PORTOFOLIU DE ABSOLVIRE
Echipa de coordonatori:
Componenta 1: Conf. dr. Laura CIOLAN și Lect. dr. Camelia RĂDULESCU
Componenta 2: Conf. dr. Diana CSORBA și Lect. dr. Anca PETRESCU
Componenta 3: Conf. dr. Raluca TOMȘA și Lect. dr. Cristian BUCUR
Componenta 4: Conf. dr. Cosmina MIRONOV și Lect. dr. Nicoleta DUȚĂ
Studentă:
Aurelia (Chințoiu) Poenaru
București,
2021
3
4
CUPRINS
COMPONENTE PORTOFOLIU
5
6
UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI
Facultatea de Psihologie și Științele Educației
Programul de conversie profesională (program de formare continuă )
“PEDAGOGIA ÎNVĂ Ț Ă MÂ NTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR” - ID
PORTOFOLIU DE ABSOLVIRE
Componenta 1. Proiect de activitate integrată
pentru învățământul preșcolar
Student/-ă:
Aurelia (Chințoiu) Poenaru
București,
2021
7
8
PROIECT DE
ACTIVITATE
9
DATA:
NIVELUL/ GRUPA: Grupa mijlocie
STUDENT: Poenaru (Chințoiu) Aurelia
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,La ferma de animale’’
TEMA ACTIVITĂȚII : ,,Prietenii lui Mișu’’
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE, MIJLOACELE DE
REALIZARE:
10
COMPORTAMENTE VIZATE:
OBIECTIVE :
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili să:
O1 -să asambleze/ îmbine corect piesele de puzzle pentru a obține imaginile cu animalele de
la fermă, pe baza experiențelor anterioare ;(Joc de masă)
O2 -să pregăteasă hrana pentru animalele de la fermă, rupând bucăți de varză, punând
boabe de grâu și porumb în recipientele aflate pe măsuță; (Joc de rol)
O3 -să unească corect punctele de pe fișă pentru întregirea imaginii; (Bibiotecă)
O4 -să precizeze forma de singular și de plural a substantivelor din imagini; (DLC)
O5 -să formuleze propoziții simple sau dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical ;
O6 -să lipească pe o suprafață dată diferite materiale puse la dispoziție, realizând cel puțin un
colaj estetic și funcțional;(DOS)
O7 -să respecte regulile jocului, participând cu plăcere la acestea. (Joc de mișcare)
REGULILE DE JOC:
11
SARCINA DIDACTICĂ:
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: observarea, conversația, expunerea, explicația, demonstrația,
exercițiul, problematizarea, jocul.
MATERIAL DIDACTIC: panou prezență, calendarul naturii, imagini, cufăr, puzzle-uri cu
diferite imagini, machete cu animale domestice coli, creioane, coli, lipici, pensulă, jetoane cu
diferite animale, coală cu ferma animalelor, recompense, șervețele umede și uscate.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe, frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum-ul pentru învățământul preșcolar 2019
Andreescu L., Gurlui I., ,,Activitățile integrate în grădiniță”- ghid metodic, Ed.
Carminis, Pitești, 2014
Axente M., Borțeanu S., Crihan S., Vodiță A., ,, Poftiți în trenulețul jocurilor”,
Ed. Diamant, Pitești
Borțeanu S.,Vodiță A., ,,100 de întâlniri, 100 de idei reușite”, Ed. Diamant,
Pitești, 2013
Revista învățământului preșcolar și primar 1-2, Ed. Arlequin, 2015
12
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
13
Mesajul zilei:
,, Prieteni adevărați de vom fi,
cu pisicuțul Mișu ne vom împrieteni,
De o vom ajuta,
el se va bucura!’’
14
Domeniul Om și Societate - (Activitate Practică)
GUSTAREA
15
Proba 2 : „Spune cum face!” - Copilul numit de către educatoare va veni în față și va
alege de pe masă un jeton cu un animal și va spune cum face acesta.
Proba 3: „Ghici, ghici ce am spus aici!” - Copilul numit de către educatoare va veni
în față și va alege de pe masă un plic în interiorul căruia este o foaie pe care este scrisă o
propoziție. Acesta va trebui să stabilească valoarea de adevăr a propoziției, formulând
propoziția adevărată, pe baza explicațiilor date de educatoare.
Complicarea jocului - ,,Veverițele sunt istețe’’ – Preșcolarul ales de educatoare va
alege un bilet pe care este scrisă o ghicitoare. Acesta va trebui să găsească răspunsul la
ghicitoare, să alinte cuvântul și să formuleze o propoziție cu cuvântul alintat.
Joc de mișcare
În cadrul jocului de mișcare copiii vor purta măști cu diferite animale domestice. Se va
forma o horă mare, iar pe ritmul cântecului ,, Graiul animalelor’’ aceștia vor dansa. Atunci
când se va auzi în cântecel numele animalului, copiii care au masca cu acel animal vor veni în
mijlocul horei și vor dansa. Se va proceda așa până când toate animalele vor fi strigate.
Evaluarea activității
Activitatea zilei se încheie cu adunarea copiilor in jurul centrului tematic, acolo unde
vor fi așeza materialele pe care copiii l-au realizat la centrele de interes (fișele de la
Bibliotecă, puzzle-urile de la Joc de masă, machetele cu animale domestice de la centrul Joc
de rol, imagine cu ferma de la jocul didactic și panoul cu animăluțele de la activitatea
practică. Aici, copiii își vor aminti activitățile zilei. Vor fi solicitați să-și exprime părerea
despre activitatea preferată a zilei.
Fiecare copil își exprimă părerea despre ceea ce au realizat pe întreg parcursul zilei.
Aceștia sunt recompensați cu o prăjiturică și se emit aprecieri generale și individuale din
partea educatoarei referitoare la comportamentul copiilor și la activitatea desfășurată.
În cadrul momentului de reflecție, vom trece în revistă rapid, momentele zilei, fiecare
copil exprimându-și starea de spirit de la finalul zilei.
16
Jocuri in aer liber
Moment de literație
În cadrul momentului de literație copiii vor fi așezați pe pernuțe în semicerc, iar
educatoarea le va citi povesteacu morală ,, Câinele și pisica’’.
