Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 24 mai 2021


Clasele : Pregatitoare, I si a a II-a
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Bujoreni
Invățător : Manea Mirela Ileana
Clasa Pregatitoare I a II -a
Aria curriculară : Limbă și comunicare Limbă și comunicare Limbă și comunicare

Disciplina : Comunicare în limba română Comunicare în limba română Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Împărăția verii Eroi de poveste Bun venit, primăvară !
Subiectul lecției: Sunetul [z], literele „z”și „Z” de tipar Sunetul și grupul de litere „ghe”și Sunetele limbii române. Vocale si
„Ghe” consoane.
Tipul lecției: Comunicare și însușire de noi Comunicare și însușire de noi Verificare și apreciere
cunoștințe cunoștințe
Forma de realizare: Activitate integrată Activitate integrată Activitate integrată
Competențe specifice: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe 1.1. Identificarea semnificaţiei unui 1.3. Identificarea sunetelor, silabelor în
teme familiare, rostit clar şi rar mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu cuvinte și a cuvintelor in enunțuri;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr- claritate 1.4 Exprimarea interesului pentru
un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, receptarea de mesaje orale/scrise, în
rostite clar şi rar cuvinte în enunţuri rostite cu claritate contexte de comunicare cunoscute ;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în
mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute diverse situaţii de comunicare situaţii concrete de comunicare
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în 2.2. Transmiterea unor informaţii prin 3.2. Identificarea mesajului unui scurt
enunţuri simple intermediul mesajelor simple text care se relatează întâmplări,
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii fenomene din universil cunoscut;
şi la universul apropiat, prin mesaje scurte scurte, scrise cu litere de tipar sau de 4.2. Redactarea unor mesaje simple , cu
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte mână respectarea convențiilor de bază
cunoscute, manifestând interes pentru comunicare 3.2. Identificarea mesajului unui scurt 4.3. Exprimarea unor idei şi sentimente,
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din text care prezintă întâmplări, fenomene, păreri prin intermediul limbajelor
universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de evenimente familiare convenţionale
tipar 3.4. Exprimarea interesului pentru
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini lectura unor texte simple, susţinute de
care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente suport imagistic
familiare
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor 4.3. Exprimarea unor idei şi sentimente
redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând prin intermediul limbajelor
interes pentru lucrul cu cartea convenţionale şi neconvenţionale
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor
literelor, folosind resurse variate
4.3. Exprimarea unor idei, trăiri personale şi
informaţii prin intermediul limbajelor
neconvenţionale
Obiective operaționale: O1- să identifice literele „z” şi „Z” după forma O1- să citească în ritm propriu, silabe, O1- să citească în ritm propriu un text de
grafică, în diferite surse, bazându-se pe explicaţiile cuvinte și propoziții mică întindere şi să rezolve sarcini pe
învăţătorului; O2- sa pronunțe corect sunetul [ghe]; baza acestuia
O2- să identifice poziția sunetelor în cuvinte O3- să exemplifice cuvinte care conțin O2- să completeze corect ortogramele
marcând-o grafic; sunetul [ghe]; învățate;
O3- să ordoneze cuvintele date pentru a forma o O4- să recunoască grupul de litere “ghe” O3- să scrie corect cuvinte utilizând
propoziție; O5- să rezolve corect fișa de lucru ; corect grupurile de sunete învățate;
O4 -să numere cate litere “z” și „Z” de tipar sunt în O4 - să scrie corect cuvinte după schema
textul tipărit dată;
O5 -să participe cu entuziasm la activitățile propuse. O5- să scrie o compunere cu titlul dat,
respectând aşezarea în pagină şi semnele
de punctuaţie învăţate
Resurse metodologice:
Metode si procedee:
Mijloace de învățământ: Carte de povești, caiete, planșe didactice, laptop, Manual, caiete, planșe didactice, tablă, Fișe de lucru, instrumente de scris
tablă magnetică, calendar, fișe de lucru, instrumente calendar, fișe de lucru, instrumente de
de scris scris
Forme de organizare: frontală, individuală frontală, individuală individuală
Tehnici de evaluare observarea sistematică a comportamentului elevilor, observarea sistematică a evaluare scrisă, aprecieri verbale,
autoevaluare, evaluare orală, aprecieri verbale, comportamentului elevilor, autoevaluare, calificative
calificative evaluare orală,evaluare scrisă, aprecieri
verbale, calificative
Resurse temporale: 40 minute activitatea propriu-zisă 40 minute activitatea propriu-zisă 40 minute activitatea propriu-zisă
5 minute activităţi recreative. 5 minute activităţi recreative 5 minute activităţi recreative

