Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt:Scoala Gimnaziala Nr 1 Batar


Profesor: Ghideu Ramona-Ana
Clasa: a VII-a
Data:
Unitatea de învãţare: America de Nord ,Centrala si de Sud
Lecţia: Canada
Tipul lecţiei: mixtã

Competenţe generale:
1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3.Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru;
4.Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic;

Competenţe specifice:
1.1Recunoaşterea termenilor geografici in texte diferite
3.3 Prezentarea structurala a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor si tarilor acestora
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe harti ale continentelor extraeuropene
4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice ale continentelor extraeuropene

Obiective operaţionale:
 Cognitive
CO1 Sa identifice principalele elemente fizico-geografice si economico-geografice
CO2 Sa descrie particularitatile fizico-geografice ale tarii si consecintele acestora asupra populatiei si activitatilor acesteia

 Formative:
CO3: Sa localizeze pe harta principalele elemente fizico si economico-geografice
CO4 Sa relationeze factorii geografici cu unele elemente economice generate de acestia
 Atitudinale:
CO5: Sa manifeste interes pentru specificul Canadei

Evaluarea : formativ-ameliorativã

Obiective ale evaluãrii:


 Cognitive:

Oe1: sa opereze cu noţiunile si cu termenii intalniti in capitolul America de Nord, Centrla si de Sud
Formative:
Oe2: sa utilizeze tehnici de lucru cu manualul, harta, suportul cartografic si atlasul
 Atitudinale:

Oe3: sa formuleze opinii personale cu privire la valorile culturale si materiale ale poporului canadian

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Metode:
Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia,
Interactive: M3-conversaţia examinatoare, M4-lucrul cu harta, manualul
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fişă de lucru
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã

Resurse:
- Umane- clasa a VI-a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã
m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: Geografie, Ed. Corint
Geografie, Ed. ALL
- izvoare cartografice: m3: manual,
m4: atlas
m5: harta fizica a Americii de Nord
m6 fisa de lucru
-alte surse m7 laptop
m8 videoproiector
Demers didactic

Secvenţele Conţinuturi vizate Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Res. Evaluare
didactice operaţionale mat Proc

Moment -absenţe -rãspund cerinţelor


organizatoric -organizeazã materialele şi clasa -pregãtesc materialele
-creeazã un climat cooperant solicitate
-se aşeazã la locurile
indicate
Reactualizarea Pozitia geografica Oe1 -solicită elevilor sa localzeze SUA pe M3 frontalã
cunoştinţelor/ harta murala
evaluare Relief,Clima, Oe2 -solicita elevilor sa prezinte si sa
Hidrografia localizeze principalele elemente -elaboreazã rãspunsuri M1 obs.
Oe3 fizico-geografice sistematicã
Orasele -solicita elevilor sa identifice marile
Resurse naturale orase ale SUA M4
Industria, -solicita elevilor sa caracterizeze
Agricultura elementele economico-geografice ale
Turismul SUA -autoevalueazã

Evocare Titlul lecţiei -noteazã pe tablã titlul lecţiei şi -noteazã în caiete titlul M1
Canada explică modul în care se va desfăşura lecţiei
activitatea
-organizeazã învãţarea

Dobândirea de Canada -Asigurã:


