Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GHETUȚA FERMECATĂ

DATA: 06.12.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GPN Ciocadia
EDUCATOARE: prof. învățământ preșcolar Tomoiu Bianca Georgiana
NIVELUL/GRUPA: combinată (grupa mica+grupa mijlocie)
TEMA ANUALĂ: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Ghetuța fermecată
TEMA ZILEI: Povestea lui Moș Nicolae!
MESAJUL ZILEI: Vine Moș Nicolae!
TIPUL ACTIVITĂȚII : transmitere de noi cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA I +ADE -DLC+DOS+ALA II)
DURATA:
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
1. ADP:
Întâlnirea de dimineață Moș Nicolae e pe drum!
Tranziții: Vine Mos Nicolae, Încălzim mânuțele
Rutine: deprinderea de-a primi dar și de-a oferi
2. ALA 1: Joc de masă – Găsește perechea
Ştiinţă – Acadele în ghetuțe
Bibliotecă: Mesaj către Moş Nicolae -trasare semen grafice
3. ADE : - Domeniul Limbă și Comunicare – Educarea limbajului – Povestea lui Moș
Nicolae– povestirea educatoarei
- Domeniul Om și Societate – Activitate practică – Ghetuța – lipire (grupa mică),
decupare + lipire (grupa mijlocie)
4. ALA 2 : Joc cu text și cant Vine Mos Nicolae

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre obiceiurile şi tradiţiile


specifice poporului român legate de venirea lui Moş Nicolae şi consolidarea unor abilități
practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (grupa mică – lipire, decorare, grupa mijlocie –
decupare și lipire, decorare)
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE :
1.1 Ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă) ;
1.2 Demonstrează înțelegerea unui text oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
2.1 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
COMPETENTE :
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili :
- să audieze cu atenție textul povestirii;
- să formuleze întrebări și răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical,
- să demonstreze înțelegerea mesajului textului, ca urmare a audierii acestuia,
- să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior (NI-lipire, N II-decupare+lipire),
- să dezvolte abilități de interrelaționare adecvate.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, expunerea, conversaţia, demonstrația, exerciţiul,
observaţia, explicaţia, instructajul verbal, metoda RAI, turul galeriilor.
Material didactic: ghetuta Mosului, ghetuțe roșii, scrisoare, calendarul naturii, ghetuțe
colorate cu acadele, fișe panou cu imaginile din poveste, laptop, lipici, foarfece, decorațiuni
(steluțe, braduți, etc), fise cu semen grafice, fise cu imagini cu tema de iarnă, stimulente.
Forme de organizare: frontal, individual.

RESURSE :
- Umane : educatoarea și grupa de copii,
- Temporale : întreaga zi
- Bibliografie:
➢ *** Curriculum pentru educație timpurie 2019
➢ Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri, Editura Casa Corpului Didactic Cluj-Napoca,
2009.
➢ Metodica activităților instructive - educative în învățământul preprimar, Editura
Didactica Nova, Craiova, 2007.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, în care copiii au posibilitatea de a-și


împărtăși opiniile, de a-și manifesta starea de spirit, de bună dispoziție. Salutul între copii se
va realiza prin tehnica comunicării rotative. Copiii sunt aşezaţi în semicerc. Salutul porneşte de
la educatoare şi este continuat de toţi preşcolarii, fiecare salutându-şi colegul din dreapta. Un
copil completează Calendarul naturii. Se va stabili ziua, luna, anotimpul, vremea. Educatoare
va mai întreba odată ce zi este azi şi va spune o poezie, copiii descoperind mesajul zilei: ”Vine
Moș Nicolae!”
Se așterne zapada
La noi peste sat,
Copiii din Ciocadia, spear,
Că nu i-ai uitat.

Mi-ar plăcea Moș Nicolae


Să mă întalnesc cu tine
Să iti soun o poezie,
Iar tu să vorbesti cu mine
Ghetele le-am pregătit,
Cu peria le-am lustruit
Sunt curate, aranjate,
Stau cuminti la locul lor.
Sper să le gasesti ușor!

În sala de grupă a fost creată o atmosferă de poveste.


Noutatea zilei și totodată captarea atenției se va realiza prin descoperirea unei ghetuțe
pregătită pentru sosirea lui Moș Nicolae ,în care se află și o scrisoare.

Dragi copii,
Eu sunt pe drum și voi sosi curând ...însă, sunt cam supărat ,nu toți copiii au ascultat ,
ghetuțele n-au pregătit...,și eu ce mă fac acum ? Să mă-ntorc cu sacul plin ,jucării sa nu împart
și dulciurile să le mănânc? Spuneți voi că zău nu știu ?..Aaa dar voi de- ați ascultat și la centre
veți lucra ,povestea de veți asculta și apoi ghetuța veți decora ,la voi mă voi opri și vă voi
răsplăti. Aveți toate materialele pregătite
voi doar să arătați câte ați învățat.