Pentru a vedea dacă preșcolarii au înțeles povestea, educatoarea le va adresa câteva
întrebări :
,,- Cum se numește povestea de astăzi?
- Despre ce personaje este vorba în această poveste?
- Ce își dorea câinele când stăpânul său mânca? Dar pisica?
- Cum trebuie să fim noi cu prietenii noștri?
- Care este morala acestei vești?’’
17
,,Un prieten adevărat te
prinde de mână și îți
atinge inima. ’’
ANEXA 1
18
,, Dragi veverițe,
Mă numesc motănelul Mișu și sunt sigur că voi vă întrebați ce caut eu astăzi în sala
voastră de grupă, când eu ar trebui să stau liniștit în coșulețul meu la căldură, lângă sobă.
Dar se pare că de data aceasta nu pot face acest lucru. Am vrut să mă duc să mă joc cu
puișorii de rață, cu cea mai bună prietenă a mea văcuța și sunt convinsă că și Azorel cățelul
ar fi dorit să mă fugărească prin curte.
Dar veverițelor, voi știți ce s-a întâmplat??? Eu nu mi-am mai găsit prietenii în curte,
au plecat cu toții!
În zadar am fost și i-am căutat, am tot întrebat, dar nimeni nu înțelege ceea ce spun
pentru că sunt mic și încă nu pot vorbi corect și clar.
Atunci m-am gândit să mă duc la prietenul meu șoricelul care este deja mare și se
duce la școală. El știe să scrie și să citescă, așa că el a scris pentru voi această scrisoare.
Ajutați-mă, vă rog! Se apropie ora mesei și stăpânii vor veni pentru a ne aduce hrana.
Și vai de mine, ce necăjiți vor fi și ei când vor vedea că toate animăluțele de la fermă
lipsesc!’’
19
20
UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI
Facultatea de Psihologie și Științele Educației
Programul de conversie profesională (program de formare continuă )
“PEDAGOGIA ÎNVĂ Ț Ă MÂ NTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR” - ID
PORTOFOLIU DE ABSOLVIRE
Componenta 2. Proiect de lecție în
învățământul primar
Studentă:
Aurelia (Chințoiu) Poenaru
București,
2021
21
22
Proiect didactic
DATA:
CLASA: a IV-a
ȘCOALA:
SCOP:
~ Consolidarea comunicării orale şi scrise prin joc, aplicarea jocului în diverse contexte de învăţare ;
~ Dezvoltarea capacității de relaționare și de comunicare în cadrul grupului;
COMPETENȚE SPECIFICE :
2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set de repere
2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
23
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască personajele povestirii pe baza mesajului audiat. Obiectivul se consideră atins dacă vor identifica corect șapte dintre personajele
poveștii;
O2 - să identifice caracteristici fizice și morale ale personajelor din textul citit. Obiectivul se consideră atins dacă vor identifica cel puțin trei caracteristici
fizice și două caracteristice morale;
O3 - să-și exprime părerile, sentimentele față de personaje; Obiectivul se consideră atins dacă vor exprima cel puțin o părere despre un singur personaj;
O4 - să identifice proverbele care se potrivesc cu învăţătura poveștii; Obiectivul se consideră atins dacă vor identifica cel puțin două proverbe care se
potrivesc cu învățătura poveștii;
O5 - să construiască enunţuri folosind cuvinte / expresii din text; Obiectivul se consideră atins dacă vor construi cel puțin două enunțuri folosind
expresiile din text;
O6 - să interpreteze sceneta artistic și creativ; Obiectivul se consideră atins dacă vor intrerpreta sceneta creativ folosind propriile cuvinte;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol, metoda ciorchinelui ;
MIJLOACE DIDACICE: coli de flipchart, marker, carioca, foarfece, creion, măști, copăcei, cosuleț, lădiță, fișe de lucru;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
2. Verificarea O2 Se verifică tema pentru acasă atât cantitativ (trecând Conversaţia Frontal Observare
temei printre bănci), dar şi calitativ (câțiva elevi citesc pe sistematică
rând ce au scris, iar ceilalţi copii verifică dacă au Explicația Individual
(2`) lucrat corect).
3. Captarea Voi recita câteva versuri compuse de Elena Dragoş: Conversaţia Fișa Frontal Observare
atenției sistematică
,,Zice-se c-a fost odată Explicația
(2`) Un moşneag şi-o babă rea;
Că moşneagu-avea o fată,
Baba tot la fel şi ea.
Fata babei, răzgâiată,
25
Lenevea fără de saţ
Cârtitoare şi-ncruntată
O1 S-alinta ca cioara-n laţ.
Fata moşului, frumoasă
Spre păduri urca din greu,
Ea căra găteje-acasă
Ea la moară tot mereu.”
Solicit elevilor să recunoască povestea din care fac
parte versurile (Fata babei şi fata moşneagului);
Elevii celor doua grupe vor identifica tipurile de Observația coli de Individual
personaje în funcție de cum pot fi întâlnite: reale, flipchart Capacitatea de
Demonstrația
imaginare, fantastice, pozitive sau negative, a-și atribui
marker
principale sau secundare, trăsăturile fizice și morale Exercițiul rolurile într-o
ale personajelor. Foarfece echipă.
ciorchinele
Lipici
Grupa 1-,,Fata moșneagului”
Frontal
- Elevii vor identifica tipul de personaj în funcție de Contribuția
cum poate fi întâlnit: real/ imaginar/fantastic ,
individuală
pozitiv sau negativ, principal sau secundar,
pentru
trăsăturile fizice și morale ale personajului, desen,
proiectul de
expresii frumoase, proverbe care se potrivesc.
echipă.
Grupa 2-,,Fata babei”
O2 Individual
Elevii vor identifica tipul de personaj în funcție de
cum poate fi întâlnit: real/ imaginar/fantastic,
pozitiv sau negativ, principal sau secundar,
O3
trăsăturile fizice și morale ale personajului, desen,
O4 expresii frumoase, proverbe care se potrivesc.
