Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 10.05.2021
Tema zilei: Cele cinci simțuri ale omului
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Dimensiunea: Educație pentru limbaj și comunicare
Unitatea de competență: 1.3.Identificarea unor surse sonore (persoane, vietăți, obiecte, acțiuni,
etc), a mărimii și depărtării acestora, după sunetele produse.
Domeniul de activitate: Științe și tehnologii
Dimensiunea: Educație pentru mediu
Unitatea de competență: 2.4. Descrierea detaliată, logică, clară a unor obiecte, imagini/carduri,
vietăți, personaje, după diferite criterii, aspecte.
Domeniul de activitate: Arte
Dimensiunea: Educație plastică
Unitatea de competență: 1.6. Dezvoltarea motricității fine în cadrul activităților de desen, pictură,
aplicație, modelaj.
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 – să recunoască organele de simț ale omului;
O2 – să identifice organele de simț și funcțiile acestora;
O3 – să stabilească rolul organelor de simț în relația organismului uman cu mediul înconjurător;
O4 – să formuleze propoziții dezvoltate în baza imaginilor propuse de către educatoare.
b)psihomotorii:
O5 – să efectueze experimente simple, referitoare la senzații auditive, vizuale, olfactive, tactil-
chinestezice;
O6 – să realizeze corespondența logică dintre simț și organul de simț cu ajutorul căruia este
perceput.
c) socioafective:
O7 – să accepte diversitatea de opinii și atitudini;
O8 – să persevereze pentru realizarea unei lucrări originale.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: jocul ”Microfonul curios”, observația, descrierea, conversația,
descoperirea, problematizarea, jocul ”Mingea fierbinte”.
Mijloace de învățământ: planșe cu imagini, lipici, clopoțel, markere, postere, minge, măr, lămâie,
pară, săpun solid, cub de gheață, eșarfă pentru legat ochii, farfurioară pentru fructe.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019.
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău, 2019.
3. Vrânceanu M. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghid pentru educatori.
Chișinău: Centrul educațional ProDidactica, 2010.
4. Vrânceanu M., Pelivan V. Organizarea procesului educațional în instituțiile preșcolare. Scrisoare
metodică, Ministerul Educației, 2014-2015.

Data: 10.05.2021
Tema zilei: Cele cinci simțuri ale omului
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Dimensiunea: Educație pentru limbaj și comunicare
Unitatea de competență: 1.3.Identificarea unor surse sonore (persoane, vietăți, obiecte, acțiuni,
etc), a mărimii și depărtării acestora, după sunetele produse.
Domeniul de activitate: Științe și tehnologii
Dimensiunea: Educație pentru mediu
Unitatea de competență: 2.4. Descrierea detaliată, logică, clară a unor obiecte, imagini/carduri,
vietăți, personaje, după diferite criterii, aspecte.
Domeniul de activitate: Arte
Dimensiunea: Educație plastică
Unitatea de competență: 1.6. Dezvoltarea motricității fine în cadrul activităților de desen, pictură,
aplicație, modelaj.
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 – să recunoască organele de simț ale omului;
O2 – să identifice organele de simț și funcțiile acestora;
O3 – să stabilească rolul organelor de simț în relația organismului uman cu mediul înconjurător;
O4 – să formuleze propoziții dezvoltate în baza imaginilor propuse de către educatoare.
b)psihomotorii:
O5 – să efectueze experimente simple, referitoare la senzații auditive, vizuale, olfactive, tactil-
chinestezice;
O6 – să realizeze corespondența logică dintre simț și organul de simț cu ajutorul căruia este
perceput.
c) socioafective:
O7 – să accepte diversitatea de opinii și atitudini;
O8 – să persevereze pentru realizarea unei lucrări originale.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: jocul ”Microfonul curios”, observația, descrierea, conversația,
descoperirea, problematizarea, jocul ”Mingea fierbinte”.
Mijloace de învățământ: planșe cu imagini, lipici, clopoțel, markere, postere, minge, măr, lămâie,
pară, săpun solid, cub de gheață, eșarfă pentru legat ochii, farfurioară pentru fructe.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019.
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău, 2019.
3. Vrânceanu M. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghid pentru educatori.
Chișinău: Centrul educațional ProDidactica, 2010.
4. Vrânceanu M., Pelivan V. Organizarea procesului educațional în instituțiile preșcolare. Scrisoare
metodică, Ministerul Educației, 2014-2015.
Desfășurarea activității
Etape ale Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității Metode, Mijloace Forma de
procedee, tehnici didactice realizare
Evocare Salutul de dimineață Recitarea
Soarele a răsărit, versurilor însoțite
Vai, ce dimineață! de mișcări
Toată lumea s-a trezit,
Scoală-te, dulceață! DLC
Cocoșelul pintenat, Frontal Indicator: 536
Mai încet, dar a cântat!
Bună dimineața!!!

