Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 17.11.2021
Vârsta copiilor : Grupa mare-mică
Tema: Cum a fost, este şi va fi aici pe Pământ?
Proiectul tematic: „Din lumea celor care nu cuvântă”
Subtema: „Din pădurea cea vestită”
Tema zilei: „Întâlnirea din pădure”
Domeniile de activitate și dimensiunile – Limbaj și comunicare (Dezvoltarea limbajului și comunicării); Arte (Educația plastică).
Unități de competență:
Obiective operaționale:
O1 -

A.D.P. – Întâlnirea de dimineaţă: „Ce animal sălbatic mi-ar plăcea să fiu?”


Rutine:, primirea copiilor, servirea micului dejun, ”Riţa-Veveriţa îşi curăţă blăniţa” –
deprinderea de a-şi păstra îmbrăcămintea curată;
Tranziţii: - „Suntem iepuraşi vioi,/ Către centre ne-ndreptăm noi!” – joc mişcare
- „Masă bună”-cântec
A.L.A. I – Joc de masă: Puzzle – „Animale sălbatice”
Jocul umbrelor
Construcţii: „Adăposturi pentru animalele pădurii”
Ştiinţă: „Caută drumul corect!” – fişă labirint

A.D.E. - D.L.C. - „Spune ce ştii despre…..” – joc didactic


D.E.C. – „Blăniţa animalelor pădurii” – amprentare cu vârful pensulei, burete, dop de plută,
hârtie mototolită şi dactilopictură.

A.L.A. II – Jocuri distractive: - „Ursul şi iepuraşii”


„Cursa ursuleţilor”

Obiective operaţionale: D.L.C.

O1: Să recunoască animalul reprezentat în imagini şi ghicitori;


O2: Să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate cu cuvântul ce denumeşte imaginea, respectând
acordul între părţile de propoziţie;
O3: Să identifice enunţurile false, reformulând propoziţia;
O4: Să aleagă jetoanele potrivite, ca răspuns la întrebările adresate de educatoare;
O5: Să recunoască animalele din poveştile cunoscute şi să le clasifice în funcţie de
comportament;
OA: Să participe activ la joc, ducând la bun sfârşit sarcinile acestuia; OPM:Să
realizeze cerinţele de lucru, mânuind materialul didactic existent.

Sarcina didactică: Formularea de propoziţii simple şi dezvoltate pe baza unor imagini si


ghicitori, ori ca răspuns la întrebări adresate de educatoare.

Regulile jocului:
 Copiii vor alege un jeton, îl vor denumi şi vor alcătui o propoziţie cu acel cuvânt, folosindu-se de cunoştinţele legate de animalele sălbatice. Apoi îşi vor
aminti în ce poveşti au întâlnit vieţuitoarea şi vor spune dacă este personaj pozitiv sau negativ.
 Educatoarea va spune câte o ghicitoare, un copil va denumi vieţuitoarea. Cel care a ghicit alege pe cineva care va formula o propoziţie simplă sau
dezvoltată cu acel cuvânt.
 Educatoarea va spune un enunţ despre un animal sălbatic, iar copiii vor zice dacă este adevărat sau fals şi vor reformula propoziţia.
 Copiii vor alege jetoanele potrivite pentru realizarea unei piramide, ca răspuns la întrebările educatoarei.

Elemente de joc: aplauze, ghicitori, versuri rimate prin care se aleg copiii, recompense.

D.E.C.

O1: Să aplice culoarea prin amprentare cu dop de plută, burete, hârtie mototolită, vârful
pensulei, pe o suprafaţă dată;
O2: Să utilizeze tehnica dactilopicturii pentru realizarea blăniţei animalelor; O3:
Să aleagă culorile potrivite fiecărei vieţuitoare;
O4: Să organizeze spaţiul ambiental prin realizarea unei expoziţii; OA: Să
găsească utilitate propriei lucrări;
OPM:Să execute sarcina dată prin utilizarea corectă a instrumentelor de lucru.

