Sunteți pe pagina 1din 25

Grădinita cu P.N. „Sf.Nicolae”,Vînători,jud.

Galaţi
Grupa „Albinuţele”(mijlocie )
Prof.înv.preşc.: Areş Ginuţa

« Florile sunt cele mai frumoase lucruri făcute de


Dumnezeu, în care El a uitat să aşeze şi un suflet »
Henry Ward Beecher
“Gâze şi flori - o lume plină de culori”
Proiect de activitate integrată

Data 
Nivel  I/ grupă Mijlocie
Tema anuală : ”Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ”Zumzet şi flori parfumate ”
Tema zilei: ” Gâze şi flori- o lume plină de culori”
Forma de realizare: activitate integrată(ADP+DS+DEC+ALA 1+ALA 2)
Tipul de activitate: consolidarea şi verificarea cunoştinţelor, formarea
de priceperi şi deprinderi
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Denumirea activităţii integrate: ” Ajutăm gâzele şi florile să se întoarcă
în grădină!”

Scopul activităţii:

 Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor copiilor referitoare la


număratul în limita 1-5;
 Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, de a comunica şi
coopera, de a participa în spirit fair-play la acţiuni realizate
individual şi în echipă;
 Dezvoltarea spiritului de echipă în vederea realizării unei activităţi
recreative, de destindere şi bună dispoziţie a copiilor.
Activitati de invatare:

ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineaţă cu tema : ” Gâze şi flori - o lume plină de
culori”
Tranziţii: a)
” Haide-ţi dragi fluturi şi albine
Să zburăm către sectoare.
Uşor din aripi noi să dăm,
Către sectoare ne-ndreptăm!”
- joc cu text şi cânt
b) „Albinuţele şi fluturaşii zboară!”- joc de mişcare

Rutine:- Sosirea copiilor în curtea grădiniţei ,întâlnirea de dimineaţă


- Deprinderi de autonomie şi igienice, spălatul, gustarea.

ADE: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DŞ+DEC)

 Domeniul Ştiinţe (Activitate matematică)


 Domeniul Estetic şi Creativ (Educaţie plastică)
Subiect:
 DŞ: “ Pedeapsa gâzelor şi a florilor”
 DEC: “Pietre pictate pentru flori adunate”
Mijloc de realizare:
 DŞ: joc didactic
 DEC: pictură
Tipul activităţii:
 DŞ: consolidarea cunoştinţelor
 DEC: formare de priceperi şi deprinderi
ALA II : dans tematic: „Samba florilor”
„Parada florilor”

Activitaţi pe domenii experienţiale

DŞ (Domeniul Ştiinţe) :

Joc didactic “ Pedeapsa gâzelor şi a florilor!”

Obiective de referinţă:

- Să numere de la 1 la 5 recunoscând grupele de 1-5 obiecte şi


cifrele corespunzătoare;
- Sa identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul
ordinal;

Obiective operaţionale :

- Să numere în limitele 1-5 în ordine crescătoare şi descrescătoare


- Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
- Să găsească vecinii mai mici şi mai mari în limitele 1-5 ;
-Să recunoască poziţia unui obiect( brad) într-un şir,
utilizând numeralul ordinal;
- Să identifice poziţiile spaţiale şi să plaseze grupa de fluturaşi
şi albinuţe în poziţia spaţială indicată;
- Să planteze grupe de flori după criteriul culoare ;
- Să recunoască grupele cu 1-5 flori şi cifrele corespunzătoare grupei
- Să manifeste interes şi spirit de echipă şi competiţie;
- Să manevreze corect mijloacele de învăţământ (palete cu cifre ,
fluturi de diverse culori,albinuţe, etc.)
- Să folosească un limbaj matematic adecvat.

SARCINA DIDACTICĂ:
Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele şi
cifrele;

Regulile jocului :
- Copiii vor fi împărţiţi în două grupe. Fiecare grupă va primi câte
un nume şi ecusoane pentru membrii acesteia cu denumirea grupei:
grupa albinuţelor şi grupa fluturaşilor. Fiecare grupă va avea
acelaşi număr de sarcini cu echipa adversă.
- Echipa care dă răspunsurile corecte va primi câte o floare veselă de
culoarea echipei sale. Câştigă echipa care a adunat cele mai multe
flori vesele;
*Dacă un copil nu ştie răspunsul, va putea fi ajutat numai
de un membru al echipei sale;
*Nerespectarea regulilor jocului va duce la pierdere
unui punct pentru abatere.
Elemente de joc : întrecerea, surpriza, aplauze, mişcarea, scrisoare de la
Zâna Primăvara,plicurile cu indicii, Albinuţa Teo.

