Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

”Alterațiile muzicale”
Diezul si becarul

Profesor:

Școala:
Clasa:
Unitatea de Învățare: Melodia;
Detaliere de conținut (subiectul) : Semnele de alterație: diezul și becarul
Tip de lecție : Mixtă
Varianta : recapitularea noțiunilor de ton și semiton, gama Do major, transmiterea de noi cunoștințe cu accent pe demersul
de argumentare inductiv prin descoperire – ”Semnele de alterație: diezul și becarul”
Premise: Elevii au deprinderi de intonare a gamei Do major, vocal și instrumental (pian), a tonurilor și semitonurilor din
structura gamei Do major.
Obiective de referință: 1.1; 1.2; 3.1;
1.1 – să intoneze vocal fragmente și cântece cu organizări tonale și modale;
1.2 – să intoneze vocal fragmente și cântece cu organizări tonale și modale, acompaniindu-se ritmic prin bătăi din palme pe
ritmul dat de profesor;
3.1 – să recunoască noile elemente de limbaj muzical și să le utilizeze în practica interpretativ-vocală;
Obiective operaționale:
O.1. – să intoneze și să interpreteze cântecul ”Fata de Păstor”, T. Teodorescu, Manual Educație Muzicală, clasa a VI-a,
Editura Teora, București, pag.22;
P.1. – Elevii vor intona individual și în grupe de câte patru copii, ”Fata de Păstor, ”T. Teodorescu, indicând prin gestică
locul diezului și al becarului (probă practică).;
O.2. – Să execute vocal, motivul melodic ce cuprinde diezul și becarul motivând rolul acestor semne de alterație;
P.2. – probă individuală pentru atingerea obiectivului 2. (probă practică și probă orală);
O.3. – Să aibă capacitatea de a intona cu ison corespunzător un fragment din cântec;
P.3. – Probă în grup formată din 2 – 4 elevi pentru atingerea obiectivului 3; (probă practică);
O.4. – Să acompanieze cu un ritm susținut, la alegerea lor un fragment din cântec;
P.4. – A) elevul se autoacompaniază, probă practică;
B) probă în grup de 2 – 4 elevi, probă practică;

Resurse:
 Manual de Educație Muzicală, clasa VI-a, Editura Teora, București, p.22;
 Planșă cu matricea melodică pentru diez și becar;
 Orga electronică pentru executarea matricei melodice;
 Recuzită pentru scenariu.

Metode:
 Dialogul, explicația, demonstrația, exercițiul vocal și instrumental;
 Jocul didactic, Metoda euristică;
DESCRIPTRORI DE PERFORMANȚĂ

Obiective de referință:
1.1. – să interpreteze vocal, fluent și expresiv, la unison și în diferite aranjamente armonice, cântece
aparținând diferitelor genuri de muzică;
1.2. – să îmbogățească cântarea vocală cu intervenții instrumentale;

NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10


-să intoneze în grup sau individual, cu -să interpreteze în grupuri mici sau -să interpreteze individual cu acuratețe, în
ajutorul susținut al profesorului, cântecul, individual, cu un minim ajutor din partea tempo și nuanța adecvată cântecul propus;
matricea melodică a subiectului propus; profesorului, cântecul și matricea melodică -să acompanieze ritmic liber, respectând
-să realizeze un acompaniament ritmic a subiectului propus; specificul cântecului, în tempo și nuanțe
simplu, în durate egale, la cântecul învățat; -să realizeze un acompaniament ritmic indicate;
simplu prin încercări repetate, folosind
formule de acompaniament învățate;

Obiective de referință:
3.1. – să descifreze cântece scrise în tonalități majore și minore cu o alterație la cheie;

NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10


-să recunoască, cu ajutorul susținut al -să recunoască, cu un minim de ajutor din -să descifreze cu ușurință, fără ajutorul
profesorului, elementele de limbaj muzical partea profesorului, elementele de limbaj profesorului, un fragment propus, într-o
în cântecul învățat; muzical însușite și să le aplice în cântecul tonalitate majoră/minoră, să coreleze
învățat; execuția cu elementele metro-ritmice;
SCENARIU DIDACTIC

