Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL “FLORILE

SOARELUI”-MIOVENI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?


TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:“ Pe cărările Toamnei”
TEMA ZILEI - “TOAMNA CEA BOGATĂ”
GRUPA MIJLOCIE

EDUCATOARE : CHIRCA DIANA-IRINA


DATA: 19.10.20120
EDUCATOARE: Chirca Diana-Irina
GRUPA: Grupa Mijlocie
TEMA ANUALĂ : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
SUBTEMA: „Pe cărările Toamnei ”
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Toamna cea bogată!”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:ADP+ALA I+ADE(DŞ, DEC)+ALA II
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi intelectuale și practice

1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP )


Întâlnirea de dimineaţă: „Zâna Toamna ne-a trimis o scrisoare”
 Rutine: prezenţa copiilor, completarea calendarului naturii, servirea mesei, ne pregătim pentru activităţi
 Tranziţii: „ Bate vântul frunzele”
,, Acum e toamnӑ, da! ”
„ Noi suntem piticii”

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1) – CENTRE DE INTERES


Construcţii: “Lădiţe penru fructe”
Materiale folosite: cuburi din plastic

Ştiinţă: “Găseşte umbra”-fisă cu fructele de toamna şi umbrele lor

Artă: “ Cosuleţul cu fructe de toamnă”-lipire


Materiale folosite:coala de hârtie, lipici, cosulet din hartie colorată, fructe din hârtie colorată

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


Domeniul Ştiintă (DȘ )-Cunoașterea mediului: ”Para”
Mijloc de realizare- Observare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
 Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat;
 Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute;
 Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa proprie şi a grupului de
colegi
 Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specific

OBIECTIVE:
O1- să denumească însuşirile vizibile ale perei(formă, culoare, gust, miros)
O2- să enumere pările componente ale fructului observat (codiţă, coajă, miez, seminţe)
O3- să denumescă modul cum pot fi consumate aceste fructe(în stare naturală, compot, dulceaţă, tarte, salată de fructe)
O4--să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a fructelor;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, expunerea,
Materiale didactice: Coş cu fructe de toamnă, farfurii cu pere, coaja de para, seminţe, cuţit, şerveţel, borcan cu compot,
puzzle para, tablă
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

Durata: 20-25 minute;


Locul de desfășurare: Sala de grupă.
Metode de evaluare: orală.

Domeniul Estetic şi Creativ ( DEC) -Activitate artistico-plastică: “Fructe de toamnă”


Mijloc de realizare – pictură pe figurine de ipsos

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
 Manifestă creativitate în activități diverse
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
OBIECTIVE:
O1 - să denumească materialele şi instrumentele de lucru pentru pictură;
O2 - să utilizeze corect materialele de lucru;
O3 - să realizeze o lucrare estetică aplicând tehnica de lucru învățată.

STRATEGII DIDACTICE:
Metodee și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Materiale didactice: casetofon, CD cu Vivaldi-Anotimpurile, acuarele, pensule, pahare cu apă, figurine din ipsos .
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
.
Durata: 20-25 minute;
Locul de desfășurare: Sala de grupă.
Metode de evaluare:orală, practică

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 2)


„ Coşul toamnei” – joc distractiv

Sarcinile jocului:
- Să participe la joc respectând regulile;
Regulile jocului:
- Copilul care-şi aude strigat numele fructului de pe medalion trebuie să se ridice și să-l urmeze pe conducătorul de joc.
Desfăşurarea jocului:
Copiii stau pe scaune în cerc. Conducătorul jocului stă în mijloc.
Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa scaunelor şi spune, de exemplu:
" Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în coş o pară" Copilul care poartă medalionul respectiv se ridică şi porneşte după
conducător, care-şi urmează mersul în cerc. Conducătorul spune iar:" Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în coş un măr".
" Copilul-măr" se ridică şi se aşază în spatele "copilului-pară".
Atunci când conducătorul jocului exclamă: "Coşul s-a rupt", fiecare, inclusiv acesta, ocupă scaunele. Apoi voi numi un alt
conducător al jocului.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele și coliere in forma de fructe.

„ Ce fruct a mâncat omida? ”- joc de atenţie


Sarcinile jocului:
- Să participe la joc respectând regulile;
Regulile jocului:
- Copilul care-şi aude strigat numele trebuie să numească fructul mâncat de omidă.