RESURSE:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, demonstraţia,
exerciţiul,jocul, munca în echipă, munca individuală.
MIJLOACE DIDACTICE: medalioane cu albinuţe şi fluturaşi , flori roşii şi
galbene cu cifre, palete cu cifre, jardiniere, fluturi diverse culori,albinuţe,
brazi, răsaduri de flori colorate, lopăţele, stropitori, pietre pictate în diverse
culori, coşul cu indicii, tabelul cu scor( flori vesele).
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,pe grupe.
DEC (Domeniul Estetic şi Creativ)

Pictură- “Pietre pictate pentru flori adunate”

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

- Să redea teme plastice specifice picturii;


- Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;
- Să obţină efecte plastice elaborate prin tehnici specifice picturii
- Să interpreteze liber,creativ lucrări plastice exprimand sentimente
estetice.

Obiective operaţionale:

- Să se familiarizeze cu tehnica picturii pe piatră , respectând


modelul dat;
- Să utilizeze corect instrumentele şi materialele specifice picturii;
- Să numere culorile folosite în realizarea lucrări;
- Să coopereze cu colegii de echipă în vederea realizării temei;
- Să evalueze lucrarea proprie şi a celorlalţi copii, ţinând cont de
aspectul acesteia.
RESURSE:

PROCEDURALE: expunerea, conversaţia, observaţia,demonstraţia,


explicaţia, exerciţiul, turul galeriei, aprecierea verbală.

MATERIALE: pietre de aceiaşi mărime,pensule,tempera,


coş, stimulente, diplome.
ORGANIZATORICE : frontal, individual, pe grupuri.

BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House,
2009
-Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Ghid
metodic: Metode interactive de grup, Editura Arves, Craiova, 2002
-CULEA, Laurenţia, coord., Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008.
-Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4/2010
-wwwdidactic.ro
-wwweducatoarea.ro
Activităţi pe centre de interes

Artă: “Pietre pictate pentru flori adunate”- pictură

Nisip şi Apă:“Stupi pentru albinuţe”

Ştiinţă: “Ronduri de flori colorate ,cu pietre ornate ”

Obiective operaţionale:

Artă:

- să se familiarizeze cu tehnica picturii pe piatră;


- să utilizeze corect instrumentele şi materialele specifice picturii
- să picteze materialele( pietrele) puse la dispoziţie pentru a realiza
tema propusă;
- să numere pietrele pictate cu aceiaşi culoare;
- să găsească utilitatea lucrărilor efectuate ( delimitarea rondului de
flori);

Ştiinţă:
- să planteze grupe de diferite flori ( limitele 1-5);
- să aşeze paleta cu cifra corespunzătoare grupei de flori;
- să aşeze atâtea pietre de o anumită culoare în jurul rondului cât
indică cifra de pe paletă.

Nisip şi Apă:
- să pregătească materialul de lucru respectând cantităţile de apă şi
nisip;
- să redea forma stupului de albine, lucrând în echipă;
- să facă ordine şi să se spele pe mâini după joc.

Resurse
Materiale:
Ştiinţă: palete cu cifre, răsaduri flori, stropitori, grebluţe, lopăţele,pietre
diferite culori.
Artă: pietre spălate şi uscate, pensule, tempera, şerveţele,coş, stimulente.
Nisip şi apă: nisip, găletuşe, lopăţele.
Procedurale: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul;
demonstraţia, instructajul verbal.
Forme de organizare: frontal, pe centre, individual, pe grupe.

