Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

· Dată:
· Clasa: a V-a
· Şcoala: Şcoala Gminazială...............
· Profesor: ..................................
· Obiectul: limba şi literatura română
· Aria curriculară: Limbă şi comunicare
· Unitatea de învăţare: Călătoria imaginară
· Subiectul lecţiei: Textul narativ literar, Ileana Sâmziana
· Tipul lecţiei: sistematizare

Competențe generale

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

Competente specifice

1.1.Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de comunicare explicite şi/sau a comportamentelor care
exprimă emoţii din texte narative, monologate sau dialogate
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue şi multimodale
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere
şi de exprimare corectă a intenţiilor comunicative
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente
prin participarea la discuţii pe teme familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite
4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi sintactico-morfologice în interacţiunea
verbală

1
Competenţe specifice :
Cognitive
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili de următoarele acte:
-citirea corectă şi expresivă a fragmentului propus;

-formularea unor idei principale corespunzătoare fragmentelor delimitate;

-exprimarea orală a ideilor, pornind de la textele citite/auzite;


-extragerea elementelor specifice, pentru a susţine o opinie referitoare la informaţia asimilată;
Afective
Pe parcursul lecţiei, elevii vor dovedi:
- manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
- asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
- rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;

- manifestarea grijii pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale precum şi pentru felul în care scriu;

- existenţa spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului.

Psihomotorii:
Pe parcursul lecţiei, elevii urmări:
- dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;
- utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al caietului, al fişelor de lucru;

- formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile conţinuturi.

Obiective:

- să recunoască particularităţile unui text literar narativ

-să numească elementele care sunt definitorii pentru narativul literar

-să argumenteze că un text literar studiat se încadrează în categoria narativului literar

-să îşi exprime o opinie în legătură cu o situaţie prezentă în operă literară studiată

2
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, brainstormingul, problematizarea, munca în echipe, jocul didactic ( scrierea
creativă, cvintetul, răspunsuri rimate, salata de litere)

b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea pe grupe.


c) Mijloace didactice: manualul, tabla.
d) Resurse: - capacităţile normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare; - timpul de învăţare: 50 minute.

Bibliografie: Limba şi literatura română pentru clasa a V-a, Editura Booklet, autori: Mimi Dumitrache, Margareta Onofrei, Bucureşti,
2017

Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393
/28.02.2017

3
Scenariul didactic
Etapele lecţiei Stategii didactice

Conţinutul instructiv-educativ Metode şi procedee Mijloace Forme de organizare


Durata

1. Moment 2’ Se realizează condiţiile psiho-pedagogice necesare Conversaţia Frontal


organizatoric desfăşurării lecţiei.

2. Verificarea 5’
temei
Elevii au avut de creat un text multimodal/banda Lectura expresivă materialele Pe grupe
desenată sau un desen reprezentativ pentru basmul citit în realizate de
Problematizarea
ora precedentă/ sau pentru o operă literară preferată elevi
Frontal

Individual

3. Anunţarea 2’ Profesorul comunică titlului lecţiei şi a obiectivelor Conversaţia tabla Individual


temeii şi a operaţionale; Textul narativ literar: Ileana Sâmziana.
obiectivelor
lecţiei

4. Dirijarea 15’ Reconstituirea acţiunii basmului/ operei Conversaţia bileţele pe Frontal


învăţării narative citite în ora precedenta : elevii primesc bileţele pe care sunt
care sunt notate etapele acţiunii din basmul studiat şi Explicaţia notate Individual
trebuie să le aşeze cât mai repede în ordinea corectă. secvenţe din
Se verifică răspunsurile şi se notează pe caiete. Descoperirea pe echipe

4
Narativul literar: pera literară în care se prezintă Problematizarea basmul citit individual
succesiunea unor întâmplări ordonate cronologic
-elementele care definesc narativul literar sunt: Explozia stelară
-ce? ( întâmplările, acţiunea)
-cine? ( personajele)
-unde? când? ( spaţiu şi timp)
-cine povesteşte întâmplările? (narator)

5.Asigurarea 15’ Conversaţia fişa de lucru Frontal


retenţiei şi a
transferului a). La alegere: compuneţi un text rimat realizat în Problematizarea Individual
echipe care să surprindă acţiunea şi specificul basmului
Ileana Sâmziana sau personalitatea Ilenei

sau
Jocul didactic
b). Realizaţi împreună cu coechipierul vostru,
cvintetul basmului Ileana Sâmziana

Întrebări de reflecţie:

1.Găseşte o asemănare şi o deosebire între împăratul cu


Conversaţia
cele trei fete din basmul popular şi unul dintre părinţii
tăi. Problematizarea

5
2.Care sunt personajele cu puteri supraomeneşti? În ce
constau aceste puteri supranaturale?

3. Dacă ar fi s ă ai o supraputere, care ai dori să fie aceea


şi de ce?

6.Consolidarea 10 Conversaţia Fişa de lucru - pe echipe


informatiilor
-joc didactic pe echipe: Jocul didactic Tabla

Salata de litere: un jucător se gândeşte la un cuvânt şi


pune literele pe o foaie la întâmplare, ca şi cum ar pune
într-un bol ingredientele pentru o salată. După ce a scris
literele pe foaie, i-o oferă partenerului său de joc, pentru a
afla/ reconstitui cuvântul. La fel procedează si colegul de
echipă. Jocul didactic

Profesorul propune varianta acestui joc, cu


urmatoarea sarcină: Scrieţi pe o foaie, un cuvânt care să
aibă legătură cu basmul Ileana Sâmziana şi oferiţi-l
colegului vostru de bancă sub forma unei ``salate``. La
fel procedează şi colegul vostru de bancă. Cuvântul
trebuie să respecte cele două condiţii: să aibă legătură cu
basmul, Ileana Sâmziana şi să aibă cel puţin 5 litere în
componenţa sa. (5 min)

Din cuvintele scrise pe bileţele, formăm un enunţ


al întregii clase, enunţ ce sintetizează tema textului şi

6
ceea ce elevii conideră esenţial pentru a reda mesajul
acestei opere.

frontal

7.Aprecieri 2` individual
verbale pentru
elevii activi la oră
1`
8.Tema pentru
-indicarea şi explicarea temei pentru acasă- din manual,
acasă
exerciţiile 1 şi 2 de la pagina 175.
frontal

S-ar putea să vă placă și