Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnaziala nr.29, Galati


Clasa: a V-a
Data:
Profesor: Eni Cristian
Disciplina : Matematică ( Geometrie)
Unitatea de învăţare: Unghiuri
Subiectul : Calcule cu masuri de unghiuri
Tipul lecţiei : Lectie mixta
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe specifice:
1.3. Identificarea noţiunilor geometrice elementare şi a unităţilor de măsură în diferite context
2.3. Utilizarea instrumentelor geometrice pentru a măsura sau pentru a construi configurații geometrice
5.3. Interpretarea prin recunoașterea elementelor, a măsurilor lor și a relațiilor dintre ele, a unei configuraţii geometrice dintr-o problemă dată
6.3. Analizarea unor probleme practice care includ elemente de geometrie studiate, cu referire la unităţi de măsură şi la interpretarea
rezultatelor
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O 1 Sa identifice un unghi si elementele sale.
O2. Sa utilizeze instrumentele geometrice pentru a măsura sau pentru a construi configurații geometrice.
O 3. Sa faca operatii cu masuri de unghiuri.

Mijloace şi strategii didactice


1. Materiale suport: catalog, tabla, marker, caiete, culegerea, instrumente geometrice.
2. Metode de învăţământ: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, demonstratia, observaţia.
3. Forme de evaluare: conversaţia orală.
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
Bibliografie:
Culegere de probleme de matematică clasa a V- a – D. Zaharia, M. Zaharia, Editura Paralela 45.

1
Manual clasa a V-a– M. Perianu, C. Stanica, S. Smarandoiu, Eitura Art.

Etapele lecţiei
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea temei si a obiectivelor
5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
6. Obtinerea performantei si asigurarea feed – back-ului
7. Incheierea lectiei

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Obiec- Conținutul instructiv educativ Strategii didactice Evaluare


lecției tive
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
Moment Verificarea prezentei elevilor;; Elevii îşi pregătesc Conversatia Catalog Frontal
Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna materialele necesare
organizatoric
desfăşurare a orei. pentru ora.
(2 min)
Verificarea O1 Verificarea temei cantitativ şi calitativ (prin Elevii raspund la Conversatia Culegere Frontal Observarea
temei citirea rezultatelor) urmând să se rezolve la tablă intrebarile profesorului sistematica a
O2 si indica problemele la Tabla elevilor.
(2 min) exerciţiile care au pus probleme majorităţii
care au intampinat
Marker Analiza si
elevilor. dificultati.
aprecierea
raspunsurilor
primite.

Reactualizarea O1 Se verifică cunostintele anterioare despre Elevii raspund la Conversatia Tabla Frontal Observarea
intrebarile profesorului Marker sistematica a
cunoştinţelor unghiuri, masura unghiului, unghiuri congruente,
O2 elevilor.
(3 min) bisectoarea unui unghi. Instrumente

2
geometrice Analiza si
aprecierea
raspunsurilor
primite.

Anunţarea Scriu titlul pe tablă: Elevii noteaza titlul in Tabla


Calcule cu masuri de unghiuri caiete Marker
temei şi a
Anunţ obiectivele lecţiei
obiectivelor
(1 min)
Prezentarea O1 Adunarea Elevii participa activ la Conversaţia Tabla Frontal Observarea
Adunarea măsurilor unor unghiuri se face activitatea de predare, Invăţarea prin Marker sistematica a
conţinutului şi
O2 adunând gradele cu gradele , minutele cu propunand metode de descoperire elevilor.
dirijarea minutele şi secundele cu secundele. Dacă la Exerciţiul Instrumente
efectuare a calculelor
secunde sau minute apar valori mai mari de 60, Observaţia geometrice Analiza si
învăţării O3 cu masuri de unghiuri.
facem tranformările în unitatea imediat Caietele
aprecierea
(20 min) superioară. De exemplu : elevilor
raspunsurilor
29° 45’36’’+56° 37’52’’=85° 82’88’’=85° 83’28’’
= primite.
=86° 23’28’’
Scăderea
Scaderea se efectuează ca şi adunarea, scăzând
grade din grade etc. Dacă la o scădere numarul
unitatilor de un anumit ordin al descazutului este
mai mic decat cel de la scazator, se transformă o
unitate din mărimea mai mare în unităţi mai
mici: 1'=60", 1o=60', după care scăderile sunt
posibile Astfel 125o14'23"-24o32'45"=(luăm 1o şi-l
transformăm în 60', deoarece operaţia de scădere
la minute nu se putea face, şi vom avea
60+14=74'. Cum nici scăderea secundelor nu este
posibilă, din cele 74' luăm 1' pe care-l
transformăm în secunde obţinând 60+23=83",
adică avem)= 124o73'83"-24o32'45"=100o41'38".
Înmulţirea
Daca avem de adunat doua sau mai multe
unghiuri congruente, atunci problema revine la a
inmultirea masurii unui unghi cu un numar
natural. Inmultirea măsurii unui unghi cu un

3
număr natural (pentru a afla masura unui unghi
de "n" ori mai mare ca un unghi dat), se
efectuează înmulţind gradele, minutele şi
secundele cu numărul dat şi "reducând"
rezultatul obţinut, adică transformând în unităţi
mai mari ceea ce depăşeşte 60 (la minute şi/sau
secunde). Uneori, la anumite înmulţiri, putem
avea mai multe unităţi care trebuie "transferate".
De exemplu: 23o45'56"x5=(facem înmulţirile aşa
cum am precizat mai sus)=115o225'280"=(acum
facem "reducerile" pentru a avea numărul de
minute şi secunde mai mic de 60: din 280" putem
lua 240 " care înseamnă 4'; rămânem cu 40" iar
numărul minutelor se măreşte cu 4,
deci)=115o229'40"=(din 229' putem lua 180 ',
adică 3o, rămânând cu 49' şi numărul gradelor
majorându-se cu 3, deci)=118o49'40".