Secvențele Activitățile profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare Buget de


activității timp
I.Moment - pregătirea clasei în conformitate cu 10 min.
organzatoric activitatea propusă;
- organizarea clasei și executarea
repertoriului de cântece;
II.Verificarea Profesorul propune intonarea unui -cântece în gama Do major din -probă practică/orală; 20 min.
cântecelor grup de cântece care alcătuiesc repertoriul vocal – instrumental al
repertoriul vocal – instrumental al clasei;
vocale și cursanților;
instrumentale
III.PREDARE Profesorul, cu ajutorul elevilor ajung la concluzia că, un cântec în scara gamei Momentele
1. Do major are șapte sunete, terță mare, și semitonurile situate pe treptele III – III – IV
IV; VII – VII; (mi-fa; si-do;)
Ancore 50
aperceptive Minute;
2. -intuiție auditivă; Elevii repetă exemplul Exercițiul vocal; -probă vizuală;
Moment -profesorul intonează de două ori Orga electronica; -probă vocală individuală
matricea melodică pentru diez și Partitura muzicală; prin sondaj;
intuitiv becar; Planșa cu matricea melodică; -probă practică
instrumentală;
3. -profesorul solicită ca elevii, după -elevii trebuie să sesizeze că sunetul -dialog;
Dirijarea mai multe intonări vocale să sesizeze fa este modificat (la orgă poziția -execuție vocal/instrumentală;
diferența; degetului pe clapa neagră); -”Fata de Păstor”, T. Teodorescu,
învățării -intuiție vizuală; -elevii repetă vocal și instrumental; Manual Educație Muzicală, clasa a
Profesorul întreabă ce modificări Elevii răspund cu ajutorul VI-a, Editura Teora, București,
grafice a suferit nota fa. profesorului (sunetul a urcat cu un pag.22;
semiton spre sol, la primul semn
(diezul), și, a revenit la înălțimea
inițială la al doilea semn, becarul.
4.Concluzia -profesorul numește primul semn -elevii scriu în caiete titlul lecției și Probă practică cu
dirijării ”diez” și pe al doilea ”becar”, notând fac exerciții de scriere grafică a aprecieri prin
titlul lecției pe tablă: diezului și becarului; calificative;
învățării
Titlul lecției
IV. -se solicită execuția vocală a celor 3 Elevii împărțiți pe grupe de lucru vor ”Fata de Păstor”, T. Teodorescu, Probă pentru activitate
Aplicarea măsuri în care apar cele două semne executa următoarele activități: Manual Educație Muzicală, clasa a interactitivă, apreciată cu
de alterație; -grupa I – va executa măsurile 1-4 VI-a, Editura Teora, București, calificative;
practică -interpretare cu sprijin auditiv, din portativul II; pag.22;
a subiectului vizual, kinestezic; -grupa II – va scrie în caiete cu note
lecției -profesorul va intona expresiv măsurile 2,3,4;
(consolidarea) cântecul ”Fata de Păstor”, încercând -grupa III – va citi ritmic pronunțând
să redea prin gestică înțelesul prima dată fa diez și fa becar, apoi
textului; fără denumirea alterațiilor;
-profesorul repetă pe secvențe -elevii ascultă;
cântecul; -elevii interpretează pe roluri, mereu -scenariu cu joc de rol;
-profesorul solicită elevilor să schimbate, cântecul cu cele trei
găsească singuri o modalitate de strofe, indicând partea ce cuprinde
acompaniament ritmic al cântecului; diezul și becarul;
-profesorul solicită elevilor să -elevii trebuie să găsească soluția fără
găsească fragmentele care se ajutorul profesorului și locul acesteia
potrivesc cu acompaniament de ison în cântec; -jocul didactic;
folosind notele DO și SOL; -elevii găsesc soluția prin încercare;
V. În încheiere, profesorul împreună cu -rolul elevilor; -probă orală individuală; 20.
Încheiere elevii, reiau scenariul, repartizându-l -rolul fetei de păstor; -probă practică; minute
pe grupe de activitate. -cucul; -observarea sistematică a
Evaluare -2 elevii în tehnica responsorială; elevilor;
-un grup de elevi cântă isonul la o
anumită strofă;
-o altă grupă acompaniază ritmic o
altă strofă;
MATRICE DE EVALUARE

OBIECTIVE OBIECTIVE INSTRUMENTE DE EVALUARE


DE OPERAȚIONALE PROBĂ PROBĂ OBSERVARE
REFERINȚĂ ORALĂ PRACTICĂ SCHEMATICĂ
O.R. 1.1. O.O. 1 X X
O.O. 3 X
O.R. 1.2. O.O. 2 X X
O.O. 4 X
O.R. 3.1. O.O. 1 X X
O.O. 3 X
Â

Întocmit:
Profesor, Maria Silinescu
Cercul de canto
Palatul Copiilor și Elevilor ”Adrian Băran”

S-ar putea să vă placă și