A.L.A. I
Joc de masă:
O1: Să utilizeze bucăţile pentru reconstituirea întregului;
O2: Să recunoască animalele sălbatice reprezentate pe jetoane;
O3: Să aranjeze imaginea reprezentată pe jeton peste umbra potrivită; OA: Să
demonstreze stabilitate şi perseverenţă în realizarea sarcinilor; OPM: Să
execute cerinţele prin manipularea materialului didactic.

Construcţii:
O1: Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie;
O2: Să construiască prin îmbinări şi suprapuneri tema propusă;
OA: Să-şi respecte colegii de grup, colaborând în realizarea sarcinii;
OPM:Să realizeze sarcina de lucru, mânuind corect materialele puse la dispoziţie.

Ştiinţă:
O1: Să traseze drumul vieţuitoarei la adăpost prin labirint;
O2: Să coloreze animalul sălbatic şi adăpostul lui, folosind culorile potrivite;
OPM:Să execute sarcina dată prin respectarea poziţiei corecte a corpului faţă de masa de lucru.

A.L.A. II
O1: Să-şi coordoneze mişcarea diferitelor segmente ale corpului, pentru realizarea târârii pe genunchi
şi coate;
O2: Să respecte regulile jocului în care sunt implicaţi;
OA: Să manifeste în timpul jocului atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie;
OPM:Să răspundă motric la o sarcină simplă dată.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul, demonstraţia,


problematizarea, lucrul în echipă, „Mâna oarbă”, piramida, turul galeriei.

Mijloace didactice: planşe cu animale sălbatice din ţara noastră, jetoane cu animale sălbatice, ghicitori,
piramidă, pensule, acuarele, bureţi, dopuri plută, hârtie mototolită, lavete, pahare
cu apă, fişe cu animale sălbatice, cub jucărie, puzzle-uri, jetoane cu animale şi
umbrele lor, cuburi plastic, cuburi lemn, fişe de lucru, creioane colorate, măşti, urs
de pluş, coşuleţ.

Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.


Sarcini de lucru: frontale, pe echipe, individuale.
Participare: dirijată, independentă.

Bibliografie:
o „Curriculum-ul pentru învăţământul preşcolar 3-6,7 ani”, 2008.
o „Metodica activităţilor de educarea limbajului în învăţământul preşcolar”, Editura Humanitas Educaţional, Ediţia a II-a,2005.
o „Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar”, Humanitas Educaţional, 2005.
o „Metode interactive de grup”- ghid metodic, Editura Arves, 2002.
o „Educaţie plastică”- ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Editura Tehno-Art, 2007
o „Ghicitori hazlii pentru voi, copii!”, Ed. Aramis, 2006.
N Evenimentul Strategii didactice Evaluare
r. didactic Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace (instrumente
c şi indicatori)
procedee didactice
rt
.
1. Moment organizatoric Se creează condiţiile optime de desfăşurare a activităţii.
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialelor didactice necesare;
- introducerea copiilor în sala de grupă.

