Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Şcoala Gimnazială ,,Mihai Viteazul„ Câmpia Turzii


Clasa: a-VIII-a
Profesor: Petran Ioana-Maria
Unitatea de învăţare : Deprinderi de Interpretare
Detaliere de conţinut: Genuri ale muzicii culte – Concertul
Competențe generale:
- să cunoască şi să diferenţieze elementele componente ale genurilor
muzicale culte;
- să interpreteze teme muzicale din lucrări celebre;
- să sesizeze specificul muzicii culte;
- să sesizeze aportul elementelor de limbaj în planul expresivităţii
muzicale;
- să asocieze mesajul muzical receptat imaginii muzicale;
Competențe specifice:
- să identifice diferitele genuri ale muzicii culte
- sa recunoască diferite parţi componente ale pieselor de muzica
culta
- sa cunoască si sa inteleaga muzica de factura culta
Activitati de invatare:
- exersarea intonaţiei şi a ritmului;
- citirea temelor muzicale accesibile;
- interpretarea temelor muzicale din lucrări celebre;
- audierea conştientă a lucrărilor reprezentative pentru fiecare gen;
- analizarea audiţiilor.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului
LECŢIEI
1.Moment Preiau sarcinile propuse
organizatoric Organizarea clasei pentru buna
de profesor
desfăşurare a lecţiei şi pregătirea
psihică pentru o lecţie de muzică

2.Verificarea temei şi a Răspund le întrebări


cunoştinţelor teoretice Va pune întrebări legate de lecţia
precedenta

4. Anunţarea temei şi a
obiectivelor - se va anunţa titlul lecţiei: Genuri
Notează în caiet titlul
ale muzicii culte – Concertul
lecţiei
- este o compoziţie ciclică, de obicei
pentru un solist care cântă în dialog
cu orchestra, având posibilitatea de
Desfăşurarea lecţiei a-şi demonstra sensibilitatea şi
virtuozitatea (calităţile tehnice)
- Există concerte pentru doi sau mai
mulţi solişti
- Concertul poate fi considerat o
sonată pentru instrument şi Elevii sunt atenţi si
orchestră, deoarece are aproape
colaborează cu
aceeaşi structură, are trei părţi, la
care se adaugă şi o introducere. profesorul si
- Parte I poate avea formă de sonată
consemnează in caiete.
- Partea a II-a poate avea formă de
lied
- Partea a III-a are de obicei formă
de rondo sau rondo-sonată
- Ca şi sonata, concertul a început
să se dezvolte în perioada barocă.
Vivaldi, Bach şi Haendel au creat
concerto grosso specific acestei
epoci.
În acest tip de concert partea
solistică este executată de un grup
mai mic de instrumente numit
Concertino care alternează cu părţi
interpretate de întreaga orchestră
(tutti)

2
5. Consolidarea -
conţinutului propus Audiţie Primăvara - concert pentru
Elevii ascultă cu atenţie
vioară şi orchestră - Anotimpurile -
Antonio Vivaldi;

6. Evaluarea Elevii vor audia Anotimpurile -


Antonio Vivaldi
-- elevii audiază cu
Profesorul va evalua elevii prin
metoda: Organizatorul Grafic, astfel: atenţie piesa propusă şi
îi grupează în grupuri mici de câte 4
se grupează în grupuri
elevi şi-i le cere să scrie sub formă
grafică, pe o coală, răspunsul la mici de câte 4 şi scriu
întrebările următoare:
sub formă grafică, pe o
- ce fel de concert este: pentru un
instrument solist, pentru două coală, răspunsurile la
instrumente soliste, sau concerto
întrebările puse de
grosso?
- ce instrumente apar în concert? profesor
- ce nuanţe foloseşte instrumentul
solist?
- în ce nuanţe răspunde orchestra? -
- cine predomină în concert:
instrumentul solist sau orchestra?
- ce simt ei ascultând acest concert?
la ce îi face să se gândească?
La finalul orei profesorul va strânge
lucrările.

S-ar putea să vă placă și