noi cunoştinţe a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea m3
Asezarea CO1 -solicita elevilor sa precizeze cu -investigheazã manualul si m 7 M1
geografica Oe1 ajutorul hartii din manal si folosindu- identifica pozitia si limitele m8 M3
se de o prezentare power-point Canadei
Oe2 elementele principale ale pozitiei M4 obs
CO1 -solicita elevilor sa identifice cu -investighează sursele şi m3 M4 sistematicã
Relieful Oe2 ajutorul hartii din manual si cea identifică principalele m5 M1
murala principalele unitati de relief unitati de relief m4
Clima CO2 -solicita elevilor sa caracterizeze -caracterizeaza tipurile de M2
Oe1 tipurile de clima in raport cu factorii clima in raport cu factorii m3 M1
Hidrografia care influenteaza aceste tipuri care influenteaza
CO1 -solicita elevilor sa descopere si sa - urmarind manualul si verificare
Vegetatia CO2 localizeze principalele elemente atlasul descopera si m5 M4 frontala
Oe1 hidrografice si sa exemplifice cateva localizeaza pe harta murala m3 M1 orala
Oe2 specii de plante specifice vegetatiei elementele hidrografice si m4 M3
exemplifica specii de m5
Populatia plante
Orasele CO1 -solicita elevilor sa identifice cateva -identifica aspectele M3
CO3 aspecte ale populatiei si sa localizeze populatiei si localizeaza pe
Oe2 principalele orase bazandu-se pe harta principalele orase m3 M4
Resursele naturale manual m5 M2
Industria CO1 -solicita elevilor sa enumere -enumera principalele
Oe1 principalele resurse naturale si sa resursele naturale si
Agricultura specifice ramurile industriale ramurile industriale M1
CO2 -solicita elevilor sa caracterizeze pe dezvoltate m3 M2
Oe3 scurt agricultura folosindu-se de -caracterizeaza pe scurt M3
manual agricultura
Turismul b) înţelegerea noilor conţinuturi M2
m3
CO4 -cere elevilor sa argumenteze -argumenteaza
Oe3 potentialul turistic ridicat
c) analiza M3
- solicita elevilor sa formuleze un - formuleazã opinii m3 M1
CO5 enunt in care sa prezinte pe scurt
caracterzarea fizico,economico- M1
Oe3 geografica M3
d) sinteza m3
- solicita elevilor opinii cu privire la -formuleaza enunturi
CO2 valorile culturale si materiale ale
Oe3 poporului canadian
e) aplicarea m3
CO5 -cere elevilor sa ateste cel putin 2 M2
Oe3 aspecte despre populatia Canadei -formuleaza aprecieri M1
Stimularea Oe3 -solicita elevilor sa explice diversitatea -explica
performantei faptelor geografice din Canada
Asigurarea Solicită elevilor să rezolve fişa de -rezolvă sarcinile m6 M3 Fişa de
retenţiei şi a lucru -autoevaluează lucru,
transferului verificarea
Tema pentru Recomandã: aprofundarea -noteazã
acasã cunoştinţelor asimilate prin citirea
lecţiei acasã
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, -se raporteazã la aprecieri
decide/noteazã
Schita lectiei

CANADA
-este un stat federal al doilea din lume ca intindere

-ocupa partea de nord a Amaricii de Nord cuprinzand –un spatiu continental


-Arhipelagul Arctic
-Limite –in N-Oc Arctic
-in S-SUA
-in V-Oc Pacific
-in E-Oc Atlantic
-Relieful –Scutul Canadian
- M-tii Stancosi
Mackenzie
Coastelor
Appalachi
-Pod Labrador
Preeriilor
-Clima-rece
-temperata
-Hidrografia –Yucon
-Sf Laurentiu
-Mackenzie
-Columbia
-lacuri-Ursilor
-Sclavilor
-Athabaska
-Winnipeg
-Superior
-Huron
-Vegetatia –tundra
-silvotundra
-paduri de conifere

-Populatia –formata din doua comunitati –cea de lb franceza in Quebec


-cea de lb engleza
-densitatea medie-3 loc/km patrat
-Orasele-Otawa
-Toronto
-Montreal
-Vancouver
-Calgary
-Edmonton
-Hamilton

-Resursele naturale –minereuri feroase si neferoase


-carbuni
-petrol
-gaz metan

-Industria-energetica
-de exploatare a lemnului

-Agricultura – se cultiva –cereale-grau


-Transporturile-modernizate si dezvoltate
-artera feroviara Halifax(Oc Atlantic)-Vancouver(Oc Pacific)
-Turismul-Provincia Quebec
-Montreal
-Toronto(CN Tower)
-Otawa Muzeul Aviatiei , Muzeul Civilizatiei
-Cascada Niagara
-Parcuri naturale si nationale

FISA DE LUCRU
SUA CANADA
ASEMANARI DEOSEBIRI
DEOSEBIRI

S-ar putea să vă placă și