ADP
Conversaţia
Întâlnirea de dimineaţă: “Ce animal sălbatic mi-ar plăcea să fiu?” Prin
Mâna oarbă
procedeul “Mâna oarbă” se vor acorda copiilor ecusoane cu animale
Fotografii
sălbatice.
cu copiii, Observă
- salutul: “Bună dimineaţa vieţuitoare ale pădurii!”(copiii se vor
calendarul comportamentul
saluta în funcţie de animalul de pe ecuson);
naturii copiilor
- prezenţa;
Explicaţia Ecusoane
- completarea calendarului naturii;
cu
- activitatea de grup: “Pui, veniţi la mama!”- joc mişcare.
animale
sălbatice
2. Captarea atenţiei Se va dezvălui surpriza: ursuleţul Martinică, care era în drum către Conversaţia
pădure, la o întâlnire a animalelor, când a auzit de copiii de la grupa Explicaţia
mijlocie că vorbesc despre animalele sălbatice şi a venit să vadă câte Urs de pluş Analizează
lucruri ştiu ei despre ele, pentru a le povesti şi celorlalţi şi poate vor Coşuleţ gradul de interes
veni şi ei în vizită. pentru
activitate/Urs de
pluş
3. Anunţarea temei şi Anunţ copiii că vor juca jocul “Spune ce ştii despre….!”, în care vor Explicaţia
enunţarea obiectivelor recunoaşte şi vor denumi animale sălbatice din jetoane şi ghicitori şi
vor alcătui propoziţii cu acele cuvinte, exprimându-se cât mai frumos
şi corect.
4 Dirijarea învăţării DLC
. Varianta 1
Se explică regulile jocului şi se execută jocul de probă: un copil va
alege un jeton, îl va privi, va recunoaşte animalul sălbatic şi îl va Explicaţia
denumi; apoi va alcătui o propoziţie cu acel cuvânt; ceilalţi copii vor Demonstraţia Jetoane cu
completa răspunsul cu alte propoziţii referitoare la acelaşi animal, Observaţia animale
testându-se astfel cunoştinţele copiilor. De asemenea, copiii vor spune sălbatice Apreciază
în ce poveşti au întâlnit aceste vieţuitoare şi le vor clasifica în funcţie implicarea
de comportament. Exerciţiul copiilor/
Voi urmări exprimarea lor în propoziţii simple şi dezvoltate, corecte aprecieri
gramatical, fonetic şi logic. Versuri rimate verbale
Copiii vor fi aleşi cu versuri:
“Foaie verde siminoc “Foaie verde şi-o lalea
Să poftească….în joc!” Ia vino …….încoa!” Aplauze
Observă
“Foaie verde lemn sucit “Foaie verde lămâiţă comportamentul
Să vedem cine a ghicit!” Să poftească o fetiţă!” şi răspunsurile
Conversaţia Ghicitori copiilor/Aplauz
Varianta 2 Explicaţia Imagini cu e
Educatoarea va spune ghicitori, copilul care va da răspunsul corect va animalele
alege un alt copil care va formula o propoziţie cu acel cuvânt. “Ca un Exerciţiul din
fulger prin copac ghicitori
Printre crengi s-a strecurat; “Sprintenă şi delicată Apreciază
Căutând mereu alune, De cerb este protejată interesul pentru
Fiindcă-i plac, că-s tare bune!” În pădurea întunecată.” Aplauze activitate,
capacitatea de a
“Mititelul plin de ace, “Urechi lungi, picioare lungi, identifica
Vine pe cărare-ncoace. Nici cu puşca nu-l ajungi. materialul
Şi la mine de îl chem E fricos nevoie mare
Iute el se face ghem.” Şi de-o frunză el tresare.”

Varianta 3
Educatoarea va spune mai multe enunţuri, iar copiii le vor corecta pe Explicaţia Imagini cu
cele false, reformulând propoziţia. animalele
- Ursul are o coadă lungă şi stufoasă. din
- Adăpostul vulpii este scorbura. Exerciţiul enunţuri
- Veveriţa mănâncă peşte.
- Ariciul are blana de culoare maro. Stimulează
De asemenea copiii vor completa propoziţii eliptice, alegând jetonul implicarea
potrivit şi lipindu-l pe poster. Aplauze copiilor/Aplauze

