Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.11.2008
CLASA: a III-a
UNITATEA: Şcoala cu clasele I-VIII ........................
PROFESOR:
DISCIPLINA: RELIGIE ORTODOXĂ
UNITATEA DE INVĂŢARE: Despre credinţa creştină
SUBIECTUL: Biblia sau Sfănta Scriptură
TIPUL LECTIEI: Însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 min
OBIECTIVUL CADRU: Cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a
tradiţiilor
religioase şi a istoriei Bisericii
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1. Să descrie Sfânta Scriptură ca pe cea mai importantă carte a creştinilor
şi a lumii
3.1. Să cunoască şi să prezinte Biblia ca pe cea mai importantă carte pentru
credinţa
creştină.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descopere că prin Sfânta Scriptură ne vorbeşte Dumnezeu;
- să identifice cel putin trei dintre persoanele care au scris cărţile
biblice;
- să observe conţinutul Vechiului şi Noului Testament;
- să descrie prima carte din Biblie (capitole, versete);
- să exerseze identificarea în Sfânta Scriptură a unei trimiteri biblice;
- să deducă faptul că Biblia este cea mai importantă carte.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul,
investigaţia, problematizarea, reprezentarea grafică, lectura, turul galeriei.
b) Mijloace didactice utilizate: jetoane, Biblia, Mica Biblie, fişe de
lucru, fişă de evaluare, manualul, caietul special.
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
1. Biblia sau Sf. Scriptură, Edit. Instit. Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti,
1982.
2. Mica Biblie
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Edit. “Polirom”, Iaşi 1999.
4. Ilie, Arhim. Cleopa, Despre credinţa ortodoxă, Edit. Episc. Romanului, Roman
1996
3. Muha, Camelia, Religie-manual pentru clasa a III-a, Edit. “Sf. Mina”, Iaşi 2008
6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura:
“Reîntregirea”,
Alba Iulia 2000
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI Metode/Mijloace Forme/Evaluare
I. MOMENT ORGANIZATORIC
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiilor
Salutul
Asigurarea ordinii şi disciplinei cu elevii
Prezenţa
Rugăciunea
II. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
ANTERIOARE
1. Prezentarea modului de lucru
Activitate pe grupe(Anexa 1):
Exerciţiu joc: “Spune totul despre ...”
Astăzi copii, ne vom aminti câteva din învăţăturile pe care le-am Elevii ascultă cu atenţie. Conversaţia Activitate
descoperit la religie în clasa I şi a II-a. frontală
Ca să ne fie mai uşor vom forma patru grupe. Ficare grupă va
primi câte un carton colorat pe care va fi scris un cuvânt sau Jetoane Activitate
numele unui personaj cunoscut. Pe spatele cartonului va trebui să individuală
scrieţi tot ce ştiţi despre: înger, Iisus Hristos, Fecioara Maria,
rugăciune. Elevii notează informaţiile. Activitate pe
Liderul fiecărei grupe va afişa cartonul pe tablă, va prezenta Liderii afişează jetonul şi prezintă grupe
informaţiile în faţa clasei, iar ceilalţi vor aduce completări. în faţa clasei. Exerciţiul
Elevii din celelalte grupe aduc Evaluare de
2. Activitatea pe grupe propriu-zisă completări produs
Profesorul distribuie cartoanele.
III. PREGĂTIREA PSIHOLOGICĂ PENTRU
TRANSMITEREA CUNOŞTINŢELOR NOI
Aţi prezentat în faţa clasei o mulţime de informaţii.
Ele se numesc “învăţături creştine”. Conversaţia Activitate
Unde se găsesc aceste învăţături? ... în Biblie. Explicaţia frontală
Aveţi în faţa voastră mai multe cărţi.
Care dintre ele este Sfânta Scriptură? Elevii recunosc Biblia. Biblia
Printre cărţi se află şi Biblia pentru copii. Mica Biblie Activitate
O recunoaşte cineva? Elevii recunosc Mica Biblie. Alte cărţi individuală
IV. ANUNŢAREA TEMEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR
Titlul lecţiei noastre de astăzi este:

“BIBLIA SAU SFÂNTA SCRIPTURĂ” Elevii scriu titlul în caiete.