- se fixează la tablă colile de flipchart pe care a fost
realizat ciorchinele
- se analizează frontal răspunsurile date
27
A treia probă: Chestionare
orală
Alcătuiește enunțuri folosind cinci dintre Explicația Fișă de individuală și
expresiile...(anexa 3) lucru
Exercițiul de grup
O5
(1`)
28
Anexa 1
Recunoaște personajul
,,– Draga tatei, iaca ce-mi tot spune mă-ta de tine: că n-o asculţi, că eşti rea de gură şi înnărăvită şi că nu este de chip să
mai stai la casa mea; de-aceea du-te şi tu încotro te-a îndrepta Dumnezeu, ca să nu se mai facă atâta gâlceavă la casa asta,
din pricina ta.”
,,era slută, leneşă, ţâfnoasă şi rea la inimă; dar, pentru că era fata mamei, se alinta cum s-alintă cioara-n laţ”
,,– Fată frumoasă şi harnică, fie-ţi milă de mine şi mă grijeşte, că ţi-oi prinde şi eu bine vrodată!”
,,– Fată frumoasă şi harnică, grijeşte-mă şi curăţă-mă de omizi, că ţi-oi prinde şi eu bine vrodată!”
,,- Fată frumoasă şi harnică, lipeşte-mă şi grijeşte-mă, că poate ţi-oi prinde şi eu bine vrodată!”
,,-Ia, o fată săracă, fără mamă şi fără tată, pot zice; numai Cel-de-sus ştie câte-am tras de când mama care m-a făcut a pus
mâinile pe piept!”
,,-Cu adevărat numai Dumnezeu te-a îndreptat la mine şi te-a scăpat de primejdii. Eu sunt...”
,,– Las’, mamă, că nu-i prădată lumea de bogăţii; mă duc să-ţi aduc eu şi mai multe.”
,,– Da’ cum nu!? că nu mi-oi feşteli eu mânuţele tătucuţei şi a mămucuţei! Multe slugi aţi avut ca mine?”
,,gura babei umbla cum umblă meliţa; că fata lui nu ascultă, că-i uşernică, că-i leneşă, că-i soi rău… că-i laie, că-i bălaie; şi
că s-o alunge de la casă; s-o trimită la slujbă unde ştie, că nu-i de chip s-o mai ţie;”
Anexa 2
La plăcinte, înainte,
Unde- i minte îi şi noroc. La război înapoi.
Vina recunoscută e pe
Bine faci, bine găseşti. jumătate iertată.
30
Anexa 3
rea la inimă
era fata mamei
se alinta cum s-alintă cioara-n laţ
bună la inimă
rea de gură
sora cea de scoarță
fată robace
piatră de moară în casă
31
UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI
Facultatea de Psihologie și Științele Educației
Programul de conversie profesională (program de formare continuă )
“PEDAGOGIA ÎNVĂ Ț Ă MÂ NTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR” - ID
PORTOFOLIU DE ABSOLVIRE
Componenta 3. Fișe de parcurs și de
caracterizare psihopedagogică
(preșcolar și școlar mic)
Studentă:
Aurelia (Chințoiu) Poenaru
București,
2021
33
FIŞĂ DE PARCURS/ CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGIC(Ă)-ÎNVĂȚĂMÂNT
PRIMAR
I. Date personale
1. Numele, Prenumele: C. N.
2. Locul naşterii:
3. Data naşterii : 11.04 2012
4. Domiciliul:
5. Şcoala:
34
Dezacorduri puternice în familie, conflicte frecvente;
Familie destrămată sau pe cale de destrămare.
35
Pentru a fi pregătit pentru şcoală copilullui trebuie să i se dezvolte:
-Siguranța de sine,
-să fie prietenos, capabil să dezvolte relaţii cu copiii de vîrsta lui
-să fie capabil să se concentreze şi să ducă la bun sfîrşit o sarcină
-să fie capabil să comunice stările lui afective: supărare, frustrare, bucurie, satisfacţie
- să fie capabil să asculte cerinţe şi indicaţii şi să fie atent.
La sfârșitul preșcolarității deși frecvența cursurilor a fost neregulată apare totuți interesul și
pentru școală. La debutul școlarității, adaptarea la mediul înconjurător îl recomandă ca fiind
capabil de a face față cerințelor instructiv educative și compatibil sub aspectul
disponibilităților bio-psiho-sociale de a dobândi statutul de elev. Apare o motivație
extrinsecă,un impuls de autoafirmare, aceea dorință de a dovedi mamei că este mai bun și
plăcerea de a fi important în ochii acesteia, motivația având o semnificație personală. Însă
motivația intrinsecă este slabă, se amplifică curiozitatea pentru diferite cunoștințe.
b) capacitatea de a efectua acţiuni practice şi mentale
Datorită frecvenței slabe a cursurilor preșcolare, la sfârșitul preșcolarității rezistența le efort
este mică. Progresele pe care le are copilul în planul motricității sunt:
-coordonarea mișcărilor este precisă
-are o motricitate fină dezvoltată
36
pronunțarea sunetului ,,r” și ,,c” de aceea se recomandă terapie logopedică.
Imaginația reproductivă este medie, săracă în detalii, imaginația creatoare fiind slab
conturată.
Ținându-se cont nivelul de dezvoltare biologică, psihologică și socială care este specifică
vârstei, de vârsta cronologică, de maturitatea şcolară (care marchează nivelul de dezvoltare la
care activitatea de tip școlar contribuie la dezvoltarea personalității copilului), și conţinutul
instruirii la debutul școlarității copilul se consideră apt pentru integrarea scolară.
Nivelul dezvoltării intelectuale, motivația, voința ating pragurile normale ale dezvoltării la
pentru integrarea copilului în activitatea școlară. Imaginea de sine este bună ceea ce îl
recomandă și îl susține în anumite situații, mai ales în în condițiile în care nu iese câștigător.
Discipline I II III IV
Matematică S S
37
(Matematică și
exploararea
mediului)
Științe ale - -
naturii
S S
Limba și
literatura
romănă
(C.L.R)
FB FB
Educație fizică
Religie FB FB
- -
Educație civică
Muzică și B B
mișcare
Joc și mișcare - -
Arte vizuale și FB FB
abilități
practice
Dezvoltare B B - -
personală
media B B
Promovat /
nepromovat
Clasificat
n/N
16/18
38
Clasa Cercul Rezultate
I Creativitate și fantezie
II Creativitate și fantezie
III
IV
-concursuri în cadrul școlii ,,Cea mai bună reclamă”, “Cel mai bun afiș”, concursuri sportive
și de educatie plastica;
39
percepţia difuză, superficială a materialului de învăţare;
percepţie complexă (spirit de observaţie) .