Resurse umane: 9 elevi 8 elevi 2 elevi


Resurse bibliografice: Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a Suport de curs „Organizarea Suport de curs „Organizarea
ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor interdisciplinară a ofertelor de învăţare interdisciplinară a ofertelor de învăţare
cheie la şcolarii mici”, 2013 pentru formarea competenţelor cheie la pentru formarea competenţelor cheie la
Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în şcolarii mici”, 2013 şcolarii mici”, 2013
limba română , Aprobată prin OMEN Nr. Programa şcolară pentru disciplina Programa şcolară pentru disciplina
3418/19.03.2013 Comunicare în limba română , Aprobată Comunicare în limba română , Aprobată
‚‚Caiet de exerciții si jocuri grafice’’, Daniela prin OMEN Nr. 3418/19.03.2013 prin OMEN Nr. 3418/19.03.2013
Ștefan , Corina Istrate, Doru Măcean , Manuela ‚‚Comunicare in limba română’’, manual ‚‚Comunicare in limba română’’, manual
Oana pentru clasa I, Cleopatra Mihăilescu, pentru clasa a II-a, Cleopatra
Tudora Pițilă, EDP- 2020 Mihăilescu, Tudora Pițilă, EDP- 2020
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

1 Moment organizatoric: Moment organizatoric: Moment organizatoric:


Învățătoarea le cere elevilor să se Învățătoarea le cere elevilor să se pregătească Învățătoarea le cere elevilor să se pregătească
pregătească pentru lecţie, să- şi corecteze pentru lecţie, să-şi corecteze poziţia în bancă şi pentru lecţie, să-şi corecteze poziţia în bancă şi
poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi să păstreze ordinea şi disciplina să păstreze ordinea şi disciplina
disciplina
2 Verificarea cunoștințelor însușite Verificarea cunoștințelor însușite Verificarea cunoștințelor însușite
anterior: anterior: anterior:
Întâlnirea de dimineață(se realizează Întâlnirea de dimineață(se realizează prezența), Întâlnirea de dimineață(se realizează prezența),
prezența), salutul, calendarul naturii salutul, calendarul naturii (anotimp, lunile salutul, calendarul naturii (anotimp, lunile
(anotimp, lunile anotimpului primăvara, anotimpului primăvara, data, simbolul meteo). anotimpului primăvara, data, simbolul meteo).
data, simbolul meteo). Se fac exerciții de incălzire a musculaturii Se fac exerciții de incălzire a musculaturii
mainilor. mainilor.
3 Pregătirea elevilor pentru receptarea Pregătirea elevilor pentru receptarea Precizarea conținuturilor de verificat:
noilor cunoștințe: noilor cunoștințe:
Pe catedră se află o cutie de cadouri, cu Invățătoarea verifică dacă elevii au audiat Invățătoarea anunță elevii că vor avea de
un plic pe care scrie Pentru copilași! ‚Legenda privighetorii’ prin ordonarea logică a rezolvat un test de evaluare care va verifica
Voi citi mesajul din plic : imaginilor extrase din materialul audiat . cunoștințele însușite anterior despre
Bună ziua, copilași ! (Anexa 2 ) ortogramele învățate , sunetele limbii române și
Astăzi este o zi specială pentru clasa de asemenea va pune în valoare creativitatea
voastră. Pentru că s-a dus vestea despre acestora.
istețimea și cumințenia voastră ati primit
un cadou. Sunteți curioși să aflați despre
ce este vorba  ?
Voi desface cadoul și voi descoperi în
cutie un bondar si o carte de povesti al
carei protagonist este.
Le citesc copiilor povestea “Zumzărel
invață să zboare ”
4 Precizarea titlului si a obiectivelor Precizarea titlului si a obiectivelor lecției Verificarea conținuturilor:
lecției Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa Sunetul și Elevii primesc testele de evaluare si rezolvă
Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa sunetul grupul de litere „ghe”și „Ghe”, vor citi cuvinte și sarcinile de lucru.
[z], literele „z”și „Z” de tipar, vor citi vor identifica poziția grupului de litere în (Anexa 4)
cuvinte, vor despărţi în silabe şi vor cadrul cuvintelor.
reprezenta grafic.