Desfăşurarea jocului:
Copiii stau pe jos în semicerc. Pe panou se află trei jetoane cu fructe.
Copiii îşi pun mânuţele la ochi şi în acest timp omida mănâncă un fruct.
La semnalul meu îşi iau mânuţele de la ochi iar copilul numit spune ce fruct a mâncat omida. Ceilalţi colegi aplaudă dacă
răspunsul este corect.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele, jetoane cu fructe, jucărie omidă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009
SCENARIUL ZILEI
Salutul de dimineaţă se realizează prin tehnica comunicării rotative. Copiii se aşază în semicerc. Salutul porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea stângă.
Copiii sunt salutați prin intermediul versurilor:
”Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit
În semicerc să ne-adunăm
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața albinuţe
Se va canta cantecul “Buna dimineata!” executandu-se miscarile impuse de text.
Prezenţa “ După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit;
Cine oare n-a venit?”
Copiii sunt îndemnați să se uite unii la alții pentru a-și putea da seama ce colegi lipsesc.
Calendarul naturii: Calendarul naturii va fi așezat pe tabla magnetică în faţa copiilor și împreună vom purta o discuție
despre tema săptămânii, anotimpul în care ne aflăm, lunile acestuia și a zilei. Vom așeza imaginile reprezentative în
calendar cu ajutorul meteorologului de serviciu.
Noutatea zilei: În sala de grupă este găsită o cutie în interiorul căreia se află o scrisoare de la Zâna Toamnă. Aceasta le
transmite ca a auzit ca sunt copii isteţi şi s-a hotărât sa le scrie o scrisoare în care îi anunţă că le-a trimis multe surprize.
„Regină mândră în culoare,
Aduc rugină în frunzare
Rotunde, înroşite mere
Şi galben-parfumate pere,
Brumate prune
Si cât puii
Sunt rotunjimile gutuii.”
Împărtășirea cu ceilalți: Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la culorile Toamnei, la bogăţiile Zânei Toamnă, anunţându-se astfel
tema activităţii: „Astăzi vom învăţa lucuri interesante despre unele dintre bogăţiile ei şi anume, fructele”
Activitatea de grup: În cadrul acestui moment al zilei se realizează un joc distractiv în care copiii sunt rugați să spună primul
element specific toamnei care le trece prin minte ( frunză, măr, roșie, crizantemă, ploaie, nor, etc.)
Mesajul zilei este adus de Zâna care îi roagă să spună tot ce știu despre anotimpul îei. Doar dacă sunt atenți și participă la activități
cuminți vor avea parte de multe surprize aduse de ea.
Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese se va face pe cântecelul: ,,Toamnă, toamnă harnică!”
Copiii se vor împărți pe grupe și se vor așeza la următoarele centre de interes în funcție de preferinţe. La centrul Construcţii, copiii
vor construi din cuburi, lădiţe pentru fructe. La centrul ARTĂ vor lipi un coş cu fructe specifice anotimpului toamna, respectând poziţia
corectă a corpului faţă de suportul de lucru. La centrul ŞTIINŢĂ vor trasa sageată de la fiecare fruct la umbra potrivită. Când sarcinile
sunt terminate, copiii vor arăta colegilor ce au realizat la fiecare centru pentru a putea fi admirate.
Trecerea de la activitățile liber alese la activitățile pe domenii experiențiale se va realiza prin tranziția “Bate vântul
frunzele”(joc cu text si cânt).
La activitatea de Cunoaşterea mediului, copiii vor observa “Para”, vor denumi însuşirile fructului, vor enumera părţile
componente, modul de consum şi regulile de igienă ce trebuie respectate înainte de consum.
Prin intermediul tranzitiei- “Noi suntem piticii” vom trece la urmatoarea activitatea.
La Activitatea artistico-plastică, copiii vor realiza pictură pe figurine de ipsos reprezentând fructe de toamnă(măr, pară, strugure)

Trecerea la ALA II se face prin intermediul tranziţiei “A, a, a acum e toamnă, da!”.
La ALA II copiii vor desfăşura doua jocuri: “Coşul toamnei” şi “Ce fruct a mâncat omida?”
În cadrul jocului “Coşul toamnei” copiii vor fi asezati in cerc şi vor purta la gat medalioane cu fructul pe care o îl
reprezintă.
Conducătorul jocului stă in mijloc. Copilul care-şi aude strigat numele fructului, legumei sau frunzei de pe medalion trebuie
să se ridice și să-l urmeze pe conducătorul de joc. Copilul care poartă medalionul respectiv se ridică şi porneşte după
conducător, care-şi urmează mersul în cerc. Conducătorul spune iar:" Mă duc la piaţă să cumpăr şi să pun în coş un măr".
" Copilul-măr" se ridică şi se aşază în spatele "copilului-pară". Atunci când conducătorul jocului exclamă: "Coşul s-a rupt",
fiecare, inclusiv acesta, ocupă scaunele. Apoi voi numi un alt conducător al jocului.

