Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Clasa a VIII-a
Data :30.03.2011
Scoala :Scoala cu Clasele I-VIII Boroseşti
Profesor: Alexa Anca Maria
Obiectul: Matematica
Unitatea de invatare: Trunchiul de piramidă
Tema lectiei: ARIA LATERALĂ, ARIA TOTALĂ ŞI VOLUMUL PIRAMIDEI 
Tipul lecţiei: predare
Durata lectiei: 50 minute
Locul de desfasurare: Sala de clasa
Competenţe generale:
CG 1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite
CG 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice
CG 3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situaţii concrete
CG 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora
CG 5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţi problemă
CG 6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din
diferite domenii
Competenţe specifice:
1.3 Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăţi ale unor figuri geometrice plane în configuraţii
date în spaţiu sau pe desfăşurări ale acestora
1.4 Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane în configuraţii geometrice spaţiale
date
2.3 Folosirea instrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea, prin desen, în plan, a
corpurilor geometrice
2.4 Calcularea ariilor şi volumelor corpurilor geometrice studiate
4.3 Exprimarea prin reprezentări geometrice a noţiunilor legate de drepte şi unghiuri în plan şi în
spaţiu
4.4 Exprimarea proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice în limbaj matematic (axiome,
teoremă directă, teoremă reciprocă, ipoteză, concluzie, demonstraţie)
5.3 Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării descrierii configuraţiilor
spaţiale şi în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente şi de măsuri de unghiuri
6.1 Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obţinute şi
interpretarea rezultatului

Obiective operaţionale:
O 1. Să execute desene ( în plan) pentru configuraţii geometrice spaţiale;

1
O 2. Să reproducă formule sau să efectueze modalităţi de calcul pentru aria laterală, aria totală şi vol
umul trunchiului de piramidă şi să le aplice;
O 3. Să determine elemente ( de lungime ) ale corpurilor remarcabile, când se cunosc volume şi / sau 
arii;
O 4. Să rezolve probleme practice adecvate 
Strategii didactice: activ-participativă

Metode si procedee de instruire :


expunerea,  conversaţia  euristică,  descoperirea  dirijată,  exerciţiul, problematizarea,demonstraţia
activitatea comună
Mijloace de invatamant :
 catalog, cretă, tabla, manual, caiet,fişa de lucru,instrumente de geometrie

Bibliografie :
S.Peligrad, D.Zaharia, M.Zaharia – Culegere Mate 2000+9-10, Editura Paralela 45,
2009

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1.Moment organizatoric
2.Anuntarea titlului lectie si a obiectivelor
3.Predarea:
Profesorul va scrie pe tabla titlul lectiei:ARIA LATERALĂ, ARIA TOTALĂ ŞI VOLUMUL
TRUNCHIULUI DE PIRAMIDĂ(TRIUNGHIULARE,PATRULATERE ŞI HEXAGONALE) REGULATE
Verificarea cunoştinţelor anterioare în vederea realizării legăturii cu lecţia precedentă. 
Presupune: antrenament, consolidare, sistematizare şi structurare pentru a favoriza automatizarea unor 
deprinderi.Ca strategie de lucru: 

 Se identifică şi se aplică sistematic noţiunile predate anterior; 
 Se  propun  sarcini  de  învăţare  variate,  care  favorizează  integrarea  şi  transferul 
achiziţiilor dobândite prin exersare în alte contexte de învăţare. 
 Noţiuni preliminare şi definiţii 

Definiţie    O  piramidă  care  are  baza  poligon  regulat  şi  muchiile  laterale  congruente  se 
numeşte piramidă regulată. 
Def. Înălţimea unei feţe se numeşte apotema piramidei.

În  funcţie  de  natura  poligonului  bazei  distingem: 


 piramida  triunghiulară  regulată, 
 piramida patrulateră regulată, 
 piramida hexagonală regulată.

2
Def.Corpul geometric obtinut prin secţionarea unei piramide printr-un plan paralel cu baza şi
îndepărtarea piramidei mici se numeşte trunchi de piramidă.

În funcţie de natura piramidei din care provine trunchiul avem:


 Tr.de piramidă triunghiulară regulată
 Tr. de piramidă patrulateră regulată
 Tr. de piramidă hexagonală regulată.

Identificarea elementelor:
 
Profesorul    propune    elevilor  sa  deseneze  la  tabla  si  pe  caiete  o  piramida    triunghiulara  regulata  si  sa 
o  noteze  corespunzător  apoi desenează împreună un plan paralel cu baza.

Feţele trunchiului sunt trapeze isoscele.


Cd o piramidă patrulatera regulată:

Trapezele dreptunghice care se formează în trunchiul de piramidă patrulatera regulată


1. Înălţimea, apotema bazei mari, apotema bazei mici, apotema trunchilui de piramidei:

3
a
hb a
t at
Bp
atr2 = h2 + (aB - ab)2

m 2=h 2+ ( R B−R b )2

ht m

Definiţie    Aria  laterala  a  unei  trunchi de piramideste  suma  ariilor  fetelor  laterale  ale  trunchiului .
Aria totală a unui trunchi de piramidă este suma dintre aria laterală şi ariile celor 2 baze.

Al=suma ariilor feţelor laterale

baza mare+ baza mic ă


Afeţei= ∙ h dar h=a tr
2
P B +P
Al=3 Afete= ∙ a tr
b

2
At=Al+AB+Ab
Volumul trunchiului de piramidă
Retineti:

i
V= ( A + A b +√ A b A B )
3 B

4
4. OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEEDBACKULUI 
Se propun spre rezolvare  problemele : 
1.Un trunchi de piramidă triunchiulară regulată are latura bazei mici egală cu 6 cm ,apotema
trunchiului este 2 cm iar înălţimea este de 1 cm. Calculaţi latura bazei mari ,muchia , aria laterală, aria
totală şi volumul trunchiului.
2. Un trunchi de piramidă patrulateră regulată are apotemele bazelor de 6 cm şi 2 cm, iar înălţimea
de 3 cm.Aflaţi aria laterală şi volumul trunchiului.
3. .Dacă un trunchi de piramidă patrulateră regulată ABCDA’B’C’D’ cu baza mare ABCD, are AB=8 cm
şi A’B’=4cm, iar muchia laterală face cu planul bazei mari un unghi de 600, atunci calculaţi lungimea
înălţimii trunchiului de piramidă .

5. TEMA PENTRU ACASĂ


Din manual pag.181 problema 1,5,8

S-ar putea să vă placă și