Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect didactic

Data: 18.11.2021
Clasa: a IV-a
Instituția: Școala Gimnazială Paradis
Profesor învățământ primar: Luciu Andreea
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe
Disciplina: Matematică
Subietul lecţiei: Metode de rezolvare a problemelor. Metoda grafică. Metoda mersului invers. Metoda comparației. Metoda falsei
ipoteze.
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
Scopul lecției: Consolidarea cunoştinţelor referitoare metodele de rezolvare a problemelor învățate.
Competenţe specifice:
Matematică
2.6. - să rezolve, să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolvarea unor situaţii
problemă;
3.1. - să exprime pe baza unui plan simplu de idei, oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme
4.1. - să manifeste interes pentru analiza şi rezolvarea unor probleme practice prin metode matematice;
Obiective operaţionale:
O.1- să opereze cu terminologia matematică specifică metodelor de rezolvare a problemelor învățate;
O.2- să exprime pe baza unui plan simplu, oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme;
O.3 - să reprezinte grafic expresii matematice specifice metodei de rezolvare, notând corect datele problemei;
O4 - să explice modul de aplicare a metodei grafice/ comparaţiei/mersului invers/falsei ipoteze în rezolvarea problemelor
propuse;

Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, algoritmizarea, joc.
b) Materiale didactice: piese puzzle, fișe de lucru-provocări, fișe cu indicii, pergament, pălării de vrăjitori.
c) Forme de organizare : frontală, pe grupe, îndividual;
II. Temporale: 50 minute
III. Umane: 22 elevi
IV. Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă .
V. Bibliografice:
• *** Curriculum National. Programe şcolare pentru clasa a IV-a, 2004
• Bălăucă, A., Budeanu, C., 2016, Matematică- 1001 de probleme pentru micii matematicieni, clasele I- IV, Editura Taida, Iași.
• Petrovici, C. , 2014, Didactica Matematicii pentru învățământul primar, editura Polirom, Iași.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele Ob. Strategii didactice Evaluare


lecției op Conținutul instructiv-educativ al lecției Metode și Materiale Forme de
procedee didactice organizare

1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru lecţie.


organizatoric Se asigură un climat favorabil pentru desfășurarea
orei de Matematică.

2. Introducerea
în lecție
Copiii primesc un invitat surpriză, Carter din cartea Laptop
„Neadaptații magici„ care le aduce o serie de
provocări la matematică și îi încurajează să creadă Boxe
că magia se află peste tot în jurul lor. Și lui i-a fost
fost greu la început să creadă cu adevărat în magie Coș cu
dar până la urmă și-a dat seama ce înseamnă cu materiale
adevărat. Carter aduce cu el niște cufere în care se
află provocările pe care copiii trebuie să le rezolve. Conversația
Ca să obțină provocările ascunse de el prin clasă
trebuie să rezolve fiecare indiciu, fiecare va primi
câte o pălărie pentru a se deghiza în vrăjitori. După Conversația Frontal
ce copiii vor rezolva provocările matematice, vor
descoperi un mesaj cu ajutorul unor piese de puzzle.
3. Anuntarea Copiii își pun pălăriile de vrăjitori și sunt anunțați că
temei și a prin depășirea unor provocări matematice, care Pălarii vrăjitori
obiectivelor presupun rezolvarea de probleme prin metodele Conversația Frontal
învățate, vor descoperi un mesaj la sfârșitul orei.
4. Dirijarea Pentru a putea începe li se cere să își încălzească Capacitatea de a
consolidării mintea, prin exercițiide recapitulare a terminologiei, opera cu
de calcul oral și mintal. Conversația terminologia
O1 Exemplu: 1. Care sunt metodele de rezolvare a matematică,
problemelor pe care le cunoști? specifică metodelor
Cât este încincitul treimii lui 9? de rezolvare a
Cât reprezintă trei pătrimi din 24? Exercițiul Frontal problemelor
Care este cel mai mare număr format din cinci Fișe de lucru învățate;
cifre diferite?
Prin ce operație afli deîmpărțitul, atunci când ai o
împărțire cu rest?
Enunță formula Sumei lui Gauss.
Explicația
Cum afli câți termeni are un șir? Etc