În cadrul jocului „ Ce fruct a mâncat omida? ”copiii stau pe jos în semicerc. Pe panou se află trei jetoane cu fructe.
Copiii îşi pun mânuţele la ochi şi în acest timp omida mănâncă un fruct.
La semnalul meu îşi iau mânuţele de la ochi iar copilul numit spune ce fruct a mâncat omida. Ceilalţi colegi aplaudă dacă
răspunsul este corect
La sfârşit copiii sunt apreciaţi pentu intreaga activitate şi vor fi recompensaţi cu diplome şi feţe zâmbitoare din ipsos.
DEMERS DIDACTIC
Domeniul Științe ( Cunoașterea mediului )
Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
didactic
Metode şi Resurse
procedee materiale

Momentul Asigurarea condițiilor pentru buna desfă șurare a Conversația


organizatoric activită ților :
 Aerisirea să lii de grupă ;
 Amenajarea spațiului de desfă șurare a activită ților;
 Pregă tirea materialului didactic necesar activită ții.
Captarea atenției Zana Toamna ne-a adus un coş cu multe fructe. Observaţia Fructe de
Voi face o prezentare succinta a fructelor primite de la toamna, coş
Zana Toamna.
Anunțarea temei Pentru că Zâ na Toamna ne-a fă cut o aşa surpriză haideţi Conversația
și a obiectivelor să -i facem şi noi o bucurie ară tâ ndu-i ce isteţi şi pricepuţi
suntem, si dornici să învă ţă m multe lucruri despre ea.
Astfel, astă zi vom observa un fruct de toamnă .
Prezentarea Voi cere copiilor să denumească fructul primit. Voi preciza că Orală
conținutului și mai târziu vor putea mânca fructul dar mai întâi îl vom
dirijarea învățării observa cu atenţie pentru a invăţa câte ceva despre el. Observaţia
Însuşiri Exercițiul Apreciere
- Ce aţi primit pe măsută? Ce pere frumoase aveţi. verbală
- Ce culoare are para din mâna mea?
- Să ridice toţi copiii perele care au aceeaşi culoare.
- Ce altă culoare mai au perele?
Para are formă rotund-alungită. Ea nu e perfect rotundă ca
mărul despre care am vorbit anul trecut. Haideţi să vedem
dacă se rostogoleşte. Luaţi para şi încercaţi să o rostogoliţi Explicația
fără să o scăpaţi pe jos. Roata,
Para este tare. imagini cu Apreciere
Dacă apăsăm cu degetele pe ea, degetele nu lasă urme. Voi munci individu-
prezenta o bilă de plastilină. O voi apăsa cu degetele şi vom Demonstrat specifice ala
constata ca degetele lasă urme. Apoi voi apăsa para cerandu-le ia
anotimpului
copiilor să execute aceeaşi acţiune.
- De ce nu intra degetele în pară ca în bila de plastilină?
Voi fixa denumirea acestei însuşiri. Para este tare. Exercițiul
Căutaţi şi alte obiecte tari. Apăsaţi masa şi scaunelul pe care
staţi. Sunt şi ele tari? Explicația
Conversația Imagini cu
Mirosul. Para are un miros plăcut, specific acestui fruct. legume si
- Apropiaţi para de nas şi trageţi aer în piept. fructe de
- Ce simţiţi? Vă place mirosul de pară? Observaţia toamna
- Mai există şi alte lucruri (fructe sau legume) care miros la Exercițiul Apreciere
fel? verbală
Pentr a-i convinge, le voi da să miroase un morcov curăţat, un
castravete şi un măr. Demonstrat
- Deci ce miros are copii, para?( un miros plăcut pe care ia
îl are doar ea)
Observaţia
Gustul. Para are un gust dulce, bun. Exercițiul
Voi trece pe la copii cu o farfurie cu felii de pere şi îi voi
îndemna să guste.
- Vă plac perele? Conversația
- Ce gust au perele? Observaţia
Sinteza parţială se va reliza printr-un joc numit „Spune mai Exercițiul
departe”
Voi începe o propoziţie iar copiii continuă în cor spunând
cuvântul potrivit. Apreciere
Para are culorea...... şi ......(verde şi galben) verbală
Când apăsam cu degetele, simţim că este ..(tare)
Para se rostogoleşte pentru că e (rotund-alungită)
Para are gust....(dulce)
Para are miros....(plăcut, parfumat)