Nivelul de inteligență:
1. Memoria:
Foarte Bună Medie Slabă Foarte
bună slabă
x
4. Imaginaţia
▪ săracă;
▪ bogată;
▪ reproductivă;
▪ reproductiv-creativă;
▪ pentru activităţi tehnice;
▪ pentru activităţi literar-artistice
Se bucură de oportunitatea de a construi în mod fizic, de a mânui materialele de învăţare
specifice școlarului mic.
Are imaginaţie bogată, legată şi stimulată de trăirile sale afective: bucuria, plăcerea (cadouri
primite de la Moş Crăciun, jucăriile sale). Îşi imaginează şi creează multe lucruri de exemplu,
pentru a evita o pedeapsă, minte şi creează un scenariu pentru a fi crezut.
5. Limbajul
-Vocabularul bogat; - Exprimare -Vocabular -Vocabular foarte
uşoară şi redus; sărac;
-exprimare frumoasă
şi corectă Corectă -exprimare -exprimare
greoaie incorectă
40
Nu se exprimă corect din punct de vedere gramatical (o mare importanţă având şi modelele
verbale ale familiei şi anturajului apropiat al copilului).
Are capacitate de verbalizare crescută deși vocabularul este redus (povesteşte tot ce face,
vede sau aude).
6. Stilul de muncă
a) Cum lucrează:
sistematic, ritmic, organizat;
inegal, cu fluctuaţii în salturi;
neglijent, copiază temele de la alţii, aşteaptă sa-i le facă părinţii;
mari lacune în cunoştinţe, rămîneri în urmă la învăţătură şi la alte activităţi;
alte menţiuni
Are un simț al responsabilității nu foarte dezvoltat, își face temele atâta timp cât sunt
obligatorii și copiind de la ceilalți colegi.
b) Sârguinţa
foarte sârguincios;
de obicei sârguincios;
puţin sârguincios;
nesârguincios
c) Autonomie, creativitate
inventiv, cu manifestări de creativitate;
manifestă uneori iniţiativă, independentă;
se conformează de regulă modelului, procedează rutinar;
nesigur, dependent, fără iniţiativă;
alte caracteristici
41
2. Purtarea în general;
exemplară, ireproşabilă;
corectă, cuviincioasă, bună;
cu abateri comportamentale relativ frecvente, dar nu grave;
abateri comportamentale grave, devianţă.
42
hipersensibil, interiorizat, retras, nesigur, anxios;
tip combinat exteriorizat, nestatornic; uneori nepăsător, energic, rezistent la socitări
repetitive, nesigur;
Trăsăturile de personalitate indică faptul că are o combinație între trăsăturile tipului coleric și
sangvinic.
Este energic și își risipeste fără economie energia, de aceea trebuie orientat spre a-şi concentra
energia asupra obiectivelor şcolare. Este capabil de trăiri afective intense dar trece cu usurință
(aparent) peste eșecuri sau decepții. Trece totuși rapid de la o trăire afectivă la alta. Stabilește
ușor contacte cu alte persoane, vorbește însoțindu-și cuvintele de o mimica expresivă dar nu și
de gestică.Vorbește cu usurința despre el însuși și își exprimă părerile fără rețineri într-un
mediu unde îi conferă siguranță.
2. Emotivitate:
foarte emotiv, excesiv de timid, emoţiile îi perturbă activitatea;
emotiv, dar fără reacţii dezadaptative;
neemotiv, îndrăzneţ.
4. Însuşiri aptitudinale:
lucrează repede, rezolvă uşor şi corect sarcinile de învăţare;
rezolvă corect, dar consumă mai mult şi investeşte mai multă energie;
lucrează greoi, cu erori, nu se încadrează în timp.
43
pozitive-preferă să fie înconjurat de oameni mai ales de copii ca și el, să fie plăcut de
aceștia, se supune de cele mai multe ori regulilor trasate de alții, bucurându-se de ceea ce
li se întâmplă. Are capacitatea de a ierta, de compasiune, energic, politicos, prietenos.
Negative-amânare, invidie, încăpățânare
c) atitudini faţă de sine:
pozitive-
negative- lipsă de încredere în forțele proprii, neglijent, nemulțumit
Concluzii
Reușește cu dificultăți să mențină ritmul cu ceilalți elevi, refuză uneori să se implice în unele
activități. Capacitatea de concentrare a atenției este bună pe termen scurt motivația pentru
învățare este scăzută, predominant extrinsecă. Se implică ȋn activităţile cu caracter practic.
Se impune:
-o colaborare cu părinţii mai eficientă, respectiv cu tatăl, încercând să-l facem să înţeleagă
influenţa pe care o are familia în general asupra formării personalităţii copilului
- o organizare mai judicioasă a timpului petrecut de copil acasă, în care sa nu mai predomine
joaca, ci să existe un raport optim între timpul de muncă, timpul de învățare stabilirea unui
44
timp limitat în programul zilnic al copilului, în care acesta se poate juca, restul să fie activ, să
fie pus să facă ceva util.
-creșterea respectului față de sine și de cei din jur prin valorificarea fiecărei experiențe
pozitive a elevului și evidențierea în fața colectivului și a comunității;
-consilierea părinților pentru a-și asuma fiecare responsabilitatea lui și de a-și cunoaște locul
în cadrul familiei;
- stimularea relațiilor de prietenie și colaborare cu membrii colectivului din care face parte
precum și creșterea respectului față de sine și de ceilalti.
- stimularea motivației pentru învățare printr-un program de activități care să-l atragă pe copil,
cu teme suplimentare la disciplinele unde se simte nevoia de recuperare;
45
FIŞĂ DE PARCURS/ CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGIC(Ă)-PREȘCOLAR
I. Date personale
6. Numele, Prenumele :P. C.
7. Locul naşterii:
8. Data naşterii :28.11. 2015
9. Domiciliul:
10. Şcoala:
Alte situaţii:
Alte persoane (rude) apropiate în familie:
-bunică (ani- 68,pensionară)
-bunic (75 ani-pensionar)
46
8. Atmosfera şi climatul educativ
Raporturi armonioase, de înţelegere între părinţi şi între părinţi şi copii;
Raporturi punctate de conflicte mici si trecătoare;
Dezacorduri puternice în familie, conflicte frecvente;
Familie destrămată sau pe cale de destrămare.