Jocuri şi activităţi alese (A.L.A. II)


ALA II : Dans tematic: “Samba florilor”
“Parada florilor”
Scopul activităţii:

- Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;


- Educarea abilităţii de a executa paşi simpli de dans în ritmul muzicii;

Obiective operaţionale:

Psihomotorii:
- să execute corect mişcări specifice gimnasticii ritmice;
- să-şi coordoneze mişcările cu muzica.
Afective:
- să respecte indicaţiile educatoarei;
- să colaboreze cu colegii pentru a realiza corect dansul şi parada;
- să manifeste stări afective de bucurie, admiraţie, simpatie

Resurse:
Materiale: calculator, CD, recuzită pentru dans (costumaţie flori).
Umane: 26 preşcolari
Procedurale: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, aprecierea verbală.
Forme de organizare: frontal

Bibliografie
- „Curriculum pentru invatamantul prescolar’’-editura DPH-Bucuresti
2009;
- „Revista invatamantului prescolar”- 3-4/2010, Editura ArleOuin;
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul
prescolar”, nivel 3-5 ani, Editura Delta, Pitesti;
- „Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar”,
Editura Didactica Publishing House, 2010.

Scenariul zilei

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)


Activitatea integrată debutează cu” Întâlnirea de dimineaţă” care
durează 20-25 de minute, unde copiii sunt aşezaţi în semicerc, şi cuprinde:
Salutul :

“Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne-aşezăm
Cu toţii să ne salutăm.”

Salutul porneşte de la educatoare:


- Bună dimineaţa, albinuţe dragi,
A-nceput o nouă zi
Mă bucur că sunteţi aici!

Copiii se salută între ei:


“- Bună dimineaţa albinuţă Irina!”

Prezenţa
“După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit? ( copiii îşi aşează poza la panoul de prezenţă- stup) ;
Vor completa “Calendarul naturii”.
Acesta se realizează în curtea grădiniţei. Se va completa calendarul
naturii împreună cu preşcolarul de serviciu, educatoarea punându-i întrebări
ajutătoare:

”Vremea să o studiem
În curte s-o observăm,
De e ploaie sau e soare,
Sau e vreme de plimbare.”
-În ce anotimp suntem?
-În ce lună suntem?
-Ce zi este astăzi?
-Ce fenomen al naturii se potriveşte pentru această zi?

Împărtăşirea cu ceilalţi/activitatea de grup


În continuare copiii vor recita poezia “În fiecare dimineaţă” (anexa 1) ;
prin mişcările sugerate de textul poeziilor se realizează în acelaşi timp şi
gimnastica de înviorare şi activitatea de grup.
Noutatea (surpriza) zilei constă în faptul că activitatea de astăzi se va
realiza în curtea grădiniţei. În curte se află un stup, unde o fetiţă , costumată
în albinuţă este tare supărată. Ea are în coşuleţul ei o scrisoare de la Zâna
Primăvara şi alte surprize . Albinuţa T eo le spune copiilor că a fost trimisă
de Zâna Primăvara la ei cu o rugăminte.Voi citi copiilor această scrisoare,
unde Zâna Primăvara le povesteşte cum că un dragon năzdrăvan a suflat cu
putere peste grădină şi a făcut ca toate gâzele şi florile să nu mai aibă viaţă .
Dar a lăsat în grădină, prin iarbă, flori şi gâze fără viaţă, din carton, aşa cum
confecţionăm noi la activităţi. Ea ne roagă să redăm lumea plină de viaţă, de
culoare şi zumzet, plantând alte flori frumoase şi parfumate în curtea
grădiniţei noastre. Abia atunci gâzele se vor putea întoarce, atrase de
parfumul şi frumuseţea florilor.
Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvara, educatoarea propune jocul didactic
“ Pedeapsa gâzelor şi a florilor!”
În scrisoare, Zîna Primăvara le dă copiilor indicii despre cum vor putea
să salveze grădina. Cele trei indicii reprezintă de fapt sarcinile aferente
celor trei variante de joc. Răspunsurile bune vor fi apreciate şi notate pe un
panou cu o floare veselă în culoarea echipei din care fac parte.
După desfăşurarea jocului frontal copiii vor fi apreciaţi.
Rutine : Deprinderi de autonomie şi igienice, spălatul, gustarea.
Trecerea de la o activitate la alta se realizează cu ajutorul unui joc cu text şi
mişcări, tranziţia:” Haide-ţi dragi fluturi şi albine
Să zburăm către sectoare.
Uşor din aripi noi să dăm,
Către sectoare ne-ndreptăm!”