O2
Fiecare elev primește o operație pe care trebuie să o
rezolve individual. După ce verificăm răspunsul
Conversație Capacitatea de a
copiii se împart în echipe și rezolvă provocările
trimise de Carter. Individual exprima pe baza
8 x {212 -5 x [a+ 3 x (5x 6- 17)]} = 96 unui plan simplu,
Odată încălzită mintea, copiii pot merge mai departe
și vor descoperi primul indiciu aflat sub un scaun: oral sau în scris,
I: Cinci magicieni au făcut o plimbare de 5 km. demersul parcurs în
Câți km a făcut fiecare?
Fișe cu rezolvarea unei
O3 După ce au rezolvat primul indiciu vor primi prima provocări probleme;
provocare.
1. Provocarea 1 Exercițiu
Magicianul Ben are în trei cufere 399 de cărți. În primul
cufăr are de patru ori mai multe decât în al treilea, iar în
al doilea are cât jumatate din primul cufăr. Câte cărți are
Magicianul Ben în fiecare cufăr?

Odată rezolvată corect la tablă prima provocare echipele


care au răspuns corect vor primi câte o piesă de puzzle. Piese puzzle
Capacitatea
Elevii vor porni în căutarea celui de-al doilea indiciu, care
Problematizar de a reprezinta
se află ascuns prin clasă
ea grafic expresii
II. Între orele de curs, elevii au avut patru pauze. Câte
ore au avut elevii? matematice
Răspunsul corect la cea de-a doua întrebare îi duce la a specifice metodei de
II-a provocare.
rezolvare, notând
Provocarea 2
corect datele
În depozit, se află 4 saci cu grâu și 3 saci cu porumb Fișe de lucru
care cântaresc 380 kg, iar 5 saci cu grâu și 6 saci cu problemei;
porumb cântaresc 610kg. Cât cântărește un sac cu
grâu? Dar unul cu porumb?
O4
III. Un grup de 10 magicieni s-au întâlnit în fața Capacitateade a
unui cinematograf. În momentul întâlnirii fiecare a
explica modulde
dat mâna cu fiecare. Câte strângeri de mână au
avut loc? Algoritmizarea aplicare a metodei
Provocarea 3
Fișă de lucru grafice/
Mark este un magician renumit care își dorește să se
comparaţiei/mersului
dezvolte și să învețe cât mai multe trucuri noi. El și-
invers/falsei ipoteze
a cumpărat o carte cu trucuri. În prima săptămână
Piese puzzle în rezolvarea
el face două șeptimi din numărul total de trucuri, a
problemelor propuse;
doua săptâmână două treimi din rest, a săptămână
jumătate din noul rest și i-au mai rămas pentru
ultima săptămână încă 15 trucuri. Câte trucuri noi a
învățat Mark?

5. Obținerea IV. Măsurați 2 l de poțiune cu ajutorul unui vas de Capacitatea de a


4 l și unul de 10 l.
performanței explica modul de
Provocarea 4 Exercițiul Frontal aplicarea a
Fișe de lucru metodei în
Bunicul lui Mark iubește numerele de magie cu
O5 animale așa că are o crescătorie de iepuri și Pe perechi rezolvarea
porumbei. Vara trecută a crescut 25 de iepuri și
problemei.
porumbei, care au în total 60 de picioare. Câți iepuri Problematizarea
și câți porumbei a crescut bunicul lui Mark?
Frontal
După ce au rezolvat și ultima problemă copiii sunt Exercițiul
încurajați să rezolve cu ajutorul pieselor primite, puzzle-ul
și așa își vor da seama că au nevoie și de ajutorul celorlalte
echipe pentru a-l întregi. Cu ajutorul lui vor crea o
imagine pe care sunt sunt scrise niște cuvinte, după ce
descoperă cuvintele fiecare echipă este încurajată să facă o
poțiune magică pentru cuvântul selectat: „prietenie„,
”sinergie”, ”iubire”, ”curaj”, ”încredere”, ”creativitate.” Conversația
Echipe

6. Incheierea În finalul lecției se face o mică recapitulare asupra


lecției lecției și se fac aprecieri individuale și colective Conversaţia
asupra modului în care au participat elevii în cadrul Frontal
orei.
8 x {212 -5 x [a+ 3 x (5x 6- 17)]} = 96
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________

© & TM WBEI. Publishing Rights © JKR.


