Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Grădinița: PP7 DEVA Data: 11.10.2021


Elev practicant: Banyai Ana-Maria Bianca Clasa: a XII-a B
Prof.coordonator de practică:Pană Luminița Grupa: mijlocie
Educatoare: Ștefan Diana Durata:20-25 minute
Prof. metodist: Anca Claudia
Tema proiectului: Parfum de toamnă
Tema săptămânii: Fenomene ale naturii
Domeniul de activitate: Limbă şi Comunicare
Tipul de activitate: Dobândire de noi cunostiinte
Mijloc de realizare: Lectură după imagini
Scopul activității: Dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea
vocabularului cu cuvinte noi. Dezvoltarea capacităților de receptare și de
exprimare a mesajelor.

Competente specifice:
D.DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A
PREMISELOR CITIRII ŞI SCRIERII
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi,
curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă)
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de
comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
Obiective operaționale:
O1: să rezolve ghicitoarea
O2: să recunoască anotimpul ilustrat in imagini
O3: să denumească luniile corespunzătoare anotimpului toamna
O4: să recunoască fenomele reprezentate în imagine
O5: să denumească îmbrăcămintea specifică anotimpului
O6: să poarte discuţii libere
O7: să păstreze o poziție corectă în timpul activității
O8: să participe activ și cu interes la activitate

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia,
observaţia, compararea, demonstraţia
 Material didactic: imagini reprezentative anotimpului toamna,
recompensă cu buline roşii,
 Forma de organizare: pe grupuri, individual
Forma de organizare: frontală
Locul de desfășurare: sala de grupă

Desfăşurarea activităţii
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1.Momentul Crearea condițiilor necesare unei bune Observarea
organizatoric desfăşurări a activităţii: copiilor.
 aerisirea sălii de grupă
 aranjarea mobilierului
 pregătirea materialului didactic
 introducerea copiilor în sala de grupă
2.Captarea -Le voi capta atenția copiilor printr-o -conversaţia Evaluarea orală.
atenției ghicitoare despre toamnă -explicaţia

Iarba o ofilește,
Vântul îl pornește,
Frunza veștejește,
Ploaia o pornește.

Raspuns: Toamna

3. Desfasurarea a) introducerea în activite -explicaţia Observarea şi


activitatii -Astăzi vom observa cateva imagini -conversaţia aprecierea
specifice anotimpului toamna -problematizarea comportamentului.
-Trebuie să fiţi foarte atenţi la această -observaţia Participă cu interes
activitate pentru ca atunci când ajungeţi -compararea şi plăcere la
acasă să le spuneţi şi părinţilor şi bunicilor activitate.
vostri ce lucruri noi am mai descoperit
astazi la grădiniță.
b) perceperea ilustrațiilor
Le voi arăta copiilor imaginile
semnificative toamnei. Imaginile prezentate
vor fi citite de către copii și cu ajutorul
întrebărilor puse de practicantă vom
descoperi anotimpul toamna.

-Ce anotimp e?
-Ce se întamplă cu frunzele copacilor?
-Ce culoare au frunzele?
-Care sunt lunile de toamnă?
-Cum este vremea?
-Ce fenomen meteorilogic întâlnim mai des
în acest anotimp?
-Bate vântul?
-Ce se întâmplă cu crengile când bate
vântul?
-De ce credeti ca i s-a intors umbrela
baietelului?
-Ce folosim când afară plouă?
-Cum ne îmbrăcăm?

c) fixarea conținutului principal al


imaginilor și sinteza finală
Le voi pune copiilor câteva întrebări despre Răspunsurile
toamna: copiilor.
-Care sunt cele 3 luni de toamnă?
(septembrie, octombrie, noiembrie)
-Cum este vremea toamna?
(răcoroasă, deseori ploi)
Aceștia vor avea de colorat o planșă
specifică anotimpului toamna.
4. Încheierea Voi face aprecieri asupra comportamentului -conversaţia Aprecieri verbale şi
activității copiilor în timpul desfăşurării activităţii si ii recompensa.
voi recompensa cu buline rosii.
ANEXE

S-ar putea să vă placă și