Părţile componente Observaţia


Para este acoperită cu o coajă aspră, tare. Sub coajă se află Exercițiul
miezul alb iar în mijloc are sâmburi mici şi tari.
Voi tăia para cu cuţitul. Voi curăţa coaja şi le-o voi arăta
copiilor. Conversația
- Ce fac eu acum, copii? Cu ce este acoperită para?
Voi cere copiilor să ia în mână coaja de pară de pe farfuria lor.
- Cum este coaja dacă o pipăiţi? Demonstrat
- Ce a rămas după ce am curăţat coaja? ia
Apreciere
Le voi cere copiilor să ridice jumătatea de pară din farfuria lor verbală
şi să indice cu degetul care este coaja şi care este miezul.
Miezul este zemos, dulce şi alb.
Voi trece apoi la intuirea seminţelor.
Observaţia
- Ce se află în mijlocul perei?
- Luaţi în mână o sămânţă şi apăsaţi-o!
- Cum este ?
Voi preciza că seminţele sunt mici şi tari. Exercițiul

Sinteza parţială se va realiza printr-un joc numit” Răspunde cu


greşit sau corect” Conversația Apreciere
Para are coaja aspră! verbală
Sub coajă para are miez!
Miezul este amar!
Seminţele ei sunt moi şi mari!

Modul de utilizare, de consumare


Perele se mănâncă crude sau se folosesc la compot, plăcintă,
Exercițiul
tarte, salate de fructe.
Înainte de a fi mâncate, ele se spală foarte bine sub jet de apă.
Fructele nespalate ne pot îmbolnavi.
- De unde culegem perele? Apreciere
- De unde le putem cumpăra? verbală
- La ce sunt ele folosite? Ce fac mămicile voastre din
pere?
- Ce este acesta? (borcan de compot de pere)

Asigurarea Sinteza finală Conversați


retenției şi a a Aprecieri
Vom repeta tot ce am învăţat despre pară apoi voi chema Explicaţia verbale
transferului
câţiva copii care vor asambla pe tablă un puzzle. Exercițiul
Vor mânca apoi câte o feliuţa de pară din compot.

Evaluarea Evaluarea se face prin aprecierea grupei şi aprecierea Aprecieri


performanțelor individual. verbale

DEMESRS DIDACTIC
DEC : ”FRUCTE DE TOAMNĂ”
Eveniment Conținut științific Strategii didactice Evaluare
didactic Metode şi Resurse
procedee materiale

Moment Se creează condițiile necesare desfășurării în bune condiții a Exercițiu


organizatoric activității:aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului; pregătirea organizatoric
materialului necesar desfăşurării activităţii.
Captarea Copiii,asezaţi câte doi vor descoperi pe măsuțe figurine de ipsos Conversația
atenției reprezentând un măr,o pară și un strugure și îi rog să-mi spună ce
văd , apoi voi întreba dacă asa arată în realitate acestea .Le prezint
câte un model pictat din fiecare.
Anunțarea Se anunță tema activității :Astăzi vom picta ”Fructe de toamna” Figurine din
temei din ipsos. Îi voi anunța că vom picta figurinele, că vor trebui să fie ipsos(mă r,
atenți la culorile pe care le vor folosi , să lucreze ordonat și să pară ,
folosească corect materialele de lucru. strugure)
Intuirea Sunt intuite materialele cu ajutorul cărora se va realiza lucrarea Conversația pahar cu apă, Formativă
materialelor propusă: pahar cu apă, paletar cu acuarele, figurine din ipsos, Observația paletar cu
pensule, serveţel umed. acuarele,
figurine din
ipsos,
pensule,
serveţel
umed.
Demonstrarea Se arată copiilor modul de lucru pentru realizarea lucră rii Frontală
modului de Le voi arăta cum să picteze,îi sfătuiesc să folosească puțină apă și Explicația
lucru mai multă culoare. Demonstrația

Exerciții de Înainte de începerea lucrului se vor executa câ teva exerciții de Exercițiul Frontală
încălzire a încă lzire a mușchilor mâ inii: ,,Mişcă m degeţelele’’ – câ ntecel.
mușchilor
mici ai mâinii
Obţinerea Copiii încep să picteze fructele din ipsos sub îndrumarea mea, ajut Conversația Pahar cu apă,
performanţei acolo unde este nevoie și încurajez pe cei care greșesc. Exercițiul paletar cu
Se supraveghează modul de lucru al copiilor. Lucrarile vor fi acuarele,
expuse pe o mă sută . figurine
ipsos,
pensule,
serveţel
Asigurarea Vom expune lucrările pe o masă iar copiii își vor exprima părerile
retenției și a asupra lucrărilor expuse
transferului
Evaluarea Se fac aprecieri finale asupra felului în care s-a desfă șurat Aprecieri
activității activitatea cu privire la respectarea criteriilor stabilite. verbale
Evaluarea se face prin aprecieri individuale și aprecierea finală a
educatoarei.

S-ar putea să vă placă și