Copiii vor fi îndrumaţi spre centrele de activitate pregătite.Voi explica


la fiecare centru de activitate ce sarcini au de îndeplinit, materialele cu care
vor lucra şi obiectivele urmărite. Voi urmări activitatea copiilor pe centre şi
voi interveni ori de câte ori va fi nevoie.
La centrul NISIP ŞI APĂ- vor reda forme de stupi pentru albine,
respectând cantităţile de apă şi nisip.
La centrul ŞTIINŢĂ, se va realiza a treia variantă în manieră integrată a
jocului didactic , unde vor avea de realizat următoarele sarcini:

- să planteze grupe de diferite flori ( limitele 1-5);


- să aşeze paleta cu cifra corespunzătoare grupei de flori;
- să aşeze atâtea pietre de o anumită culoare în jurul rondului cât
indică cifra de pe paletă.

La centrul ARTĂ este integrată activitatea de educaţie plastică (DEC)


cu următoarele sarcini:
- Să se familiarizeze cu tehnica picturii pe piatră , respectând
modelul dat;
- Să utilizeze corect instrumentele şi materialele specifice picturii;
- Să numere culorile folosite în realizarea lucrări;
- Să coopereze cu colegii de echipă în vederea realizării temei;
- Să evalueze lucrarea proprie şi a celorlalţi copii, ţinând cont de
aspectul acesteia.

Tranziţie: „Albinuţele şi fluturaşii zboară!”- joc de mişcare


În ultima etapă a zilei – A.L.A. II – copiii vor dansa”Samba florilor” şi vor
desfăşura “ Parada florilor ”.
La finalul activităţii copiii vor fi răsplătiţi cu diplome şi bomboane sub
formă de buburuze.

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE


DIDACTIC DIDACTICE
- Pregătirea materialelor necesare

1.Moment pentru fiecare centru de activitate. Instructajul verbal

organizatoric Centrele de activitate se vor realiza la


măsuţele din curtea grădiniţei. Conversaţia
- Asigurarea unui climat educaţional
favorabil, în concordanţă cu tema
săptămânii.
*Întâlnirea de dimineaţă:
Se adresează salutul:
“ Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne-aşezăm
Cu toţii să ne salutăm.”

Salutul porneşte de la educatoare:


- Bună dimineaţa, albinuţe dragi,
A-nceput o nouă zi
Mă bucur că sunteţi aici!
Copiii se salută între ei: Conversaţia
“- Bună dimineaţa albinuţă Irina!”
Exerciţiul
În continuare copiii vor recita poezia “ “În
fiecare dimineaţă” (anexa 1) prin mişcările
sugerate de textul poeziei se realizează în
acelaşi timp şi
activitatea de grup.
Prezenţa
“După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit? ( copiii îşi aşează
poza la panoul de prezenţă- stup ; un copil
aşează pozele copiilor absenţi lângă
Conversaţia
panou- stup.).
Vor completa “Calendarul naturii”.
Acesta se realizează în curtea
grădiniţei. Se va completa calendarul
naturii împreună cu preşcolarul de serviciu,
educatoarea punându-i întrebări ajutătoare:

”Vremea să o studiem
În curte s-o observăm,
De e ploaie sau e soare,
Sau e vreme de plimbare.”
-În ce anotimp suntem?
-În ce lună suntem?
-Ce zi este astăzi?
-Ce fenomen al naturii se potriveşte pentru
această zi?