Astăzi copii, vom învăţa mai multe despre Sfânta Scriptură:
- vom afla cine vorbeşte prin Sfânta Scriptură;
- vom descoperi câte cărţi are Biblia, cum se împart ele şi de cine
au fost scrise;
- vom înţelege care este importanţa Bibliei.
V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
1. Activitate pe grupe(Anexa 2):

“SĂ DESCOPERIM ÎMPREUNĂ “SECRETELE” SFINTEI SCRIPTURI”


Grupele vor avea denumiri diferite: cercetătorii, curioşii,
investigatorii, inteligenţii.
Fiecare grupă va primi o Biblie şi o fişă de lucru(Anexa 3).
Voi, împreună, veţi investiga Biblia. Elevii răsfoiesc Biblia. Investigaţia Activitate pe
O veţi răsfoi. Elevii completează fişa de lucru. Problematizarea grupe
După ce veţi investiga o să scrieţi pe fişa de lucru ce aţi Grupa investigatorilor va prezenta
descoperit. informaţiile. Turul galeriei
Cel mai mult vă va ajuta cuprinsul de la sfîrşitul cărţii. Celelalte grupe vor aduce Evaluare de
Grupa care va termina prima va prezenta fişa în faţa clasei. completări. Biblia proces
Celelalte grupe vor aduce completări. Fişa de lucru
2. Delimitări conceptuale:
a) Se explică termenii: Biblie, Testament, Vechiul şi Noul. Elevii ascultă cu atenţie.
BIBLIE : de la grecescul “Biblios” - “carte, cărţi” Conversaţia Activitate
TESTAMENT: - hotărârea părinţilor de a lăsa fiilor comorile lor; Elevii enumeră comorile pe care Explicaţia frontală
- hotărârea lui Iisus de a dărui Împărăţia Cerurilor copiii le moştenesc de la părinţi.
celor care cred în El.
VECHIUL : - cărţile cele mai vechi; Elevii caută cartea Facerea,
- care au fost scrise înainte de venirea lui Ii. Hristos. prezintă numărul de capitole a
NOUL: - scrierile mai noi care ne vorbesc despre Iisus Hristos. cărţii şi versetele din primele 3 Exerciţiul Activitate
b) Se explică noţiunile de carte, capitol, verset – exersând pe capitole, apoi găsesc trimiteri la Observarea individuală
cartea Facerii, cu texte care ne amintesc informaţii cunoscute. texte cunoscute. Investigaţia
VI. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
Activitate pe grupe:
Fiecare grupă va rezolva un exerciţiu din caietul special, pag.4 Activitate
şi 5 Conversaţia frontală
Grupa 1 : exerciţiul nr. 1, pag. 4; Elevii rezolvă exerciţiile. Exerciţiul
Grupa 2 : exerciţiul nr. 2, pag. 4; Reprezentarea Activitate pe
Grupa 3: exerciţiul nr. 3, pag. 5; grafică grupe
Grupa 4: exerciţiul nr. 3 din manual, cu indicaţia să scrii în
caietul special, la notiţe, versurile care ne arată importanţa Bibliei Caietul special
din poezia “Biblioară, biblioară”. Manualul Activitate
Liderii vor prezenta în faţa clasei. Liderii prezintă în faţa clasei. Fişa de lucru individuală
VII. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI Lectura Activitate
Citirea lecţiei – pag. 8 -din manual. Elevii citesc lecţia. frontală şi
Manualul individuală
VIII. EVALUARE
Elevii rezolvă sarcina din fişa de evaluare(Anexa 3) Activitate
“COMPLETAŢI PROPOZIŢIILE CU CUVINTE POTRIVITE” frontală
Biblia este o carte_____________________ Elevii completează propoziţiile Exerciţiul
Prin cuvintele Bibliei _______________________le vorbeşte lacunare.
oamenilor. Muncă
Cărţile Sfintei Scripturi sunt grupate în __________________ şi Fişa de evaluare independentă
____________ Testament.
Pentru a înţelege mai bine mesajul Sfintei Scripturi, trebuie să
ascultăm explicaţiile _______________________________şi a
________________________de religie.
IX. ANALIZA ŞI APRECIEREA ACTIVITĂŢII Aprecieri verbale
Voi face aprecieri generale şi individuale privind desfăşurarea
lecţiei.
X. ACTIVITATE SUPLIMENTARĂ
Redactaţi o compunere cu titlul “ Cea mai importantă carte”.
Indicaţii: - tema se lucrează pe caietul special;
- maxim 10 rânduri.
XI. ÎNCHEIEREA(Rugăciunea)

S-ar putea să vă placă și