47
-desenează modele simple.
-copiează după șablon
-se îmbracă și se dezbracă singură.
-folosește mâna dreaptă cu preponderentă.
-coordonarea oculo-motorie este bine dezvoltată.
2.Îmbolnăviri:
a) anterioare intrării în grădiniță:
Nu se cunoaște un istoric al îmbolnăvirilor preșcolarului înainte de intrarea în grădiniță
f) pe parcursul frecventării grădiniței
Starea sănătății este bună (nu a suferit boli sau traumatisme care să îi afecteze dezvoltarea
fizică şi psihică)
3. . Dizabilități (senzoriale, motorii etc)
48
-numără de la 1 la 3
-exprimă starea vremii prin relație cu fenomenele cunoscute (“Soare”, “Plouă” etc)
49
3. Inserţia în fluxul solicitărilor prescolarității
a) Caracteristici favorabile de integrare a copilului în activitatea preșcolară
Manifestă curiozitate și interes față de diferite lucruri și obiecte. Motricitatea grosieră și
motricitate fină este bine dezvoltată, copilul se rostogolește, se cațără, aleargă, sare păstrându-
și echilibrul. Motolește hârtia, apucă obiecte, se încheie la nasturi. Se orientează și se întoarce
către sursa de muzică și către cel ce vorbește își spune corect numele, prenumele și vârsta. Își
menține atenția concentrată între 5 și 10 minute. Poate în acelaşi timp să observe ceva şi să
asculte explicaţiile educatoarei (a crescut volumul atenției). Înțelege și participă în conversații
alături de copii sau adulți. Rãspunde la întrebări folosind limbajul verbal și totodată redă și
conținutul poveștilor pe care le-a auzit la părinți.
Este tot mai atrasă de cunoașterea mai profundă a obiectelor plantelor animalelor, despre
denumirea și rostul acestora, de aparate și mecanisme, mașinării, fie ca jucării, fie în mărime
naturală.
50
III
IV
51
Nivelul de inteligență:
2. Memoria:
Foarte Bună Medie Slabă Foarte
bună slabă
x
4. Imaginaţia
▪ săracă;
▪ bogată;
▪ reproductivă;
▪ reproductiv-creativă;
▪ pentru activităţi tehnice;
pentru activităţi literar-artistice
Are o imaginație bogată, prietenii imaginari au un loc de cinste în mintea ei.
5. Limbajul
-Vocabularul bogat; - Exprimare -Vocabular -Vocabular foarte
uşoară şi redus; sărac;
-exprimare frumoasă
şi corectă Corectă -exprimare -exprimare
greoaie incorectă
52
Îi place să povestească cum se simte ,să vorbească despre ideile sale, pune o mulțime de
întrebări ,,de ce-ul ”este cel mai des folosit, referitoar la schimbările din jur;
-foloseşte „clişee verbale” preluate din vorbirea adulţilor;
-are un vocabular bogat, și se adaptează foarte repede la împrejurări;
-se exprimă corect din punct de vedere gramatical (o mare importanţă având şi modelele
verbale ale familiei);
- vorbeşte în timp ce desenează, se joacă sau chiar povesteşte (flexibilitate verbală);
6. Stilul de muncă
a) Cum lucrează:
sistematic, ritmic, organizat;
inegal, cu fluctuaţii în salturi;
neglijent, copiază temele de la alţii, aşteaptă sa-i le facă părinţii;
mari lacune în cunoştinţe, rămâneri în urmă la învăţătură şi la alte activităţi;
alte menţiuni
b) Sîrguinţa
foarte sârguincios;
de obicei sârguincios;
puţin sârguincios;
nesârguincios
c) Autonomie, creativitate
inventiv, cu manifestări de creativitate;
manifestă uneori iniţiativă, independentă;
se conformează de regulă modelului, procedează rutinar;
nesigur, dependent, fără iniţiativă;
alte caracteristici
53
de obicei pasiv, aşteaptă să fie solicitat;
prezent numai fizic, cu frecvente distrageri.
2. Purtarea în general;
exemplară, ireproşabilă;
corectă, cuviincioasă, bună;
cu abateri comportamentale relativ frecvente, dar nu grave;
abateri comportamentale grave, devianţă.
54
exteriorizat, energic, vioi, mobil, echilibrat, uşor adaptabil, vorbăreţ, guraliv,
nestatornic;
calm, controlat, reţinut, lent, uneori nepăsător, mai greu adaptabil, rezistent la solicitări
repetitive;
hipersensibil, interiorizat, retras, nesigur, anxios;
tip combinat
2. Emotivitate:
foarte emotiv, excesiv de timid, emoţiile îi perturbă activitatea;
emotiv, dar fără reacţii dezadaptative;
neemotiv, îndrăzneţ.
4. Însuşiri aptitudinale:
lucrează repede, rezolvă uşor şi corect sarcinile de învăţare;
rezolvă corect, dar consumă mai mult şi investeşte mai multă energie;
lucrează greoi, cu erori, nu se încadrează în timp.
55
Concluzii și recomandări
P. C.este o fetiță de cinci ani. Crește într-o familie compusă din 4 membri, ea fiind cel de al
doilea copil al familiei. Au o stare materială bună, dar lipsește timpul părinților petrecut cu
copii, ceea ce duce uneori la revolta copilului față de ei. Familia participă la diverse
evenimente ce au loc în mediul înconjurător astfel interacţiunea copilului cu persoane,
obiecte, a dus la o dezvoltarea cognitivă optimă prin receptarea și prelucrarea ideilor, prin
rezolvare de probleme.
Copilului a frecventat regulat grădiniţa astfel implicarea familiei in educația copilului a fost
suficientă, având exemplul în imediata ei apropiere.
În ceea ce privește sarcinile de la activitățile desfășurate, acest copil reușește aproape mereu
să le ducă la bun sfârșit. Este hotărât în organizarea jocului individual, doreşte compania
tuturor copiilor, îndeplineşte sarcinile care i se dau. În muncă este ordonată și îsi folosește
imaginația.
