Sunteți pe pagina 1din 7

CAPITOLUL II.

Modele de proiecte didactice

Proiect didactic

Nivelul: 4-5 ani

Aria curriculara: Formarea reprezentărilor matematice elementare

Proiectul: Toamna

Tema săptămânii: Măria Sa,Codrul


Tema zilei: pe cărări de frunze colorate,numărăm natura toată
Forma de organizare: Frontal,individual,în grup (pe centre de interes)

Forma de realizare: activitate integrată:Științe,formarea reprezentărilor matematice.


Obiectivul cadru: Dezvoltarea bazei senzoriale a cunoștințelor prin acțiuni directe de
observaare,experimentare a acțiunilor,utilizînd obiecte,jucării,imagini.

Obiectivul de referință: Consolidarea capacității de a selecta și grupa obiectele dupa mărime


și culoare,de a numara corect în limita 1-5.Educatia spiritului de
cooperare,a dragostei pentru natură și muncă.

· Obiective operaționale ale activitații integrate:


Obiective cognitive:

· Să recunoască fenomenele caracteristice și aspectele generale specifice anotimpului


toamna;

· Să numere conștirnt copacii,păsările,frunzele,fructele și legumele și să asocieze


numărul la cantitate, în limita 1-5;

· Să formeze grupe de obiecte în baza criteriului dat: formă,culoare,mărime;

Să recunoască formele geometrice: cerc,pătrat,triunghi.


Obiective socioafective:

· Să-și cultive sentimentele de dragoste și admirație față de fenomene și corpuri


caracteristice anotimpului toamna;

· Să-și exprime emoțiile și sentimentele față de natură;

Să participe cu placere la activitate.


Obiective psihomotorii:

· Să mănuiască corect materialul pus la dispoziție;


· Să asocieze mișcările versurilor;

· Să sorteze fructe și legume conform indicațiilor;

· Să rezolve sarcinile prevăzute în fișa de lucru.

Strategii didactice:

Metode și procedee: Observarea spontană și dirijată,conversația,explicația,demonstrația,


ciorchinele,analiza,povestirea,exercițiul,munca independentă,problematizarea,jocul.

Resurse materiale: Ecusoane,figuri geometrice cu cifre; imagini cu anotimpul toamna; coș cu


fructe și legume,frunze naturale; machetele a doi copaci de diferite înălțimi; jucării-arici,
veveriță;contorul păsaărilor călătoare:cocostirc,rîndunele; joc (Ghici ce formă ai ales); forme
geometrice;set cu cifre de la 1 la 5,contur de frunze: stejar,arțar și plopi; lipici;creioane
colorate;clei;suporturi pentru pensule;hîrtie colorată;coli de hîrtie alba;pensule;fișe de lucru pentru
fiecare centru;creioane colorate;casetofon cu CD;recompense.

Bibliografie:
-Curriculumul educației copiilor în instituțiile preșcolare de diferite tipuri,
Chișinău:Lyceum,1997;

-Standarte de învațare și dezvoltare pentru copilul de la naștere pînă la 7 ani.


Chișinău(Imprint Star ) SRL,2010 ;
-1001 de idei pentru o educatia timpurie de calitate- ghid pentru educatori,Chișinău 2012;
-Andon V., Leșco S., Cemortan S. Familiarizarea copiilor cu natura.Cimișlia,1997;
-Mihailova L. Probleme și jocuri matematice pentru preșcolari.Chișinău: Lumina 1993;
-Sosovici A., Grama F., Culea L., Pletea M.activitatea integrata din grădiniță.Ghid pentru
cadrele didactice din învățămînt preuniversitar.2008.

Strategii
didactice
Etapele Conţinutul activităţii Evaluare
activităţii Metode şi Materiale Forme de
procedee organizare
a Copiilor
Asigurarea condiţiilor necesare Observarea
desfăşurării activităţii: comporta-
Moment  Aserisirea salii de grupa mentului
organizatoric  Aranjarea materialului Conversaț Frontal nonverbal
didactic pe masute ia și a ținutei
 Intrarea organizata a
copiilor in grupa.

Capatarea Se va realiza în
atentiei cadrul:Întîlnirea de
dimineață prin
prezentarea salutului-
Zilei săptămînii
de C.Dragomir Exercitiul Frontal Stimularea
De la unu-ncepi s-aduni, interesului
Prima zi se chiama LUNI, pentru
Unu și cu unu-s frați, activitate
Cea de-a doua zi e MARTI.
Trei broscuțe saltă-n cercuri,
Știi c-a treia zi e MIERCURI.
Patru greierași vioi
Cîntă pin*se face JOI. Recital
Cucu-nvață-a număra:
Ziua-a cincea-i VINEREA.
Cocostircu-n apa stă,
Ziua-a șasea-i SÎMBĂTĂ.
Iar furnica harnică
Gătește DUMINICĂ.
Zilele le știți pe toate,
Dar să-mi spuneți cîte-s?
ȘAPTE