5. Insușirea noilor cunoștințe: Insușirea noilor cunoștințe:


Se demonstrează pronunţarea corectă a Se prezinta elevilor planșa cu grupul de litere
sunetului, insistându-se asupra modului de „ghe”și „Ghe”, iar aceștia vor observa poziția
articulare. Copiii pronunţă de câteva ori grupul de litere „ghe” și vor identifica imagini
sunetul [z] şi cuvinte care conţin acest care sugereaza cuvinte scrise cu grupul de litere
sunet în diferite poziţii (zar, vază, roz „ghe”.
etc.). (ex. 2 și 3, pag 104, manual)
Frământări de limbă:
„za, ze, zi, zo, zu, ză, zâ”
Jocul sunetelor:
Învăţătoarea spune mai multe cuvinte, iar Elevii citesc in gând cuvintele care conțin
elevii vor bate din palme pentru a evidenţia grupul de litere „ghe”și „Ghe”.
existenţa sunetului [z]. (ex. 6, pag 105, manual)
Elevii vor da exemple de cuvinte care
conţin sunetul [z] şi vor preciza locul
sunetului în cadrul cuvântului.
Prezentarea planşei cu litera „Z”. Elevii
observa semnele grafice cu ajutorul carora
se formează litera z, Z si o construiesc
dupa modelul învățătoarei din semne
grafice decupate anterior.

Descoperirea literei „Z” mare de tipar, pe Elevii citesc cu voce tare , pe rând , cuvinte
fişă care conțin grupul de litere „ghe”și „Ghe”
Învățătoarea le cere elevilor să recunoască
litera „Z” mare şi mic de tipar într-o Învățătoarea le explică folosirea grupului
propoziţie scrisă pe fisă. Elevii vor „Ghe” la început de propoziție, în interiorul
încercui litera mare cu creionul albastru şi propoziției și la sfârșitul propoziției.
litera mică cu creionul roşu. (Anexa 1)
Elevii vor primi o fișă de lucru în care vor avea
Intuirea imaginilor de pe fişă ca sarcina de lucru să formeze cuvinte
completând casete cu silabe potrivite.
*se intuiesc imaginile de pe fişă;
(Anexa 3 )
*se despart în silabe cuvintele;
* se reprezintă grafic;
*se marchează litera nou învăţată;
6. Fixarea si sistematizarea noilor Fixarea si sistematizarea noilor
cunoștințe: cunoștințe:
Elevii citesc coloanele de silabe și de Elevii citesc textul ’’ Privighetoarea’’.
cuvinte în şoaptă, în ritm propriu. ( ex. 8 /105 , manual)
Apoi se citesc cu voce tare Joc didactic. ’’Continuați povestea’’
Elevii citesc începutul poveștii și o continuă
oral cu 2-3 enunțuri.
( ex. 9/105, manual)

S-ar putea să vă placă și