Reușește să mențină ritmul cu ceilalți elevi ba chiar uneori este înaintea tuturor. Capacitatea
de concentrare a atenției este bună pe termen scurt, motivația pentru învățare este crescută
fiind foarte curioasă, predominant intrinsecă. Se implică ȋn activităţile cu caracter ludic și nu
numai. Manifestă stimă de sine crescută.
Se impune:
-consilierea părinților pentru a-și asuma fiecare responsabilitatea de a petrece mai mult timp
cu copiii;
- stimularea motivației pentru învățare printr-un program de activități cu caracer ludic care
să-l atragă pe copil.
56
57
UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI
Facultatea de Psihologie și Științele Educației
Programul de conversie profesională (program de formare continuă )
“PEDAGOGIA ÎNVĂ Ț Ă MÂ NTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR” - ID
PORTOFOLIU DE ABSOLVIRE
Componenta 4. Programă de opțional integrat
pentru învățământul primar
Studentă:
Aurelia (Chințoiu) Poenaru
București,
2021
58
59
PROGRAMĂ ŞCOLARĂ
pentru disciplina opţională
TRADIȚIA LA EA ACASĂ
Educaţie pentru pentru valorile tradiționale românești
TIPUL: CURRICULUM INTEGRAT
DISCIPLINE: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, MUZICĂ ȘI MIȘCARE, ARTE
VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, EDUCAȚIE CIVICĂ
Curriculum la decizia şcolii pentru clasa a IV-a
60
NOTĂ DE PREZENTARE
61
Dat fiind caracterul interdisciplinar al acestei discipline opţionale, activităţile în
şcoală au fost realizate de echipe formate dintr-un cadru didactic din învăţământul primar, un
instructor de dans popular și voluntari în realizarea activităţilor.
Programa opționalului ,,Tradiția la ea acasă” este elaborată potrivit modelului de
proiectare centrat pe competențe și în conformitate cu Programa școlară pentru disciplinele
Educație civică, Arte vizuale și abilități practice, Educație muzicală și mișcare, Limba și
literatura română,. Doar așa vom putea spera noi, dascălii, că şcolarii de astăzi sunt cetăţenii
de mâine, apți să preţuiască darurile cu care Dumnezeu a înzestrat locul unde trăiesc și unde
se simt acasă”.
Cursul opțional propus nu dorește să teoretizeze noțiuni, principii, idei, ci să implice
elevii în activități ce pornesc de la coordonatele vieții de zi cu zi, dar și ale vieții interioare și
spirituale ale fiecăruia și să-i aducă în situația de a colabora, de a comunica, de a identifica
împreună interesele comune, dar și pe cele care îi deosebesc și de a-i face să înțeleagă că cel
ce iubește tradiția și cel modern nu este obligatoriu superior sau inferior.
Programa şcolară pentru disciplina opțională ,,Tradiția la ea acasă” Educaţie pentru
valorile tradiționale românești propune o abordare interdisciplinară, care îmbină abilităţi
practice, limba română, muzică și mișcare, subsumându-le în acelaşi timp unor elemente de
educaţie civică.
Noutatea disciplinei vine din activităţile practice derulate, dincolo de tematica
propusă. Abordarea învăţării prin proiecte individuale (,,La ceas de sărbatoare”„De la lume
adunate...”/„Cântec și culoare”,,,România în strai de sărbătoare ”), precum şi activităţile în aer
liber fac explicită legătura dintre ce învaţă elevii şi scopul pentru care aceștia învaţă.
Realizarea unor activităţi ce țin de cunoașterea valorilor identitare, a obiectelor cu care lucrau
bunicii și străbunicii, a dragostei pentru frumos, îi antrenează pe copii în exerciţii de
întoarcere în timp creând punți de legătură între generații, de propunere a unor strategii de
rezolvare a unor probleme concrete ale clasei şi ale comunităţii în care trăiesc.
Nimic nu pare a fi mai important pentru un individ sau pentru o etnie, decât să ia
cunoştinţă de sine, cât mai exact, şi pe acest temei să-şi asigure o integrare cât mai
armonioasă în lume” (Alexandru Zub, istoric, membru corespondent al Academiei Române).
62
COMPETENŢE GENERALE
1. Manifestarea interesului de cunoaștere a tradițiilor și a obiceiurilor din
zona natală;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare cu privire
la mediul cultural și tradițional
3. Manifestarea responsabilităţii faţă de conservarea valorilor tradiționale
și culturale
63
Competențe specifice și exemple de activități de învățare
Clasa a IV-a
1.1. Identificarea tradițiilor și obiceiurilor (din zona natală) românești;
- jocuri de grup, organizate în aer liber, într-o zonă preponderent construită tradițional,
pentru dezvoltarea cât mai multor tipuri de percepţie senzorială (vizuală, auditivă, olfactivă,
tactilă);
- colecţionare de obiecte, desen, fotografiere, notare, în cadrul activităţilor din clasă sau din
afara clasei;
- discuţii despre utilitatea şi/sau aspectul estetic al unor elemente ce țin de mediul cultural
tradițional construit.
- jocuri didactice, de tip ghicitoare, de exemplu pentru identificarea noţiunii de textură a
materialului (un material necunoscut trebuie identificat folosind numai simţul tactil);
- realizarea de mici machete (din hârtie, plastilină, materiale textile etc.) pentru redarea
unor construcții, ocupații din zone unde se mai păstrează tradiția ;
- prezentare de imagini (fotografii, cărţi poştale, format ppt etc.), însoţite de explicaţii,
pentru exemplificarea unor noţiuni specifice portului popular;
-colecţionarea unor imagini ale muzeelor şi spaţiilor folosite pentru a aduce în prim plan
tradiția(favorite), prezentarea acestora şi argumentarea opţiunilor;
- compunere pe o temă dată, de exemplu, povestea unui loc imaginar sau real;
- fotografie şi colaj foto pe o temă dată (de exemplu, carte poştală care descrie specificul
64
unui loc cu tradiții), cu sau fără utilizarea de softuri specifice pentru computer sau alte
dispozitive.
Clasa a IV-a
2.1 2.1. Utilizarea corectă a anumitor formule de exprimare orală prin transmitere de
mesaje simple
-exercitii de lectură a unor texte folclorice cu tematică tradițională (basme, povești etc.)