Noutatea,(surpriza) zilei: Conversaţia

2.Captarea atenţiei “Fetiţa costumată în albinuţă- Albinuţa


Teo, care aduce o scrisoare de la Zâna Expunerea
Primăvara”.Citesc copiilor scrisoarea de la
Zâna Primăvara:
-Ce spuneţi, o ajutăm? Redăm grădinii
lumea vie, plină de culoare- florile şi
gâzele?
Educatoarea spune copiilor că Zâna
Primăvara ştie că aici sunt copiii deştepţi
care o vor ajuta să refacă grădina cu flori.
, pentru că ei cunosc foarte multe Instructajul verbal
cunoştinţe despre gâze şi flori.
3.Anunţarea temei şi Se vor anunţa tema şi obiectivele urmărite Explicaţia
a obiectivelor în cadrul jocului didactic “Pedeapsa
gâzelor şi a florilor!”, ce urmează a fi
desfăşurat.
Albinuţa Teo are în coşuleţ plicurile cu
indicii care sunt de fapt variantele de joc
cât şi sarcinile fiecărei variante de joc.
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe:
echipa albinuţelor şi echipa fluturaşilor.
În timpul executării jocului, se va urmări
realizarea obiectivelor propuse şi copiii
vor fi sprijiniţi pas cu pas în derularea Explicaţia
jocului având în vedere algoritmii aleşi. Exerciţiul
Copiii rezolvă sarcinile jocului pentru a
salva grădina. Fiecare răspuns corect va fi
aplaudat. Echipa care la sfârşitul activităţii
va însuma cele mai multe floricele vesele
va fi declarată câştigătoare.
Jocul de probă : Numără crescător şi
descrescător în limitele 1- 5!
“Să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom
juca !”
Copiii vor executa jocul de probă.
4.Prezentarea
conţinutului şi
-Copiii de la cele două echipe vor merge
dirijarea învăţării
către
primul indiciu din coşuleţul albinuţei -
aleea cu brazi, unde albinuţa le va da
plicul cu sarcini. Conversaţia
Varianta I Explicaţia
-să aşeze florile cu cifre în şir crescător Exerciţiul
(1-5); Jocul
-să aşeze florile cu cifre în şir
descrescătoare( 5-1);
-să găsească vecinii mai mici şi mai mari
în limitele 1-5.(pentru grupa albinuţelor
vecinii lui 2 şi pentru grupa fluturaşilor
vecinii lui 4).
Varianta II- Complicarea jocului
Copiii iau din coşul albinuţei următorul Exerciţiul
indiciu: Jocul
“Mergi la grupa celor 5 brazi din curte şi
vezi ce se afla sub al doilea brad!”
(Sub brad se află un coşuleţ cu fluturi
coloraţi)
Sarcina:
“Pe cetină de brad
Se-aşează-n grabă mare
Trei roşii fluturaşi ce dau din aripioare”
“Mergi la grupa celor 5 brazi din curte şi
5.Obţinerea vezi ce se afla în vârful celui de-al patrulea
performanţelor brad!”
(În vârful bradului se află un coşuleţ cu Exerciţiul
albinuţe şi fluturaşi ) Jocul
Sarcina:
“Cinci galbene albine
Pe crengi de brad sosesc
Şi soarele cel galben
Cu drag le încălzeşte!”
Prin intermediul versurilor solicit copiilor
să rezolve sarcinile de joc.
Varianta III
Această variantă a jocului se va realiza în
manieră integrată, la sectorul Ştiinţă.
Copiii iau din coşuleţ următorul indiciu:
“Mergi la cele două ronduri de flori şi
găseşte sarcinile:”
- să planteze grupe de flori în Conversaţia
diferite culori (limitele 1-5);
- să aşeze paleta cu cifra
corespunzătoare grupei de flori;
- să aşeze atâtea pietre de o anumită
culoare în jurul rondului cât indică
cifra de pe paletă.
După parcurgerea celor trei variante
ale jocului se va face trecerea la céntrele Explicaţia
de interés printr-un moment de tranziţie: Conversaţia
” Haide-ţi dragi fluturi şi albine Demonstraţia
Să zburăm către sectoare.
Uşor din aripi noi să dăm,
Către sectoare ne-ndreptăm!”
Vor fi explicate pe rând copiilor sarcinile
pe care le au de îndeplinit, după care
copiii vor lucra în grupuri mici. Se merge
la fiecare centru pentru
a familiariza copiii cu materialele, Explicaţia
sarcinile de lucru şi obiectivele urmărite.
Va fi urmărită activitatea copiilor pe Conversaţia
centre şi se va interveni ori de câte ori va fi
nevoie.
6. Asigurarea feed- Domeniul experienţial DEC (Educaţie Turul galeriei
back-ului plastică) este integrat în sectorul Artă.
La sectorul Artă copiii vor picta pietre în
diferite culori (roşu, galben, albastru).
Intuim materialele primite pe măsuţe,
prezint modelul şi voi demonstra tehnica de
lucru verbalizând acţiunile făcute.
Se realizează exerciţii de încălire ai Aprecierea verbală
muşchilor fini ai mâinii: închidem şi
deschidem pumnii,ne spălăm pe mâini,
stoarcem rufele, ploaia.
La sectorul Nisip şi Apă- „Stupi pentru
albinuţe”
La sectorul Ştiinţă, se va desfăşura cea
7.Încheierea de-a treia variantă a jocului didactic şi se
activităţii vor rezolva sarcinile date.
După terminarea activităţilor pe centre,
educatoarea, împreună cu copiii, vor
realiza”Turul galeriei” pentru evaluarea
modului de lucru din fiecare centru,
aprecieri asupra întregii activităţi, a
modului de participare a copiilor la
activitate şi comportamentul acestora şi se
va declara echipa câştigătoare.