Illustration by Jonny Duddle © Bloomsbury Publishing Plc 2014.
Provocarea 1
Magicianul Ben are în trei cufere 399 de cărți.
În primul cufăr are de patru ori mai multe
decât în al treilea, iar în al doilea are cât
jumatate din primul cufăr. Câte cărți are
Magicianul Ben în fiecare cufăr?
Provocarea 2
În depozit, se află 4 saci cu grâu și 3 saci cu
porumb care cântaresc 380 kg, iar 5 saci
cu grâu și 6 saci cu porumb cântaresc
610kg. Cât cântărește un sac cu grâu? Dar
unul cu porumb?
Provocarea 3
• Mark este un magician renumit care își
dorește să se dezvolte și să învețe cât mai
multe trucuri noi. El și-a cumpărat o carte
cu trucuri. În prima săptămână el face
două șeptimi din numărul total de trucuri,
a doua săptâmână două treimi din rest, a
II-a săptămână jumătate din noul rest și i-
au mai rămas pentru ultima săptămână
încă 15 trucuri. Câte trucuri noi a învățat
Mark?
Provocarea 4
Bunicul lui Mark iubește numerele de magie
cu animale așa că are o crescătorie de iepuri și
porumbei. Vara trecută a crescut 25 de iepuri
și porumbei, care au în total 60 de picioare.
Câți iepuri și câți porumbei a crescut bunicul
lui Mark?
Provocarea 5
La o împărțire, câtul este 9 și restul 8.
Știind că suma dintre deîmpărțit și
împărțitor este 98, să se afle deîmpărțitul.
Indiciul 1
Rezolvă cu atenție următoarea provocare ca să mergi
mai departe.

Cinci magicieni au făcut o plimbare de 5 km. Câți


km a făcut fiecare?
R:
Indiciul 2
Rezolvă cu atenție următoarea provocare ca să mergi
mai departe.

Între orele de curs, elevii au avut patru pauze. Câte


ore au avut elevii?

R:
Indiciul 3
Rezolvă cu atenție următoarea provocare ca să mergi
mai departe.
Un grup de 10 magicieni s-au întâlnit în fața unui
cinematograf. În momentul întâlnirii fiecare a dat
mâna cu fiecare. Câte strângeri de mână au avut
loc?
R:
Indiciul 4
Rezolvă cu atenție următoarea provocare ca să mergi
mai departe.

Măsurați 2 l de poțiune cu ajutorul unui vas de 4 l


și unul de 10 l.
R:
Bravo! Ai fost foarte proactiv!
Dacă ai terminat înainte, lucrează provocările
suplimentare:
1. Calculează a din egalitatea:
 400 + 480 : 4 + [ 68 : 2 + 4 x (20 + 12 + 18)] =
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
..................................................................................................
2. Dacă elevii unei clase se așază câte 2 într-o bancă, mai rămân
5 elevi în picioare, dacă se așază câte 4 în bancă, rămân 5 bănci
libere și una cu 3 elevi. Câți elevi și câte bănci sunt în clasă?

......................................................................................................
......................................................................................................
......................................................................................................
......................................................................................................
......................................................................................................
......................................................................................................
3 În două vaze sunt 36 de trandafiri. Dacă aș muta 2 trandafiri
din prima vază în cea de-a doua, în prima vază ar rămâne o
treime din numărul trandafirilor din a doua vază. Câți trandafiri
sunt în prima vază?
......................................................................................................
......................................................................................................
......................................................................................................
......................................................................................................

S-ar putea să vă placă și