-exerciții de identificare a unor cuvinte, regionalisme și expresii noi;
- desprinderea de informații din texte de natură folclorică (datini, obiceiuri, jocuri,
proverbe, ghicitori, poezii, cântece)
65
-exercitii de redactare a unor compuneri conform propriului univers afectiv, de la obiceiuri
practicate în familie;
- jocuri de mimă
2.3. Manifestarea interesului pentru lectura unor obiceiuri și redarea unor zicatori,
proverbe, ghicitori
-exprimarea propriilor gânduri, opinii, sentimente în legătură cu personajele din diverse
povestiri/basme,acțiunile la care participă.
-activițăți de memorare și redare expresivă
- scriere creativă despre trecutul localităţii lor sau despre localitatea în care și-ar fi dorit să
trăiască
-joc de rol cu participarea la mici scenete cu dialoguri între copii prin asumarea diverselor
roluri
-vizionarea de filmulețe
-exerciții de stimularea capacității de comunicare a elevilor prin promovarea schimbului de
informații învățător –elev, elev-învățător
-schimburi de bune practici între bunici copii, copii părinți
- interpretarea unor texte muzicale care aparțin tradițiilor și obiceiurilor populare.
Clasa a IV-a
3.1 Manifestarea interesului și a respectului pentru cunoașterea și conservarea
66
tradițiilor și obiceiurilor naționale.
- activități de grup în care să discute subiecte referitoare la cauzele care duc la pierderea
unor obiceiuri;
- Preocuparea pentru păstrarea tradițiilor naționale
-realizarea unei cărți prin culegerea de la strămoși de doine, balade, basme și legende
,proverbe și zicători;
3.2. Identificarea principalelor probleme care afectează mediul cultural în care trăiesc
- realizarea unor scurte interviuri cu membrii familiilor şi cu vecinii locului în care trăiesc,
pentru identificarea problemelor cu care se confruntă ;
- vizite în comunitatea locală pentru a evalua efectele acţiunilor mediului cultural /tradițiilor
asupra oamenilor în preajma sărbătorilor
C. CONŢINUTURILE ÎNVĂŢĂRII
I. Lectură
67
Textul literar: - texte în proză, basme, poezii. Textele vor reflecta, prin tematica lor, universul
copilăriei şi valorile specifice acesteia (basmul, legenda, snoava, proverbe, zicători, ghicitori)
„Proverbe si zicători românești”,
,,La gura sobei”
Personeje din poveștile populare românești (Păcală)
,,Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”
Legenda Babei Dochia
Legenda florii-soarelui
Legenda Manastirii Argeșului
II. Comunicare
Comunicarea orală
- structurarea mesajului;
- adaptarea la particularitățile interlocutorului;
- povestirea orală;
- trecerea de la vorbirea directã la vorbirea indirectã.
Comunicarea scrisă.
- scrierea după imaginație (compuneri sugerate de o ilustrație; compuneri cu titlul dat);
- scrierea după textul literar (povestirea textului în scris, conform unui plan de idei principale;
conversia textului dialogat în text narativ);
- organizarea textului scris: părțile constitutive ale compunerii (introducere, cuprins,
încheiere).
III. Dezvoltare morală şi socială; familie şi comunitate
- Identitate de grup: familia, şcoala, clasa, grupul de prieteni. ,,Eu printre ceilalți”
- Familia – prima comunitate din care facem parte. Viaţa de familie: obiceiuri/tradiții,
beneficii, responsabilităţi. Aspecte ale vieţii de familie cu privire la tradiții de marile
sărbători.
,,Casa tradițională românească”-prezentare interioare din casa tradițională românească
-Familia la români-portul popular,,Drag mi-e portul românesc”
Autocunoaştere
-Sentimente, emoţii şi impulsuri proprii cu privire la trecut cu obiceiuri și tradiții.
,,Mândru sunt că sunt român”
68
-Identitate personală
-Vizită la complexul Muzeal Județean
-,,Cum mă îmbrac la ceas de sărbătoare”
- Familia – căsătoria/nunta, nașterea/botezul,înmormântarea (tradiții și obiceiuri)
- Lada de zestre
- Obiceiuri de nuntă-Strigături
- Învățarea unor pași de dans-Hai la horă măi băieți
MODALITĂŢI DE EVALUARE
69
Fişe de evaluare
Jocuri didactice
Expozitie de desene
Chestionare orală
Ciorchinele
Sugestii metodologice
Programa școlară pentru disciplina Educație pentru valorile tradiționale românești
reglementează activitatea cadrului didactic pentru formarea competențelor specifice la elevi,
cât și proiectarea unui demers didactic potrivit vârstei elevilor și contextelor de învățare.
Programa școlară are în vedere faptul că elevii din clasa a IV-a se află într-o anumită
etapă a evoluției lor cognitive cu o inteligență inductiv-logică și concretă, le este necesar un
corespondent concret în realitate. Strategiile didactice cu valoare formativă utilizate în
procesul de predare-învățare-evaluare la disciplina Educație pentru valorile tradiționale
românești poate fi sporită de cadrul didactic prin valorificarea jocului reprezentând o
componentă esențială a activităților de învățare.
70
Este necesar ca activitățile de învățare să contribuie astfel la formarea cetățeanului
activ, responsabil și capabil să trăiască împreună cu ceilalți prin asigurarea continuității
demersului explorare – valorizare – acțiune – responsabilitate.
Este recomandată utilizarea unor strategii didactice variate, aplicate într-un cadru
educațional favorabil, deschis către recunoașterea și interiorizarea valorilor culturale și
normelor morale, care încurajează interacțiunea socială pozitivă, participarea/implicarea
elevilor la propria formare, exersarea unor comportamente moral-civice. Sunt recomandate
strategiile didactice care dezvoltă activitatea independentă a elevilor capacitatea de
comunicare a acestora.
Ca educație pentru integrarea în colectivitate, disciplina opțională Tradiția la ea acasă
are un accentuat caracter practic-aplicativ și presupune respectarea unor exigențe ale învățării.
Utilizarea unor metode activ-participative, interactive de învățare: discuții, dezbateri, tehnici
și metode de gândire critică, jocurile de rol, rezolvarea de probleme, simularea, pun accent pe
pe dezvoltarea creativității elevilor, pe construcția progresivă a cunoștințelor și a capacităților.
