Sunteți pe pagina 1din 5

CURS: EDUCAȚIA ON-LINE – MODALITĂȚI DE APLICARE A CURRICULUMULUI

PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL


CCD – BRĂILA
PERIOADA: OCTOMBRIE – NOIEMBRIE
AN ȘCOLAR: 2020-2021

PROIECT DE LECȚIE
Colegiul Național ”Gh. M. Murgoci” Brăila
Profesor: Novac Simona Paula
Clasa : IX-a
Titlul lecției: Scoarța terestră – Suport al învelișului geografic - Structura internă a Pământului
- Dinamica plăcilor tectonice.
Tipul lecției: Dobândire de cunoștințe

Competențe specifice
1.1. Utilizarea terminologiei științifice și disciplinare specifice (concepte, noțiuni) pentru
prezentarea unei informații pertinente;
1.2. Argumentarea unui demers explicativ;
3.2. Sesizarea unor succesiuni de procese naturale;
4.2. Operarea cu simboluri, semne și convenții;
4.5. Construirea unui text structurat utilizând o informație cartografică sau grafică
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediată

Competențe derivate:
- analiza structurii interne a pământului
- analiza plăcilor tectonice
- explicarea dinamicii plăcilor tectonice

Resurse:
- Metode: observația dirijată, studiu individual - ghid de studiu, demonstrație cu ajutorul
filmului, explicație, conversație euristică
- Mijloace didactice: fișă de lucru, hărți tematice, film, harta fizică a lumii, reprezentări
grafice, manualul de geografie clasa a IX-a, videoproiector, calculator cu conexiune la
internet, platforma Livresq
- Bibliografie: Geomorfologie generală , conf. univ. dr. Ene Marian, resurse RED –
Ruscu Nicolae, revista Terra Magazin, planșe didactice, biblioteca virtuală, etc

Desfășurarea lecției
I. Moment organizatoric : salutul, prezența, pregătirea materialelor necesare lecției.( distribuirea
fișelor de lucru)
II. Evocare ( Captarea atenției ) - 5 min
- Se prezintă elevilor imaginile de mai jos,
- Se solicită o descriere succintă a celor observate,
- Se anunță titlul lecție și obiectivele,

1
- Se motivează importanța lecției în explicarea unor fenomene geografice (formarea munților,
cutremure, vulcani, răspândirea pe glob, etc)

III. Realizarea sensului


Activitatea de învățare: Analiza structurii interne a Pământului
o Se împart elevii în grupuri de 5
o Utilizând link-ul https://library.livresq.com/details/5fa14cf54d39547760c29648 , fiecare grup va
răspunde sarcinilor de lucru 1 și 2, din fișa de lucru ( individual , pentru a completa denumirea
straturilor interne pe reprezentarea grafică și prin împărțirea sarcinilor pentru completarea tabelului
cu proprietățile fiecărui înveliș)
o Se explică modul de lucru
o Se alocă 10 minute pentru îndeplinirea sarcinii
o Se solicită elevilor rezultatele învățării prin descoperire și se notează pe tablă ( 5 minute)
Formarea curenților magmatici: Această mișcare seamănă cu cea pe care o putem observa în
interiorul unui vas cu apă adus la fierbere, iar denumirea științifică a acestei mișcări este
convecție.

2
Se adresează următoarele întrebări:
” Care este rolul curenților de convecție/magmatici?
”Unde se formează curenții de convecție/magmatici?
Activitatea de învățare: Analiza plăcilor tectonice
- Elevii observă imaginea alăturată și deduc faptul că
scoarța nu este unitară.

Se definesc plăcile tectonice


- Utilizând harta plăcilor tectonice elevii vor rezolva următoarele sarcini de lucru (sarcinile 3 și 4
din fișa de lucru)
 Identificarea pe harta mută a plăcilor tectonice majore și medii
 Localizarea plăcilor tectonice
 Selectarea plăcilor formate doar din scoarță continentală, oceanică sau mixtă ( timp de lucru
10 minute)
- Se verifică corectitudinea informațiilor descoperite
- Se solicită localizarea plăcilor pe harta fizică a lumii de către un elev ( 5 minute)
Activitatea de învățare : Explicarea dinamicii plăcilor tectonice -8 min
- Se solicită vizionarea unui film din prezentarea Livresq ce prezintă dinamica plăcilor
https://library.livresq.com/details/5fa14cf54d39547760c29648
Verificarea înțelegerii celor prezentate: Expunere: ” între plăcile tectonice există două tipuri de
contacte sugerate de imaginile din fișa de lucru” (sarcina de lucru nr. 5)
Se solicită elevilor:
- Denumirea tipului de contact sugerat de imagine.
- Fenomenele, procesele și formele de relief rezultate în fiecare tip de contact și marcarea
lor pe imagine.
După înțelegerea mecanismului dinamicii plăcilor se analizează concret tipurile de contacte dintre
plăcile tectonice pe glob (din prezentarea Livresq), ce unități montane au rezultat, ce bazine
marine, tendința de evoluție.

IV. Reflecția - 7 min


Rezolvarea cerințelor din evaluare
https://library.livresq.com/details/5f96d4114d3954d682a12133
V. Tema pentru acasă: Rezolvați evaluarea de la sfârșitul lecției (din prezentarea Livresq)
Exersați accesând următorul link:
https://www.purposegames.com/game/710# Joc – Plăcile tectonice
Pentru cei pasionați...
https://www.mediafax.ro/life-inedit/geologii-au-descoperit-placa-tectonica-lipsa-a-
pamantului-descoperirea-ar-putea-prezice-hazardele-naturale-pe-viitor-19705751
http://www.cunoastelumea.ro/malpelo-o-noua-microplaca-tectonica-descoperita-in-oceanul-
pacific-se-adauga-la-puzzle-ul-tectonic-al-pamantului/

3
Fișă de lucru

1. Identificați denumirea învelișurilor și discontinuităților marcate cu cifre de la 1 la 7.

2. Utilizând informațiile din lecție completați tabelul:


Denumirea strat Alcătuire Starea materiei Densitate
(elemente chimice)

Nucleu intern
Nucleu extern
Manta inferioară
Astenosferă
Scoarța continentală
Scoarța oceanică

4
3.Utilizând harta plăcilor tectonice, identificați pe harta mută alăturată denumirea acestora.

4. Alegeți de pe hartă plăci tectonice formate predominat din:


- scoarță oceanică,....................................................................................................
- scoarță continentală...............................................................................................

5. Pentru imaginile alăturate precizați :


- Denumirea tipului de contact.
- Ce fenomene, procese și forme de relief rezultă pentru fiecare tip de contact între plăci .

5.1. 5.2.

5.1)..............................................................................................................................................................
a)......................................................................b).......................................................................................

5.2)..............................................................................................................................................................
a)......................................................................b)........................................................................................

S-ar putea să vă placă și