realizarea lui de către elevi și se analizează comentează rezultatele. conversația/
elevilor(10’) rezultatele obținute. mijloace :

6.   6.Fixarea Profesorul adresează întrebări elevilor cu ajutorul fișelor. Elevii răspund la Explicaţia
cunoştinţelor (5’) întrebările adresate. Conversaţia
Dialogul
7.   7. Tema pentru Profesorul explică tema. Elevii sunt atenti la Conversatia
acasă (1’) sarcinile didactice Explicatia

5
Fisa de lucru
1.Inserați în casetele de mai jos noțiunile în ordinea lor firească astfel încât să
obțineți o frază cu sens economic corect:

bunuri și servicii, satisfacerii, Consumatorul, trebuințelor sale, care utilizează, în


scopul, este persoana.
2.Raspundeti cu adevarat sau fals la urmatoarele intrebari:
A. Utilitatea individuală este pozitivă, dar crescătoare, când consumul creşte..
B. Satisfacţia suplimentară resimţită de consumator cu fiecare unitate dintr-un
bun economic consumat se numeşte utilitate marginală..
C. Utilitatea totală: nesatisfacţia obţinută în urma consumării tuturor dozelor
dintr-un bun.
3.Cunoscând relaţiile care se pot forma între mărimea consumului dintr-un bun
economic, utilitatea sa totală şi marginală, competaţi tabelul de mai jos cu mărimile
indicatorilor care lipsesc:
Umg = ΔUT / ΔQx
ΔUT sporul de utilitate totală;
ΔQx sporul cantităţii consumate din bunul X.

CANTITATEA UTILTATEA UTILITATEA


CONSUMATĂ (Q) TOTALĂ (Ut) MARGINALĂ (Umarg)
1 8
2 7
3 21
4 5
5 30
6 3
7 35
8 1

S-ar putea să vă placă și