Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IV-a
Prof.înv.primar: Luca Angela
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Epoci istorice. Evenimente, personalităţi, locuri istorice
Subiectul: Cuza și Unirea Principatelor Române-1859
Tipul lecţiei: mixtă
Activități integrate: Limba și literatura română; Matematică; Geografie; Muzică și mișcare
Competențe specifice: Istorie
2.1. Identificarea de surse istorice utilizând o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de informare și comunicare;
2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații variate despre trecut;
2.3. Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au schimbat sau nu într-o anumită perioadă de
timp;
Limba și literatura română
1.1.Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;
Matematică
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 1 000 000;
Geografie
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă;
Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale însoţite de dans -
Obiective operationale:
a) cognitive:
O1: să enumere condiţiile istorice care au favorizat realizarea Unirii Principatelor Române de la 1859;
O2: să localizeze în timp şi spaţiu evenimentul istoric;
O3: să recunoască graniţele Pricipatelor Române în timpul lui Cuza;
O4. să evidențieze importanța acestui eveniment ca rezultat firesc al luptei poporului român pentru unitate;
O5. să opereze corect cu noțiunile istorice: ,,divan ad- hoc”, ,,stat național”, ,,reformă”;
O6. să sintetizeze cunoştinţele istorice însuşite prin alcătuirea schemei lecţiei;
O7. să exprime păreri personale despre evenimentele prezentate.
b) afective  :
O8. să coopereze în cadrul grupului, pentru realizarea sarcinilor primite;
O9. să admire voinţa de secole a poporului român pentru realizarea Unirii într-un singur stat;
c) psiho-motorii:
O10. să delimiteze pe hartă teritoriul Romaniei din1859.
Resurse:
 Materiale: harta României din 1859, fișe de lucru în grup și individuale, markere, imagini cu domnitori;
Videoproiector, material Power-Point;
CD cu melodia ,,Hora Unirii";
 Umane: 24 de elevi;
 Procedurale: conversația, explicația, Mozaicul, munca în echipă, problematizarea, evaluarea, povestirea, observația, munca
independentă, jocul didactic, metoda Eseul de 5 minute, jocul didactic Cine sunt eu?, dramatizarea;
 Temporale: 45 minute;
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Bibliografie:
 Cleopata Mihăilescu, Tudora Pițilă, Steluța Vlad, Istorie-manual pentru clasa a a IV-a, Ed. Aramis, 2015;
 ,,Documente ale Unirii”,Ed. Militara,1984;
 Dumitru Almas,,Povestiri istorice”;
 Metodica predarii istoriei,Editura Didactica si Pedagogica,1983;
 ,,Povestea timpului,, - Istorie, CD Editura EDU.
DESFĂȘURAREA LECȚEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv educativ Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
crt. lecției procedee învățământ organizare
op. didactice

1. Momentul  Se asigură condiţiile optime pentru buna Frontal


organizatoric desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de
clasă, pregătirea materialului didactic
pentru prezentarea softului educaţional şi a
experimentelor.
2. Verificarea  Se reactualizează cunoștințele dobândite în Conversația Frontal Capacitatea de a
cunoștințelor lecțiile anterioare prin jocul didactic Cine recepta un mesaj
anterioare și a sunt eu? Elevii numiți extag câte o Jocul didactic Imagini cu și de identifica
temei pentru imagine cu un domnitor despre care au domnitori personajul
Problematizarea
acasă învățat și enumeră date despre acesta până
când colegii numesc personalitatea. Se
afișează imaginile pe un panou.
3. Captarea  Doi elevi citesc replicile a două personaje Dramatizarea Fișe Frontal Capacitatea de a
atenţiei (Moș Ion Roată și boierul) din lectura Moș recepta un mesaj
Ion Roată și Vodă Cuza, de Ion Creangă Conversaţia și de a răspunde
 Se discută fragmentul audiat, pentru a la întrebări
ajunge la domnitorul Al.I.Cuza.
4. Anunţarea  Pornind de la materialul prezentat se Conversația Caiete Frontal Capacitatea de a
temei anunță tema lecției și obiectivele vizate
 Se scrie titlul pe tablă și pe fișe Tablă Individual asculta un mesaj

5. Dirijarea  Elevii numără până la 6, pentru a forma Capacitatea de a


învăţării grupele inițiale. Primesc fișe cu fragmente Mozaicul enumera
O1. din noua lecție, pe care le vor studia în Fișe condițiile
grupele de experți: Conversaţia istorice ; de a
O2. Pe grupe
1) Unirea Principatelor Române-problemă preciza
europeană; principalele
2) Etapele înfăptuirii Unirii – adunările ad- evenimente ; de
O4. hoc; Explicaţia a realiza
3) Etapele înfăptuirii Unirii caracterizarea
Caiete lui Al.I.Cuza ;
4) Reformele lui Cuza
5) Însemnătatea domniei Exercițiul de a evidenția
 Sfârșitul domniei importanța
 După înțelegerea conținutului noii Unirii
învățări, experții se întorc în grupele Problematizarea
O6 inițiale pentru a disemina informațiile. Fișe
 Se realizează schema lecției prin Capacitatea de a
completarea unui text lacunar lucra în echipă

6. Fixarea  Se vizionează filmul educativ ,,Povestea Conversaţia CD Capacitatea de a


cunoştinţelor timpului" Explicaţia evidenția
O5  Se discută materialul prezentat Problematizarea Videoproiector Frontal evenimentele
istorice pe baza
filmului
prezentat

7. Obținerea  Elevii vor primi o fișă de lucru unde vor Conversația fișă Frontal Capacitatea de
performanței localiza pe hartă capitalele celor două descifra o hartă
O3. provincii românești și vor identifica Exercițiul harta istorică În perechi
limitele și vecinii noului stat format
 Audierea/intonarea cântecului ,,Hora Problematizarea
Unirii", pe versurile lui Vasile
Alecsandri – identificarea râului Milcov
(ANEXA )
8. Asigurarea O7.  Emiterea unei păreri personale, în scris, Eseul de 5 Caiet Individual Capacitatea de a
retenției și a despre importanța reformelor înfăptuite minute formula în scris
transferului de Cuza Vodă. Munca păreri personale
 Se va da tema pentru acasă (Lectură: independentă în legătură cu un
Ocaua lui Cuza; Personalitatea lui eveniment
Al.I.Cuza – fișă la portofoliu)

ANEXA

Fișă de lucru

1. Scrie principatele care s-au unit într-un singur stat.


2. Localizează pe hartă capitalele celor două vechi provincii românești și notează numele lor.
3. Identifică și notează limitele și vecinii noului stat – Principatele Române Unite.

S-ar putea să vă placă și