Sunteți pe pagina 1din 12

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Instituția Publică Școala Publică „Alexei Mateevici”, mun. Cahul

Proiect didactic
la limba română
A realizat: Condrea Viorelia

Cahul 2020
PROIECT DE LECŢIE
Data: 17.11.2020
Clasa: a II-a B
Învățător: Condrea Viorelia
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățământ: În lumea necuvântătoarelor
Subiectul: Vulpea şi strugurii, de Bucur Milescu
Tipul lecției: lecție de comunicare/dobândire a cunoștințelor
Unități de competență: 5.1. Distingerea cuvintelor noi și a sensului lor în diverse texte și enunțuri;
5.4. Pronunțarea corectă a cuvintelor limbii române.
Obiective operaționale:
O1 - Să citească textul nou în mod conştient, în ritm propriu, respectând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;
O2- Să-şi îmbogăţească vocabularul cu expresii şi cuvinte noi;
O3- Să identifice informaţiile esenţiale din textul citit;
O4- Să formuleze morala fabulei;
O5 - Să stimuleze interesul şi plăcerea pentu citirea textelor literare.

Strategii didactice:
Metode și procedee: lectura, conversaţia , exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, expunerea, ciorchinele.
Mijloace de învățământ: fişa de lectură, cret, tabla, caietul, carioci, imagini, fișe cu curiozități, harta textului.
Forme de organizare: frontală, individuală.

Produsul evaluat Criterii de succes


P31. Transcriere de text 1. Transcriu corect cuvintele.
2. Respect regulile ortografice și de punctuație.
3. Respect cerințele organizării estetice a scrisului în pagină.
4. Scriu lizibil și cu acuratețe.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implimentare a Curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implimentarea evaluării criteriale prin discriptori, clasa a II-a. Chișinău: MECC, IȘE, 2018.4.
4. Limba și literatura română, manual pentru clasa a II-a, Cartier, 2019
Demersul didactic

Ob. ope.
Strategii didactice

Timp
Momentel Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de
e lecției procedee de organizare
învățământ
Evocare -pregătirea clasei pentru Elevii pregătesc 1
lecţia de lectură materialele necesare mi Observația Frontal
-aşezarea materialelor pentru desfășurarea n
necesare la îndemână optima a lecției.

„Are-o coada infoiata, Elevii ascultă cu atenție Problematizarea Fișă cu Frontal


Hoata este si sireata; și răspund. 1 ghicitoarea
Dar e vai de coada ei, -vulpea mi
Cand da peste Grivei.” n
Într-adevăr este vulpea. Elevii ascultă cu atenție Conversația
Astăzi vom merge în cee ace spune
lumea curiozităților a învățătoarea.
vulpiței și vom cunoaște
lucruri noi.

Astăzi, scumpii mei, ne Elevii sunt atenți la Conversația


vom juca și vom subiectul lecției.
descoperi. 1
Subiectul lecției: Vulpea şi mi
strugurii, de Bucur Milescu n
Realizarea În continuare vom Elevii deschid manualele 10
sensului deschide manualele la la p. 52. mi
pagina 52. n
-citirea textului model de -urmăresc cu degetul în Lectura Calculator Frontal
O1 către învăţător manual textul
-citirea textului de către -elevii citesc și urmăresc Observația
O2 elevi textul Televizor

O3 Vulpea este un Expunerea


animal extrem de Power
O5 vânat pentru blana Point
ei.
-identificarea cuvintelor şi -cuvintele – cheie: Conversația
expresiilor noi Vulpe – mamifer 9
-stabilirea înţelesului carnivor sălbatic, de mi
cuvintelor noi mărimea roșcată, cu n Problematizarea
-alcătuim propoziții cu coada lungă și stufoasă,
cuvintele necunoscute cu urechile ascuțite și cu
botul îngust.
Vulpea este un mamifer
sălbatic și șiret.
Podgorii – zonă, de
obicei deluroasă,
cultivată cu plantații
masive de viță-de-vie
(care asigură
producerea unui anumit
tip de vin).
Realizarea O1 Am mers în podgoriile
sensului bunicilor și m-am Frontal
O2 bucurat de sttugurii Observația Calculator
mustoși.
O3 Ciorchine – grupare de
-identificarea cuvintelor şi flori sau de fructe Expunerea Televizor
O5 expresiilor noi (îndeosebi la vița de vie)
-stabilirea înţelesului așezate unele lîngă
cuvintelor noi altele de-a lungul Conversația Power
-alcătuim propoziții cu aceluiași cotor. Point
cuvintele necunoscute Ciorchinele de poamă a
fost foarte gustos. Problematizarea
Araci – par lung care
servește la susținerea
viței-de-vie și a altor
plante agățătoare.
Aracii puși de bunicii
mei sunt cei mai
rezistenți.
Avânt – vioiciune,
energie, forță în mișcări.
Avîntul făcut de vulpe
nu a fost de ajuns.
Zadarnic – care este fără
folos, fără rost,
nefolositor.
Orice muncă făcută de
noi fără iubire este
Realizarea O1 zadarnică. Calculator Frontal
sensului Forțele – capacitate pe Observația
O2 care o au ființele vii de a
depune un efort, de a Televizor
O3 executa acțiuni fizice Expunerea
-identificarea cuvintelor şi prin încordarea
O5 expresiilor noi mușchilor; putere fizică. Power
-stabilirea înţelesului Forța este majoră spre Conversația Point
cuvintelor noi deosebire a altor colegi.
-alcătuim propoziții cu Greș – greșeală.
cuvintele necunoscute Vulpea a dat greș în cee Problematizarea
ace a realizat.
Acri – a se altera, a se
strica.
Strugurii erau acri.
Persevereze – a rămâne
ferm și constant la o
idee, la un sentiment, la
o atitudine; a stărui cu Observația
răbdare și cu convingere
O1 într-o acțiune. Calculator Frontal
Vulpea nu a procedat Expunerea
correct pentru că
O2 perseverat pe idea ei. Televizor
Se folosesc de Conversația
coadă pe timpul Elevii răspund la Observația
O3 iernii și pentru a-și întrebările adresate. Power
șterge urmele pe Point
Realizarea zapadă. Expunerea Calculator Frontal
sensului În continuare în baza
exploziei stelare vom 5
răspunde la următoarele Vulpea a zărit strugurii mi Conversația Televizor
întrebări în baza textului. mari și copți. n
-Cine a zărit strugurii mari -Vulpea a droit să
și copți? manânce strugurii. Power
-Ce a dorit vulpea să facă Explozia stelară Point
după ce a observat -Strugurii au fost văzuți
strugurii mari și copți? într-o zi călduroasă de
-Când au văzuți strugurii? vară. Conversația
-Vulpea se plimba pe
dealuri, prin podgorii.
-Unde se plimba vulpea? -Vulpea a spus că Calculator Frontal
strugurii sunt acri Observația
-De ce a spus vulpea că pentru că nu a reușit să
strugurii sunt acri? îi mănânce. Televizor