Proiectele pot avea diferite teme, adecvate vârstei elevilor. Astfel, la clasa a IV-a,
temele proiectelor se pot referi la:
- clasă, de exemplu: „Lada de zestre”;
- școală, de exemplu: „În prag de sărbătoare”;
- comportamente moral-civice, de exemplu,, Eu printre ceilalți”
- tradiții locale, de exemplu: „Târgul de Crăciun/Paște/Mărțișor”, „Obiceiuri de iarnă”;
- muzeul satului din România, incluse în patrimoniul mondial UNESCO, de exemplu:
„Călător în timp”, „De la lume adunate”.
Rezultatele proiectelor pot fi: o colecție de obiecte populare realizate/colecționate de
elevii clasei; un album ilustrat cu tradiții locale, pe înțelesul copiilor; un album/un
portofoliu/un colaj/o pagină web (care prezintă activități organizate în școală, tradiții locale;
monumente UNESCO din România etc.)
Integrarea în comunitate este un demers complex și îndelungat iar aceasta se
realizează prin educația copiilor. Este necesar ca acest demers derulat în context formal, în
cadrul școlii, să fie realizat alături de contexte nonformale și informale (în cadrul
parteneriatului școală-familie-comunitate), care pot valorifica experiența copilului, în sens
creativ și constructiv, precum: - realizarea, în spații publice din comunitate, a unor expoziții
cu desene, pe tema arta tradițională; - organizarea de târguri tradiționale cu produse realizate
de copii în scopul strângerii de fonduri pentru donații; - strângerea de haine, jucării, rechizite
pentru grupuri defavorizate; - vizite la muzee, excursii tematice etc., întâlniri ale elevilor cu
71
reprezentanți ai comunității locale și cu bătrânii, pentru cunoașterea tradițiilor comunității,
pentru conștientizarea rolului pe care îl are fiecare persoană în păstrarea tradițiilor.
Participarea la acțiunile organizate de școală a părinților conduce la întărirea relației
dintre părinte-copil, la comunicarea mai bună școală-familie, dar și la valorizarea de către
adulți a necesității de a oferi exemple de implicare și comportament civic.
Exemplu de activitate
Titlul activităţii: De la lume adunate......
Data/ Perioada:
Participanţi:
Descrierea activităţii:
Activitatea a fost organizată sub forma unei sezători purtând titlul ,,De la lume
adunate.....” dupa modelul sezătorilor de alta dată, unde s-a cântat, s-a dansat, s-au spus
ghicitori, proverbe, zicători şi glume. Dansurile tradiţionale prezentate se numesc ,,Hora
satului,, și ,,Braşoveanca”. Pentru reuşita acestei activităţi implicarea cadrelor didactice a
fost de un real ajutor, aceştia au fost implicaţi în alegerea articolelor de artizanat necesare
realizării expoziţiei. S-au pregătit materialele necesare activităţii. Cu multă îndemânare şi
curaj, copiii au dat o nouă înfăţişare zilei care a fost ,,o sărbătoare,, .
Modalitaţi de evaluare: Expoziţie cu lucrările elevilor şi obiecte de artizanat, participarea cu cele mai
reuşite lucrări la concursuri şcolare de creaţie plastică.
Rezultate: Cresterea interesului elevilor si implicarea lor activă în descoperirea şi păstrarea creaţiilor
populare din zona noastră. Rezultatele au fost pe măsura muncii depuse, a sentimentelor investite, iar
satisfacţiile în concordanţă cu acestea.
Amenajarea sălii: În stilul ,,Casei Mari”: Covor ţesut popular, preşuri, prosoape de
artizanat, broderii, icoană, busuioc, război, suveică, gheme de lână, gheme de zdrenţe. Pe o
masă – bucate tradiţionale româneşti: sarmale, mămăliguţă, plăcinte, cozonac.
72
Copil 1: Bună ziua ,eu am adus pâine şi sare ca să fie soare!
Copil 2:Eu am adus două cepe să avem noroc la fete!
Copil 3: Eu am adus cinci ouă de găină să-mi găsesc o gospodină !
Copil 4:Eu am adus nouă căţei de usturoi ca să plouă şi la noi!.
Copil 5:Eu am adus şi şapte mere să ne păzească de gurile rele!
Profesorul: Parcă îmi pare că am pregătit de toate. Să mai deretic puţin prin casă, că acuş vin
oaspeţii la şezătoare, să nu mă găsească cu casa nemăturată. Să aprind lampa...(aprinde
lampa, mai aranjează prin odaie). La lumina lămpii se observă puţină dezordine şi îi roagă
pe copii să o ajute să facă ordine prin casă.
(Se aud bătăi în uşă, sosind oaspeţii)
73
Vom munci şi vom dansa,
Lucruri bune om învăţa
Care ne vor fi povaţă
În drumul nostru către viaţă.
(fiecare copil îşi începe lucrul : fetele cos, fac gheme, ţes la mici gherghefe; băieţii scarmănă
lână, fac gheme şi curăţă porumb, 2 fetiţe leagănă păpuşi înfăşate e.t c)
74
Cu ce poate, cu ce are.
De cântaţi acum cu mine,
Merge lucrul şi mai bine!
75
O elevă:
Fiţi numai ochi şi urechi:
Un povestitor mai vechi
Ce- a scris mult pentru copii,
Cine credeţi că o fi?
Vă mai spun că viaţa- ntreagă
Cartea i- a fost tare dragă!
Este……………………….( ION CREANGĂ)
Un elev:
Dar povestea cu cocoşul
Ce a luat de la boier
Galbeni şi cirezi de vaci
Să le dea celor săraci?
Acel cocoş năzdrăvan
E din…………………(PUNGUŢA CU DOI BANI)
Un elev povesteşte povestea ,,Punguţa cu doi bani ,,
O elevă:
În căsuţa din pădure,
Cu cei trei „copii” ai ei,
Lupul rău le- a dat de urmă.
Şi s- a dus, cu glas schimbat,
La uşă de a cântat…
Ce- a mai fost, te minunezi
Citind……………………...
76
Şi împreună am lucrat
La sfârşit cu mic cu mare
Să facem o horă mare
Plecarea invitaţilor!
77
78
BIBLIOGRAFIE
https://www.versuri.ro/versuri/etnic-sunt-o-fata-frumusica-_c5t1.html#
79