Varianta 4
Explicaţia
Se va desfăşura cu metoda interactivă “Piramida”. Siluete
Copiii vor răspunde la întrebările educatoarei alegând jetoanele potrivite animale
şi aşezându-le la piramidă. Exerciţiul sălbatice
- Ce animale sălbatice le întâlnim în poveşti?(urs, vulpe, lup)
- Ce animale sălbatice ronţăie?(iepure, veveriţa) Piramida
- Ce animal sălbatic are corpul acoperit cu ace?
Răspunsurile corecte sunt aplaudate. Conversaţia
Copiii primesc stimulente dulci. Apreciază verbal
Se fac aprecieri verbale asupra modului de participare la această toţi copiii.
activitate. Jocul
Obţinerea
performanţelor Se va face trecerea de la jocul didactic la activitatea pe centre prin
5 tranziţia: “Suntem iepuraşi vioi,/Către centre ne-ndreptăm noi!”
. Explicaţia
ALA I
Copiii vor fi împărţiţi la centre în funcţie de ecusonul din piept.
Voi prezenta copiilor activităţile de la centre şi voi explica sarcinile
de lucru.
DEC
În centrul Artă copiii vor avea pregătite fişe cu animale sălbatice,
acuarele, pensule, dopuri de plută, bureţi, hârtie mototolită, pahare cu Demonstraţia Fişe animale Apreciază
apă, lavete, cu care vor realiza blăniţa vieţuitoarelor. Cu aceste lucrări sălbatice, implicarea
se va realiza o expoziţie la final. acuarele, copiilor în
Exerciţiul
Se execută exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii, apoi se pensule, activităţile de la
trece la realizarea sarcinilor de lucru. pahare cu apă, centre/ Expoziţie
Se urmăreşte aplicarea de culoare pe toată suprafaţa dată, folosirea Explicaţia dopuri plută, cu lucrările
corectă a instrumentelor de lucru, respectarea poziţiei faţă de suportul bureţi, hârtie copiilor
de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie. La centrul Joc de mototolită,
masă copiii vor reconstitui din bucăţi imagini ale animalelor sălbatice, Exerciţiul lavete.
vor recunoaşte vieţuitoarele illustrate şi vor aşeza imaginea
reprezentată pe jeton peste umbra potrivită. Stimulează
La centrul Construcţii copiii vor avea ca sarcină să construiască Exerciţiul Puzzle-uri implicarea
adăposturi pentru animalele pădurii (bârlog, vizuină, scorbură, etc.) Cuburi plastic copiilor/Aprecier
La centrul Ştiinţă copiii vor realiza o fişă cu un labirint: “Caută drumul şi lemn i Verbale
corect!”, apoi vor colora vieţuitoarea şi adăpostul ei. Muncă Fişe
Educatoarea are în vedere ca toţi copiii să treacă prin centrele deschise. individuală Creioane
În timp ce copiii lucrează se acordă ajutor acolo unde este nevoie. La colorate
final se va face “Turul galeriei”.

Tranziţie : “Masă bună” – cântec

După tranziţie copiii vor finaliza activitatea prin două jocuri.

ALA II
Joc distractiv: “Ursul şi iepuraşii” Jocul Stimulează
Un copil va fi desemnat a juca rolul de urs şi i se va stabili un loc în
clasă, care va reprezenta bârlogul lui. Ceilalţi copii vor fi iepuraşii şi vor implicarea
fi dispuşi la început sub formă de cerc, apoi vor sări ca iepuraşii şi vor Explicaţia Măşti de urs copiilor la
recita versurile: şi iepuraşi joc/Încurajări
“Hai să mergem în pădure,
Să culegem fragi şi mure
De la ursul din pădure.”
La comanda educatoarei: “Vine ursul! Nu mişca!”, copiii se aşază jos, Apreciază verbal
la orizontală, şi nu trebuie să se mişte. Ursul vine, priveşte cu atenţie toţi copiii
fiecare iepuraş, iar cel care se mişcă e luat de urs, dus în bârlog şi stă o
tură de joc. Jocul se repetă de mai multe ori. Demonstraţia
Observă
Joc distractiv: “Cursa ursuleţilor”
compotamentul
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe şi vor porni pe rând, de la o linie Jocul
copiilor şi
trasată până la un loc dinainte stabilit, executând târâre pe coate şi Împărţirea pe
participarea lor
genunchi, imitând astfel mersul urşilor. Echipa care termină prima este echipe
la joc
Evaluarea declarată câştigătoare.
6 Cub
. Se va realize cu ajutorul unui cub cu fiecare parte de altă culoare. Convorbirea
Fiecare culoare va reprezenta o întrebare la care va răspunde copilul Sintetizează
Încheierea activităţii care a învârtit cubul. Întrebările vor evidenţia activităţile întregii zile. activitatea
Stimulente zilei/Cub
Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi a celui de implicare a fiecărui
7 copil în activitate.
. Se împart stimulente. Evaluarea
individuală
şi
frontală/stimulent
e

S-ar putea să vă placă și