Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor:stud. LISAC VIRGINIA

Data:07.11.2021
Obiectul: educație fizică, Nr lectiei: 21
Subiectul lecţiei: Volei—pasa cu 2 mâini de sus; Volei—preluarea cu 2 mâini de jos
Tipul lecției de însușire a noilor cunoștințe
Clasa:a VI A
Efectivul: 22, 10B, 12F
Locul de desfăşurare: sala de sport
Materiale necesare: mingi de volei,22, fileu, fluier, cronometru
Unități de competență:
N. 3. Reproducerea comentată a mișcărilor locomotorii specifice jocului volei .
N.5. Demonstrarea comentată a mișcărilor locomotorii specifice preluării/pasării cu 2 mâini
Obiective operaționale:
elevul să fie capabil :
O1- să identifice în subiectul lecției procedeele tehnice ale jocului volei
O2- să execute preluarea în treimea mediană a antebrațului
O3- să execute pasa cu 2 mâini de sus, priza/sa formeze “cupa” pe minge
O4-să sincronizeze mișcarea brațelor cu cea a picioarelor
O5- să mențină coatele întinse—preluare
O6 – să demonstreze exercițiile correct și cu efort
O7 : să manifeste interes și autocontrol la învățarea driblingului
Strategii didactice:
a. Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi;
b. Metode și procedee: demonstrația, explicația, metoda prin descoperire, metoda de joc;
c. Materiale necesare: mingi de volei,22, fileu, fluier, cronometru

• Strategii de evaluare: autoevaluare

Etapele lecţiei Obiec Conţinutul lecţiei Doza Strategii didactice Reco


Tive re man.
I. Organizarea -adunarea; 2min
colectivului de -alinierea;
elevi O1 - salutul;
-verificarea echipamentului sportiv
- anunțarea temei și obiectivelor lectiei;
-întoarceri spre stânga şi spre dreapta pe loc.
II. O6 - mers cu rulare călcâi varf; - se lucrează în jurul
Pregătirea -mers pe partea exterioară a labei piciorului; 4min sălii
organismului pentru -mers pe partea interioară a labei piciorului; -brațele perfect
efort fizic O4 -mers pe vârfuri cu brațele sus întinse,spatele drept
-mers pe călcâie cu mâinile la spate; a privirea înainte
-mers fandat; câte 30m
-mers ghemuit. 10
mișc 15
-alergare cu joc de glezne; ări
m
- alergare cu pendularea gambelor înapoi;
- alergare cu pendularea gambelor înainte;
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu piciorul stg. peste piciorul dr. și invers; Forfecarea bratelor
-alergare cu pas săltat; înainte jos
-alergare cu pas încrucișat spre stg. și spre dr.;
-alergare cu pas sărit.
Braț-picior opus

-pauze între variantele


de alergare

III. Influiențaraea Formarea coloanei de gimnastică. Câte patru pe mijlocul


selectivă a EX.1. 6min terenului
aparatului locomotor P.I.- stând depărtat cu palmele pe șolduri.
T1-5 aplecarea capului spre înainte;
T2-6 aplecarea capului spre înapoi; 2x8 t
Pe timpul executiei
O6 T3-7 aplecarea capului lateral stânga;
exercițiului ochii se țin
T4-8 aplecarea capului lateral dreapta. deschisi

EX.2.
P.I.- stând departat cu palmele pe șolduri:
T1-8 rotirea capului spre stânga și spre dreapta; 2x8 t

1-2 3-4 5-6 7-


8
EX.3.
la extensie brațele
P.I. –stând depărtat cu brațele îndoite la nivelul
trebuie să fie perfect
pieptului întinse, palmele
T1-2 arcuirea brațelor cu ducerea coatelor spre orientate în sus
înapoi;
T3-4 extensii cu întinderea brațelor; 2x8 t
T5-6 ducerea alternativă a brațului stâng sus
cu arcuire; - spatele drept
T7-8 ducerea brațului drept sus cu arcuire.
bratele perfect intinse,
picioarele blocate la
articulatia genunchiului
EX.4. 2x8 t
P.I. stând depărtat cu mâinile pe șold
T1-2 îndoire laterală spre stânga cu arcuire
T3-4 îndoire laterală spre dreapta cu arcuire
T5-6 idem T1-2 1-2 3-4
T7-8 idem T3-4

EX.5.
P.I. stand departat cu palmele pe solduri: 3x8t
T1-5 fandare laterala spre stanga;
T3-7 fandare laterala spre dreapta;
T 2,4,6,8 revenire la P.I.

IV.
Dezvoltarea 5min
aptitudinilor motrice
Viteza și Îndemanare -alergare în viteza cu mingea pâna la un
anumit reper, apoi întoarcere în viteza și predarea
ștafetei 2X
-la fulier alergare în viteza pâna la prima linie a Patru coloane pe
terenului, alergare înapoi la Start—alergare pâna lățimea sălii,
la a doua linie a terenului-alergare înapoi

V. O2 Structura tehnico-tactica:
Realizarea temelor Explicarea din partea
lecțieă ( noi) O7 - Câte 2 față în fața pase cu 2 mâini de sus 22mi profesorului
n
- Pase cu 2 mâini de sus executate la perete.
Q3 2’
- Preluare la perete cu 2 mâini de jos

- O pasă de control apoi pasa cu 2 mâini de 1’30


O4 sus la paretener ” Atenție mărită la
1’30 poziția corpului în
- O pasă de sus, preluare a partenerului cu 2 ” timpul preluării
mâini de jos
O5

- Servici la partener cu preluare cu 2 mâini 2’


de jos și pasa cu 2 mâini de sus
4’
- Joc” Rața împușcată”

VI. O6 3min
Dezvoltarea calităților - ridicări de trunchi din culcat dorsal 30”
motrice Forța si - genu-flexiuni 25
Rezistența - ridicări de trunchi din culcat dorsal 30”
- genu-flexiuni 25

07
VII. -mers cu ridicarea brațelor și inspirație, oprire cu 2min Pe tot terenul
Revenirea coborârea brațelor și expirație;
organismului după - mers cu scuturarea brațelor și a picioarelor
efort

VIII. -aprecieri si observații ;


Încheierea organizată -recomandări individuale și generale; În linie pe un rand
a lecției -salutul 1min
-părăsirea ordonată a sălii

S-ar putea să vă placă și