Împărţirea măsurii unui unghi la un număr


natural se efectuează astfel:
împărţim gradele la numărul dat, aşa cum
efectuăm împărţirea numerelor naturale. Dacă
rămâne un rest, acesta se transformă în minute
(prin înmulţire cu 60), se adaugă minutele deja
existente şi se obţine un număr de minute;
numărul de minute obţinut se împarte la numărul
dat, câtul reprezintă numărul de minute ale
rezultatului iar restul, prin înmulţire cu 60 se
transformă în secunde. Adunăm valoarea găsită
cu numărul de secunde dat şi găsim un nou
număr de secunde;
împărţim numărul de secunde obţinut la numărul
dat . De exxemplu:
75° 47’28’’:2
75° :2=37° , rest 1° .
1° =60’. 60’+47’=107’
107’:2=53’, rest 1’
1’=60’’. 60’’+28’’=88’’
88’’:2=44’’

4
Deci 75° 47’28’’:2=37° 53’44’’.
Facem observatia ca nu in toate cazurile la
impartirea masurii unui unghi la un numar
natural se obtine ca rezultat un numar intreg de
secunde. In acest caz se poate preciza doar un
rezultat aproximativ al impartirii. De exemplu:
45° 29’17’’:7
45° :7=6° , rest 3°
3° =180’. 180’+29’=209’
209’:7=29’, rest 6’.
6’=360’’. 360’’+17’’=377’’
377’’:7=53’’, rest 6’’.
Scriem 45° 29’17’’:7≅ 6° 29’53’’.
Obţinerea O1 In continuare elevii primesc o fisa de lucru cu Elevii rezolva la tabla, Conversaţia Tabla Frontal Observarea
probleme care vor fi rezolvate la tabla sub sub supravegherea Invăţarea prin Marker sistematica a
performanţei
O2 supravegherea profesorului (Vezi Anexa) profesorului o parte descoperire Individual elevilor.
şi asigurarea Exerciţiul Instrumente
dintre problemele de pe
geometrice Analiza si
feed-back-ului O3 fisa de lucru si raspund Caietele
la inrebarile adresate de aprecierea
(20 min) elevilor
profesor. Elevii care raspunsurilor
lucreaza mai repede Fisa de lucru primite.
sunt sfatuiti sa treaca la
urmatoarele probleme
din fisa de lucru,
urmarind, in paralel, ce
se scrie pe tabla.

Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la Elevii isi noteaza tema Conversaţia Caietele Frontal
lectiei lecţie şi au participat cât mai activ. Elevii in caiet. elevilor

(2 min) primesc tema: din culegere, pag. 90 problemele Fisa de lucru


5,10,12,13.

5
Anexa
Fisa de lucru
1. Calculati:
a) 26° 34’13’’+15° 12’22’’; b)35° 53’46’’+24° 32’49’’; c) 37° 25’12’’-8° 12’7’’; d) 76° 11’2’’-39° 43’54’’;

e) 45° -24° 5’17’’+24° 55’12’’; f) 12° 58’43’’·4; g) 24° 34’45’’·6; h) 44° 31’45’’:3; i) 107° 58’36’’:4.
2. Fie semdreptele [OA, [OB, [OC astfel incat semidreapta [OA este inclusa in interiorul unghiului ∢ COB . Aflati masura ∢ COB stiind ca
m ( ∢ AOC ) =84 ° 53’ 49 ’ ’ si m ( ∢ AOB )=44 ° 29’ 34 ’ ’.
3. Fie dreapta AA’ si punctul O pe segmentul AA’. In acelasi semiplan delimitat de dreapta AA’ consideram semidreptele [OB, [OC astfel incat
m ( ∢ AOB )=75 ° 3’ 4 ’ ’ si m ( ∢ AOC ) =24 ° 53 ’ 49 ’ ’. Calculati masurile unghiurilor ∢ A ' OB , ∢ A ' OC si ∢ BOC .
4. Fie dreapta AB, punctul O pe segmentul AB si semidreptele [OB, [OC in acelasi semiplan delimitat de dreapta AB. Stiind ca
1 1
m ( ∢ AOD )= ∙ m ( ∢ DOC ) = ∙ m ( ∢ COB ), aflati m ( ∢ AOD ), m ( ∢ COB ) , m ( ∢ COD ).
3 4
1
AOB cu m ( ∢ AOB )=120 ° si fie semidreptele [OC si [OD in interiorul acestui unghi, astfel incat m ( ∢ AOC ) = ∙m ( ∢ BOD ) si
5. Fie unghiul ∢
2
m ( ∢ COD )=48 °. Calculati m ( ∢ AOC ) , m ( ∢ BOD ).

S-ar putea să vă placă și