Power
Elevii sunt atenți la ceea Point
ce spune învățătoarea.
Este un prădător
excelent de noapte,
având vederea
nocturnă foarte Elevii sunt atenți la cee
bine dezvoltată. ace spune învățătoarea.
Dragi elevi, acest text este
Realizarea o fabulă. Ne amintim de
sensului anul trecut ce este fabula.
Fabula este opera epică 4
de mică întindere, în mi
versuri sau în proză, cu n Conversația
caracter satiric și
moralizator, în care
O3 întâmplările sunt puse pe Calculator Frontal
seama animalelor,
obiectelor sau
fenomenelor, care Televizor
întruchipează anumite
defecte și greșeli umane -„Greierul și frunica”, de
criticate de autor, cu Alexandru Donici Power
scopul de a le îndrepta. „Doi raci”, de Alexandru Point
-Ce fabule am mai studiat Donici.
în cadrul orei de limba Sunt atenți.
română?

Nu mesteca
mancarea, dar o
marunteste intr-atat
incat sa o poata
inghiti. Spun însușiri potrivite:
Struguri copți și acri
Spune însuşiri potrivite: Vulpe șireată și Conversația
struguri _____ şi _____ bucuroasă Exercițiul
vulpe _______ şi _____ Vara căldăroasă și
Realizarea frumoasă 4
sensului vara _____ şi ________ mi
Ascultă atent. n

Trăiește în păduri,
câmpii, ferme, zone
urbane, adaptându-
se foarte ușor la
condițiile de trai,
asta și datorită
faptului că poate
mânca aproape
orice. Găsesc antonimele.

Găseşte antonime (cuvinte Mare – mic


cu sens opus): Copți – verzi
mari → _______ Sus – jos Conversația Calculator Frontal
copţi → _________ Dulci – sărate
sus → _______ Pleacă – vine Exercițiul
dulci → _______ Flamând – sătul Televizor
pleacă→________ 3
flămândă → _________ Sunt atenți. mi Observația
n Power
Fiind un mamifer de Point
talie medie,
cântărește
maximum 10 kg.
Reflecția O1 Dragii mei elevi, în Asculcută sarcina pe 7 Observația Manualul Individual
continuare este nevoie să care urmează să o mi
O2 transcriem primele 4 realizeze. n Caietul
propoziții din textul Explicația
O3 studiat de noi astăzi Deschid caitele și scriu
conform criteriilor de data, tema în clasă și Pixul
succes: realizează sarcina de
P31. Transcriere de text lucru. Conversația
1. Transcriu corect Tabla
cuvintele.
2. Respect regulile
ortografice și de Ascultarea
punctuație. meditativă Creta
3. Respect cerințele
organizării estetice a
scrisului în pagină.
4. Scriu lizibil și cu
acuratețe.

Verificăm și ne Verifică și se
autoapreciem conform autoevaluează conform
culorilor roșu, galben, explicației.
verde. Cine nu are nici o
greșeală – aplică culoarea
verde.
Reflecția Cine are 1-3 greșeli aplică
culoarea galbenă.
Cine are 4 și mai multe
greșeli aplică culoarea
roșie.

Extensia Am reușit să realizăm Elevii ascultă cu atenție 2 Conversația Strugure Frontal


această lecție cu succes, și și mai apoi își i-au mi Ascultarea
acum este nevoie să vă fiecare câte un strugure n meditativă
luați fiecare câte un și merg să îl afișeze în
strugure și să veniți să îl dependență de cum s- Autoaprecierea
acroșați la fișa cu Excelent, au descurcat pe tot
Foarte bine, Mai exersez. parcursul lecției.

Tema pentru acasă:


De povestit textul p. 52.
Ex. 5 p. 52.

S-ar putea să vă placă și