Cu drag ,Moș Nicolae

➢ Tranziţie
Astazi vreau sa va povestesc despre primul Mos cu sacul plin de daruri care vine la copii
in seara zilei de 5 decembrie, dupa ce toto copiii au adormit. Mosul vine calare pe un cal alb si
lasa cadouri copiilor cuminti, cu ghetutele lustruite. El lasa cate o nuieluse copiilor obraznici.
De Sf. Nicolae incepe cu adevarat anotimpul Iarna, pentru ca in aceasta zi, Mosul isi
scutura barba alba si incepe san ninga, ioar daca nu ninge inseamna ca Mosul a intinerit.
Chiar daca Mos Nicolae e mereu grabit, asculta dorintele tuturor copiilor in parte.
Acum as vrea sa rezolvam impreuna cateva sarcini:
ALA
Copiii sunt invitați la centrele de interes unde vor intui materialul didactic pus la
dispoziție. Se prezintă centrele și se oferă explicații referitoare la sarcinile și tehnicile de lucru.
La centru joc de masa– Găsește perechea . Copiii vor căuta perechile unor obiecte cu
team de iarna. După încheierea primului joc vom trece la următoarea activitate, la centrul
Ştiinţă – Acadele în ghetuțe. Mos Nicolae a lasat acadele în ghetute. Copiii trebuie sa spuna cate
acadele a lasat în fiecare ghetuta. Ultima activitate se intitulează Mesaj către Moş Nicolae, în
care copiii vor scrie o scrisoare Moșului,trasând semne grafice 
După terminarea activităţilor de la centre se va face evaluarea şi aprecierea
rezultatelor.

➢ Tranziţie
 Știi la noapte cine vine 
Pe acasa pe la tine?
Cine?
Este Mosul Nicolae,
Pe furis intra-n odaie
Sa aduca daruri multe
Ghetutele sa le umple!

ADE – DLC (Educarea limbajului) + DOS (Activitate practică)

Copiii se vor așeza în semicerc. li se va reaminti faptul că Moș Nicolae va sosi și noi trebuie
să fim pregătiți, să nu-l supărăm. Astfel, în cadrul activității de educare a limbajului, copiilor li se
prezintă conținutul Poveștii lui Moș Nicolae,, cu ajutorul imaginilor. Conținutul este redat într-
un mod accesibil copiilor, clar, coerent și expresiv.(Anexa 1)
Fixarea conținutului povestirii se va realiza cu întrebări ajutatoare.
Tranziţie:
Înclălzim manutele
După tranziție, copiii se vor așeza la mese . Pe măsuțe vor avea pregătite materialele
pentru a decora ghetuța. (pentru grupa mare, ghetuța pe o foaie A4 pe care o vor decupa și
apoi vor decora). Le voi explica copiilor ce au de facut, le voi reaminti tehnica de lucru. Copiii
încălzesc mânuțele, după care execută lucrările pe fond muzical. Se trece pe la fiecare masă
pentru a-i îndruma, stimulându-le încrederea în forțele proprii, încurajându-i.
În continuare vom canta împreuna ”Vine Mos Nicolae” si vom juca …….
La finalul zilei, vor primi recompense și vor fi apreciați referitor la implicarea acestora în
activitățile desfășurate.
Anexa 1

Povestea lui Moş Nicolae

Trăia odată într-un sat îndepărtat un om foarte sărac care avea trei fete. Casa în care
trăiau omul şi cele trei fete era una foarte sărăcăcioasă. Fetele dormeau înghesuite în vatra
sobei pentru că era foarte frig în casă iar peste noapte focul se stingea. Tatăl lor muncea din
greu dar în zadar, nu câştiga decât să le ajungă pentru o pâine. Tatăl se gândea în fel şi chip
cum să îşi crească cele trei fete până într-o zi când plănuii să-şi vândă fetele celor care le va lua
de neveste crezând că astfel va duce un trai mai bun. Plânsetele şi rugăminţile fiicelor sale nu l-
au înduplecat pe bătrânul care nu mai avea nici o speranţă că altfel o va duce mai bine. Sfântul
Nicolae care umbla peste tot a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu departe de locuinţa
sa. Noaptea, pe furiş, el a aşezat o pungă cu galbeni pentru fata cea mare. Astfel ea a reuşit să
se mărite curând. Situaţia s-a repetat şi în cazul surorii mijlocii, astfel că, atunci când i-a venit
vremea şi fetei mici, tatăl s-a hotărât ca în noaptea dinaintea nunţii să stea de pază. Tatăl îl
văzu pe Sfântul Nicolae cum a venit noaptea şi a aşezat o pungă cu galbeni lângă uşă într-o
pereche de ghete ce erau uitate afară. Moș Nicolae l-a rugat pe om să păstreze secretul, însă
acesta nu a făcut-o şi de atunci fiecare sărac care primea ceva, îi mulţumea lui Nicolae.
De aici a apărut obiceiul aşezării ghetuţelor în noaptea de Moş Nicolae.
De atunci în noaptea de 5 spre 6 decembrie, se spune că Moş Nicolae vine la geamuri şi
vede copiii care dorm şi sunt cuminţi, lăsându-le în ghetuţe, dulciuri şi diverse cadouri.
Tot el este acela care-i pedepseşte pe cei leneşi şi neascultători lăsându-le o nuieluşă.

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și