Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data : 17.05.2005

Grupa:aII-a

Invatator-Educator : Alexoae Mihaiela

Categoria de activitate : Educaţie artistico-plastică

Tipul activităţii : Formarea şi consolidarea de priceperi şi deprinderi

Tema activităţii: „Primăvara”

Mijloc de realizare: pictură

Obiective de referinţă: -Consolidarea deprinderii de a compune în mod original şi personal


spaţiul plastic

Obiective operaţionale :
O1 -să creeze forme şi modele corespunzătoare temei prin îmbinarea elementelor de limbaj plastic:
punctul, linia, pata de culoare,
O2 -să organizeze spaţiul plastic într-o culoare echilibrată şi expresivă;
O3 -să folosească un limbaj adecvat;
O4 -să mânuiască corect instrumentele de pictură şi celelalte materiale;.
O5 -să analizeze obiectiv lucrările;
O6 -să-şi dezvolte dragostea pentru frumosul din artă.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea;


b) Mijloace: foi de desen, acuarele, pensule, material ilustrativ
Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Conţinutul activităţii Strategii


activităţii operaţionale Activ. educatoarei Activ. copiilor didactice
I. Moment Se asigură cadrul adecvat, se Participă la amenajarea măsuţelor conversaţia
organizatoric pregătesc materialele. lucrul în
echipă
II. Captarea Se prezintă copiilor un tablou cu Observă musafirul, descriu observaţia
atenţiei Zâna Primăverii costumată adecvat care îmbrăcămintea acesteia şi conversaţia
vine însoţită de un soare strălucitor, flori, elementele care o însoţesc.
albine, fluturi, pomi înfloriţi, iarba verde.
III. Anunţarea Se anunţă activitatea, tema, Ascultă expunerea
activităţii şi a obiectivele care se vor realiza împreună.
obiectivelor
IV. Desfăşurarea a) Analiza temei
activităţii Zâna Primăvară invită copiii să Analizează imaginea, denumesc observaţia
enumere caracteristicile anotimpului şi să elementele primăverii: câmp cu conversaţia
recunoască în tablou elemente de limbaj flori, păsări călătoare, pomi
plastic prin care sunt redate: punctul, înfloriţi.
linia, pata de culoare.
Se cere copiilor să enumere
elementele primăverii pictate cu ajutorul Punctul este urma lăsată de vârful
punctului, să-şi reamintească ce este pensulei pe hârtie.
punctul, forma, mărimea, culoarea Enumeră : florile şi frunzele
acestuia. copacilor, fluturele, florile de pe
Se atrage atenţia asupra rapoartelor câmpie. Denumesc mărimea şi
de proporţie: obiectele din apropiere sunt culoarea fiecărui element.
mai mari iar cele din depărtare sunt mai
mici. Denumesc liniile percepute în
Cu ajutorul liniei, care se obţine tablou: verticale-tulpinele pomilor,
prin mişcarea pensulei la dreapta sau la codiţa florilor; oblice-iarba; curbe-
stânga, în sus sau în jos, iar dacă trasăm soarele, petalele florilor
un oval, semioval, cerc obţinem linii
curbe.
Pata de culoare se obţine când
culoarea este fluidă, curge şi se împrăştie.
b) Explicarea şi demonstrarea temei Ascultă.
Explic şi demonstrez copiilor explicaţia
tehnicile de redare a formelor de demonstraţia
dimensiuni şi culori diferite. Pentru a
picta florile copacilor se utilizează
punctul; pentru copaci, iarbă, razele
soarelui se utilizează linia; pentru cer,
câmpie, rochia primăverii se utilizează
pata de culoare.
c) Exerciţii de încălzire a muşchilor
mici ai mâinii
Închidem şi deschidem pumnul, Execută mişcările exerciţiul
cântăm la acordeon, pian, morişca.

d) Executarea temei de către copii


Se reactualizează cunoştinţele legate
de folosirea culorilor, a pensulei, a apei. Ascultă, urmăresc explicaţiile
Se acordă sprijin individual şi colectiv. educatoarei. Respectă tehnica de exerciţiul
lucru cerută.
V. Evaluarea Se anunţă încetarea lucrului, Participă la selectarea lucrărilor, conversaţia
selectez lucrările şi se expun, se analizează lucrările proprii şi ale
evaluează. colegilor folosind un limbaj
adecvat.
VI. Încheierea Se apreciază copiii, se acordă Conştientizează motivaţiile
activităţii stimulente. educatoarei.

S-ar putea să vă placă și