Copiii vor fi apreciaţi iar Albinuţa Teo îi


felicită pentru activitatea frumoasă pe care
au desfăşurat-o şi le spune că nu mai este
supărată pentru că grădina este acum
numai zumzet şi culoare şi că abia
aşteaptă să vadă dansul lor şi parada
florilor.
Activitatea se va încheia cu A.L.A. II, unde
copiii vor dansa pe melodia ” Samba
florilor”.
Ziua se va încheia cu “parada florilor”.
Drept recompensă, copiii primesc diplome
şi stimulente.

ANEXA 1

„În fiecare dimineaţă”

În fiecare dimineaţă
Să avem gândul bun pe faţă, (se trec palmele peste faţă)
Către soare să privim (se întind braţele şi se ridică privirea în sus)
Iubire să dărium ( se întind în faţă dinspre piept braţele)
De gând rău să ne ferim (mâna alungă gândul rău de la tâmplă)
S-adunăm doar bucurie! (se adună braţele spre piept)
Şi-n lume s-o răspândim (sărim în sus cu braţele desfăcute)
Şi-atunci orice copil, (se indică copiii din grupă)
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă! (se trec palmele peste faţă)

ANEXA 2
Dragi copii ,
„În această dimineaţă frumoasă un dragon năzdrăvan a suflat cu
putere peste florile din curtea grădiniţei lăsând-o fără ele.Gâzele s-au
speriat şi au părăsit grădina.Haide-ţi să redăm grădinii farmecul florilor
şi zumzăitul gâzelor.
În ajutorul vostru am trimis-o pe Albinuţa Teo . În coşuleţul ei are
plicurile cu indicii care vă vor duce către rezolvarea sarcinilor jocului
didactic de astăzi. Pe parcursul zilei vă aşteaptă şi alte surprize plăcute.
Eu ştiu că sunteţi copii deştepţi!
Mult succes la activitatea din această zi!

Cu drag,Zâna Primăvara!

FIŞA CU SARCINI ŞI INDICII :

S1. – Aşează în şir crescător florile- cifre ;


S2- Aşează în şir descrescător florile- cifre ;

S3.-Găseşte vecinii numărului doi ;

S4.- Găseşte vecinii numărului patru;

S5.- “Pe cetină de brad


Se-aşează-n grabă mare
Trei roşii fluturaşi ce dau din aripioare”

S6.- “Cinci galbene albine


Pe crengi de brad sosesc
Şi soarele cel galben
Cu drag le încălzeşte!”

S7.- Plantează grupe de flori în diferite culori ( limitele 1-5);


S8.- Aşeză jetonul cu cifra corespunzătoare grupei de flori;
S9.- Aşează atâtea pietre de o anumită culoare în jurul rondului cu flori cât indică
paleta cu cifra.
Culoarea galbenă 3 pietre
Culoarea roşie 4 pietre
Culoarea albastră 5 pietre

Indiciul I: “Mergi la aleea cu brazi”!

Indiciul II: “Mergi la grupa celor 5 brazi din curte şi vezi ce se afla sub al

doilea brad!”
“Mergi la grupa celor 5 brazi din curte şi vezi ce se afla în
vârful celui de-al patrulea brad!”

Indiciul III: “Mergi la cele două ronduri de flori şi găseşte sarcinile!”

S-ar putea să vă placă și