Moment de surpriză: Cutie cu capac


Educatoarea va propune copiilor să Măr
ghicească ce este ascuns în cutie, oferindu-
le totodată câțiva indici la necesitate
Realizarea Educatoarea invită un copil, legându-i Observarea Farfurie, pară, Frontal DFFS
sensului ochii, apoi îi cere să spună ce este pe eșarfă Indicatori: 104, 105,
farfurioară. 106, 107, 108.
Cadrul didactic întreabă copiii:
”De ce Andrieș nu a văzut ce este pe
farfurioară?”
”Care organ ne ajută să vedem lucrurile din
jurul nostru?” Explicația Parfum, frunză de Frontal DPES
Văzul este simțul corespunzător ochiului. mentă Indicator: 186
Educatoarea îi oferă altui copil să miroase o
sticluță cu parfum, apoi o frunză de mentă.
Întrebarea educatoarei:
”Ce-ai simțit?”
”Ambele mirosuri sunt la fel?”
”Ce te-a ajutat să simțiți aceste mirosuri?” Descrierea Lămâie pară
Nasul – organul de simț, cu ajutorul
căruia putem depista mirosurile plăcute,
neplăcute, înțepătoare, respingătoare,
etc.
Omul este capabil să depisteze până la
3000 de tipuri de mirosuri.
Un copil va gusta o felie de pară, iar altul o
felie de lămâie.
Întrebarea educatoarei:
”Ce just ați simțit?” Conversație DC
”Cu ce organ ați aflat acest lucru?” Indicatori:
Limba este organul care ne ajută la 558, 559
depistarea gusturilor: sărat, dulce, iute,
amar, acru, etc.
Educatoarea va lovi încet cu o lingură, va
suna dintr-un clopoțel, va frunzări o carte.
Întrebarea educatoarei: Clopoțel, păhar,
”Cu ce organ ați perceput aceste sunete?” carte
Urechea este un organ de simț, cu
ajutorul căruia auzim sunetele din jur.
Auzul este simțul care ne ajută să le
percepem.
Un copil atinge o canuță cu apă caldă și
altul cu un cubuleț de gheață. Cub de gheață,
Întrebarea educatoarei: cană
”Cu ce organ ați simțit temperatura
cănuței?”
Pielea este alt organ de simț, care
permite recunoașterea însușirile unor
obiecte pipăite (cald, rece, tare, moale,
neted, ghimpos, zgrunțuros, pufos).
Pipăitul este simțul pielii.
Toate organele de simț sunt cercetașii
creierului
Reflecție Tranziție Recitare cu În grup
Copiii vor imita urcarea scărilor, zborul mișcări mare
rândunicii și vor alerga ca iepurașii
Trecerea la centre:
Noi zburăm ca fluturașii,
Ne spălăm ca iepurașii,
Desenăm un curcubeu,
Eu pe-al meu și tu pe-al tău:
Ne sucim, ne răsucim,
Și la centre noi pornim
Centrul Științe (6 copii) Experimentul Pietricele, scoici, Lucrul în DC
Sarcini de lucru: fasole, castani, grupuri Indicatori: 558, 559
1. Identificați obiectele netede din cutie și hârtie de staniol, mici și
separați-le de celelalte. nasturi de diferite perechi
2. Puneți în vasul transparent 3 cuburi de forme și mărimi
gheață și observați ce se va întâmpla
3. Pregătiți ceai din diferite plante (mentă, Recipiente din
melisă, mușețel) și observați mirosul, sticlă, apă fiartă,
culoarea, gustul. Descrieți ce s-a întâmplat plante pentru ceai,
și ce ați remarcat. cuburi de gheață
4. Pe fișă, încercuiți organul de simț care ne Fișe de lucru
ajută să auzim
Centrul Alfabetizare (6 copii)
Sarcini de lucru:
1. Alcătuiți propoziții utilizând cuvintele:
ureche, gură, nas, ochi. Scrieți propoziția.
2. Alcătuiți câte o povestioară despre Explicația Listele în care se DCL
peripețiile organelor de simț (nas, gură, Jocul de rol semnează copiii, Indicatori: 315, 316,
ureche, ochi). ”Turul galeriei” imagini 317, 318, 319.
3. Textul literal, ”Simțurile” de Nicolaie DFFS
Nasta. Indicatori: 85, 86,
4.Uniți fiecare parte a corpului din imagine 87, 88
cu denumirea sa.
5. Încercuiți litera U din numele și
prenumele copiilor care astăzi lucrează aici,
în grupă.
Centrul Artă (8 copii) Plastilină,
Sarcini de lucru imagini, castani,
1. Modelați din plastilină și materiale din conuri, semințe,
natură omuleți (părțile corpului, organele de crupe, foi de
simț). desen, acuarelă
2. Realizați postere cu omuleți, decupând pensule, creioane,
imagini și diverse materiale reciclabile puse foarfece, clei
la dispoziție.
3. Redați prin desen ce va impresionat la
activitate.
Centrul Joc de rol (4 copii): dramatizare Păpuși-marionete
Sarcini de lucru:
Realizați o mini-scenetă, utilizând
marionete și discutați despre simțurile
omului
Centrul menaj (4 copii) Șorțulețe, palete, Lucrul în
Sarcini de lucru: cuțitașe, fructe grupuri
Pregătiți o salată din fructe. Tăiați proaspete mici
ingredientele sub formă de nas, gură, ochi,
ureche.
Reflecție Mingea fierbinte – cu ajutorul acestei Jocul ”Mingea O minge mică În grup
metode vom fixa cunoștințele asimilate de fierbinte” mare
către copii. Mingea este aruncată, iar cel
care o prinde răspunde la o întrebare Conversația
referitoare la organele de simț.
Extindere Educatoarea anunță copiii, că în zilele
următoare vor studia mai amănunțit despre
fiecare organ în parte și vor elabora
împreună reguli de igienă care trebuie
respectate.

S-ar putea să vă placă și