Anunțarea Citirea invitației.Descopera


temei și a tema legată de mersul Conversaț Poster cu Frontal Stimularea
obiectivelor într-o calatorie:Pe cărări ia invitație interesului
de frunze pentru
colorate,numaram Observare Imagini: activitate
natura toata. a Frontal
-copac Individual Aprecieri
înalt, verbale
Actualizarea Primul popas: copiii ajung
cunoștințelor într-o poiană unde sunt -copac
doi copaci de înălțimi scund, Frontal Aprecierea
diferite: Individual raspunsurilor
-Compară copacii după -cocostorc corecte
înălțime(înalt,scund),num
ăara copacii și alătură -rîndunele
numărul.
-Numără păsările călătoare ce -arici,
sunt deasupra copacilor și
găsesc numarul -veveriță,
corespunzator.
-Numesc de la ce copaci au -mere,
căzut
frunzele(stejar,arțar.plop) -freunze,
le numără și arată cifra Reproducerea
corespunzătoare. -cifre(1-5) corectă și
-Din copac se ivește o expresivă
veveriță ce adună -Mesaj, a textelor
ciupercuțe. Aprecieri
-Numără ciupercile și arată -coronițe verbale
cifra corespunzătoare. cu cifre,
-Compară
mulțimile,numindu-le pe -trunchi,
cele cu mai puține
elemente. -veselă,
Alt popas: se prezintă Frontal
mesajul primit de la Zâna
Toamnă,in care copiii
descoperă culorile și
semnele caracteristice ale
anotimpului toamna,le
descriu.
Un alt popas copiii îl fac în
poienița cifrelor
(înscenează)

Tranziție:
Prietenie
de Aurel Ciocanu

Unu se juca cu doi


Prin poiana din zăvoi.
Trei s-a întîlnit cu patru-
Stau de vorbă pe o piatră.
Dupa cinci un șase vine
Să stea-n rînd după măsline.
Șapte și cu opt,la masă,
Beau cafea la nouă acasă,
Numai zero stă chitic,
Fiind zero e nimic.
Cu un unu,cum se știe,
A legat prietenie
Și nu-i bate nici vînt rece,
Că-mpreună fac un zece.

Desfășurarea Jocul:Ghici unde crește? Jocul -fructe Observarea


jocului (Se propune ca din coș să comportamentului
aleagă legumele și copiilor
fructele) Individual
-Duceți leguma sau fructul în -legume
dependență de locul unde Conversaț
crețte.(livadă,grădină) ia
-Selectați fructele și legumele
dupa formă și culoare.
-Numărați cîte fructe și -Punguța
legume ați selectat.
-Numiți ce este în număr mai Jocul
mic sau mai mare:fructele
sau legumele.

Jocul:Ghici ce formă ai Recital Forme Observarea


ales? Observare geometric Individual copiilor
Se recită cuvintele magice: e: Aprecierea
Traistă minunată, Conversaț -cercul în versuri
Spune-mi,tu,îndată ia -
Ce se ascunde în tine? triunghiul
Că vreau să știu bine. Ciorchinel -patratul
(Copilul pipăie forma e -ovalul Frontal
geometrică din punguță,o Imagini:
descrie și mai apoi o soare, Aprecieri
numește.) ploaie, verbale
sol,
Metoda Ciorchinele pasăre, Individual
-Selectați imaginile aplicate insectă,
pe diferite figuri om,
geometrice. aer.
-Numiți de ce are nevoie un
copac ca să crească.
-Numărați imaginile selectate
și indicați cifra ce
corespunde numărului de
imagini.

Obținerea Trecrea la activitățile din


performanței centru(avînd în piept Observarea
ecusoane-figuri copiilor
geometrice de diferite
culori,iar pe ele-cifre de la
1 la 5) Aprecieri
privind modul
Tranziție: Fișele de de lucru și
Unu,doi,unu,doi, lucru poșiția în
Mergem toți în rînd vioi. Pe grupe timpul
Unu,doi,unu,doi, Creioane lucrului
V-adunați să numărați colorate Individual
Stați cuminți și liniștiți Recitare
Și de ore pregătiți.
(Se prezintă sarcinile ce
trebuie realizate.)

Știința
Formarea reprezentărilor
matematice
-Formați grupe de copaci,de Explicarea
flori.
-Numărați cîte grupuri ați
format. Observare
-Uniți cu o linie,cifra a
corespunzătoare
numărului de obiecte din
grupurile formate.
-Tăiați ce nu se potrivește.
-Încercuiți obiectele care au
aceeasi formă.
-Numiți obiectul diferit.

Educația pentru mediul Observati


ambiant și cultura a
ecologică Fișe de Individual Aprecieri
-Denumiți anotimpul din lucru vebale
imagine. Conversaț În grup
-Tăiați cu o linie ce nu se ia Creioane Aprecieri
potrivește. colorate Individual verbale
-Încercuiți doar legumele ce
se coc toamna.
-Colorați doar fructele
toamnei.

Educația prin arte


-Lipiți frunzulițe pe coroana Hîrtie
copacului. colorată: Individual Evaluare
-Numiți forma geometrică a -verde orală și
frunzelor aplicate. Observati -oranj practică
-Numărați cîte frunzulite ați a -galbenă În grup
aplicat. -
-Găsiți cifra și aplicați-o roșie,tăiat
corespunzător de Conversaț ă
frunzulițe. ia mărunt,cl
ei,pensule
,suport,șer
vețele,mu
șama.

Evaluarea Se va aprecia individual și Fișele și Individual Aprecieri


colectiv,modul în care lucrările În grup verbale
copiii au participat la Observati finisate
activitate și se vor acorda a
recompense.

Conversaț
ia
Aprecierea și Copii sunt apreciați pentru
încheierea lucrările realizate și Acordarea
activității pentru activitatea Fructe Individual recompenselor
desfășurată.
Surprize:fructe de la Zîna
Toamna Surprize

S-ar putea să vă placă și